Milan Koljanin poznati srpski istoričar : Od 1943 Stepinac se ukljucio u akciju spasavanje srpske dece

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
37.589
Od 1943 Stepinac se ukljucio u akciju spasavanje srpske dece , preko Katolicke crkve i organizacije Karites koja je zaista u tome imala veliku ulogu.
Slobodan Koljanin istoricar


Receno na 1.03.45 Dijanina deca / Diana’s Children​


Milan Kolajnin istoricar, redak istoricar koji ne sluzi rezimima, istrazuje bez ikavog ulepsavanja, i ne koristi metode ''svedskog stola'' ( posto neki istoricari kada istrazuju uzmu samo ono sta im se svidja ). Tako da je nasao podatke da je Stepinac imao intervencije spasio neke Srbe i Jevreje, i da je spasavo decu sa Kozare, i on je to rekao u dokumetarnom filmu Dijanina deca. Ali da se njegovo istrazivanje o Stepincu ko je bio i sta je radio za 180 stepeni razlikuju od hrvatske verzije.
Takodje za dogadjaj o atentatu na Pavelica, i da je atentator bio Blagoje Jovovic ( posto se svi dokaze svode samo na iskazu Jovovica ) , Koljanin je rekao - Sve okolnosti ovog slučaja još nisu razjašnjene i potrebni su novi istorijski izvori.
Sa grupom autora je objavio Zbornik radova - Pokatolicavanje Srba u NDH
https://snv.hr/wp-content/uploads/2020/11/Pokatolicavanje_Srba_u_NDH.pdf
Gde se saznaju skroz nove istorijske cinjenice koje nisu bile poznate javnosti:
-
Jedan od planova NDH je bio prekrstavanje Srba. U Katolickoj crkvi u NDH bilo je tri struje prva koja je podrzavala partizane, druga koja je podrzavala ustase i treca i najbornija koja se drzala po strani , tako je isto bilo i HSS. Srbi se se prkrstavali da bi spasili zivot, medjutim i posle prekrstavnja neki su bili poubijani. Tu je vec nastao problem izmedju NDH i Katolicke crkve, jer ona je htela nove vernike. Mnogi katolicki svestenici su U NDH su se pitali sta se desava, zasto su Srbi koji su presli na katolicanstvo ( tj ''vratili se na veru otaca'' ) poubijani ? Bili su brojini protesti povodom toga. Bilo je deo nizeg klera koji su ucestvovali u pokoljima prekrstenih Srba. Zbog ustanka u NDH, Pavelic i Nemci su se dogovorili da se osnuje Hrvatska Pravoslavna Crkva, a Protestanska crkva i Islamska zajednica su trazili da Srbi moraju imati pravo da prelaze i na njihove vere, a ne samo na katolicku. Stepinac nikada nije oprostio Pavelicu sto je osnovao HPC. Inace prekrstavnje Srba nije bila nikakva garanicija da ce ostati zivi, jer su i posle toga mogli da budu likvidirani. Neki katolicki svestenici poput Poljaka su odlazili na bolovnja da ne bi morali da prekrstavaju Srbe.
-U nekoliko svedočenja pater Scholz je okrivljen kao organizator ubistva paroha Đorđa Bogića iz Balinaca, nakon čega je usledio sve jači pritisak za prelaz na rimokatoličku veru u brojnim slavonskim srpskim selima. To je trajalo do maja 1942. kad ga ubijaju partizani.
-Preveravanja su uglavnom bila kolektivna i pojačana u prvim mesecima 1942. godine. Međutim, sve jači partizanski pokret je sprečio širenje akcije pokatoličavanja na sela brdskog dela Slavonije.
-. Uporedo s jačanjem partizanskog pokreta i povećavanjem teritorija pod njegovom kontrolom smanjivala se mogućnost delovanja na prekrštavanju, kao i delovanja Hrvatske pravoslavne crkve.
-Vodstvo Оkružnog komiteta KPH Karlovca je u svojoj Okružnici broj 1 od 26. avgusta 1941. tražilo od partijskih organizacija, komesara i komandira da organizuju narodne akcije “protiv rekvizicije, hapšenja, progona i ubijanja antifašističkih i nacionalnih boraca i preseljavanja, prekrštavanja i izvlaštivanja srpskog življa u Hrvatskoj”. Kordunaški partizani su kao jedan od svojih uspeha isticali odvraćanje Srba od odlaska na preveravanje. I na drugim područjima partizanska propaganda je nastojala da odvrati Srbe od prekrštavanja. Okružni komitet Komunističke partije Jugoslavije za Srem štampao je decembra 1941. letak pod naslovom ole sa pokrštavanjem u kojem se zahtevalo da se nijedan Srbin ne sme “pokrstiti”.
-Vrhovni organ vlasti federalne Hrvatske (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske, ZAVNOH) na sednici svog predsedništva 25. avgusta 1944. doneo je Odluku o poništavanju prisilnog prekrštenja Srba.

U Vatikanu je takodje bilo nekoliko struja, Kardinal Ezen je optuzivao NDH da vrsi zlocine nad Srbima i da in nasilno prekrstava, dok je druga struja sa Papom rekla da je zadovoljna brojem prekstenih Srba, ali ne i nacinom na kojim se to radi.-Vatikanski zvaničnici su i kasnije upozoravali predstavnike NDH na nasilja i zločine koji se vrše nad pravoslavnim Srbima, u čemu je verovatno najoštriji bio kardinal Ežen Tiseran (Eugene Tisserant), prefekt Kongregacije za istočne crkve.
Jedini pravoslavni pop u Slavoniji Jeronomah Jermoije Bradic partizan, isao je od sela do sela i Srbima krstio decu. i hrabrio ljude. Kako se rat priblizavao kraju, NDH je imala sve manje vremena da se bavi prekrstavnjem Srba i HPC. Na sudjenju Stepinac se branio da je on prekstavanjem Srba, ih ustvari spasavao os ustaskog ubijanja, jer je znao da Srbi ne prilaze iskreno, nego samo zato da bi spasili zivot.
- Svetla tačka u tom zatiranju srpske nacionalne baštine bila je akcija prikupljanja i zaštite srpskog umetničkog i crkvenog blaga. Nju je organizovao i vodio ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba profesor Vladimir Tkalčić. Na osnovu ovlašćenja Ministarstva nastave od 19. jula 1941, dobijenog mimo znanja ministra Mile Budaka, on je s osobljem drugih zagrebačkih muzeja spasio od uništenja oko 70% umetničkog i istorijskog blaga iz fruškogorskih manastira i iz Sremskih (u ratu: Hrvatskih) Karlovaca. Uspeo je da spasi i deo inventara iz seoskih crkava koje su sistematski rušene.

