Metafizika u praksi

Napravio sam aparat koji bi mogao po današnjim shvatanjima da spada u metafiziku, da ne kažem u magiju, kojim vršim revitalizaciju i podmlađivanje sebe. Tretiram se već oko pola godine i postao sam fizički, a i psihički mnogo jači prvenstveno na energetskom planu. Dioptrija mi je smanjena za trećinu, uzimam mnogo manje hrane da bih bio sit. Nisam gojazan da mi je ovo sa hranom važno zbog mršavljenja, već iz drugog razloga: svaka hrana je otrov koji dovodo do bolesti, patnje i prerane smrti, a taj otrov moramo, gle apsurda, svakodnevno da unosimo u organizam da bismo živeli.

Verovatno će nadobudni reći da su ovaj aparat i njegovi efekti obična glupost, a ja im evo dajem deo teksta iz Kremanskog proročanstva:"Biće mlogo raznijeh mudraca koji će preko svojieh knjiga mišljeti da sve znaju i sve umiju. Oni će biti velikačka prepreka da se do ovijeh doznanja dođe ..."
 
Метафизика у пракси је веома реална јер ми се коренимо у ствари по себи, шта више, наша јадна сазнајућа свест са њеним бедним сликама је нешто мизерно у односу на унутрашњу суштину која је ствар по себи. И та суштина није нешто пасивно, нешто неактивно, већ активност сама. Oна непрестано делује, и мозак има велики посао да то што прима из ствари по себи "преведе" у свој језик слика, у простор, време, каузалитет.
Тако да ко тражи итекако ће приметити у свом животу нешто што се пробија из те основе свега а што није део каузалног ланца. Мислим на синхроницитет, на разне интуиције и "знакове на путу" који су ту, само их требамо дешифровати.

Pita li se koji je put magijskog delovanja, na to odgovaram: to je put koji prevaljuje insekt koji umire i iz jajeta koje je prezimilo ponovno proizlazi u punoj životnosti. To je put na kojem se događa da se u nekom narodnom mnoštvu nakon izvanrednog povećanja smrtnosti umnožavaju i rođenja.
To je put koji ne ide vodiljom kauzaliteta kroz vreme i prostor. To je put kroz stvar po sebi...

...Budući da unutrašnje bivstvo čoveka, koje ostaje u smrti neokrnjeno, zamišljamo kao egzistirajuće izvan vremena i prostora, onda bi se neko njegovo delovanje na nas živuće moglo dogoditi samo vrlo posredovano na našoj strani; tako da bi bilo teško doznati šta je od toga proizišlo upravo od preminuloga. Jer neko takvo delovanje ne bi moralo najpre ući u forme opažanja subjekta koji ga opaža, i time se predstaviti kao prostorno, vremensko i prema zakonima kauzalnosti materijalno delujuće, nego bi moralo povrh toga stupiti još i u vezu njegovog pojmovnog mišljenja, jer on inače ne bi mogao znati što da sa time počne, a onaj koji mu se pojavljuje ne želi samo biti viđen nego želi biti donekle pojmljen i u svojim namerama i njima odgovarajućim delovanjima. Prema tome trebao bi se taj prilagoditi i priključiti ograničenim gledištima i predrasudama subjekta.
Kakvu bi promenu moralo pretrpeti pretpostavljeno delovanje umrloga u nekom takvom prevođenju, tako totalnom metašematizmu! Kako se može još pretpostaviti da pritom i tako zaobilazno dolazi do stvarnog dijaloga sa pitanjima i odgovorima, kako se o tome često izveštava?


Шопенхауер Паререга и парaлипомена 1 (Essay on Spirit Seeing and everything connected therewith)
 
To neka nova metafizika 2.....magija je kao metafizika 2.....
Svako se zove onako kako mu odgovara.....

Lepo zovite to magijom ako je magija, nemoj da koristite pojam metafizike....veza svega i uzroka svega....

