Mokra Gora, Drvengrad " Mecavnik ", o Kusturici, opsta diskusija ...

Mokru Goru posecujete zbog:

  • Lekovite vode - " Bele vode "

  • Drvengrada " Mecavnik "

  • Imate vikendicu ili prijatelje tamo

  • Prvenstveno zbog " Sarganske osmice " a usput i ostali

  • Zbog odmora

  • Niste nikad bili


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Svaka cast Kusturici! Ideja za Drvengrad je bila odlicna, selo super izgleda, poboljsao je turisticku ponudu u nasem kraju! Sve je to sjajno i bajno! Ali nije on to etno selo nikome poklonio! To je njegovo vlasnistvo i on ima prihode od toga! I to doooooobre prihode! I kako ga sad nije sramota da se ponasa kao diktator?!?! Hej bre pa ljudi tu imaju zemlju godinama, to im je dedovina i sad da dodje neki Kusturica da im brani da svoju zemlju obradjuju i svoju sumu da seku! To je sramota!
 
Svaka cast za temu,bili ste dalekovidi .Dogadjaji su to potvrdili .Seljaci su shvatili da je umetniku mali Drvengrad i da hoce da upravlja celim krajem.Da se o svemu pita i da skuplja pare.Pobunili se i uvredili VELIKOG umetnika.A onda lavina napada na te jadne seljake;sramota, sramota...Mislim da je sramota ,ali sramota je da niko ne razume seljake.Imamo mi jos umetnika i planina,pa hajde i njima da poklonimo nesto,zasto samo jednom. :rtfm:
 
Jeste li bili u Stanisicima?Ljudi su napravili pravo ETNO selo za razliku od mnostva kiceraja u Drvengradu.I niko ne naplacuje ulaz,ni prolaz,niti terotise okolni zivalj.Voznja gondolom je BESPLATNA.Placas samo sto pojedes i popijes.Svaka sitnica je u srpskom stilu,prosto ne moze covek da se odvoji od tolike lepote.Mogao bi i umetnik da se ugleda na njih,a ne samo da smislja ulaznice,takse,dozvole...
 
Jeste li bili u Stanisicima?Ljudi su napravili pravo ETNO selo za razliku od mnostva kiceraja u Drvengradu.I niko ne naplacuje ulaz,ni prolaz,niti terotise okolni zivalj.Voznja gondolom je BESPLATNA.Placas samo sto pojedes i popijes.Svaka sitnica je u srpskom stilu,prosto ne moze covek da se odvoji od tolike lepote.Mogao bi i umetnik da se ugleda na njih,a ne samo da smislja ulaznice,takse,dozvole...

Nalazi se na periferiji Bijeljine,u RS. Od BG 1h15min voznje. Smatram da se ove dve stvari ne mogu porediti. Stanisic je etno selo,pa da tako nazovem,tog tipa koje je kao sa marsa palo u jednu,pa mogu tako da kazem industrijsku zonu,iz hotela gledas na ogromne montazne objekte,moderne itd jednostavno hocu da kazem da to sto je u okviru Stanisic sela jeste lepo,ali sam put do Mokre Gore je zanimljiv i ima neku svoju lepotu bas zbog tih sela,zelenila,suma. Drugo,Mecavnik i sve sto je Kusturica tamo napravio (da ne pricam o Sarganskoj osmici),je prelepo,neobicno,nesto sto ne mozete nigde videti,ni priblizno identicno,tako da u potpunosti podrzavam ono sto on tamo radi. Ideja za nacionalni park mi se posebno dopada to je odlicne ideja. Jedino sto mi se ne svidja je naplacivanja te takse ili sta vec. Ako im vec treba novac za odrzavanje svega toga,ili u u ulaganje u nesto novo,onda su to mogli da osmisle na originalniji nacin,mislim na uzimanje novca.
 
Fenomenalsno je. Mada nadam se da ces mi dovoliti da te ispravim odnosno da VAS ispravim posto se ne kaze NA Mokoj Gori vec U Mokroj Gori .

Ispravno bi bilo bio sam Na " Mecavniku " u Mokroj Gori

No... Mokra Gora je sama po sebi cpecificna. TU je lekovita voda, cuvena " Sarganska Osmica " ... :thumbdown:



...zatim imamo drven grad " Mecavnike " tako da zaista dosta ima sadrzaja Mokra Gora koje vredi pogledati.
 
