Microsoft

Колико се сећам има скоро 10ак година како је Оракле купио Сан Микросистемс и већ неких 6 до 8 година како је Оракле препустио Опен офис Апаче фондацији... Која се баш и није нешто претргла око Опен офис пакета...
јесте Апач.. моја грешка... али не да ради пакетић него разбија (145мб инсталација за разлику од микрософта где је 2гигабајта не знам чега!)
 
odakle ti to?
moze malo konkretnije?
у суштини корисник треба да пише неки текст (ако се рецимо ради о ворду) и то је цела поента.
микрософт нервира корисника и активно и пасивно. активно са дужинама учитавања и типа увек треба нови хардвер. нека закрпа.. и не битно колико ново то било увек дуго учитава. променули су екстензије са xls на xlsx..чито да убијају конкуренцију - није фер према другима, а реално не доноси никакав напредак.
друго, пренатрпали су екран разноразним иконама. стално, али стално мењају интерфејс - тобож боље него старо, а у пракси ја увек тражим где су опције, реално губи човек време.
тако оптерећен мозак корисника не може да да максимум да ради заиста оно што треба а то је да пише текст!

док са друге стране, оо има мени који је исти као код старог офиса, опције су на логичним местима. примера ако хоћеш да наместиш маргине пут је логичан "format / page". док код 365 тај пут је увек компликованији... као да су програмери били надувани када су га правили (без зајебанције).

пречице у оо су веома добре и корисне, ако хоћете мени опширнији онда вам излази са стране "side bar", користи не искоришћени део екрана а не као 365.

и не сумњам следећи офис ће бити другачију чисто да мресте кориснике.. не знам за друге али ја сам као поново рођен одкада користим оо.

пс. нека ми неко објасни шта има у 2гигабајта инсталације мајкрософт офиса,
када исто ради и са 145мегабајта оо?? (питање је реторичко за програмере 365!)
 
Kapiramo da je pre bilo bolje bumeri. :D Sad nista ne valja. Ni deca, ni kompjuteri, ni OS. :lol:
Slabe performanse win 10 na nekim racunarima je iskljucivo vezan za zastareli hardware, kupi nesto novije i videces kako lepo sljaka.
Danas jedna sezona neke serije koja je u hd moze da izadje na preko 100gb, 4k film 50 gb, igrice danas nema ispod 50 gb. Mos misliti, office ima 2gb.
1 tb je danas smejurija, a cene diskova su isto smesne. Za 9k kupis 3 tb hdd.
Samo cu vas podsetiti da je win xp izasao pre 18,5 godina. Za to vreme, to je bio do jaja win, kao i posle windows 7 koji je izasao 2009. Za to vreme, isto do jaja sistem, ali za dva meseca je 2020 godina. Ko jos pravi software za win xp? Uskoro nece biti ni podrzan win 7. I sta cete vi da igrate/gledate/radite sa programima koji nece raditi na tim starim sistemima?
Danas, za male pare (30 000- 40 000) mozete da kupite solidne masine koje ce da pojedu te kante sto vam guraju win xp.
Nije problem u jacini samog kompa Imam nov komp sa DDR4 RAM-om nego eksterni hardveri,u stvari Skener i Printer,pa nisam valjda lud da kupujem nove zbog OS-a,a rade besprekorno i Na Wi.7,Win.8.1 i na Ubuntu,samo na Win.10 nece.Ostavicu Win7 samo zbog ta dva hardvera.Ko zna koliko jos naroda loristi XP.
 
у суштини корисник треба да пише неки текст (ако се рецимо ради о ворду) и то је цела поента.
микрософт нервира корисника и активно и пасивно. активно са дужинама учитавања и типа увек треба нови хардвер. нека закрпа.. и не битно колико ново то било увек дуго учитава. променули су екстензије са xls на xlsx..чито да убијају конкуренцију - није фер према другима, а реално не доноси никакав напредак.
друго, пренатрпали су екран разноразним иконама. стално, али стално мењају интерфејс - тобож боље него старо, а у пракси ја увек тражим где су опције, реално губи човек време.
тако оптерећен мозак корисника не може да да максимум да ради заиста оно што треба а то је да пише текст!

