Microsoft Windows Vista, komentari, iskustva, planiranja u buducnosti.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Видоус Виста (енг. Windows Vista) је име новог оперативног система Виндоус. Радно име овог оперативног система током развоја било је Виндоус Лонгхорн (енг. Windows Longhorn). По тренутним најавама, овај оперативни систем би требало да се појави на тржишту почетком 2007. године. Дана 22. јула 2005. године, компанија Мајкрософт званично је објавила коначно име овог оперативног система.

Нове могућности
Према најавама произвођача Виндоус Виста ће донети заиста доста тога новог: ново графичко окружење по имену Аеро (енг. Aero), унапређену технологију за претраживање датотека, прегршт нових сигурносних технологија и заштитних механизама, редизајниране модуле за умрежавање, приказ графике и репродукцију звука, и још доста тога.

Верзије
Дана 26. фебруара 2006. године, компанија Мајкрософт је објавила да ће се на тржишту појавити чак шест верзија овог оперативног система. Такође је објављено и то да ће све верзије бити доступне како за процесоре са 32-битном архитектуром, тако и за процесоре са 64-битном арихитектуром. Имена верзија дотичног оперативног система су:

* Виндоус Виста Стартер (енг. Windows Vista Starter)
* Виндоус Виста Хоум Бејзик (енг. Windows Vista Home Basic)
* Виндоус Виста Хоум Премијум (енг. Windows Vista Home Premium)
* Виндоус Виста Бизнис (енг. Windows Vista Business)
* Виндоус Виста Ентерпрајз (енг. Windows Vista Enterprise)
* Виндоус Виста Алтимејт (енг. Windows Vista Ultimate)

Поред ових верзија, биће доступне и верзије специјално намењене европском тржишту: Виста Хоум Бејзик Н (енг. Vista Home Basic N) и Виста Бизнис Н (енг. Windows Vista Business N). Ове верзије ће се продавати без уграђеног софтвера за репродукцију мултимедијалног садржаја, Виндоус Медија Плејер (шп: Windows Media Player), услед санкција Европске Уније против компаније Мајкрософт због кршења извесних ауторских права.

За разлику од ранијих верзија Виндоусових оперативних система према најави произвођача, почев од ове верзије, сви оперативни системи биће дељени у верзије прилагођене различитим профилима корисника.

Нове могућности са стране крајњег корисника
* Ново графичко окружење: Виндоус Виста ће имати потпуно нови графички интерфејс, по имену Аеро . Нови интерфејс је, према најави произвођача, далеко прегледнији и има бољи визуелни доживљај од графичких интерфејса у ранијим верзијама Виндоусових оперативних система.

* Нове сигурносне технологије: Пошто ранијим верзијама Видноусових оперативних система сигурност им није била јача страна, Виндоус Виста, према најавама произвођача, поседује далеко већи број заштитних механизама и сигурносних технологија. Нове мере заштите обезбеђују већу приватност и сигурност података док је компјутер, рецимо, повезан на интернет или док размењује датотеке преко локалне мреже. Такође, ту су и нове мере заштите када су у питању кориснички налози, које ће бити итекако корисне на рачунарима које користи више корисника.

* Виндоус сајдбар (енг. Windows SideBar): нови панел на десној страни радне површине који ће омогућити кориснику да додаје разне функције оперативном систему, како би радно окружење прилагодио својим специфичним потребама. На пример, у Виндоус сајдбар можете додати сат, прегледати мултимедијалне садржаје, па чак и читати временску прогнозу или најновије вести.

* Подршка за гласовно задавање команди: почев од овог оперативног система, моћи ћете да путем гласовних команди извршавате најразличитије операције у готово свим програмима које будете покретали.

* Подршка за мониторе осетљиве на додир: корисници који поседују мониторе осетљиве на додир ће моћи да користе свој монитор уместо неког другог уређаја (најчешће тастатуре или миша) за управљање рачунаром.

* Нови Интернет експлорер: Програм за претраживање интернета, Интернет експлорер (енг. Internet Explorer), који фабрички долази уз све Виндоусове оперативне системе, такође ће претрпети велики низ промена. Сада је овај програм далеко сигурнији, јер има побољшане механизме за одбрану од вируса и хакерских упада, као и нове мере заштите од крађе осетљивих података. Нови Интернет експлорер носи ознаку 7.0.

* Нови Виндоус Медија Плејер (шп: Windows Media Player): нова верзија програма за репродукцију мултимедијалног садржаја који фабрички долази уз све новије верзије Виндоусових оперативних система такође је побољшана. Има нови графички интерфејс, нове могућности за размену мултимедијалног садржаја, као и нове функције за организацију мутлимедијалног садржаја на рачунару.
 
