Mentalna anestezija

Steinadler

Poznat
Moderator
Poruka
8.859
Kada čovjek ima neki zdravstveni problem, npr. u tijelu, pa je potrebna operacija, skoro je nemoguće uraditi takav zahvat bez anestezije, da se odstrani to što nevalja, problem.

Sa tijelom je lako.. ali kako ćemo onda na mentalnom nivou?
Npr. kako Egu dati anesteziju da bi se odstranila njegova pogrešna uvjerenja? Taj mentalno operativni zahvat se vrši činjenicama, npr. kroz činjenično logičku i argumentovanu debatu i sl. koja stvara nesnosnu bol Egu, te on ne dozvoljava da se operacija izvrši, na svoju štetu, te zbog toga najčešće takve rasprave odu u ad hominem rasprave. Kao što bi svaki pacijent pre umro od problema nego što bi pristao da ga naživo operišu zbog bola, tako i Ego hoće da umre sa svojim pogrešnim uvjerenjima radije nego da se naživo operiše... dakle, kako ga anestezirati?
 
Pa nisam siguran da razumem temu.
Evo i zasto ...
Iz mog iskustva vrlo malo je strcecis logickih stavova kod pojedinca....uglavnom su uskladjeni i polirani njegovim vaspitanjem i verovanjima bez pokrica i onim sto svakodnevno polira kao psihologiku, simbioza psihe , karaktera i logike, , nije logika ali svi tako to zovu....pa zato i ja koristim taj pojam...ali bas svi...

Kod nekoga je ta umotvorina nalik na puzevu kucicu , nije glatka ni kod koga obicnog, nije cak ni konveksna, zatvorena da tako kazem...kod nekog je samo jajoidni kamicak....

Zasto nije kugla?
Pa ne rade ljudi na tome...A i pitanje zasto bi bila kugla...?
Pa zato sto bi onda iz kog god ugla da je udaris imala najvise oslonca da primi energiju i da reaguje.. najveca povrsina kojom prima udar...Svi ostali oblici imaju coskove...

Glupim ljudima coskovi su pozitiva.....
Da , iako se skrze iako su im spicasti zakljucci , oni vide to kao prednost jer su dohvatili vise nego sto bi mogli da se skupe sve u loptu....bili bi mala lopta, a ovako su dugacak stapic...
Sa druge strane, drugi prave ;bas povecu loptu....Jasno je sta vise varnici i sta se pre izlize...

Veliki uvod, a sad tema...
Kako mislis da menjas neki stapic mentalnom anestezijom....da ga savijas...
Pa zna se kako , uzmes zagrejes ga da sve boli , da nema karakter i udri po njemu ....Zamisli toliki uvod, a onda je resenje lako..
Ako neces da ga zagrejes, da mu slamas karakter, nego da ostane hladan, onda ga savijas , moze jednom, moze dva puta, tri puta se vec lomi , zvuci i to poznato..
Zamisli toliki uvod, a resenje i to jednostavno...na silu opet naravno...
Ako je krut jer je egocentrican? Pa onda ga uhvatis stegom i polugom, ne mozes ga kao otopljenog udarati cekicem, ima da zveci a da stalno bezi...
Ebote i to tako lako a toliki uvod...
Ako je krt i pod stegom , udaris odlomi se parce, ostane ostecen deo...koji je deo ono sto se racuna?
Uuuu toliki uvod ali ocigledno da su oba dela tu...moze li misaono osoba biti iz parcica....moze...mnogi jesu....
Pogledas im emocije, seks, pogledas im logiku , sve parcici, nista povezano...
 
Mentalna anestezija je anestezija egu ili sujeti, samo što nažalost to retko kad može neko drugi da ti "da", već moraš da je "ubrizgaš sam sebi".

Ne bi čovek verovao kad bi shvatio koliko stvari posmatra kroz ego i sujetu.
 
Mentalna anestezija je anestezija egu ili sujeti, samo što nažalost to retko kad može neko drugi da ti "da", već moraš da je "ubrizgaš sam sebi".

Ne bi čovek verovao kad bi shvatio koliko stvari posmatra kroz ego i sujetu.
Mislis neki ljudi....
Moze da se trenira da nemas ego i sujetu.....to ti je ono religijsko poniznost , uprosteno....
Ima tu jos disciplina, npr okreni drugi obraz, koja je delom isto oslonjena na kreiranje sopstvene licnosti bez ega i sujete...
Ali to ne znaci da drugima neces izgledati kao da si egoista i sujetan...to uopste to ne znaci...