To je samo jedan primer kako radi pravi istoricar koji je objektivan, i ne navija ni za jedni i za drugu stranu. Nego objavi sve. Zato Koljanina ne zovu ni u Cirilicu, ni na RTS, ni na Jutranji program, jer govori ono sto ne odgovara ''istoriji'' vladajuceg establismenta.
Zovu na TV Cedomira Antica koji prica o Stepincu da je ustaski ideologi da su svi Hrvatsi ustase , i apsolutno ne spominje borbu partizana protiv nasilnog prelaska Srba na katolicanstvo.
Milan Koljanin je svetlo ime za srpsku istoriju, reci istinu, istinu i samo istinu, ako se to nekom ne svidja njegov problem.
https://www.glassrpske.com/lat/plus...e-britanije-i-amerike-spasile-pavelica/352182
https://premc.org/doc/Dialogue2/Milan_Koljanin_Biography.pdf
https://arhivvojvodine.org.rs/sr/de...oricar-milan-koljanin-posetio-arhiv-vojvodine
https://www.novosti.rs/vesti/drustv...-kako-zaista-radila-masinerija-smrti-ndh-foto
Milan Koljani uvek u potrazi za istinom
0006.jpg

Knjiga koja se nije svidela vladajucem rezimu.
7.jpg


Milan Koljanin je isao tamo gde drugi istoricari iz Srbije ne smeju. Lako je otici kod Marica u Cirilicu i Jutarnji program, i tamo pricati price o Stepincu. Treba biti mangup kao Koljanin da ode u Hrvatsku i prica " suprotno dijametralne teze o Stepincu od onih sto ih zastupâju hrvatski povijesnicari''

Nadbiskup Stepinac i Srbi u Hrvatskoj​

https://www.youtube.com/watch?v=8lwbJUp1zuk&t=75s

Nadbiskup Stepinac i Srbi u Hrvatskoj u kontekstu Drugoga svjetskog rata i poraća​

Znanstveni skup “Nadbiskup Stepinac i Srbi u Hrvatskoj u kontekstu Drugoga svjetskog rata i poraća” izazvao je veliko zanimanje hrvatske javnosti. Skup se održao u utorak 24. studenoga 2015. u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu.
Svoja izlaganja održali su:
doc. dr. sc. Ivica Šute (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu),
doc. dr. sc. Tomislav Anić (Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb),
dr. sc. Mario Jareb (Hrvatski institut za povijest, Zagreb),
dr. sc. Milan Koljanin (Institut za suvremenu istoriju, Beograd),
dr. sc. Radmila Radić (Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd),
prof. dr. sc. Miroslav Akmadža (Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Slavonski Brod),
prof. dr. sc. Jure Krišto (Hrvatski institut za povijest, Zagreb i Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb),
doc. dr. sc. Mario Kevo (Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb),
dr. sc. Robin Harris (Centar za obnovu kulture, Zagreb),
mons. Juraj Batelja (postulator kauze za proglašenje blaženog Alojzija Stepinca, Zagreb).
„Nadbiskup Stepinac i odnos prema vlastima u NDH” bilo je predavanje koje je održao dr. sc. Milan Koljanin s Instituta za suvremenu povijest u Beogradu. Predavanje je započeo konstatacijom kako je unatoč objavljivanju dokumenata Svete Stolice nedostupnost vatikanskih izvora prvorazredan problem za istraživače. Bez relevantnih službenih izvora, prije svega izvora Rimokatoličke Crkve ne može se u potpunosti znanastveno osvijetliti pitanje uloge hrvatskoga metropolita, nadbiskupa Alojzija Stepinca, kao i njegovog odnosa prema vlastima NDH-a, rekao je Koljanin. Predavač je istaknuo podršku Crkve uspostavi NDH, te je rekao kako se nadbiskup Stepinac založio za učvršćenje međunarodnog položaja NDH-a, a posredovao je i u uspostavi kontakata s Vatikanom.
http://www.unicath.hr/nadbiskup-ste...j-u-kontekstu-drugoga-svjetskog-rata-i-poraca
5.jpg
 
Zasto ?
Zato sto ne frizira istorijske dokumente ?
Zato sto apsolutno ne postoji nijedan dokaz da je Stepinac pomagao Srbe. Zato sto postoji stotine dokaza da je mrzio Srbe.

Friziranje je tvrditi da je bilo suprotno.

Postoje dokazi da je Stepinac pomogao nekolicinu Srba i to na insistiranje njihovih njemackih prijatelja. Nikola Rusinovic, ministar NDH pri Vatikanu je bio zapanjen sta je sve Stepinac govorio o Srbima u Vatikanu, i to kao ustasa. :eek:
 
Zato sto apsolutno ne postoji nijedan dokaz da je Stepinac pomagao Srbe. Zato sto postoji stotine dokaza da je mrzio Srbe.

Friziranje je tvrditi da je bilo suprotno.

Postoje dokazi da je Stepinac pomogao nekolicinu Srba i to na insistiranje njihovih njemackih prijatelja. Nikola Rusinovic, ministar NDH pri Vatikanu je bio zapanjen sta je sve Stepinac govorio o Srbima u Vatikanu, i to kao ustasa. :eek:
Dokazi postoje, i Milan Koljanin ih je izneo u dokumentarnom filmu Dijanina deca koji je bio na RTS, i niko se posle nije javio da to demantuje od srpskih istoricara.
Da su Nemci hteli da oslobode neke Srbe, oni bi ih oslobodili, bas im je trebao Stepinac za takve stvari.