A vama je izgleda metafizika sve sto ne mozete da povezete kao uzrok necega.....kad ne vidite vezu onda to zovete metafizika a ne sopstvena glupost...

E jes jes, Srbija je onda prepuna metafizicara...
 
O tome što ne možete da povjerujete u magiju niti ste se ikada sa njom suočili, tj. sa metafizikom u praksi, jeste hendikep intelekta koji Šopenhauer ovako opisuje:

"Godine 1854. imao sam sreću da vidim ovdje [Frankfurt] takve izvanredne podvige gospodina biskupa Viktora II od Italije, u kojima je neposredna, odnosno magična, moć njegove volje nad drugima nepogrešiva i u najvećoj mjeri zadivljujuća, u čiju autentičnost podviga niko ne bi mogao da sumnja, osim onih kojima je priroda potpuno uskratila svaku sposobnost da razumeju patološka stanja"

Magiju isključivo treba posmatrati kao manifestaciju iskustava koja prevazilaze konvencionalne kauzalne veze i uključuju suptilne povezanosti između svijesti i stvarnosti.
Sopenhauer je vjerovao da svi ljudi posjeduju potencijal za magiju ili susret sa magijom jer su ljudi zapravo bica volje. Znaci ta volja se na sve nas reflektuje zajedno u svijet predstave, iz tog svog metafizickog korijena. A ljudi koji imaju taj dar da se susretnu s magijom i probiju izvan okvira predstave, Sopenhauer je opisao ovako:

"Madijoničar poseduje tako snažnu, moćnu Volju da može pristupiti Svetu kao Volji i uticati na njega direktno, izvan svake Reprzentacije. Promena u Svetskoj Volji zatim se odražava u Svetu kao Reprzentaciji, odnosno svetu onako kako ga doživljavamo, kao vrsti natprirodnog fenomena."

Znaci nema ja, nema ti, van metafizickog okvira Sopenhauerove filozofije, nema to. Sve je to VOLJA.

Kao sto u svom doktoratu kaze "VOLJA je priroda" e magija se desava upravo kako sam gore objasnjavao, i ono sto vam je oziman rekao...
Da ne bih sada vadio citate ima posebno poglavlje u "O cetvorostrukom korenu stava" gdje se on bavi zivotinjskim magnetizmom i magijom.... Maltene govori sve ovo ali samo detaljnije
 
Znate sta, dosta sa tim konformnim hijararhijama i sistemima...

Metafizika nije konformna uopste...
Tako da ili je tema sabotaza ili se mora pisati tako da svima ostalima izgleda kao ludilo..
Mislim da li je normalno da neko kaze kao ja da se moze i mora razmisljati 24h dnevno...
A dobro to je efektivno minus 9h spavanja i jela 14h....
Naravno da sam istog trenutka lud....
Jer prosecna osoba ne moze razmisljati duze od pola sata dnevno , ode u qjac...
5 min je neki srpski mediokritet dnevno , to je flash od 3sek sad pa mozda jos dva puta danas, dakle sve ukupno je 9 sek....to je vec ocekivano...i realnija procena...
i sad skupi mnogo tih od 9 sek, i onda dodaj ove od pola sata, a cak i studenti usred prve, druge i trece godine ne prelaze dnevno tih pola sata...retko koji predje 1h....ostalo je bubacenje...

A zamisli koliko treba sposobnosti da pamtis ogromnu kolicinu kvalifikatora, tako se zovu, koeficijenata za fino podesavanje svog razmisljanja i donosenja odluke....
ili veza izmedju mogucih uticaja.....
 
Praktična metafizika je oksimoron, praksa je u uzročno posledičnom domenu, a metafizika je izvan tog domena. Čak se ni granica ne dodiruje i nema povratne informacije od koje zavisi praksa....
Ocigledno ne kapiras, pa valjda je logicno da metafizika u praksi ne moze biti otklonjena, jer oblikuje nase djelovanje, metafizicka refleksija je katalizator za oblikovanje (svijesno) i ponasanje u skladu s dubinom.

