Mononukleoza

Molim za pomoc.Kaze mi doktor da imam upaljeno i crveno grlo i imam malo uvecanu zlezdu na vratu,od ostalih simptoma nemam nista.Ovog leta sam postao alergican na nesto tako da kijam(u poslednje vreme slabo ) i kasljem vec mesec dana.U pocetku sam imao suvi kasalj a sada nemam.Pre mesec dana sam isao kod doce on kaze da je alergija i da treba da otkrijem na sta sam alergican,nemam bolove u grlu, sada kasljem 2-3 puta na dan.Samo me plasi ova zlezda koja se nalazi na vratu ispod uveta samo sa leve strane.Sutra imam zakazano kod doce u 7 ali imam da umrem do tada.Meni je cim sto se profesionalno bavim sportom.Stvarno pazim,gadim se svih,ne pijem posle nekoga,niti delim nesto sa drugima a i devojka mi je prelezala ovo pre god dana.Neki kazu da je normalna reakcija na alergiju a neki kazu da je mozda od nervoze zlezda.Zlezdu sam otrkio danas...
 
Molim Vas da mi pomognete oko dileme...
Ovako...Oci su mi natecene,otekla mi je samo jedna limfna zlezda na vratu,i to ne mnogo,sa desne strane,i jos imam malo sitnijih cvorica,imala sam temperaturu 39.8 i uzasno kasljem,grlo mi je crveno,jetra i slezina su sasvim uredu,krvna slika je super,imam crvena krvna zrnca 4800,problem su leukociti koji su bila 3.3 sad su 4.0 nemam nikakve bakterije ni u urinu ni u grlu.
Doktori kazu da je moguce da je ovo pocetna faza mononukleoze,ali takodje moze biti i neki Koksaki virus(valjda se tako zove)i jos nekoliko virusa....tako da ne znaju tacno sta mi je..rekli su mi da lezim,odmaram,i pijem dosta tecnosti,i dobila sam da pijem klijacil....da li je ovo mononukleoza?
i kada me prodje,citala sam da treba 2-3 nedelje da li smem da budem u bilo kakvom kontaktu sa deckom,ne zelim da ga zarazim? nadam se da ce odgovor biti brz,jer se strasno plasim da ne potrefim u bolnicu,jer koliko sam citala svi koji imaju mononukleozu bili su u bolnici....
Hvala Vam u svakom slucaju...
 
Mononukleoza kao i koksaki virus se mogu potvrditi samo virusoloskim ispitivanjem.
I uz jednu i uz drugu infekciju ne idu antibiotici u terapiji.
Prati savete svog lekara, lezi,odmaraj,uzimaj terapiju.
Sa deckom, sta god da imas ne bi bilo ok sa tvoje strane da ga cmaces i zarazis, pa sve da imas i kijavicu.
I ne, sa mononukleozom ne mora da se ide u bolnicu, u bolnicu se ide kada se stvar zakomplikuje, a da se to ne bi desilo lezi, miruj,uzimaj tecnosti dosta, vitamina...
 
Procitao sam sve ali ne nadjoh striktan odgovor na pitanje od kada je neko izvor zaraze i koliko dugo to traje i da li zaista moze biti kliconosa celog zivota.
10.07.2008. uradjena analiza krvi zbog opste malaksalosti,glavobolje i otecenosti ocnih kapaka.AST-113,ALT-170,AF-574,yGT-109,LDH-683,MONOSTIKON TEST negativan,
WBC-5,9, LY-55,6, MO-11,2, GR-33,2. ULTRA ZVUK: jetra normalna, slezina uvecana
dijagnoza pedijatra: POCETNA FAZA MONONUKLEOZE... Vitaminska terapija i mirovanje, ako se javi temperatura ukljuciti parecetamol a ako se pojave zlezde i zaboli grlo ukljuciti antibiotik penicilinski. To se desilo danas. Bol u grlu,pojava zlezda i temperatura 37,7-38,0.
Molim da neko ovo strucno prokomentarise.Ako rezultati za tri nedelje budu u normali mogu li putovati u Sloveniju? Kada mogu da pocnem intenzivnije fizicke aktivnosti?
 
Ne bi trebalo da putujete i ne bi trebalo da preduzimate nikakve izrazenije fizicke napore u periodu od narednih par meseci sigurno. Za tri nedelje nema sasne da se srede ovi rezultati. Mirujte. Sve drugo je odgovoreno na temi.
 