док са друге стране, оо има мени који је исти као код старог офиса, опције су на логичним местима. примера ако хоћеш да наместиш маргине пут је логичан "format / page". док код 365 тај пут је увек компликованији... као да су програмери били надувани када су га правили (без зајебанције).

пречице у оо су веома добре и корисне, ако хоћете мени опширнији онда вам излази са стране "side bar", користи не искоришћени део екрана а не као 365.

и не сумњам следећи офис ће бити другачију чисто да мресте кориснике.. не знам за друге али ја сам као поново рођен одкада користим оо.

пс. нека ми неко објасни шта има у 2гигабајта инсталације мајкрософт офиса,
када исто ради и са 145мегабајта оо?? (питање је реторичко за програмере 365!)
pa pazi..dosta toga nema..na primer solver je tek prosle godine ubacen u OO excel....kako se oo snalazi sa power pivotom?
mozemo ovako do sutra..

nova ekstenzija nije samo to o cemu pricas...ono x je od xml-a i to je ubaceno zbog zastite od makro virusa.
stare ekstenzije nisu prepoznavale makroe i nisi znao da li dokument u sebi sadrzi makro ili ne a to je potencijalno velika opasnost za firmu.
takodje sama velicina prostora kad pricas o excelu je visestruko prosirena i stara ekstenzija to nije podrzavala

sam prostor je sad vise user firendly..pre je sve bilo zatrpano i sakriveno u menijima i morao si napamet da znas gde se sta nalazi..sad je sve intuitivno i bukvalno pred nosem na ribonu..ok..ti ces reci..ja sam znao gde se sta nalazi..naravno..to se zove navika i po forumu sam primetio koliko se ljudi jako tesko prilagodjavaju novitetima i kako tesko prihvataju nove stvari ma koliko bile unapredjene i poboljsane..tako da te razumem.. jednog dana ces takop pricati i za ovu verziju offica kad se pojavi neka nova..a tek kad oo bude imao ovaj dizajn koji sad ima office ti ces ga dizati u nebesa..logicno i ocekivano :)

ok..ako su stare opcije bile logicne onda mi objasni jednu od najvecih po mom misljenju nelogicnosti starog worda. sta ce fusnote sakrivene u referencama ili heder i futer u meniju view..to mi je bio najveci biser ikad...umesto u insert kao sad, heder i futer su bile u meniju view.uzas na kub.
 
Што се тиче новог изгледа "ала МС офис од 2007 па новији" у ЛО 6.3 и је одмах доступан у подешавањима изгледа и то у неколико различитих варијанти...
Иначе што се тиче формата докумената .docx заиста има неке предности у односу на .doc између осталог и у томе што се у самом документу сада памте фонтови па чак иа ко на рачунару немаш неки фонт који постоји у тексту који уређујеш можеш наставити да користиш тај фонт у том тексту.
Што се тиче отворених формата .odt у наредном периоду би требало да изађе верзија 1.3 у којој би требало да буду убачене неке нове могућности...
Е сад има ту и неких чудних искустава са .xlsx форматом фајл величине неколико десетина до неколико стотина мегабајта када се отвори у Либреофису и поново запамти у нпр .xls или .odt формату смањи се за скоро 10 пута.... А да се не изгуби ни један податак...
 
pa pazi..dosta toga nema..na primer solver je tek prosle godine ubacen u OO excel....kako se oo snalazi sa power pivotom?
mozemo ovako do sutra..
убацују нове ствари али реално колико људи користи power pivot? ја у коришћењу ексела још никога нисам видео за 25 година. врхунац који ти треба је hlookup() i vlookup().


.ja sam znao gde se sta nalazi..naravno..to se zove navika i po forumu sam primetio koliko se ljudi jako tesko prilagodjavaju novitetima
не ја то видим да морам сваке године изнова да учим информатику - што одбијам, и нећу то радити 100%.
јер ја хоћу да стварам а не вечно да идем у школу!