Zna se i da je Stepinac pisao protesna pisma Pavelicu, i da je sa njim zakrevio kada je ovaj osnovao Hrvatsku Pravoslavu crkvu, i da su ustase ubili rodjenog brata od Stepinca, postoje i dokumeta da je spasavao i intervenisao za Srbe i Jevreje, ali ne i za Rome, ali se o tome ne prica u Srbija, jer ne odgovra takva slika. Isto kao sto u Hrvatskoj ne odgovra da se prica da je Jasenovac bio logor za Srbe, nego radni logor.
8 (2).jpg
 
Rusinovic, i ne samo on, navodi kolko je Stepinac valjao hrvatskoj drzavi da se prikrije ono sto je radjeno sa Srbima i da se pridobije podrska Vatikana i opravdanja na mnogim stranama.

Tu je i kardinal Tiseran, koji je sa gadjenjem gledao na sve to sto se radilo od strane Hrvata, kako na terenu, tako i u Vatikanu da se prikriju lazi i neljudskost.
 
Neka postoje dokazi da je spasavao Jevreje, ne postoje NIKAKVI dokazi da je spasavao Srbe. Naprotiv.

Oces reci da nije znao za udio hrvatskog svecenstva u zlodjelima?
I ne osudi niti sta ucini da se od toga ogradi.
Kolko je fratara koji su radili stvari kojih nema ni u americkim horor filmovima izbaceno iz crkve??

I da, Njemci koji su se zauzeli da spase svoje prijatelje Srbe, trebali su Stepinca. Jer nije neki njemacki oficir na svoju ruku mogao doci i odvesti Srbina iz hrv. zatvora ili zarobljenika kod hrv. vojske.
Hrvatska drzava je bila nezavisna u unutrasnji9m svairma od Njemaca.
 
Od 1943 Stepinac se ukljucio u akciju spasavanje srpske dece , preko Katolicke crkve i organizacije Karites koja je zaista u tome imala veliku ulogu.
Slobodan Koljanin istoricar


Receno na 1.03.45 Dijanina deca / Diana’s Children​


Milan Kolajnin istoricar, redak istoricar koji ne sluzi rezimima, istrazuje bez ikavog ulepsavanja, i ne koristi metode ''svedskog stola'' ( posto neki istoricari kada istrazuju uzmu samo ono sta im se svidja ). Tako da je nasao podatke da je Stepinac imao intervencije spasio neke Srbe i Jevreje, i da je spasavo decu sa Kozare, i on je to rekao u dokumetarnom filmu Dijanina deca. Ali da se njegovo istrazivanje o Stepincu ko je bio i sta je radio za 180 stepeni razlikuju od hrvatske verzije.
Takodje za dogadjaj o atentatu na Pavelica, i da je atentator bio Blagoje Jovovic ( posto se svi dokaze svode samo na iskazu Jovovica ) , Koljanin je rekao - Sve okolnosti ovog slučaja još nisu razjašnjene i potrebni su novi istorijski izvori.
Sa grupom autora je objavio Zbornik radova - Pokatolicavanje Srba u NDH
https://snv.hr/wp-content/uploads/2020/11/Pokatolicavanje_Srba_u_NDH.pdf
Gde se saznaju skroz nove istorijske cinjenice koje nisu bile poznate javnosti:
-
Jedan od planova NDH je bio prekrstavanje Srba. U Katolickoj crkvi u NDH bilo je tri struje prva koja je podrzavala partizane, druga koja je podrzavala ustase i treca i najbornija koja se drzala po strani , tako je isto bilo i HSS. Srbi se se prkrstavali da bi spasili zivot, medjutim i posle prekrstavnja neki su bili poubijani. Tu je vec nastao problem izmedju NDH i Katolicke crkve, jer ona je htela nove vernike. Mnogi katolicki svestenici su U NDH su se pitali sta se desava, zasto su Srbi koji su presli na katolicanstvo ( tj ''vratili se na veru otaca'' ) poubijani ? Bili su brojini protesti povodom toga. Bilo je deo nizeg klera koji su ucestvovali u pokoljima prekrstenih Srba. Zbog ustanka u NDH, Pavelic i Nemci su se dogovorili da se osnuje Hrvatska Pravoslavna Crkva, a Protestanska crkva i Islamska zajednica su trazili da Srbi moraju imati pravo da prelaze i na njihove vere, a ne samo na katolicku. Stepinac nikada nije oprostio Pavelicu sto je osnovao HPC. Inace prekrstavnje Srba nije bila nikakva garanicija da ce ostati zivi, jer su i posle toga mogli da budu likvidirani. Neki katolicki svestenici poput Poljaka su odlazili na bolovnja da ne bi morali da prekrstavaju Srbe.
-U nekoliko svedočenja pater Scholz je okrivljen kao organizator ubistva paroha Đorđa Bogića iz Balinaca, nakon čega je usledio sve jači pritisak za prelaz na rimokatoličku veru u brojnim slavonskim srpskim selima. To je trajalo do maja 1942. kad ga ubijaju partizani.
-Preveravanja su uglavnom bila kolektivna i pojačana u prvim mesecima 1942. godine. Međutim, sve jači partizanski pokret je sprečio širenje akcije pokatoličavanja na sela brdskog dela Slavonije.
-. Uporedo s jačanjem partizanskog pokreta i povećavanjem teritorija pod njegovom kontrolom smanjivala se mogućnost delovanja na prekrštavanju, kao i delovanja Hrvatske pravoslavne crkve.
-Vodstvo Оkružnog komiteta KPH Karlovca je u svojoj Okružnici broj 1 od 26. avgusta 1941. tražilo od partijskih organizacija, komesara i komandira da organizuju narodne akcije “protiv rekvizicije, hapšenja, progona i ubijanja antifašističkih i nacionalnih boraca i preseljavanja, prekrštavanja i izvlaštivanja srpskog življa u Hrvatskoj”. Kordunaški partizani su kao jedan od svojih uspeha isticali odvraćanje Srba od odlaska na preveravanje. I na drugim područjima partizanska propaganda je nastojala da odvrati Srbe od prekrštavanja. Okružni komitet Komunističke partije Jugoslavije za Srem štampao je decembra 1941. letak pod naslovom ole sa pokrštavanjem u kojem se zahtevalo da se nijedan Srbin ne sme “pokrstiti”.
-Vrhovni organ vlasti federalne Hrvatske (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske, ZAVNOH) na sednici svog predsedništva 25. avgusta 1944. doneo je Odluku o poništavanju prisilnog prekrštenja Srba.