Moze biti i to pitanje, ali onda nije filozofija..
Kako izgledati da nemas ego i sujetu posmatracu....X...
 
Mentalna anestezija je anestezija egu ili sujeti, samo što nažalost to retko kad može neko drugi da ti "da", već moraš da je "ubrizgaš sam sebi".

Ne bi čovek verovao kad bi shvatio koliko stvari posmatra kroz ego i sujetu.
Da, ta anestezija nije direktan spoljni faktor kao što je u fizičkom smislu, ona bi trebala biti već unutra, kao takva.
Mada, ne bi se odrekao misli da se može aktivirati spolja, odnosno da spoljni faktor bude okidač za anesteziju koja se iznutra samoaktivira.
Pada mi na pamet da to samo može biti svijest, koja je svjesna i veċ posjeduje ove informacije o egu, ta svijest mora biti uzvišena na odredjen način, tako da ako se u toku konstuktivne rasprave javi ego praćen emocijama u osobi koja brani svoje stavove nepotkrepljene činjenicama, svijest bi trebala reagovati tako što egu kaže, mali ajde sad u ćošak pa sačekaj malo.. jer ta svijest je svjesna vrijednosti istine i činjenice, a izmedjuostalog to su glavne vrijednosti filozofije, tako da anestezija bi bila u tom slučaju sama svijest koja može da kontroliše sopstveni ego, a ako je to tako, teško nama i dalje jer u praksi vidimo da se 90-99% običnih razgovora, rasprava i debata vode na nivou bez mentalne anestezije..
 
Mislis neki ljudi....
Moze da se trenira da nemas ego i sujetu.....to ti je ono religijsko poniznost , uprosteno....
Ima tu jos disciplina, npr okreni drugi obraz, koja je delom isto oslonjena na kreiranje sopstvene licnosti bez ega i sujete...
Ali to ne znaci da drugima neces izgledati kao da si egoista i sujetan...to uopste to ne znaci...

Moze biti i to pitanje, ali onda nije filozofija..
Kako izgledati da nemas ego i sujetu posmatracu....X...
Ta religijska poniznost ima smisla, ali ona u tom slučaju predstavlja na odredjen način ropstvo svijesti koja robuje religijskoj dogmi, a nije svjesna da joj robuje, pritom ego je utamničen. Tu onda imamo drugu situaciju, odnosno drugi predmet koji treba anestezirati ali i deinstalirati, jer je ego već u tamnici a dogma je sada sama po sebi problem, ona neće dozvoliti svoje samouništenje tek tako, ona će se od činjenica možda više braniti i opirati nego ego.
 
Kada čovjek ima neki zdravstveni problem, npr. u tijelu, pa je potrebna operacija, skoro je nemoguće uraditi takav zahvat bez anestezije, da se odstrani to što nevalja, problem.

Sa tijelom je lako.. ali kako ćemo onda na mentalnom nivou?
Npr. kako Egu dati anesteziju da bi se odstranila njegova pogrešna uvjerenja? Taj mentalno operativni zahvat se vrši činjenicama, npr. kroz činjenično logičku i argumentovanu debatu i sl. koja stvara nesnosnu bol Egu, te on ne dozvoljava da se operacija izvrši, na svoju štetu, te zbog toga najčešće takve rasprave odu u ad hominem rasprave. Kao što bi svaki pacijent pre umro od problema nego što bi pristao da ga naživo operišu zbog bola, tako i Ego hoće da umre sa svojim pogrešnim uvjerenjima radije nego da se naživo operiše... dakle, kako ga anestezirati?
Egu je poznat koncept žrtvovanja. Žrtvuje jedno da bi dobio drugo.
I u tome rado učestvuje. Na primer, žrtvuješ vreme, znanje, snagu
da bi dobio novac. Rado i menja definicije i uverenja za koja je
očigledno da su na štetu. Problem je uvideti šta je sve od tog paketa
definicija i uverenja korisno, a šta štetno. I tu se već moraju uključiti
duhovne prakse, da bi se stvorila šira slika.
 