Gledam i smejem se...Daj ljudi nemojte da nasedate na provokacije. Posto malo vise pratim turizam u Srbiji vidim da su na mnogim forumima postavljene slicne teme. O cemu se zapravo radi? Grupa ljudi sa Mokre Gore koja bi da gradi na divlje, to ne moze jer Kusta ne dozvoljava. Mokra Gora je jedini park prirode u Srbiji gde vec nekoliko godina nije podignuta ni jedna kuca na divlje. A nije zato sto Kusturicu ne mogu podmititi i zato sto ne dozvoljavaju rendzeri ( zato su im takav trn u oku pa ih blate gde god stignu). Inace, naziv rendzer nije Kustina izmisljotina. To je zvanican naziv za sve cuvare parkova prirode u Srbiji, pocev od Carske Bare kod Zrenjanina pa do onih na jugu Srbije.
Na Mokroj Gori sam bio letos, pravio fotografije i pejsazi ne da oduzimaju dah, nego moze pamet da vam stane. I niko za MG nije ni cuo do pre nekoliko godina dok Kusturica nije napravio Drvengrad. E sada bi neki da to iskoriste oni kaji tamo imaju zemlju i da grade znate vec kako se u Srbiji gradi pa vi zamislite sta bi od svega toga ostalo za nekoliko godina. A to kako je Kusta imao prava da napravi a ostali ne ima jednostavan odgovor. On je to sagradio dok MG nije jos bila zasticena, a onda se izborio da ceo kraj postane park prirode. Ocigledno je da je "grupa za divlju gradnju" jako dobro organizovana i da iza toga ne stoje bas samo seljaci. Sirom interneta pokrecu ovakve teme ne bi li okrenuli javnost protiv Emira. Ne dajte da vas prevare.
 
Gledam i smejem se...Daj ljudi nemojte da nasedate na provokacije. Posto malo vise pratim turizam u Srbiji vidim da su na mnogim forumima postavljene slicne teme. O cemu se zapravo radi? Grupa ljudi sa Mokre Gore koja bi da gradi na divlje, to ne moze jer Kusta ne dozvoljava. Mokra Gora je jedini park prirode u Srbiji gde vec nekoliko godina nije podignuta ni jedna kuca na divlje. A nije zato sto Kusturicu ne mogu podmititi i zato sto ne dozvoljavaju rendzeri ( zato su im takav trn u oku pa ih blate gde god stignu). Inace, naziv rendzer nije Kustina izmisljotina. To je zvanican naziv za sve cuvare parkova prirode u Srbiji, pocev od Carske Bare kod Zrenjanina pa do onih na jugu Srbije.
Na Mokroj Gori sam bio letos, pravio fotografije i pejsazi ne da oduzimaju dah, nego moze pamet da vam stane. I niko za MG nije ni cuo do pre nekoliko godina dok Kusturica nije napravio Drvengrad. E sada bi neki da to iskoriste oni kaji tamo imaju zemlju i da grade znate vec kako se u Srbiji gradi pa vi zamislite sta bi od svega toga ostalo za nekoliko godina. A to kako je Kusta imao prava da napravi a ostali ne ima jednostavan odgovor. On je to sagradio dok MG nije jos bila zasticena, a onda se izborio da ceo kraj postane park prirode. Ocigledno je da je "grupa za divlju gradnju" jako dobro organizovana i da iza toga ne stoje bas samo seljaci. Sirom interneta pokrecu ovakve teme ne bi li okrenuli javnost protiv Emira. Ne dajte da vas prevare.
A,izvini,po čemu si to zaključio,da bi oni da grade na divlje?Iz medija?
Ali svejedno sam protiv onakvog pljuvanja s njihove strane.Takve provokacije su nešto tako nisko.
Ipak verujem da ni Kusturica tu nije sasvim neosnovano napadnut...
 
31 godinu odlazim u MOKRU GORU,suprug Rodjen u MG.Iskreno i kada nije imala puteve i nista od infrastrukture ima imala je svoju lepotu a sada je tek.I Samo napred,a Kusturica je covek,umetnicka dusa i to sto radi svaka mu cast.Moj suprug pevaNigde nema takve zore kao iznad Mokre Gore.Mokra goro ne bi te volio da se nisam u tebi rodio-to je pevao pre.Pa te lepote,Kamisina,RzavBeli,Crni,Panjak,pa ne znate ljudi sta su lepote-verujte mi.
 