Hajde piši brate, slobodno piši, mene ova tema jako zanima i hvala ti što si je otvorio.

Javi se u inbox, mozemo tamo pricati
 
Ne možeš ni smrt da isključiš iz života, ali nije deo života. Smrtnost utiče na život, ali nije njegov praktični deo.
Naravno, da metafizika deluje na fiziku, ali je u praksi nema, osim kao refleksija iz daljine koju ne možeš staviti u praksu iako možeš biti svestan delovanja, ali ništa više od toga.
 
Sve što se spoznaje čulno. je fizika. A sve što se spoznaje vančulno je metafizika.

Metafiziku možemo podeliti na dva dela, psihologiju i psihijatriju. Psihologija je područje vančulnog opažanja onih psihičkih procesa koje Svest, tj. subjekt, sam u sebi stvara. A psihijatrija se bavi sposobnostima vančulnog opažanja psihičkih procesa koji se odvijaju u okviru viših energetskih svetova i vibracija od vibracija našeg materijalnog sveta. Iz tih energetskih, živih i svesnihsvetova i procesa se primaju informacije koje zovemo imenima "snovi", "budni snovi", "telepatija", "intuicija", "prekognicija", vidovitost", "duhovnost" itd. Ovom vrstom psihičkih procesa se bavi još i svetske religije i ezoterija. A metoda koja se koristi za takvu vrstu vančulnog opažanja je meditacija. Koja podrazumeva menjenje talasne dužine ćovekove duše, tj. aure, koja je u budnom stanju prilagođena vibraciji materijalnog sveta, A psilikom meditacije, talasna dužina aure se menja i prilagođava vibracijama viših, čulno neopažljivih svetova i vibracija, koji postoje upoedo sa materijalnim.
 
Sve što se spoznaje čulno. je fizika. A sve što se spoznaje vančulno je metafizika.

Metafiziku možemo podeliti na dva dela, psihologiju i psihijatriju. Psihologija je područje vančulnog opažanja onih psihičkih procesa koje Svest, tj. subjekt, sam u sebi stvara. A psihijatrija se bavi sposobnostima vančulnog opažanja psihičkih procesa koji se odvijaju u okviru viših energetskih svetova i vibracija od vibracija našeg materijalnog sveta. Iz tih energetskih, živih i svesnihsvetova i procesa se primaju informacije koje zovemo imenima "snovi", "budni snovi", "telepatija", "intuicija", "prekognicija", vidovitost", "duhovnost" itd. Ovom vrstom psihičkih procesa se bavi još i svetske religije i ezoterija. A metoda koja se koristi za takvu vrstu vančulnog opažanja je meditacija. Koja podrazumeva menjenje talasne dužine ćovekove duše, tj. aure, koja je u budnom stanju prilagođena vibraciji materijalnog sveta, A psilikom meditacije, talasna dužina aure se menja i prilagođava vibracijama viših, čulno neopažljivih svetova i vibracija, koji postoje upoedo sa materijalnim.
Naš mentalni konstrukt, oblikujući naše iskustvo, sastoji se od slika koje se neprestano preobražavaju unutar specifične sfere, čineći osnovu naše stvarnosti i temelj za svako sticanje znanja. No, postoje duhovni sadržaji koji ne nastaju iz slika unutar te sfere, već oblikuju naše misli i stavove. To su dijelovi subjektivne duhovne stvarnosti koja nužno postaje dio našeg života.

Nemoj mi pričati šta je meditacija, izučavao sam ezoteriju i hermetizam godinama...

Koja podrazumeva menjenje talasne dužine ćovekove duše, tj. aure, koja je u budnom stanju prilagođena vibraciji materijalnog sveta, A psilikom meditacije, talasna dužina aure se menja i prilagođava vibracijama viših, čulno neopažljivih svetova i vibracija, koji postoje upoedo sa materijalnim.