U Vatikanu je takodje bilo nekoliko struja, Kardinal Ezen je optuzivao NDH da vrsi zlocine nad Srbima i da in nasilno prekrstava, dok je druga struja sa Papom rekla da je zadovoljna brojem prekstenih Srba, ali ne i nacinom na kojim se to radi.-Vatikanski zvaničnici su i kasnije upozoravali predstavnike NDH na nasilja i zločine koji se vrše nad pravoslavnim Srbima, u čemu je verovatno najoštriji bio kardinal Ežen Tiseran (Eugene Tisserant), prefekt Kongregacije za istočne crkve.
Jedini pravoslavni pop u Slavoniji Jeronomah Jermoije Bradic partizan, isao je od sela do sela i Srbima krstio decu. i hrabrio ljude. Kako se rat priblizavao kraju, NDH je imala sve manje vremena da se bavi prekrstavnjem Srba i HPC. Na sudjenju Stepinac se branio da je on prekstavanjem Srba, ih ustvari spasavao os ustaskog ubijanja, jer je znao da Srbi ne prilaze iskreno, nego samo zato da bi spasili zivot.
- Svetla tačka u tom zatiranju srpske nacionalne baštine bila je akcija prikupljanja i zaštite srpskog umetničkog i crkvenog blaga. Nju je organizovao i vodio ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba profesor Vladimir Tkalčić. Na osnovu ovlašćenja Ministarstva nastave od 19. jula 1941, dobijenog mimo znanja ministra Mile Budaka, on je s osobljem drugih zagrebačkih muzeja spasio od uništenja oko 70% umetničkog i istorijskog blaga iz fruškogorskih manastira i iz Sremskih (u ratu: Hrvatskih) Karlovaca. Uspeo je da spasi i deo inventara iz seoskih crkava koje su sistematski rušene.

To je samo jedan primer kako radi pravi istoricar koji je objektivan, i ne navija ni za jedni i za drugu stranu. Nego objavi sve. Zato Koljanina ne zovu ni u Cirilicu, ni na RTS, ni na Jutranji program, jer govori ono sto ne odgovara ''istoriji'' vladajuceg establismenta.
Zovu na TV Cedomira Antica koji prica o Stepincu da je ustaski ideologi da su svi Hrvatsi ustase , i apsolutno ne spominje borbu partizana protiv nasilnog prelaska Srba na katolicanstvo.
Milan Koljanin je svetlo ime za srpsku istoriju, reci istinu, istinu i samo istinu, ako se to nekom ne svidja njegov problem.
https://www.glassrpske.com/lat/plus...e-britanije-i-amerike-spasile-pavelica/352182
https://premc.org/doc/Dialogue2/Milan_Koljanin_Biography.pdf
https://arhivvojvodine.org.rs/sr/de...oricar-milan-koljanin-posetio-arhiv-vojvodine
https://www.novosti.rs/vesti/drustv...-kako-zaista-radila-masinerija-smrti-ndh-foto
Milan Koljani uvek u potrazi za istinom
Pogledajte prilog 980263
Knjiga koja se nije svidela vladajucem rezimu.
Pogledajte prilog 980264

Milan Koljanin je isao tamo gde drugi istoricari iz Srbije ne smeju. Lako je otici kod Marica u Cirilicu i Jutarnji program, i tamo pricati price o Stepincu. Treba biti mangup kao Koljanin da ode u Hrvatsku i prica " suprotno dijametralne teze o Stepincu od onih sto ih zastupâju hrvatski povijesnicari''

Nadbiskup Stepinac i Srbi u Hrvatskoj​

https://www.youtube.com/watch?v=8lwbJUp1zuk&t=75s

Nadbiskup Stepinac i Srbi u Hrvatskoj u kontekstu Drugoga svjetskog rata i poraća​

Znanstveni skup “Nadbiskup Stepinac i Srbi u Hrvatskoj u kontekstu Drugoga svjetskog rata i poraća” izazvao je veliko zanimanje hrvatske javnosti. Skup se održao u utorak 24. studenoga 2015. u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu.
Svoja izlaganja održali su:
doc. dr. sc. Ivica Šute (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu),
doc. dr. sc. Tomislav Anić (Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb),
dr. sc. Mario Jareb (Hrvatski institut za povijest, Zagreb),
dr. sc. Milan Koljanin (Institut za suvremenu istoriju, Beograd),
dr. sc. Radmila Radić (Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd),
prof. dr. sc. Miroslav Akmadža (Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Slavonski Brod),
prof. dr. sc. Jure Krišto (Hrvatski institut za povijest, Zagreb i Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb),
doc. dr. sc. Mario Kevo (Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb),
dr. sc. Robin Harris (Centar za obnovu kulture, Zagreb),
mons. Juraj Batelja (postulator kauze za proglašenje blaženog Alojzija Stepinca, Zagreb).
„Nadbiskup Stepinac i odnos prema vlastima u NDH” bilo je predavanje koje je održao dr. sc. Milan Koljanin s Instituta za suvremenu povijest u Beogradu. Predavanje je započeo konstatacijom kako je unatoč objavljivanju dokumenata Svete Stolice nedostupnost vatikanskih izvora prvorazredan problem za istraživače. Bez relevantnih službenih izvora, prije svega izvora Rimokatoličke Crkve ne može se u potpunosti znanastveno osvijetliti pitanje uloge hrvatskoga metropolita, nadbiskupa Alojzija Stepinca, kao i njegovog odnosa prema vlastima NDH-a, rekao je Koljanin. Predavač je istaknuo podršku Crkve uspostavi NDH, te je rekao kako se nadbiskup Stepinac založio za učvršćenje međunarodnog položaja NDH-a, a posredovao je i u uspostavi kontakata s Vatikanom.
http://www.unicath.hr/nadbiskup-ste...j-u-kontekstu-drugoga-svjetskog-rata-i-poraca
Pogledajte prilog 980265
Да Дијанина деца а не Степинчева.
Приписивати једном усташком викару да је спашавао српску децу из усташких канџи није ништа друго него кривотворење чињеница.