Ta religijska poniznost ima smisla, ali ona u tom slučaju predstavlja na odredjen način ropstvo svijesti koja robuje religijskoj dogmi, a nije svjesna da joj robuje, pritom ego je utamničen. Tu onda imamo drugu situaciju, odnosno drugi predmet koji treba anestezirati ali i deinstalirati, jer je ego već u tamnici a dogma je sada sama po sebi problem, ona neće dozvoliti svoje samouništenje tek tako, ona će se od činjenica možda više braniti i opirati nego ego.
Nije u praksi , ja video licno....Poniznost se uci samo u praksi , nema lelemudarenja u teoriji , kad ti vidis osobu koja je ponizna u svakom trenutku vremena, onda si video poniznost, inace je nisi video...
E sad, drugi deo...
Svest....ja tu mogu da pricam iz treceg lica, ne mogu iz prvog...
Meni je izgledalo da osoba ne robuje religijskim dogmama, tj cudna je ta stvar oko vere, vera moze biti samo vera...najminimalnija vera je sve sto mi treba u zivotu bog ce mi preko nekog poslati , sve sto mi treba za spasenje ce mi dosapnuti , samo moram slusati i gledati.
E sad, jel to filozof?
Ili je vernik?
Pazi nema nista vise od religioznih zadataka, mozda jos tu poniznost, ali to je kao prema bogu , ali se ne vidi iz treceg lica da je prema bogu, jer bi onda bila licemerna..to sam takodje vidjao....ali kad nije samo prema bogu onda tu poniznost ne vidis kao laznu...nego nasuprot tome, vidis osobu koju skoro nista ne moze da izbaci iz poniznosti, a tu je i caka, nista je ne moze izbaciti ni iz mirnoce, a nista je ne moze izbaciti ni iz spremnosti da se odbrani i prezivi....ispada da je poniznost kad je opsta izuzetno stabilna stvar za poniznog...jer je stalno otvorenih ociju , a stalno ponizan...a otvorenih je zbog andjela koji treba da mu dosapnu kad je zort...a nije strah, a onda je i filozof, a onda je budan, a onda je pribran..
Jedino sto sam jos video u praksi kod poniznih je i slavljenje slave, ali i to je drugacije....posto je ponizan, a to je poseban pristup svima, to je ponizan i prema gostima, ali je i odgovoran...e to je takodje odlicna caka, samo je ne razumeju ljudi...a bas je vrhunska...i sto je zanimljivo ljudi tu caku ne vide kao religioznost nego kao omocenje od boga...ne bukvalno nego od neke moci....

I to sam video u praksi..a ne moze obican covek to da poveruje dok sam ne vidi da se drugi sklanjaju ili tacnije uklanjaju..
 
Nije u praksi , ja video licno....Poniznost se uci samo u praksi , nema lelemudarenja u teoriji , kad ti vidis osobu koja je ponizna u svakom trenutku vremena, onda si video poniznost, inace je nisi video...
E sad, drugi deo...
Svest....ja tu mogu da pricam iz treceg lica, ne mogu iz prvog...
Meni je izgledalo da osoba ne robuje religijskim dogmama, tj cudna je ta stvar oko vere, vera moze biti samo vera...najminimalnija vera je sve sto mi treba u zivotu bog ce mi preko nekog poslati , sve sto mi treba za spasenje ce mi dosapnuti , samo moram slusati i gledati.
E sad, jel to filozof?
Ili je vernik?
Pazi nema nista vise od religioznih zadataka, mozda jos tu poniznost, ali to je kao prema bogu , ali se ne vidi iz treceg lica da je prema bogu, jer bi onda bila licemerna..to sam takodje vidjao....ali kad nije samo prema bogu onda tu poniznost ne vidis kao laznu...nego nasuprot tome, vidis osobu koju skoro nista ne moze da izbaci iz poniznosti, a tu je i caka, nista je ne moze izbaciti ni iz mirnoce, a nista je ne moze izbaciti ni iz spremnosti da se odbrani i prezivi....ispada da je poniznost kad je opsta izuzetno stabilna stvar za poniznog...jer je stalno otvorenih ociju , a stalno ponizan...a otvorenih je zbog andjela koji treba da mu dosapnu kad je zort...a nije strah, a onda je i filozof, a onda je budan, a onda je pribran..
Jedino sto sam jos video u praksi kod poniznih je i slavljenje slave, ali i to je drugacije....posto je ponizan, a to je poseban pristup svima, to je ponizan i prema gostima, ali je i odgovoran...e to je takodje odlicna caka, samo je ne razumeju ljudi...a bas je vrhunska...i sto je zanimljivo ljudi tu caku ne vide kao religioznost nego kao omocenje od boga...ne bukvalno nego od neke moci....