* Нова Суперфеч технологија (енг. SuperFetch): помоћу ове технологије ћете моћи врло ефикасно да проширите расположиву системску меморију, како бисте убрзали рад самог оперативног система. То се постиже тако што у свој УСБ порт утакнете било који флеш диск, затим конфигуришете Суперфеч подешавања, при чему аутоматски утакнути флеш диск постаје место за складиштење привремених меморијских података, што врло ефикасно убрзава рад система, јер престаје потреба за уписивањем података на хард диск, јер су флеш дискови далеко бржи од хард дискова. Такође, ова технологија има задатак да форсира уписивање меморијских података директно у меморију, без претходног привременог складиштења на хард диск. Из сигурносних разлога, сви подаци уписани на флеш диск ће бити аутоматски енкриптовани, тако да ће бити потпуно заштићени од неовлашћених измена, које би могле да доведу до озбиљних оштећења системских модула.

Поред наведених измена, у самом оперативном систему биће присутно још много других измена и допуна. Како је ово производ који је још у фази развоја, сасвим је сигурно да ће доћи до још промена што се тиче саме функционалности оперативног система.

Home Basic
*
1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
*
512 MB of system memory
*
20 GB hard drive with at least 15 GB of available space
*

Support for DirectX 9 graphics and 32 MB of graphics memory
*

DVD-ROM drive
*

Audio Output
*

Internet access (fees may apply)

Home Premium / Business / Ultimate
*

1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
*

1 GB of system memory
*

40 GB hard drive with at least 15 GB of available space
*

Support for DirectX 9 graphics with:
o

WDDM Driver
o

128 MB of graphics memory (minimum)
o

Pixel Shader 2.0 in hardware
o

32 bits per pixel
*

DVD-ROM drive
*

Audio Output
*

Internet access (fees may apply)

аko вaм затреба помоћ у бези општег рачунара или софтера било шта реци те или имелујте на adi_dem84@yahoo.com
 
LT_ADI:
Видоус Виста (енг. Windows Vista) је име новог оперативног система Виндоус. Радно име овог оперативног система током развоја било је Виндоус Лонгхорн (енг. Windows Longhorn). По тренутним најавама, овај оперативни систем би требало да се појави на тржишту почетком 2007. године. Дана 22. јула 2005. године, компанија Мајкрософт званично је објавила коначно име овог оперативног система.

Pa sve pogresno. To nije SuperFletch nego ReadyBoost sto si opisao i od kada USB-ovi imaju vecu brzinu od hard diskova, bit je u tome sto hard disk nemoze uvijek biti spreman za rad samo za upisavanje Page File-a, dok USB moze.
 
Ne razumem samo, da li je bilo bas neophodno copy/paste cirilicnog teksta sa smesnim pisanjem kako se izgovara (a i to pogresno na par mesta)...

A recenica "ko вaм затреба помоћ у бези општег рачунара или софтера било шта реци те или имелујте" je stvarno krajnji domet a i dokaz kako je rogobatno po svaku cenu zaobilaziti originalne reci i recenice i pokusati engleski tekst prevoditi na brzaka..
Mada i u srpskom delu teksta ima teskih gramatickih gresaka samo u ovoj jednoj delimicnoj recenici.

Nisam siguran da razumem smisao ovog posta. Sve smo to vec stotinama puta procitali, sto na internetu, sto po casopisima, a sad nam jos treba i cirilicna verzija svega ovog?

Nemam nista protiv naseg cirilicnog pisma, ali neke stvari ipak ne idu. Ovakva kombinacija silovanja cirilice/engleskog i opsirnog teksta sa vec davno sazvakanim detaljima, ne znam cemu sluzi.
 
codemaker:
...
Nemam nista protiv naseg cirilicnog pisma, ali neke stvari ipak ne idu. Ovakva kombinacija silovanja cirilice/engleskog i opsirnog teksta sa vec davno sazvakanim detaljima, ne znam cemu sluzi.
Služi reklami korisnika koji je poslao poruku, a koji je uz put zbog svog ponašanja i banovan.

Da ne pominjem da je tekst u stvari vrlo star, što se može utvrditi ako se pažljivo pročita.
 
E ajde ako nekog ne mrzi da pise, da mi objasni to s USB flashom - da li je bitna velicina samog diska (512 MB,1GB,...) i kolika je razlika u brzini medju USB diskovima iste memorije (znam za 1.1 i 2.0 protokole ali me zanima da li ima neka brzina pristupa samom USB disku) ?
I jos jedno pitanje : da li i dalje ako se instalira Virtual drive program dolazi do konflikta s Vistom ?