U ovom trenutku, ako sam dobro shvatila ti si bolestan.
E kad ti prodje ta temperatura,kad se budes bolje osecao,kad se parametri u laboratoriji dovedu u normalu,kad se urade kontrolne pretrage kod infektologa, pedijatra,pregleda jetra ,slezina e onda se moze razmisljati o nekom putovanju.
Fizicku aktivnost zasigurno treba da smanjis na minimum.
A odgovor od 19.7.2007. se odnosio na putovanje od 5 sati.
 
Bio,prosao, zivot ide dalje i nema potrebe se opterecivati time.
Nisam bas najbolje razumela ko se s kim ljubio i ko kome sta da prenese.
Mononuklueoza je kapljicna infekcija, prenosi se kapljicno i bez obzira sto se zove bolest poljubca ne moras sa nekim ljubiti da bi je dobio.
Dovoljno je da neko ko je u infekciji prica sa tobom na vrlo maloj blizini...
 
Sta znaci nosioc virusa? Da li je ta osoba nekada prelezala mononukleozu ili ne? Ili samo nosi virus i da li to znaci da moze preneti kapljicno bilo kome sa kim je u kontaktu a nije prelezao? I da li se mononukleoza moze javiti kao pocetni simptom neke ozbiljnije bolesti?
 
Mononukeoza se ne javlja kao pocetni simptom neke ozbiljnije bolesti, to je infekcija sama za sebe.
Virus se dobija kapljicnim putem od osobe koja ima infekciju ili se nalazi u periodu inkuibacije.
Kada infekcija prodje, prosla je.
To je virusna infekcija, za nju ne postoji terapija kao ni za bilo koji drugi virus.
 
dr:
Ma sta rece, sto deca ne vole da rade fizicko... :wink:
Radila sam ja u skoli, pusti ti te price, posteda od fizickog traje koliko traje i bolest i oporavak,u vrh glave 2 meseca ako je bio bas tezak oblik mononukleoze.
E sad druga stvar je sto smo mi doktori bolecivi na klince pa ajde da ih postedimo fizickog. :D
Mononukleoza je opasna dok traje jer osim teskog stanja pacijenta postoji opasnost od rupture slezine i jetre zato se savetuje strogo mirovanje a posle toga kad se sve zavrsi i krene oporavak nema problema, za 2 meseca svi nalazi ok, sve u najboljem redu i zivot ide dalje.

imam jedno pitanje...hzm...ja sam mononukleozu dobila 19.februara 2007. otisla sam kod teta doce, pa me ona poslala kod druge teta doce, i na kraju ja zavrsih kod cika doce:D fora je u tome da su 7x vadili krv u roku od 2nedelje, kljukala sam se lekovima(pila sam PANKLAV), i to se ondak smirilo. bile su mi otekle limfne zlezde, ali na vratu, i malo mi je bila uvecana slezina (za par milimetara, cini mi se) .sve se to lepo dalo smiriti, naravno posle 5 nedelja provedenih u kuci! naravno da sam se ukiselila kao kupus, ali sta je tu je... i nakon 23. marta 2007. ja sam krenula u skolu... (inace za tih 5 nedelja sam skontala ko su mi pravi prijatelji, a ko ne...od njih 6 samo me je jedna drugarica posecivala i interesovala sa za mene... :( ne zelite da znate kako je to)
no, nije ni bitno, krenula ja u skolu, sve to bilo bajno krasno, ali moja ucionica je tad bila na 4tom spratu, a ja nisam mogla 3 stepenika da predjem a da mi se srce ne uzlupa...

a, sad ono glavno pitanje za dr:
fora je sto ja tad nisam radila fizicko (imala sam oslobodjenje) , i dalje ga ne radim (nemam oslobodjenje, ali ipak ga ne radim (moram da se pohvalim da mi je profa fizickog Tipsarevicev cale^^)), ali ako se sve zlezde srede u roku od 2 meseca, i sve se vrati u normalu, zasto ja i dalje ne mogu da predjem prokletih 10 stepenika a da mi se srce ne uzlupa i da mi se pluca ne zamore?
pobogu, proslo je skoro 18 meseci, a meni i dalje nije dobro! :(
 
Poslednja izmena:
Prvo, sasvim je normalno da te za vreme dok imas mononukoeozu niko ne obilazi sem bliznjih, infektivna si za svoju okolinu, pobogu. i to nisu decije boginje koje si prelezao i imas imunitet. Mononukleoza ne mora da se prelezi. Tek da ne budes suvise ostra prema svojoj okolini, strah od bolesti je uzasno velik kod ljudi, stavi se na njihovo mesto.