био један виц, поредили су мајкрософт са аутомобилима, каже овако:
мајкрософт преведен на друмски саобраћај: таман научите да возите аутомобил и положите тест на тржиште изађе нова верзија аутомобила. тада ви морате поново да учите да возите и опет полажете тестове! и тако сваке 2 године!
не дај Боже да је тако са аутомобилима, нигде не би стигли!

Поента је, а на жалост се корисник не пита, шта ће нама нове верзије?
нове верзије софтвера требају компанијама а не кориснику! те
велике фирме силују корисника са новим. да, буквално силују!
 
Е сад има ту и неких чудних искустава са .xlsx форматом фајл величине неколико десетина до неколико стотина мегабајта када се отвори у Либреофису и поново запамти у нпр .xls или .odt формату смањи се за скоро 10 пута.... А да се не изгуби ни један податак...
људи, препородио сам се од када користим оо (само размишљам о томе о чему теба да пишем),
ево како ЈЕДНОСТАВНО изгелда мој текст едитор:
OOW.JPG
 
Nije problem u jacini samog kompa Imam nov komp sa DDR4 RAM-om nego eksterni hardveri,u stvari Skener i Printer,pa nisam valjda lud da kupujem nove zbog OS-a,a rade besprekorno i Na Wi.7,Win.8.1 i na Ubuntu,samo na Win.10 nece.Ostavicu Win7 samo zbog ta dva hardvera.Ko zna koliko jos naroda loristi XP.
Ja sam naterao hp 1200 za koje postoje samo xp driveri da radi na win 7 sa drajverom od xp-a. Ali samo radi na 32bit sistemima.
Podigni neku virtuelnu masinu pa probaj da podignes drivere od win 8 na win 10.
 
Поента је, а на жалост се корисник не пита, шта ће нама нове верзије?
нове верзије софтвера требају компанијама а не кориснику! те
велике фирме силују корисника са новим. да, буквално силују!
Seagate je najavio da ce do 2025 godine napraviti hdd od 50tb. Sad ce neko reci, koji ce meni djavo hdd od 50 tb?
Nista se ne sekiraj, sa vecim prostorom ce i druge firme da predju na jace standarde. Neces vise moci da skines i nadjes film u rezoluciji fhd, vec ce najgora rezolucija biti npr 8k gde ce jedan film biti 100gb. Tvoja kolekcija muzike od 1tb u mp4, ce u nekom standardu npr mp5 zauzimati 10gb i imace bolji audio.
Sve ide uzbrdo. Do pre godinu-dve si imao dual core procesore kao nesto sto je nromalno, sad ti je hexa core nesto sto se podrazumeva.
Sa jacim hardverom, ide i noviji i jaci software. Secas se pre igrica kad kupis na jednom disku od 700mb, a danas ti nema igre ispod 50gb.
 
Neces vise moci da skines i nadjes film u rezoluciji fhd, vec ce najgora rezolucija biti npr 8k gde ce jedan film biti 100gb.
сада, тј данас можеш скидати филмове од 720р величине су око 700мегабајта. паковање је мало боље него пре 15година тако да се може пристојно гледати и дан данас.
Него шта ће са старим филмовима снимљеним до 2000те. шта им вреди 4,8,16к.? када су ти филмови вредни гледања а ови нови жали Боже. (ниједан марвел више нећу гледати, а и стар ворс су на ивици да их престанем гледати!)

а и увек ћу коментарисати филмове, они скрећу пажњу са тематике и поуке филма на техничке карактеристике телевизора! такође терају кориснике да апдејтују хардвер. опет - апдејт не треба кориснику већ индустрији да заради паре (замка коју мало њих види).
увек саветујем филм "control factor". нема га на нетфликсу јер има врло опасну поуку за систем данашњице!
 