OVO NIJE TAČNO. Zašto?

"Naprotiv, baš kao što brzo rotirajuća iskra našem pogledu izgleda kao trajni krug, brzo vibrirajuća opruga kao postojani trougao, oscilujuća struna kao vreteno, tako bi vrsta njoj izgledala kao nešto što jeste i istrajava, smrt i rođenje kao vibracije." Šopenhauer, SVP 1

Takve vibracije su nemoguće zbog iluminizma naravno, jer se one potiču iluminizmom, a pošto je dokazano da je pojavni svijet idealan, a ne realan, tj. da materijalni svijet kakav mislimo da postoji ne postoji, iluminacijama izazivamo te vibracije, koje umiru i rađaju se sa našom sviješću, da je suprotno, te vibracije bi izazivala druga materijalna tvar, naše tijelo npr, i tako bi se u potpunosti poklonio apsolutnom determinizmu... Ali, pošto su ovakve stvari, kao magija ili metafizika u praksi međusobna igra racionalizma i iluminizma, koji svoj korijen imaju u stvari po sebi, a ta stvar po sebi je volja, pri čemu iluminizam djeluje kao skriveni kompas, implicitno se usmjeravajući da predaleko ne zaluta od podataka svojeg iskustva. Traženje tog epistemološkog srednjeg puta, negira činjenicu da i onima koji ne vjeruju i može se uzimati u potpuni obzir puka spekulacija i s druge strane čista imanenta filozofija koja je ograničena samo onim što je direktno dostupno iskustvu. Posljedica ovog metafilozofskog pristupa koji pokušavam svim silama da vam objasnim, pogotovo služeći se aksiomom Svijet kao volja i predstava, jeste da vas uvjerim da trebate biti svijesni svoje ezoterične prirode, pa ako prihvatite Svijet kao volju i predstavu i osvjestite se, možda ćete biti svijesni interakcije racionalizma i mističnog iluminizma u razmatranju metafizike volje.

"Ako se razloži radi komunikacije, različiti delovi moraju i dalje biti organski koherentni, tj. svaki deo sadrži celinu jednako koliko i sam biva sadržan od strane cele, bez da ijedan deo bude prvi ili poslednji, celokupna misao postaje jasnija kroz svaki deo, čak i najmanji deo nije u potpunosti razumljiv bez prethodnog razumevanja celokupnosti." Šopenhauer, SVP 2

Spoznavanje ovoga je dar, jer da svi ovo mogu i žele spoznati, i susresti se sa magijom, kako kaže Artur Šopenhauer "jedan svet koji bi bio pojava neuporedivo jače volje za životom nego što je sadašnja, pokazivao utoliko veće patnje…on bi bio pakao." Nije nama volja toliko jaka da bi vi ovo shvatili... Lp
 