Posle 18 meseci sigurno da tegobe nisu povezane sa mononukleozom i treba da se javis svom lekaru da se urade osnovne laboratorijske pretrage za pocetak.
 
oke, hvala :D i pretpostavila sam da nije povezano, ja ipak da proverim :D

btw, mononukleoza se ne prenosi putem telefona zar ne? razumem ja da je ona infektivna, i sve to, ali niko ni telefonom da pozove... ma, nije ni vazno, hvala u svakom slucaju :D :ok:
 
E ovako..pre dva dana sam otisla kod lekara sa bolom u grlu i blago otecenim limfnim zlezdama.Dobila sam uput za laboratoriju i rezultati su pokazali sledece:kks tr 127 le 9 er 4.91 hgb 143 ast 209 alt 181 fe 9 glik 5.9 se 5.Dr iz DZ me je uputila na infektivnu sa sumnjom da je u pitanju mononukleoza.Tamo su potvrdili dijagnozu.Ostje jos da uradim PBD EBV koji ce verovatno potvrditi misljenja lekara.Takodje treba da uradim eho abdomena.Tek sam veceras dobila temperaturu 37 sa 9,imam mali bol u stomaku,tj nije bol nego osecaj kao da sam gladna a nisam..pored toga osecam se dobro.Interesuje me sledece:Da li mirovanje u obliku konstantnog mirovanja treba da shvatim bukvalno?Kako moze doci do rupture sleezine?Kada mogu da ocekujem da ce mi se zlezde vratiti u normalu i da cu moci normalno da gutam?Prepisan mi je Amoksiklav,pa me interesuje na sta on deluje..Da li je moguce saznati koliko mi je trajao period inkubacije?I da li se moze utvrditi da li je neko zarazen i pre prvih simptoma bolesti?Vece pre nego sto sam otisla kod lekara ja i drugarica smo pile iz iste flasice,,pa koja je verovatnoca da je i ona sad zarazena?Imam jos pitanja al ne mogu sad da se setim svih..I ovo je MNOGO al bih vam bila zahvalna na brzom odgovoru!!!HVALA
 
Da, mirovanje treba i moras da shvatis bukvalno.
Lezanje, uzimanje tecnosti, lagane hrane, gledaj tv, citaj knjigu samo mirna.
Antibiotik ti je dat da ti se ne nakalemi bakterijska infekcija na napadnut imuni sistem.
Ne moze da se utvrdi koliko je dugo trajala inkubacija ali je sigurna da u trenutku kada si bila infektivna si sa drugaricom koristila istu flasicu.
Da li ce ona dobiti infekciju ne mozemo da znamo, vreme ce pokazati svoje.
Slezina i jetra ce se vratiti u normalu kada infekcija prodje i kada se rezultati u krvi vrate u svoje normalne vrednosti. A gutaces normalno za par dana.
 
dr:
Da, mirovanje treba i moras da shvatis bukvalno.
Lezanje, uzimanje tecnosti, lagane hrane, gledaj tv, citaj knjigu samo mirna.
Antibiotik ti je dat da ti se ne nakalemi bakterijska infekcija na napadnut imuni sistem.
Ne moze da se utvrdi koliko je dugo trajala inkubacija ali je sigurna da u trenutku kada si bila infektivna si sa drugaricom koristila istu flasicu.
Da li ce ona dobiti infekciju ne mozemo da znamo, vreme ce pokazati svoje.
Slezina i jetra ce se vratiti u normalu kada infekcija prodje i kada se rezultati u krvi vrate u svoje normalne vrednosti. A gutaces normalno za par dana.
Hvala puno!Samo..nadam se da mogu povremeno da izadjem iz kuce..mirna setnja i slicno..ili se varam..?A inace u ponedeljak mi predstoji jos jedan naporan dan po lekarima i laboratorijama i to definitivno ne podrazumeva mirovanje..:(
 

Back
Top