Можеш ли ти да ми кажеш где Кољанин уопште каже или пише то што нам ти преносиш везано за њега?
 
Dokazi postoje, i Milan Koljanin ih je izneo u dokumentarnom filmu Dijanina deca koji je bio na RTS, i niko se posle nije javio da to demantuje od srpskih istoricara.
Da su Nemci hteli da oslobode neke Srbe, oni bi ih oslobodili, bas im je trebao Stepinac za takve stvari.

Zna se i da je Stepinac pisao protesna pisma Pavelicu, i da je sa njim zakrevio kada je ovaj osnovao Hrvatsku Pravoslavu crkvu, i da su ustase ubili rodjenog brata od Stepinca, postoje i dokumeta da je spasavao i intervenisao za Srbe i Jevreje, ali ne i za Rome, ali se o tome ne prica u Srbija, jer ne odgovra takva slika. Isto kao sto u Hrvatskoj ne odgovra da se prica da je Jasenovac bio logor za Srbe, nego radni logor.
Pogledajte prilog 980763
Ово је наравно тешка обмана, ко још пише протест у трећем лицу и коме!!???Свашта.
Назвао председништво владе па како је она била на седници онда замолио неког службеника да им поручи.:hahaha:
 
Neka postoje dokazi da je spasavao Jevreje, ne postoje NIKAKVI dokazi da je spasavao Srbe. Naprotiv.

Oces reci da nije znao za udio hrvatskog svecenstva u zlodjelima?
I ne osudi niti sta ucini da se od toga ogradi.
Kolko je fratara koji su radili stvari kojih nema ni u americkim horor filmovima izbaceno iz crkve??

I da, Njemci koji su se zauzeli da spase svoje prijatelje Srbe, trebali su Stepinca. Jer nije neki njemacki oficir na svoju ruku mogao doci i odvesti Srbina iz hrv. zatvora ili zarobljenika kod hrv. vojske.
Hrvatska drzava je bila nezavisna u unutrasnji9m svairma od Njemaca.

Istoricari iz Srbije Milan Koljanin i Radmila Radic su nasli dokaze da je spasavao Srbe i Jevreje.
Ti mislis da su Miroslav Filopovic i ostali slusali sta Stepinac prica ?
U sutaskim pokoljima je ucestvovao nizi kler i to jedna sestina.

Nemci su bile gazde u NDH, i mogli su da rade sta su hteli. Svi Nemci su bili u Kulturbundu, i ako su hteli mogli su da interevnisu za koga su hteli nije im trebao ni Pavelic ni Stepinac

Svako moze da forumu da pise sta hoce, ali istorijske cinjenice se baziraju na dokazima.
Evo sta pise Ne York Times o Stepincu 1943.
stepinac.jpg

Dr Ester Gitman americka istoricarksajevrejskog porekla, rodjena u Kraljevini Jugoslaviju, dokaz da je nju i js 5000 Jevreja spasio Stepnac da predju u Italijansko deo.

https://www.youtube.com/watch?v=8lwbJUp1zuk&t=78s
 
Да Дијанина деца а не Степинчева.
Приписивати једном усташком викару да је спашавао српску децу из усташких канџи није ништа друго него кривотворење чињеница.

Можеш ли ти да ми кажеш где Кољанин уопште каже или пише то што нам ти преносиш везано за њега?

Od 1943 Stepinac se ukljucio u akciju spasavanje srpske dece , preko Katolicke crkve i organizacije Karites koja je zaista u tome imala veliku ulogu.
Slobodan Koljanin istoricar

Receno na 1.03.45 Dijanina deca / Diana’s Children​

 
Ово је наравно тешка обмана, ко још пише протест у трећем лицу и коме!!???Свашта.
Назвао председништво владе па како је она била на седници онда замолио неког службеника да им поручи.:hahaha:
Sve je obmana :D
Kada je u Srbiji bio Slavko Goldstain na RTS i pricao da je Stepinac spasavao i interevnisao za Srbe i Jevreje, niko mu nije protivurecio, cak ni cuveni istoricar Cedomir Antic.
 
Od 1943 Stepinac se ukljucio u akciju spasavanje srpske dece , preko Katolicke crkve i organizacije Karites koja je zaista u tome imala veliku ulogu.
Slobodan Koljanin istoricar

Receno na 1.03.45 Dijanina deca / Diana’s Children​

Дакле ако прескочимо све остало што је овде речено о њему, он се до 1943 дистанцирао од свега јер није имао никакав утицај што је било далеко од истине такође каже у видеу, а тада се наводно укључио преко организације Каритес само не видим да је дао доказе како и зашто.
Па зато питам на основу чега тврди то?
Sve je obmana :D
Kada je u Srbiji bio Slavko Goldstain na RTS i pricao da je Stepinac spasavao i interevnisao za Srbe i Jevreje, niko mu nije protivurecio, cak ni cuveni istoricar Cedomir Antic.
Могао је и Славко да позове телефоном и објасни шта је хтео, рачунали би то у интервенцију.:D:D:D
 
Дакле ако прескочимо све остало што је овде речено о њему, он се до 1943 дистанцирао од свега јер није имао никакав утицај што је било далеко од истине такође каже у видеу, а тада се наводно укључио преко организације Каритес само не видим да је дао доказе како и зашто.
Па зато питам на основу чега тврди то?

Могао је и Славко да позове телефоном и објасни шта је хтео, рачунали би то у интервенцију.:D:D:D

Kada se postavi dokument ti ga proglasis ''falsifikatom''
Na RTS I Koljanin i Goldstan su na osnovu dokaza govorili da je Stepinac spasavao Srbe i Jevreje, i niko to nije demantovao.
 