Naš mentalni konstrukt, oblikujući naše iskustvo, sastoji se od slika koje se neprestano preobražavaju unutar specifične sfere, čineći osnovu naše stvarnosti i temelj za svako sticanje znanja.
Stvari postaju jasnije kad kažemo da je naša duša, tj. aura, naš najvažniji mentalni konstrukt, kao i sfera koja unutar sebe u svojstvu mentalnog ekrana oblikuje svo naše iskustvo. Mozak joj služi samo kao harddrajv, unutar kojeg stoji kopija uskladištenog svog tog iskustva, pomoću koje aura upravlja telom. Ovo govorim iz bogatog ličnog iskustva odvajanja moje duše, tj. aure od tela, kojom prilikom ona kada je odvojena od tela, raspolaže svim informacijama tj. znanjem kojim raspolaže i kada je prikopčana za telo.
No, postoje duhovni sadržaji koji ne nastaju iz slika unutar te sfere, već oblikuju naše misli i stavove. To su dijelovi subjektivne duhovne stvarnosti koja nužno postaje dio našeg života.
Duhovna stvaranost nije nikakva naša "subjektina" stvarnost, već druga objektivna i materojalna stvarnost, zvana "druga dimenzija" sa različitom vibracijom od naše materijalne dimenzije. Tu materijalnu ili "drugu stvarnost", kako je naziva Don Huan u Kastanedinim delima, ne možemo opaziti čulno u budnom stanju.
Nemoj mi pričati šta je meditacija, izučavao sam ezoteriju i hermetizam godinama...
Drugo je izučavati meditaciju i hemetizam iz knjiga koje su pisali, uglavnom, ljudi, pozivajući se na tuđa iskustva iz te oblasti, a sasvim je drugo kada o tome govore ili pišu ljudi koji lično tim iskustvom raspolažu. Ti se ovde nisi izjasnio da li o meditaciji i hermetizmu govoriš iz ličnog iskustva. Lično pozanajem ljude koji misle da mnogo znaju i pričaju o tome i koji su godinama meditirali, ali nikakada ništa lićno u toj obkasti nisu uspeli da postignu.
OVO NIJE TAČNO. Zašto?
Takve vibracije su nemoguće zbog iluminizma naravno, jer se one potiču iluminizmom, a pošto je dokazano da je pojavni svijet idealan, a ne realan, tj. da materijalni svijet kakav mislimo da postoji ne postoji, iluminacijama izazivamo te vibracije,
Tesla kaže "sve je energija", "sve je svetlost", "sve je elektricitet". Energija, svetlost i elektricitet nisu tri različita pojavna oblika postojanja, već jedan i isti koji se fizički manifestuje na tri različita načina. I kada je reč o svetlosti, koju nazivaš "iluminizmom", ona ne uzrokuje nikakve vibracije, već suprotno, svetlost je urokovana vibracijom. Kada Svest, koja se uvek fizički manifestuje kao elektromagnetno polje koje vibrira, promeni svoju vibraciju, ona istovremeno promeni i bojuu svoje svetlosti.
. Ali, pošto su ovakve stvari, kao magija ili metafizika u praksi međusobna igra racionalizma i iluminizma, koji svoj korijen imaju u stvari po sebi, a ta stvar po sebi je volja,
To što ti zoveš imenom "Stvar po sebi" ili "volja", to je ono što nam je svima poznato pod imenom "Svest". Kada je Tesla rekao da je sve energija, svetlost i elektricitet, mogao je tome da doda i kaže "sve sje Svest", ali on to nije znao, mada je bio blizu tog otkrića. Jer Svest je jedina prirodna sila i pojava koja postoji. Ona nije materijalna, ali pored pet psihilkih sposobnosti, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljennja i razumevanja, ona raspolaže i fizičkim sposobnostima naprezanja i kretanja, pomoću kojih poprima fizička svojstva sile i mase i tada objektivno, fizički, počinje da se manifestuje kao energija, svetlost i elekticitet, a subjektivno u sebi kao psiha, tj. kao Svest.
pa ako prihvatite Svijet kao volju i predstavu i osvjestite se, možda ćete biti svijesni interakcije racionalizma i mističnog iluminizma u razmatranju metafizike volje.
Nema ništa od toga. Kada govoriš o Svetu kao "volji i predstavi", to je podudarno, ali mnogo razumljivije, sa onim kada fizičari i biolozi govore o "enegoji i informaci", tvdeći da samo energija i informacija postoji, To je potpuno tačno, ali je mnogo razumljivije ako kažemo da samo Svest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji postoji. S obzirom da je energija, zapravo, Svest jkoja se napreže i kreće, a informacija je iskustvo Svesti koje ona stiče o svojim naprezanjima i kretanjima, tj. o sebi kao energiji, uz pomoć svojih psihičkih sposobnosti i radnji opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja. A imajući na umu da je Svemir sačinjen od različitih nivoa organizovanog kretaja i rada Svesti, koji egzistiraju jedni unutar drugih, to je za svaki nivo fizika ono što subjekti tog nivoa opažaju, osećaju, pamte, misle i razumeju unutar svog vlastitog nivoa. Dok je vančulna spoznaja svih drugi nivoi izvan vlastitog. metafizika i magija.
Spoznavanje ovoga je dar, jer da svi ovo mogu i žele spoznati, i susresti se sa magijom, kako kaže Artur Šopenhauer "jedan svet koji bi bio pojava neuporedivo jače volje za životom nego što je sadašnja, pokazivao utoliko veće patnje…on bi bio pakao." Nije nama volja toliko jaka da bi vi ovo shvatili... Lp
Volja, Svest, Jastvo ili Bog, onoliko je jaka koliko je veliko i istinito znanje koje u sebi nosi o sebi, tj o materiji, životu i Svemiru i po njemu živi. Nedovoljno ili pogrešno znanje za svoju posledicu ima pogrešno mošljenje, pogrešne želje, pogrešna dela, pogrešne navike i pogrešnu sudbinu, koju opisujemo sa rečju "pakao". Inače, nikakvih problema nema da bi se ISTINA otkrila, objasnila i razumela, jer od čoveka nije ništa skrivrno. Jedina razlog što istinu još uvek ne znamo i što i na Zemlji nije raj, su naše pogrešne naučne teorije, filozofije, religije ideologije i politike, po kojima pogrešno živmo i od kojih svaka, po cenu pakla, želi celom svetu da se nametne i prikaže kao NEPRIKOSNOVENA ISTUNA:
 