A,izvini,po čemu si to zaključio,da bi oni da grade na divlje?Iz medija?
Ali svejedno sam protiv onakvog pljuvanja s njihove strane.Takve provokacije su nešto tako nisko.
Ipak verujem da ni Kusturica tu nije sasvim neosnovano napadnut...


Da, pitanje je dobro. Po cemu zakljucujem da bi gradili na divlje? Nisam iz tog kraja, ali znam sledecu stvar:
Park prirode obicno ima vise zona zastite. Postoje zone u kojima nije dozvoljena gradnja, cak u nekim rezervatima postoje i zone gde se ne sme zakoraciti bez pratnje cuvara(rendzera). Drzava je MG proglasila za zasticeno podrucje, a Kusturica je taj ko se brine da se zakon postuje. Sustina spora je u tome. Njima Kusturica smeta jer sprovodi zakon. Kamo srece da je tako i u ostalim rezervatima. Poznajem gotovo svaki kamen zemlje Srbije, vodopade, vidikovce....I znam odlicno kakve su lepote unistene ljudskim aktivnostima. Da li mislite da bi nivo ljudi koji je na onako primitivan nacin izvredjao Kusturicu, kada bi im se dozvolilo, vodio racuna da se kuce koje grade stapaju sa okolinom ili bi bilo "gde god zgodno mesto nadjes ti kucu sagradi"?
Jugozapadna Srbija je PRELEPA. Putovao sam dosta i po Evropi i znam da se predeli jugozapadne Srbije mogu porediti sa najlepsim krajevima Evrope. Druga je prica sto mi to ne umemo da iskoristimo. Vlada Srbije planira da do 2010.godine 10% teritorije bude zasticeno, a da za 10ak godina oko 40% teritorije bude pod sumama( U Vojvodini je to trenutno samo 2%). Jedan od krajeva koji je usao u zasticeno podrucje je i MG. I tu je nastao problem. Ja razumem da su ljudi osteceni time sto na svom placu sem poljoprivrede nece moci da rade nista drugo i zato bi trebali da dobijaju odredjenu nadoknadu. Mozda da novac od boravisnih taksi ide njima ili da se ulaz u zasticeno podrucje naplacuje, pa ko hoce da uziva u lepoti MG, neka plati. Ako se budu za ovo borili imace moju podrsku.
Mozda ja nisam 100 posto u pravu, ali sigurno da istina ne izgleda bas onako kako neki zele da predstave. Na zalost, zbog situacije u kojoj smo, mnogi ljudi ne mogu da odu tamo i vide o kakvim se lepotama radi. Zato ovim putem pokusavam da im pruzim priliku da cuju i glas onih cija se shvatanja razlikuju od shvatanja "boraca za gradnju".
 
Jeste li bili u Stanisicima?Ljudi su napravili pravo ETNO selo za razliku od mnostva kiceraja u Drvengradu.I niko ne naplacuje ulaz,ni prolaz,niti terotise okolni zivalj.Voznja gondolom je BESPLATNA.Placas samo sto pojedes i popijes.Svaka sitnica je u srpskom stilu,prosto ne moze covek da se odvoji od tolike lepote.Mogao bi i umetnik da se ugleda na njih,a ne samo da smislja ulaznice,takse,dozvole...


Jeste li bili u Stanisicima?Ljudi su napravili pravo ETNO selo za razliku od mnostva kiceraja u Drvengradu.I niko ne naplacuje ulaz,ni prolaz,niti terotise okolni zivalj.Voznja gondolom je BESPLATNA.Placas samo sto pojedes i popijes.Svaka sitnica je u srpskom stilu,prosto ne moze covek da se odvoji od tolike lepote.Mogao bi i umetnik da se ugleda na njih,a ne samo da smislja ulaznice,takse,dozvole...