Hvala unapred

p.s.Nadam se da sam bio razumljiv - koliko-toliko :)
 
Za USB flash memoriju može se napraviti analogija sa hard diskom. Znači imamo brzinu komunikacije između USB flasha i računara koja može biti po 1.1 ili 2.0 standardu. Brzine transfera kod 1.1 standarda su 1.5Mbps i 12Mbps, a kod 2.0 480Mbps, mada su pri konstantnom protoku ove brzine kreću u opsegu 40Mbps-320Mbps. Sem toga i sama memorija ima maksimalnu brzinu za čitanje/pisanje. Većina proizvođača USB flash memorija navodi i podatak kolika je maksimalna brzina čitanja/pisanja koji se oobično izražava u MB/s.

Veličina USB flash memorije nema veze sa brzinom čitanja/pisanja.
 
rema:
E ajde ako nekog ne mrzi da pise, da mi objasni to s USB flashom - da li je bitna velicina samog diska (512 MB,1GB,...) i kolika je razlika u brzini medju USB diskovima iste memorije (znam za 1.1 i 2.0 protokole ali me zanima da li ima neka brzina pristupa samom USB disku) ?
I jos jedno pitanje : da li i dalje ako se instalira Virtual drive program dolazi do konflikta s Vistom ?

Hvala unapred

p.s.Nadam se da sam bio razumljiv - koliko-toliko :)
VirtualDrive 11 je kompatibilan sa Vistom, bar prema onome što piše na njihovom sajtu http://www.farstone.com/software/virtualdrive.htm.
 
Samo jedna vest iz Microsofta.
Korisnici koji koriste Windows Vistu verzije Beta i RC2 da bi imali Vistu i dalje morati da je kupe i da sve instaliraju nanovo , dok za verziju RC1 moraće uskoro da ili da kupe "Vista Ultimate RC1" i da naprave upgrade na nju , ili da se vrate na stare operativne sisteme koje su koristili pre Viste , ili neku drugu verziju Viste za novu instalaciju .
U osveženjima koji stižu za pomenute verzije Viste sada je ubačen "kod" koji će negde od sredine juna meseca dovesti do automatskog restarta računara na svakih dva sata korišćenja računara pod tim verzijama operativnog sistema Windows Viste.
Znači oni koji poseduju verzije Beta i RC2 neka se u potpunosti oproste od tih verzija Viste , dok za verziju RC1 ili da se oproste od nje pa da se vrate na Windows Xp ili da naprave upgrade na Windows Vista Ultimate RC1.
Toliko o besplatnim verzijama Viste , vremenski rok im je istekao.
 
Instalirao sam Vistu i evo impresija nakon prvog dana koriscenja:

PLUS: Vista ( Ultimate 32-bitna ) se instalira lepo i jednostavno, nema smaranja oko podesavanja mreze kao sto je bio to slucaj u XP, dizajn je simpatican, narocito forice oko minimizacije i maksimizacije prozora i sl. Bicete odusevljeni ( ako ste uzrasta od 5-15 godina zivota ). Direct X 9 kartice mogu da vam pruze koliko-toliko od efekata tako da Direct X 10 moze da saceka jos malo Svi programi rade, cak i prastare verzije. Sve sto je radilo pod XP-om radice i pod Vistom bez problema.

MINUS: Ako nemate bar 1 GB RAM memorije nemojte da mucite i masinu i sebe instalacijom Viste ( 32- Ultimate ) . 32-bitna Vista Ultimate instalirana na 2.6 Ghz 64-bitnom Sempronu i 512 MB RAM-a radi isto kao XP instaliran na Duronu 850 Mhz i 128 MB RAM-a. Dizajn cete vrlo brzo vratiti na classic style jer ce Vista stosevi brzo da dosade. Smaracina su sigurnosne opcije zbog kojih morate da potvrdjujete svoje administratorstvo nad racunarom vrlo cesto, cak i za najbanalnije stvari.

NAJVECI MINUS: Odluka Microsofta da u Visti izbaci liniju sa menijima iz prozora, mislim da predstavlja najvecu gresku koju su mogli da naprave u strateskom planiranju razvoja ovog operativnog sistema. Sve komande iz linija sa menijima, na koje su se milioni korisnika vec navikli sada su razbacane po toolbarovima koji nisu bas najsrecnije reseni, nisu kompaktni vec razbacani, komande koje su ranije bile lepo logicki sredjene po menijima sada morate loviti levo-desno po ekranu. Koliko je ovo intuitivno, to neka procene korisnici. Zamislite samo kako ce izgledati u buducnosti tehnicka telefonska podrska za Vistu ( " kliknite gore-levo, ne tu , jos malo levo , jos malo levo, e sad gore , pa jos malo gore ..." )

Ukoliko je Microsoft zamislio da od Viste pa nadalje obrazuje novu vrstu korisnika ( od mladjih korisnika - dece ), onda ovo mozda i ima nekakvog smisla. Stariji korisnici, narocito ne profesionalci u radu sa racunarom, tesko i sporo ce prihvatiti ove promene ( ili ih nikako nece prihvatiti ).
Svima koji se bave racunarskim obrazovanjem bice vrlo tesko uskladiti sadasnji hardver i softver koji se koristi za edukaciju sa novim Vista- trendovima. Bice tesko uskladiti i programe, kao i nacin obuke korisnika. Da ne pricam o onim jadnicima koji ce morati da budu jako verbalno daroviti ( da mogu da opisuju izglede slicica ) ako zele da budu telefonska tehnicka podrska za Vistu, Office 2007 i sl.

