Milan je trubom nadmudrio četu Bugara

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.070
Priča iz Velikog rata

Truba nam od davnina svira i u srce dira, a znala je i u bojevima srpskim dobro da posluži. Takvu zabelešku „Zlatna Karađorđeva za trubača” piše vodeći hroničar zlatiborske prošlosti Milisav R. Đenić u svojoj knjizi o dešavanjima u Velikom ratu „Godine stradanja i bola”.

Jednog dana trubaču treće čete drugog bataljona Četvrtog pešadijskog puka stiže pismo od kuće. Kako je čitanje odmicalo bio je sve zabrinutiji. Svi ratnici otvorili konzerve s mesnim nareskom i ručaju, dok je njegova stajala neotvorena, a pogled mu odlutao u daljinu.

– Trubaču, što ne jedeš?
– Kako da jedem kad vidim da moji ukućani umiru od gladi, mese hleb od mlevene kočanjke i leskove rese. Godinama se nisu omrsili. Pišu mi da je jedan komšija umro od gladi.
– Jedi, trubaču, i budi srećan ako ih nađeš žive kad se vratiš na Zlatibor. – Ajde, trubaču, pojedi tu konjetinu iz konzerve, pa da nam odsviraš jedno kolo dok Bugari ne udare – šalili su se Užičani sa svojim uvek skromnim i dobrodušnim trubačem.

Ratnici kroz šalu naslutiše napad. Ubrzo su Bugari preduzeli iznenadan udar na jedno odeljenje užičke čete na Brazdastoj kosi. Noćni napadi bili su bugarska specijalnost, jer su se pod okriljem noći najbolje snalazili. Kroz hladnu i mračnu jesenju noć, sa isukanim bajonetima i otkačenim bombama, naletali su u masama. Naši ratnici su ih na vreme primetili i spremno dočekali napad. Nastaje krvavi obračun prsa u prsa. Na obe strane užasna lomljava, prava tuča. Prskaju kundaci, zveče šlemovi, lome se krvavi bajoneti, a jauci ratnika sve su bolniji.
Po strani je stajao trubač užičke čete i to posmatrao, bez mogućnosti da bilo šta pomogne svojim drugovima. Kad su se u toj klanici naši redovi počeli povijati, a nedugo zatim ratnici krenuli da odstupaju, zlatiborski seljak se odluči na neobičan poduhvat. Pomisli: ako pokušaj uspe potpuno će izmeniti tok borbe, ukoliko prevara bude otkrivena ništa neće pogoršati položaj svoje jedinice.

Istog trenutka iz trube Milana Mirosavića, skrivenog od bugarskih pogleda, krvavim bojištem odjeknuše zvuci bugarske odstupnice.
Snažan bugarski napad za trenutak zastade, ali kad zvuci postadoše jači, jer se i bugarski trubač pridruži Milanu misleći da je komanda izdala naredbu za povlačenje, neprijateljski vojnici počeše naglo odstupati. Ohrabreni Užičani se pribraše i krenuše u gonjenje. Posle završene borbe nikom nije bilo jasno zašto Bugari pobegoše kad su bili u silnom jurišu, sve dok se nije saznalo da je srpski trubač svirao bugarsku odstupnicu.
 
688z387_677z381_Srpski-ratni-trubaci-u-Velikom-ratu,-foto-sa-sajta--dgvozdenipuk.jpg
 
Tih dana vispreni zlatiborski seljak primao je čestitke svojih drugova i starešina, čak su dolazili i ratnici iz drugih jedinica da vide čoveka koji je trubom pobedio neprijateljsku četu. Verovatno je Milan Mirosavić, jedini ratnik Velikog rata koji je trubom stekao najznačajnije ratno odlikovanje, Zlatni orden Karađorđeve zvezde sa mačevima. Prilikom svečane dodele komandant upita ovog neobičnog junaka: – Dobro, Mirosaviću, reci mi otkud ti znaš bugarsku odstupnicu.

– Gospodine majore, od Bregalnice do danas čuo sam je bezbroj puta, pa da sam lud dosad bi je naučio – odgovori odlikovani.

A Milan je, piše u knjizi, bio puka zlatiborska sirotinja. Zemljoradnik rođen 1891. u Jasenovu, kao deveto dete u kući siromaha Milosava i Novke. Detinjstvo i mladost proveo je na očevom krševitom posedu gde su jedino uspevali raž i ovas. Život u stalnoj oskudici stvorio je od njega skromnog čoveka, povučenog u sebe, koji se nikom nije zamerio niti se s kim posvađao.