Drugo je izučavati meditaciju i hemetizam iz knjiga koje su pisali, uglavnom, ljudi, pozivajući se na tuđa iskustva iz te oblasti, a sasvim je drugo kada o tome govore ili pišu ljudi koji lično tim iskustvom raspolažu. Ti se ovde nisi izjasnio da li o meditaciji i hermetizmu govoriš iz ličnog iskustva. Lično pozanajem ljude koji misle da mnogo znaju i pričaju o tome i koji su godinama meditirali, ali nikakada ništa lićno u toj obkasti nisu uspeli da postignu.

Izucavao sam i govorim iz licnog iskustva... Lmao

Ti zastupas kosmopsihizam, nista novo brale, sve ovo sto ti govoris sam ja davno procitao
 
Jel ovo ljuba promovise femonemologiju duha...?
Sve što se spoznaje čulno. je fizika. A sve što se spoznaje vančulno je metafizika.

Kakva je ovo zaebancija?
Harry potter definicija....
Metafizika je sve ono sto se ne dobija uzrocno poslednicnim kauzalnim razmisljanjem, tj iznad je fizickih principa i zakona zakljucivanja...
Iznad kauzalnosti....u tom primitivnom nacinu sagledavanja...

Ali ograniciti pojam metafizike na madjionicarstvo i spiritizam ili ga uopste tako tumaciti, to je cisti izbor kao sto cu ja izabrati da je metafizika sve iznad fizike...

Ali to su dve totalno razlicite stvari, i ocigledno je da ova tema pokazuje upravo to...
Na jednoj strani to je prilika da se Vange, Baba Smiljane okupe i uspostave sabor, a sa druge strane je to prilika da se filozofi okupe i ustanove principe nekauzalnog razmisljanja....
znaci ni indukcija ni dedukcija....nego metafizika...metafizicki princip zakljucivanja..

E sad uzmimo dve stvari , metafizika harry pottera i metafizicki princip zakljucivanja i onda mi kazite kakve zajednicke stvari imaju?

Nikakve...
Jedni se odricu svega culnog , svega materijalnog, a drugi se odricu jedinstvene i samo jedne istine...
Ali se ne odricu nicega, bas nicega po pitanju materije, oblika i svega ostalog...