Bio sam u Stanisicima. Ne naplacuje se ulaz, tacno. A da li mislis da kad platis hranu i pice, nisi kroz cenu istih platio i voznju gondolom? Sve se to uracuna da bi se formirala ekonomska cena. Inace, ja kad sam bio u Drvengradu NISAM PLATIO nikakvu ulaznicu. Platio sam samo sto sam pojeo i popio. Stanisici su prelepi, ali samo etno selo. Oko etno sela nema nikakve prirode, za razliku od Mokre Gore. Stanisici su na periferiji Bjeljine. A kad smo prijatelju kod toga da je sve u srpskom stilu, pomenuo si neke GONDOLE? Svaka cast, gondole su pravi srpski stil!:rotf:
Valjda se sad najbolje iz ovog vidi ko je protiv Kuste!:klap:
 
Kusturica je covek s vizijom.Omogucio je tom kraju da opstane i da se razvija.A svako ko malo poznaje Kremance zna da su to obicne jajare.Nahuskao ih je onaj Pjevic, ona budala sto prodaje price o Tarabicima.Smeta im Kusturica jer ne da da prodaju svoju dedovinu kojekakvim crnogorskim i siptarskim mafijasima, a slatko bi 'svoju dedovinu' te kremanske kulovcine sad raskrcmile.Ma zna njih Kusturica, naisli su na tvrd orah. Napred Nemanja!!!!!
 
Kusturica je Turcin je dos'o da kroji granice i imanja Kremancima i starosedeocima ???
A ko ce ko svoju dedovinu da prodaje, kome i posto, je ipak stvar ekonomije i onog ko poseduje tu dedovinu...
Dzaba mu, sto je crkvu tamo neku dascaru sklepao, ture je ture, moze jos 50 da ih napravi, al dzaba mu, dzaba mu i da je krsten, kad je prvo osunecen...
Verovatno ce se jednog dana odreci i ove nase vere, isto kao sto je se odrekao vere u kojoj je rodjen i on i njegovi pretci... Caskom se on predomisli, isto k'o sto se odrekao zvanja pocasnog gradjanina Uzica . . .
Jajce je to... Razmislite malo o ovome . . .
 
Jesi li ti pimbe iz Kremana? To je tipican rezon okorelih seljacina koje po ceo dan locu ispred zadruge, pozivaju se na dedovinu a sad, kad su nanjusili kintu, tako bi je rado prodali.Dragadragan 04 je potpuno u pravu. A uzickim sadasnjim opstinarima smeta sto je Kusturica dobio vise kinte od drzave nego oni, nesposobnjakovici i lopuze.Ne moze potpredsednik opstine da uvaljuje Kusturici svoj univer namestaj po basnoslovnoj ceni, ko da je od mahagonija.Krivo im je sto uzicka opstina ne moze da nametne porez Kusturici, to njih zulja, pa su pokrenuli pokvarenu kampanju protiv njega.Jeste, Kremna su bila tako razvijena pa dosao Kusturica da ih upropasti!!!Kako da ne!!! Umesto da budu srecni sto je takav covek resio da ulaze u njihov kraj, da ne moraju da se lomataju po belom svetu i zaradjuju kao prosta radna snaga, nego da zive ko ljudi na svom imanju od turizma u kraju koji je prelep.Al ne znaju seljacine to da cene. I kako te pimbe, nije sramota da crkvu nazivas dascarom? Crkva je crkva, osvestana i Bozja je kuca...trebalo je 'Turcin' crkvu da im podigne, nisu se setili veliki pravoslavci, da to sami urade. A tvoj rezon pokazuje da si neobrazovani jadnik komunisticke svesti, naucio si da lupas po tastaturi, ali je prvo trebalo da savladas gramatiku maternjeg jezika.
 
Živi bili pa videli,ali iza cele ove priče je ISKLJUČIVO Kustin lični interes koji se takoreći nigde javno ne pominje.Čiji je Drvengrad,čiji su oni hoteli,moteli,šta već...čije su ski staze?U čiji to džep ide?I sve je to lepo zamaskirano iza njevove "vizionarske" ideje o kojekakvim parkovima prirode,nacionalnim parkovima...Mislim,sve je to lepo,ideja je ok,neki red mora da postoji,ne samo u MG i okolini,nego svuda.Ali ono što me izluđuje je to,što na kraju ispade k'o da je jedini on sposoban to da realizuje,on je humanitarac,smarićanih,pomaže nerazvijenom kraju...Ma daj,pa nismo mi ludi,nego se on lepo kamuflirao iza svog umetničkog lika i dela pa samo broji evriće...Ma "kremanska kobra" je za njega....:hahaha:
 

Back
Top