Kada se postavi dokument ti ga proglasis ''falsifikatom''
Na RTS I Koljanin i Goldstan su na osnovu dokaza govorili da je Stepinac spasavao Srbe i Jevreje, i niko to nije demantovao.
Видиш ли ти шта пише тамо, протестовао је тако што је назвао телефоном службеника владе!!!
Које су то доказе понудили поменута двојица?
Погледаш само цео онај видео што си поставио и видећеш колико је њих то демантовало, овако си извукао једну реченицу од 10 секунди и на томе градиш ову неистину.

И такође питањe:
Ако је тачно оно што Кољанин каже, шта је Степинац радио до 1943 године рата?
 
Видиш ли ти шта пише тамо, протестовао је тако што је назвао телефоном службеника владе!!!
Које су то доказе понудили поменута двојица?
Погледаш само цео онај видео што си поставио и видећеш колико је њих то демантовало, овако си извукао једну реченицу од 10 секунди и на томе градиш ову неистину.

И такође питањe:
Ако је тачно оно што Кољанин каже, шта је Степинац радио до 1943 године рата?
Znaci Koljanin laze kada kaze tu jednu recenicu ?
Postoje dokazi da je Stepinac protestvovao protiv pokolja , i da je interevnisao i spasavao neke Srbe i Jevreje. Postoje dokazi o tome.

9 (2).jpg

Ono sto je interesatno da Srpska pravoslavnom crkvom vodu dijalog sa Katolickom crkvom ko je bio STepinac ? Cemu rasprava ako je bio ustasa ?
O ovome do sada nije bilo ni reci.
6 (2).jpg

7 (2).jpg
 
Видиш ли ти шта пише тамо, протестовао је тако што је назвао телефоном службеника владе!!!
Које су то доказе понудили поменута двојица?
Погледаш само цео онај видео што си поставио и видећеш колико је њих то демантовало, овако си извукао једну реченицу од 10 секунди и на томе градиш ову неистину.

И такође питањe:
Ако је тачно оно што Кољанин каже, шта је Степинац радио до 1943 године рата?
Зашто му се у опште дозвољава да злоупотребљава овај форум?
Он увијено, курвински, мало мало па покушава да наметне новоисторију Хрватске.
То што ради више није ни перфидно него бљутаво и одвратно.
Најбоља му је када напише познати српски историчар за кога мало ко да је чуо?
Као кроасан нека пише о познатим историчарима из Хрватске, Шарићу, Аралици, Kласићу.
Ево, даћу му шлагворт, цитирањем Аралице.
Ево шта о Србима каже др Вишеслав Аралица, хрватски историчар и професор историје са Хрватског института за повијест и Филозофског факултета у Загребу.

– Стјепан Радић се залагао за отцепљење од Срба, који су такође Словени. Додуше, он их није ни сматрао Словенима, доживљавајући Словене као мирољубиве и вредне, а Срби су му били ратници. Kад погледате из перспективе западњака, Срби су заиста другачији од свих осталих словенских народа. Немци јесу ратовали против Срба, али су их баш зато и поштовали – наводи Аралица.

Он истиче да су Срби једини словенски народ који је државотворан.

– Једини народ у Европи уопште за чију се династију није сматрало да потиче од германских освајача из раног средњег века. Имали су их, у ствари, чак две, Петровић Његоше и Kарађорђевиће, обе с подручја данашње Црне Горе. За то време, бугарски краљ је практично Немац. Грчки је Немац или Данац, како се узме – објашњава Аралица.

– Где год погледате, свуда су или Немци или су пореклом Германи, као код Италијана или Шпанаца. И онда је то ствар поштовања. Kао, Словени су добрице, кметови, радници, али нису ратници, не могу да се ослободе, не могу да створе државу. А Срби се у ту причу не уклапају, дакле нису Словени.

Највећи хрватски археолог, професор емеритус Никола Јакшић, такође тврди да Хрвата није било ни у 7. ни у 8. веку на овим просторима, док је позната хрватска научница др Андреја Зорић у Немачкој одбранила докторску дисертацију у којој доказује да је прављење хрватске нације култура лажи.
 
Znaci Koljanin laze kada kaze tu jednu recenicu ?
Postoje dokazi da je Stepinac protestvovao protiv pokolja , i da je interevnisao i spasavao neke Srbe i Jevreje. Postoje dokazi o tome.

Pogledajte prilog 981712
Ono sto je interesatno da Srpska pravoslavnom crkvom vodu dijalog sa Katolickom crkvom ko je bio STepinac ? Cemu rasprava ako je bio ustasa ?
O ovome do sada nije bilo ni reci.
Pogledajte prilog 981713
Pogledajte prilog 981714
Не него ти извлачиш ствари из контекста и на основу једне реченице конструишеш ово што пишеш све остало игнорушићи.
То си показао још у првој објави када ти је од свих људи који се појављују и причају у оном видеу само Кољанин светло име и борац за истину и то на основу једне реченице.

Ја још чекам те доказе које приписујеш Кољанину, хоће ли скоро или се све своди на телефонирање неименованим службеницима.

Ово само говори да је Степинац знао за логоре и злочине у њима, а иницијатива и није кренула од њега у овом случају већ од Стевановог брата епископа бачког Иринеја који је спашавајући Србе и српску децу обраћао и мађарским и хрватским властима у том погледу, па тако и у вези његовог брата.Стеван Ћирић је иначе познати предратни политичар и министар.

О каквом шифрованом телеграму се ради?
 
Зашто му се у опште дозвољава да злоупотребљава овај форум?
Он увијено, курвински, мало мало па покушава да наметне новоисторију Хрватске.
То што ради више није ни перфидно него бљутаво и одвратно.
Најбоља му је када напише познати српски историчар за кога мало ко да је чуо?
Као кроасан нека пише о познатим историчарима из Хрватске, Шарићу, Аралици, Kласићу.
Ево, даћу му шлагворт, цитирањем Аралице.
Ево шта о Србима каже др Вишеслав Аралица, хрватски историчар и професор историје са Хрватског института за повијест и Филозофског факултета у Загребу.