Poslednja izmena:
сада, тј данас можеш скидати филмове од 720р величине су око 700мегабајта. паковање је мало боље него пре 15година тако да се може пристојно гледати и дан данас.
Него шта ће са старим филмовима снимљеним до 2000те. шта им вреди 4,8,16к.? када су ти филмови вредни гледања а ови нови жали Боже. (ниједан марвел више нећу гледати, а и стар ворс су на ивици да их престанем гледати!)
I na cemu ces da gledas tako shitty rezoluciju? Na iole normalnom tv ce da izgleda uzasno. Uradi se remaster brt u 8k. Jeez.
 
не ја то видим да морам сваке године изнова да учим информатику - што одбијам, и нећу то радити 100%.
јер ја хоћу да стварам а не вечно да идем у школу!


office je od 2007. znaci vec 12 godina isti
 
office je od 2007. znaci vec 12 godina isti
али виндовс није, иначе имам и мс офис 2000 дигнут поред оо. потребно му је 0.1 секунда да се учита са ссд-а! (чак то 2000 ексел је радио све што данашњем човеку треба)

onda koristi wordpad i svi zadovoljni :)
опен офис! у 99.99% замењује микрософт офис.
 
office je od 2007. znaci vec 12 godina isti

Да ли је ?
Колико знам постоји више новијих верзија мајкрософтовог канцеларијског пакета (2010., 2013., 2016...)
А и на овом форуму се може наћи доста кукњава како документа уређена са МС 2007 по отварању у новијим верзијама не дају исти изглед и обратно ако је документ рађен у новијем формату (.docx) (Ово сам имао прилике да и лично видим на два рачунара са различитим верзијама мајкрософт офиса 2007 и 2010) ).
Дакле, далеко од тога да је Мајкрософтов канцеларијски пакет од верзије 2007 до данас исти...
 
Poslednja izmena:
али виндовс није, иначе имам и мс офис 2000 дигнут поред оо. потребно му је 0.1 секунда да се учита са ссд-а! (чак то 2000 ексел је радио све што данашњем човеку треба)

опен офис! у 99.99% замењује микрософт офис.

Није ми јасно зашто си закуцао са Опен офисом када се стало са његовим развојем а компактибилност са другим форматима и уопште могућности већ добрано заостају за Либреофисом?

Ок можда имаш матору машину па ти остали стари програми али зашто себи не би ставио Либреофис из верије 5.7 (који може да иде на виндовс ИксПе) и мало додао неке могућности?
 
Иначе једно од побољшања у Либреоффису у односу на Опен офис је и рад са .пдф фајловима
нпр
либреофис_пдф.png

А што се тиче изгледа "писца" може и овако:
либреофис писац.png
 
опен офис ради одлично за мене. у почетку сам користио либре али нешто изгледа дуго се учитавао. па сам прешао на оо. као корисник најмање мислим о софтверу а највише о ономе што треба да радим.
Дакле, далеко од тога да је Мајкрософтов канцеларијски пакет од верзије 2007 до данас исти...
ја сам их баталио - па сада могу да мењају колико год хоће.
 
Ja sam naterao hp 1200 za koje postoje samo xp driveri da radi na win 7 sa drajverom od xp-a. Ali samo radi na 32bit sistemima.
Podigni neku virtuelnu masinu pa probaj da podignes drivere od win 8 na win 10.
Hvala ti,ali ne treba.meni je Win.7 64 bit-a i rade svi programi sto sam instalirao i sto su mi potrebni.Nego sto je dosadno ono upozorenje da nije moguce vise apdejtovati OS.Skoro je i uradjen.Neka ga Kada sam na Win.8. ili Ubuntu isto 64 bit-a,nemam nikakve probleme,vec tu 7-icu drzim vise zbog zene i one igrice sa kartama,koje igra.na kraju krajeva ce se i ona morati navici na nesto novo.U svakom slucaju hvala ti puno na trudu za pomoc.
 
Poslednja izmena:
Nego me cudi da taj stari printer i skener rade i na Win.7,Win.8. i Ubuntu 19.04 64 bit,a nekoliko puta sam probao Win 10 i nije htelo.Mozda ce se i to promeniti
 

Slične teme


Back
Top