MODA KAO UMETNIČKI PERFORMANS
- Moda kao društveni fenomen prvi put se formira u 17. veku pojavom Marije Antonete, poslednje francuske kraljice. Još tada moda traga za onim lepim. Vremenom moda sve više postaje sredstvo kreativnog izražavanja identiteta, ujedno i način da se prezentuje svetu originalnost i autentičnost. Odevanje je danas prva slika koju dajemo o sebi. Odevni predmet otkriva o nama psihološke karakteristike i ističe naš karakter. Slika koju prezentujemo odevnom kombinacijom zadobija veliku moć, jer reflektuje naše emocionalne ili duhovne težnje.
Modni dizajneri danas kreiraju umetnost koja potrebuje čoveka kako bi bila kompletna. U tom smislu, modni dizajn postoji onoliko koliko postoji model kao njegova inkarnacija. Model koji nosi određenu kreaciju uspostavlja nit između dizajnera i publike, a dizajniranje i moda postaju umetnički performans.
Na modnim revijama se često ističe zaboravljeni koncept mode kao legitimne umetnosti. Poput lepih umetnosti i moda je izraz jednog vremena. Moda je način da se izraze kulturološke tendencije koje vladaju u društvu, ponekad i nesklad između onoga što želimo biti i onoga ko smo ustvari. Moda ruši predrasude i stereotipe, iskazuje bunt i stvara multikulturološki prostor za revolucionarnu promenu društva. U modi je sve moguće, sve boje i razlike se podjednako vrednuju. U tom smislu, različitost je vrlo cenjena i prihvatljiva pojava u modnom svetu. Ovakva umetnost poigravanja sa ljudskim izgledom zahteva neprekidan proces menjanje, kako na nivou fizičkog izgleda, tako i na psihološkoj razini.
MODA KROZ VREME
Koko Šanel (Gabrielle Coco Chanel) je inspirisana muškom garderobom svog doba, izrazila svoj buntovnički duh i pomirila različitosti muškog i ženskog odevanja. Ona je videla ženu kao jaku i sposobnu poput muškarca. Sa njom počinje period kada se žena odvažila da prvi put prošeta u pantalonama, što je do tada gotovo bilo nezamislivo.
Aleksandar Mekvin (Alexander McQueen) uspeo je da svojim kreacijama dotakne najdublje delove ljudske duše. Svoj duh i svoju energiju integrisao je u stvaralaštvo. Tako su modeli koji su nosili Mekvinove kreacije postajali živi izraz umetnosti.
Brend Guči (Gucci) je stvorio najveću listu proizvoda i najskuplji je modni brend na svetu.
Urednica Vogue časopisa, Ana Vintur (Anna Wintour) je svojim zalaganjem i idejama pomerila granice mode. Zahvaljujući njenom angažovanju danas su mnogi kostimi svrstani u umetničku kolekciju i deo su postavke najvećeg muzeja umetnosti u Njujorku – Metropolitan Museum of Art.
Moda kao umetnički performans je našla svoj prostor u pozorištu, na filmu i na televiziji. Danas se ni pozorište, ni film, ni televizija ne mogu zamisliti ni osmisliti bez kostima kao važnih vizuelnih i umetničkih elemenata.
Zato je moda umetnost koja sama sebi stvara pozornicu na kojoj možemo igrati, a da ne moramo da izgovorimo ni reč.