– Стјепан Радић се залагао за отцепљење од Срба, који су такође Словени. Додуше, он их није ни сматрао Словенима, доживљавајући Словене као мирољубиве и вредне, а Срби су му били ратници. Kад погледате из перспективе западњака, Срби су заиста другачији од свих осталих словенских народа. Немци јесу ратовали против Срба, али су их баш зато и поштовали – наводи Аралица.

Он истиче да су Срби једини словенски народ који је државотворан.

– Једини народ у Европи уопште за чију се династију није сматрало да потиче од германских освајача из раног средњег века. Имали су их, у ствари, чак две, Петровић Његоше и Kарађорђевиће, обе с подручја данашње Црне Горе. За то време, бугарски краљ је практично Немац. Грчки је Немац или Данац, како се узме – објашњава Аралица.

– Где год погледате, свуда су или Немци или су пореклом Германи, као код Италијана или Шпанаца. И онда је то ствар поштовања. Kао, Словени су добрице, кметови, радници, али нису ратници, не могу да се ослободе, не могу да створе државу. А Срби се у ту причу не уклапају, дакле нису Словени.

Највећи хрватски археолог, професор емеритус Никола Јакшић, такође тврди да Хрвата није било ни у 7. ни у 8. веку на овим просторима, док је позната хрватска научница др Андреја Зорић у Немачкој одбранила докторску дисертацију у којој доказује да је прављење хрватске нације култура лажи.
Dodjes kao i obicno o temi kojoj nemas pojma da lupetas.
Ja inace citiram samo srpske istoricare kao sto su Milan Kolanin i Radmila Radic koji svedoce da je Stepinac spasavao Srbe, Jevreje i srpsku decu sa Kozare i to su oni rekli na drzavnoj televizije Srbije.
Onda tuzi Koljanina, Radicku i RTS zato sto ''uvijeno, kurvanski, malo malo pokusavaju da nametnu novoistoriju Hrvatske''.
Inace momak ti je kroasan.
Inace ti si poznat falsifikator koji ne stavlja linkove nego izmislja, Nemoj vide sa dolazis ovamo i da spamujes temu sa svojim nebulozama i izmisljotinama.
 
Dodjes kao i obicno o temi kojoj nemas pojma da lupetas.
Ja inace citiram samo srpske istoricare kao sto su Milan Kolanin i Radmila Radic koji svedoce da je Stepinac spasavao Srbe, Jevreje i srpsku decu sa Kozare i to su oni rekli na drzavnoj televizije Srbije.
Onda tuzi Koljanina, Radicku i RTS zato sto ''uvijeno, kurvanski, malo malo pokusavaju da nametnu novoistoriju Hrvatske''.
Inace momak ti je kroasan.
Inace ti si poznat falsifikator koji ne stavlja linkove nego izmislja, Nemoj vide sa dolazis ovamo i da spamujes temu sa svojim nebulozama i izmisljotinama.
А да, ја сам фалсификовао податак да савезници нису никада бомбардовали Загреб него непријатељи.
Има у твом писању такве акробатике да би могао учествовати и на олимпијади.
Ово последње ти је најјаче, немој да долазиш....
Од сада ћу те сатирати у сваком посту и то баш!
 
А да, ја сам фалсификовао податак да савезници нису никада бомбардовали Загреб него непријатељи.
Има у твом писању такве акробатике да би могао учествовати и на олимпијади.
Ово последње ти је најјаче, немој да долазиш....
Од сада ћу те сатирати у сваком посту и то баш!
Ni za jednu tvoju tvrdnju tj izmisljotinu ti nisi postavio link
Dolazices da spamujes i da lupetas gluposti, jer te je ostavio momak ?

Da vidimo LINK !!!!
 
Не него ти извлачиш ствари из контекста и на основу једне реченице конструишеш ово што пишеш све остало игнорушићи.
То си показао још у првој објави када ти је од свих људи који се појављују и причају у оном видеу само Кољанин светло име и борац за истину и то на основу једне реченице.

Ја још чекам те доказе које приписујеш Кољанину, хоће ли скоро или се све своди на телефонирање неименованим службеницима.

Ово само говори да је Степинац знао за логоре и злочине у њима, а иницијатива и није кренула од њега у овом случају већ од Стевановог брата епископа бачког Иринеја који је спашавајући Србе и српску децу обраћао и мађарским и хрватским властима у том погледу, па тако и у вези његовог брата.Стеван Ћирић је иначе познати предратни политичар и министар.

О каквом шифрованом телеграму се ради?
Da li Koljanin laze, kada kaze tu recenicu ?
Evo sta kaze Dr. Esther Gitman - američka istoričarka jevrejskog porekla iz bivše Kraljevine Jugoslavije
Rođena je 1939. Sarajevu. Osnivanjem NDH, njena je porodica bila prisiljena izbeći i spašavati goli život s obzirom na to da je Sarajevo, kao i cela BiH, bilo u sastavu novoosnovane države koja je krenula provoditi rasne zakone. Kako bi izbjegli deportaciju u koncentracijski logor, porodicu Esther Gitman pomogli su oni koji nisu bili Jevreji, riskirajući time vlastite živote.
Porodica je živela u Izraelu, Kanadi, a 1972. dolaze u SAD. Gitman je diplomirala istoriju i sociologiju na Carleton Universityju u Ottawi, u Kanadi, i apsolvirala kazneno pravo na Sveučilištu Long Island.
https://en.wikipedia.org/wiki/Esther_Gitman

Proučavala je spašavanje preko 9.500 Jevreja u Hrvatskoj tokom rata od strane zvaničnika NDH, sveštenstva i časnih sestara, humanitarnih organizacija, talijanske 2. armije, hrvatskih partizana i lokalnog stanovništva. Svojim jedinstvenim jezičkim vještinama na srpskohrvatskom, hebrejskom, talijanskom i ladinu jeziku, kao i dubokim razumijevanjem regije, dr. Gitman je identifikovala uobičajene obrasce spašavanja. Koristila je nedavno stečene i nedovoljno proučene arhivske zbirke iz Hrvatske. Njena otkrića pomoći će u rasvjetljavanju pitanja spašavanja i sudbine hrvatskog židovstva.
https://www.ushmm.org/research/about-the-mandel-center/all-fellows-and-scholars/esther-gitman-2006