A kad se vratio iz rata s odlikovanjem zatekao je kod kuće još veće siromaštvo, rezultat surove okupacije. „Tome treba dodati i nebrigu države. Obećavala je da će potomke školovati, preuzeti brigu o njihovom zdravlju... Nažalost, brzo je zaboravila svoje junake, invalidi su viđeni kako prose na beogradskim Terazijama. Mnogo puta sam se uverio koliko ima istine u mudroj izreci da se država seljaka seti dva puta: kad treba da plati porez i kad počne mobilizacija”, piše Milisav Đenić, dodajući i ovo:

„Ratni trubač Milan imao je sina i četiri kćeri, koji su bili nesrećne sudbine. Trubačev sin Mlađen stradao je 1957. pod nejasnim okolnostima na odsluženju vojnog roka, a zatim je umrla i ćerka Milojka. Od žalosti za njima Milan je preminuo 1959. godine. Tužna priča ove porodice nastavila se i prvih godina 21. veka kada su tri Milanove kćeri Bosiljka, Milosava i Dobrina, tri neudate starice, živele u očevoj čađavoj kućici u vrletima Murtenice. Dugo bez struje i vode, u bedi, o čemu su i novine pisale.”..link
 
Ахмед Адемовић


Датум рођења 1871.
Место рођења Лесковац, Османско царство
Датум смрти децембар 1963.
Место смрти Лесковац, СФРЈ
Деловање
Учешће у ратовима Први балкански рат
Други балкански рат
Први светски рат
Служба Војска Краљевине Србије
1911 — 1919.
Чин трубач
Одликовања
Тракица војног ордена
Ахмед Адемовић или Амет Аметовић(Лесковац, 1871 — Лесковац, 1963) био је српски војни трубач ромског порекла, учесник Балканских ратова, као и Првог светског рата. Носилац је војничког ордена Карађорђеве звезде са мачевима, као и још неколико одликовања и признања.

Биографија
Служио је као трубач у српској војсци. Током Кумановске битке 24. октобра 1912. године, у тренутку када се она, како ће се испоставити, ломила. Амет се ушуњао у позадину турске војске ставивши фес и обуквши кафтан мртвог турског војника] и одсвирао, по слуху, њихове трубне знаке за повлачење. Збуњена турска војска која је у том тренутку била у силовитом налету, почела је да се повлачи. Онда је опет, неопажен, прешао назад, међу српске трупе и одсвирао сигнал за јуриш. Његов подвиг је био један од кључних фактора за српску победу у овој бици. Овај Аметов подухват се изучавао и на војним академијама. Српска војска је нанела Турцима пораз и отворила пут за надирање долином Вардара.

Управо за овај подвиг, Амет је одликован Карађорђевом звездом са мачевима.[4] Његов подвиг који је био толико прост и једноставан завршио је у уџбеницима на француским и руским војним академијама као позитиван пример лукавства обичног војника. Амет је одликован за заслуге указом краља Петра I бр.11123 из 1915. године када је орден установљен управо под именом Амет, док се Ахмед нигде у указу не помиње.[4] Такође, у насељу Подврце у Лесковцу где је живео не постоји породица Адемовић, али постоји породица Аметовић и гроб који је пронашао Владимир Амзић урастао у корв и траву такође садржи другу верзију имена и презимена, а не Ахмед Адемовић.

Поред Аметовића, златну Карађорђеву звезду са мачевима добила су још двојица трубача, Рома из лесковачког краја: каплар Амет Иде Аметовић, бомбаш српске војске из Лесковца и Рустем Сејдић из Бојника, прадеда познатог трубача Фејата Сејдића.

Амет Аметовић се поносио својим подвигом и Карађорђевом звездом толико да одликовање није скидао до краја живота. Мештани Лесковца памтили су и поштовали његово херојство. У свакој прилици и обележавању годишњица Амет је добијао почасна места и сви су му указивали велику пажњу.

Међутим старина није имао среће да до краја свог живота ужива у својим заслугама и часном животу. Током Другог светског рата Немци су стрељали двојицу његових синова, Реџу и Раму. Сам се спасио стрељања, јер је немачки официр који је био задужен за његову групу приметио орден од кога се Амет никада није одвајао и пустио га је да иде кући.

Последње године живота Амет је провео у беди, код своје унуке Фадиле. Умро је децембра 1963. године у својој 92. години.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Ахмед_Адемовић
 

Back
Top