I ko tu onda koga sputava ogranicenjima...?
Zasto bi metafizika bila sinonim za ezoterijske nauke ?
 
Praktična metafizika je oksimoron, praksa je u uzročno posledičnom domenu, a metafizika je izvan tog domena. Čak se ni granica ne dodiruje i nema povratne informacije od koje zavisi praksa....
Po mom misljenju praksa je praksa...e sad, to mozemo nazvati uzrocno posledicno samo ako nam je svest na nivou da to povezemo kao uzrocno posledicno , a ako nije, onda ce to biti magijsko bozije ili perino ezoterijsko ili nesto cetvrto..

Uzrocno posledicno dalje ne znaci i samo jedan uzrok i jedan ishod, vec se za svaku stvar moze naci vise ishoda samo sa razlicitim nazovi verovatnocama izlaza..

Dakle metafizika bi u tom smislu bila i na neki nacin kauzalna ali opet nije kauzalna...na onaj jedan uzrok jedan izlaz nacin..
Lakse je pokazati da je vise uzroka, jer je to blize ljudima, izlazna funkcija moze biti faktorisana, kvantovana, tj funkcija parametara bilo linearnih bilo kvadratnih , kubnih , ovih onih , ali uzmimo radi lakseg shvatanja linearnih....i to da bude jos jednostavnije uzmimo da je jedna funkcija izlaza faktorisana linearno verovatnocama odredjenih dogadjaja na ulazu...

Tako se dobija da je izvesnost nekog dogadjaja posledica raznih dogadjaja koje uzimamo da su na ulazu naseg sistema, a jednostavno samo postoje, nisu na ulazu nicega...
Mozda samo modela...

Ali tu nije kraj...
Osim jednog izlaznog dogadjaja, mi ustvari mozemo sve sagledavati i za neki drugi izlazni dogadjaj, nista nas ne ogranicava....
Tada opet taj drugi izlazni dogadjaj zavisi od mozda istih a mozda i nekih dodatnih tzv ulaznih dogadjaja koji nisu ulazni nego eto postoje oko nas....
Na prvi pogled kauzalnost je tu....isto kao sto je formula fizike da je izlazna formula nesto puta nesto podeljeno sa nesto plus nesto pa na kvadrat nesto i onda nesto....
Ako je sve nula, onda nema izlaza, i eto opet kauzalnosti..

Ali to nije kauzalnost onog dedukcijskog tipa....jer se osim tog dogadjaja mogu desiti i dogadjaji koji su po coveku suprotni od tog dogadjaja, ali su izvesni ako se udese neke okolnosti...ne pogode, nego udese...

Da li postoji nesto sto je otkriveno ovakvim pristupom...
Postoji , spread spectrum, tj mobilni telefoni...tunel efekat, disprezija, difrakcija...neuralne mreze, interferencije....
Da li postoji nesto sto se otkriva psiholoskim razmisljanjem na ovaj nacin, mnogo toga...
Ima dima ima vatre je toliko banalno koristiti danas....ali koristiti prvo cu pomenuti zutu boju , pa cu pricati o kafi , pa cu dati osobi da izabere sta ce da kupi i osoba ce izabrati sa preko 70% banane....
Sta sam ja madjionicar ili hipnoticar ili astralna projekcija...?
Ne, ovo se zove priming, tj usadjivanje putanje za logicko odlucivanje coveka....i videli ste procenat...nije 50% , sa samo dva faktora je vec 70%, a da sam jos pomenuo drvo ili palmu , to je vec 85% , i da pita osoba kako si me naterao kad ni drvo ni kafa nemaju veze sa bananom, osim mozda zute boje....eeeee, magija...a nije magija...
A ako ubacim strah, onda to moze da se dotera i do 98%...i sta sam ja onda, hipnoticar ili tiranin, ili zli carobnjak...nalik onim iz igrica..

Da li ovo spada u kauzalnost?
 

Back
Top