Tijekom svog istraživanja neizbježno je naletjela na lik i djelo zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca. Od tada se njezin znanstveni fokus zaustavlja na njemu.
'Stepinac je osuđivao nacizam, fašizam, komunizam i nečovještvo ustaša', rekla je, naglasivši da se tijekom rata pridržavao jedine maksime - stvarno postoji samo jedna rasa, a to je Božja rasa', kazala je u srijedu tijekom zagrebačkog predstavljanja svoje najnovije knjige 'Alojzije Stepinac - Pillar of human rights'.
Podsjetila je kako je Vatikan nekoliko puta ponudio nadbiskupu Alojziju Stepincu da odabere drukčiji tip života, no, dodala je, njegova savjest i snažno uvjerenje u neotuđiva prava svake osobe da živi život koji mu je dao Stvoritelj motivirali su ga da ostane u Zagrebu i skrbi se za tisuće žrtava koje su potpuno ovisile o njemu.
Među tim žrtvama, istaknula je, bilo je primjerice i 58 starijih Židova, siročadi, tisuću Židova u mješovitim brakovima itd.
'Uz pomoć vatikanskog ministra vanjskih poslova Maglionea spriječio je pokušaj talijanskih vlasti da iz svoje talijanske u njemačku okupacijsku zonu vrate izbjegle Židove. Tako je preživjelo približno pet tisuća Židova', rekla je Gitman.

Stepinac je znao za Logore ? Da li je on ima moc da ih zatvori ? Inace inicijativa je krenula od njega.
Evo ga telegram
9 (2).jpg


Sta je rekao nas poznati poznavalac istorije o Stepincu :
-Stepinac je jedna vrlo kontravezna licnost....
-Hrvati su nasli neku njegovu izjavu da je on protiv sile
-Na pitanje da li je Stepinac blagosiljao noz, pistolj i raspece ( ustaska zakletva ) ? poznavalac istorije odgovara -Ja nemam te podatke.

Lazanski o Stepincu​


 
Da li Koljanin laze, kada kaze tu recenicu ?
Evo sta kaze Dr. Esther Gitman - američka istoričarka jevrejskog porekla iz bivše Kraljevine Jugoslavije
Rođena je 1939. Sarajevu. Osnivanjem NDH, njena je porodica bila prisiljena izbeći i spašavati goli život s obzirom na to da je Sarajevo, kao i cela BiH, bilo u sastavu novoosnovane države koja je krenula provoditi rasne zakone. Kako bi izbjegli deportaciju u koncentracijski logor, porodicu Esther Gitman pomogli su oni koji nisu bili Jevreji, riskirajući time vlastite živote.
Porodica je živela u Izraelu, Kanadi, a 1972. dolaze u SAD. Gitman je diplomirala istoriju i sociologiju na Carleton Universityju u Ottawi, u Kanadi, i apsolvirala kazneno pravo na Sveučilištu Long Island.
https://en.wikipedia.org/wiki/Esther_Gitman

Proučavala je spašavanje preko 9.500 Jevreja u Hrvatskoj tokom rata od strane zvaničnika NDH, sveštenstva i časnih sestara, humanitarnih organizacija, talijanske 2. armije, hrvatskih partizana i lokalnog stanovništva. Svojim jedinstvenim jezičkim vještinama na srpskohrvatskom, hebrejskom, talijanskom i ladinu jeziku, kao i dubokim razumijevanjem regije, dr. Gitman je identifikovala uobičajene obrasce spašavanja. Koristila je nedavno stečene i nedovoljno proučene arhivske zbirke iz Hrvatske. Njena otkrića pomoći će u rasvjetljavanju pitanja spašavanja i sudbine hrvatskog židovstva.
https://www.ushmm.org/research/about-the-mandel-center/all-fellows-and-scholars/esther-gitman-2006

Tijekom svog istraživanja neizbježno je naletjela na lik i djelo zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca. Od tada se njezin znanstveni fokus zaustavlja na njemu.
'Stepinac je osuđivao nacizam, fašizam, komunizam i nečovještvo ustaša', rekla je, naglasivši da se tijekom rata pridržavao jedine maksime - stvarno postoji samo jedna rasa, a to je Božja rasa', kazala je u srijedu tijekom zagrebačkog predstavljanja svoje najnovije knjige 'Alojzije Stepinac - Pillar of human rights'.
Podsjetila je kako je Vatikan nekoliko puta ponudio nadbiskupu Alojziju Stepincu da odabere drukčiji tip života, no, dodala je, njegova savjest i snažno uvjerenje u neotuđiva prava svake osobe da živi život koji mu je dao Stvoritelj motivirali su ga da ostane u Zagrebu i skrbi se za tisuće žrtava koje su potpuno ovisile o njemu.
Među tim žrtvama, istaknula je, bilo je primjerice i 58 starijih Židova, siročadi, tisuću Židova u mješovitim brakovima itd.
'Uz pomoć vatikanskog ministra vanjskih poslova Maglionea spriječio je pokušaj talijanskih vlasti da iz svoje talijanske u njemačku okupacijsku zonu vrate izbjegle Židove. Tako je preživjelo približno pet tisuća Židova', rekla je Gitman.

Stepinac je znao za Logore ? Da li je on ima moc da ih zatvori ? Inace inicijativa je krenula od njega.
Evo ga telegram
Pogledajte prilog 982315

Sta je rekao nas poznati poznavalac istorije o Stepincu :
-Stepinac je jedna vrlo kontravezna licnost....
-Hrvati su nasli neku njegovu izjavu da je on protiv sile
-Na pitanje da li je Stepinac blagosiljao noz, pistolj i raspece ( ustaska zakletva ) ? poznavalac istorije odgovara -Ja nemam te podatke.

Lazanski o Stepincu​


Ја сам те и питао како Кољанин доказује то реченицу коју си извукао из контекста?Чекам још.
Она ме тренутно не интересује.

Иницијатива што се тиче Ћирића није кренула од њега и то се види.

Па где је тај телеграм, одакле је овај исечак што си поставио?
Амбасадор из Цариграда пише у Лондон шта је чуо у Загребу??????
 

Back
Top