Kako Microsoft nije u sustini izmislio nista spektakularno ( TAB forice u Internet Exploreru maznute od Mozille i Opere, novi Office ( naravno bez linija sa menijima ) ciji toolbarovi podsecaju na Macromedia Dreamwevaer, verujem da ce ushicenje novim operativnim sistemom brzo splasnuti. Ukoliko ostali proizvodjaci softvera ne krenu da slede Microsoftov primer ( a ne vidim zasto bi krenuli ) verujem da ce Vista morati da bude vracena na izgled blizak XP-u.

Sve u svemu, mislim da je Vista izasla prerano. Sa svojim visokim hardverskim prohtevima tesko da ce stimulisati ljude ( a pogotovo u nasoj zemlji ) da vade stekove i kupuju nove i mocnije racunare zarad par dizajnerskih stosova ili povecanja performansi koje obicnom korisniku ne znace ama bas nista...
Nagli i forsiran prelazak na Vistu po mom misljenju, donece samo nevolje kako korisnicima kako i tehnicarima koji treba da podrze nove OS. Zbog toga, ostajem na XP-u a Vistu cu , verovatno, od 2008. -me pa nadalje.
 
Evo, i ja sam nabacio Vistu (32 bitna Ultimate i to, zamislite, legalna a ne krekovana). Ono što prije te operacije nisam znao je da su na istom DVD-u sve verzije Viste i da, zavisno od kupljenog ključa aktivirate onu verziju koju ste kupili. No, dobro, iskustva:

OBAVEZNO prije početka instalacije obezbijedite 30 G slobodnu particiju na koju ćete to instalirati. Na kraju će zauzeće biti nešto ispod 15 G ali, dok procedura ide, treba joj 30G. Vista "zna" kako da, ako na drugoj particiji ima mjesta, "pozajmi" taj prostor i poveća svoju particiju ako joj je premala ali ova procedura (barem kod mene) ne radi dobro i zamalo sam ostao bez diska zbog toga. Naime, imao sam 15 G na prvoj i dosta slobodnog prostora na drugoj particiji pa sam pustio Visti da se snađe. Instalacija je stala na nekih 10% i stajala tako jedno 3 sata pa sam je prekinuo. Posljedica - HD koji ništa nije moglo vratiti u život osim LL formatiranja. Nakon toga, sam sam obezbijedio dovoljno veliku particiju i instalacija se završila za manje od 40 minuta. Automatski mi se instalirala i podrška za ADSL i sistem se sam konektovao i skinuo neke zakrpe bez mog učešća.

U radu, Vista Ultimate uzima preko 400 M RAM-a pa, ako želite išta pametno raditi na kompu, treba vam minimum 1G (preporučujem 2G pogotovo ako se igrate - memorija nije skupa).

Aero interfejs, očekivano, nije kod mene proradio. Kažem očekivano jer nisam ni mislio da će raditi s ATI9200 karticom. Znači, potrebna je grafička s full 9.0C podrškom.

Slažem se s medonicom u vezi izbacivanja menija. Ovo je strava teško za snalaženje za iskusne korisnike. Novima možda neće predstavljati problem, ali ja ću se veoma teško privići. Djelimično su se izvadili cijelim morem novih mogućnosti dodijeljenih Win tasteru, ali i to zahtijeva navikavanje.

A što se tiče prilagođavanja, neke opcije ostaće nedostupne ako ne unesete šifru. Znači, iako je to moguće, ne smije se kreirati korisnik bez šifre. Iako je, što se tiče sigurnosti, ovo dobra praksa, velika je to gnjavaža stalno potvrđivati prava, posebno na kućnom računaru koji nikad ne koristi niko drugi.

Mnoge stvari sam, za sada, prebacio na klasične izglede. Pomalo me nervira i veliko rasipanje prostora na ekranu. Masa je tu nepotrebnih stvari (debeeeele ivice prozora su najočigledniji primjer, a i prevelike ikone i dosta toga). Srećom, skoro sve se može konfigurisati. Još samo da dobijemo neki dobar tviker.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top