Mesto na pola sata od Beograda u koje su se zaljubili Đokovići i Džoni Dep

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.460
Na samo 57 kilometara od Beograda, možete da uživate u pravoj planinskoj avanturi, a naravno reč je o Kosmaju. Ova sjajna planina koja se nalazi u neposrednoj blizini našeg glavnog grada, predstavlja pravo utočište za beg tokom vikenda.Kosmaj je je visok 626m i nalazi u blizini Sopota i Mladenovca, na teritoriji koja pripada Beogradu.

Posle Avale koja je visoka svega 506 m, je najniža planina u Šumadiji. Iako je Kosmaj niska planina, ipak svojim izgledom u vidu ostrva dominira u ovom delu niske Šumadije, iznad valovitog pobrđa, raščlanjenog blagim rečnim dolinama.

Glavni greben Kosmaja je u obliku polumeseca i pruža se u pravcu jugozapad-severoistok. Na kosmajskom masivu se ističu tri vrha, a to su: Veliki Kosmaj, poznat i kao Rutavi Kosmaj visine 626m. Do drugog svetskog rata se na ovom vrhu nalazio drveni krst postavljen na drvenu piramidu, Mali Kosmaj, poznat i kao Malovan ili Goli Kosmaj, sa vrhom Beli Kamen od 546m i Košutica, koja je obli izbrežak Kosmaja visine 463m, visoka 461 metar. Na zapadnoj strani Kosmaja se nalaze i brda Lupoglava (462m) i Kovijana (368m).

Na ovoj planini se nalaze brojni značajni istorijski spomenici, a svako jedan od najpoznatijih je spomenik borcima Kosmajskog odreda na vrhu Kosmaja.

16056_shutterstock-1768880450.jpg


Osim spomenika, na Kosmaju se nalaze tri manastira Srpske pravoslavne crkve: manastir Tresije, Pavlovac i Kastaljan,
kao i brojne crkve od kojih su najznačajnije Crkva Svetog Petra i Pavla u Nemenikućama i Crkva Svete Trojice u Koraćici.

Clip.jpg


Čitav pejzaž Kosmaja je pod vegetacijom. Naime, strmije strane obrasle su šumom, pretežno bukovom i hrastovom, a mestimično i četinarskom. Blage padine su pod travnatom vegetacijom, a podnožje pod voćnjacima i njivama, dok su zaravni pretežno sa proplancima.Na Kosmaju ima i razne divljači kao što su zečevi, fazani, jarebice, lisice i slično.

FullSizeRender-1.jpg


Planinski putevi su lepo markirani, tako da na siguran način možete da provedete kvalitetno vreme u prirodi. Svež vazduh, sneg, idilična atmosfera planine, sve što je potrebno za savršeni odmor.Nije ni čudo zašto su Đoković i Džoni Dep oduševljeni ovim mestom, i kako pišu mediji poseduju imanja na Kosmaju.
Prirodne-lepote-KosmajPutokaz-na-Kosmaju-scaled.jpg


U podnožju Kosmaja je Markovačko jezero
Clipjezero.jpg
 
Nema nam druge nego cim ozeleni put pod noge i pravac Kosmaj :lol: Ja sam bila ali cu morati da ponovim
Istina...ja sam i zaboravio. Doduše bio sam u Sopotu prošle godine nešto poslom, ali okolinu sam zaboravio već.
Kao klinca me je deda tamo vodio po nekim seoskim vašarima, pošto je on bio iz Barajeva. Lep je taj deo Šumadije.
 
Istina...ja sam i zaboravio. Doduše bio sam u Sopotu prošle godine nešto poslom, ali okolinu sam zaboravio već.
Kao klinca me je deda tamo vodio po nekim seoskim vašarima, pošto je on bio iz Barajeva. Lep je taj deo Šumadije.
Pre mozda samo 20 godina,Sopot je bio varosica,a sada je prerastao u velelepno mesto,sa prirodnim odmaralistima.Uopaste je sve sredjeno.Inace se nalazi i poznati izvor,na koji dolaze ljudi iz svih mesta Srbije,jer se prica da je lekovita i bolja od svih lekova.Kod njih je jedan gradonacelnik vec dugo na tom mestu.Mislim da je bio i dok su bili ovi iz DS-a na vlasti.ne da ga narod,jer je stvarno dosta pomogao da se to mesto izgradi.
 
Pre mozda samo 20 godina,Sopot je bio varosica,a sada je prerastao u velelepno mesto,sa prirodnim odmaralistima.Uopaste je sve sredjeno.Inace se nalazi i poznati izvor,na koji dolaze ljudi iz svih mesta Srbije,jer se prica da je lekovita i bolja od svih lekova.Kod njih je jedan gradonacelnik vec dugo na tom mestu.Mislim da je bio i dok su bili ovi iz DS-a na vlasti.ne da ga narod,jer je stvarno dosta pomogao da se to mesto izgradi.
Išao sam namenski do suda kod notara tako da nisam istražio sem tog centra.
Ali ne sumnjam da je lepo.
 

Back
Top