I to sam video u praksi..a ne moze obican covek to da poveruje dok sam ne vidi da se drugi sklanjaju ili tacnije uklanjaju..
a nisi video da je ta poniznost dvolična, jer im se direktno preti silom, pa po narodnom sagnu glavu dok mu ne okreneš ledja?
Čak i vera tu ne može da prodje jer se i verom prodaje nasilje, znači use, nase i podase, pa u ajduke...
Zar tebi ništa ne govori ova tema?
 
Da, ta anestezija nije direktan spoljni faktor kao što je u fizičkom smislu, ona bi trebala biti već unutra, kao takva.
Mada, ne bi se odrekao misli da se može aktivirati spolja, odnosno da spoljni faktor bude okidač za anesteziju koja se iznutra samoaktivira.
Pada mi na pamet da to samo može biti svijest, koja je svjesna i veċ posjeduje ove informacije o egu, ta svijest mora biti uzvišena na odredjen način, tako da ako se u toku konstuktivne rasprave javi ego praćen emocijama u osobi koja brani svoje stavove nepotkrepljene činjenicama, svijest bi trebala reagovati tako što egu kaže, mali ajde sad u ćošak pa sačekaj malo.. jer ta svijest je svjesna vrijednosti istine i činjenice, a izmedjuostalog to su glavne vrijednosti filozofije, tako da anestezija bi bila u tom slučaju sama svijest koja može da kontroliše sopstveni ego, a ako je to tako, teško nama i dalje jer u praksi vidimo da se 90-99% običnih razgovora, rasprava i debata vode na nivou bez mentalne anestezije..

Može tebi mentalnu anesteziju i preispitivanje okinuti spoljni faktor, ali opet ti iznutra moraš sam sebi da je ubrizgaš onog momenta kad vidiš da počinje sujeta/ego da te boli iznutra. To govorim, jer tebe kad nešto fizički boli, ti kažeš doktoru, on dođe da ti anesteziju i on odradi posao, ti se probudiš i jednostavno te više ne boli. Ovde toga nema, ne mogu ja da dođem i da ti dam tu anesteziju, ja mogu da okinem samo da ti sedneš i zapitaš se "zašto ja ovo radim?" ili lupam "zašto je ovaj čovek u meni izazvao potrebu da se ja raspravljam sa njim i da na ovaj način komuniciram?" ili tome slično.

Teško nama svakako jer vrlo mali broj ljudi komunicira na racionalnom nivou. Tu pre svega ide emotivna reakcija, predubeđenje/projekcija, sujeta, ego, znači ima bar četiri sloja pre nego što se aktivira razum.
 
Pre će nevjernik postati vjernik, nego obratno.
Jaka je to mentalna droga, jer daje nadu, daje smisao, ublažuje mentalne tegobe, daje mirnoću itd. nacionalizam, neka ideologija itd. slično djeluju.
Pitanje je, koliko je čovjek spreman da se odrekne zablude koja ga drži u nadi, u miru, daje mu snagu, itd?
Pa teško da će to neko prihvatiti.
Čovjek je uglavnom slabo biće, zato često zaluta u iluziju, jer mu ona prija, umanjuje mu osjećaj slabosti, te je vidi kao najboljeg prijatelja kojeg se neće odreći iako je lažan.
Zato je mnogo teže i neprihvatljivije prihvatiti suštu besmislenost života, nego uokviriti ga u bilo kakav šablon, koji objašnjava neku nadu i smisao.
Ego će ipak popustiti pred nekom realnom pretnjom, pa čak i pred nekom banalnom, ali religijska dogma, ona će svog nosioca sa sobom poneti sa sobom pre pod zemlju nego što će ga napustiti.
 
Pre će nevjernik postati vjernik, nego obratno.
Jaka je to mentalna droga, jer daje nadu, daje smisao, ublažuje mentalne tegobe, daje mirnoću itd. nacionalizam, neka ideologija itd. slično djeluju.
Pitanje je, koliko je čovjek spreman da se odrekne zablude koja ga drži u nadi, u miru, daje mu snagu, itd?
Pa teško da će to neko prihvatiti.
Čovjek je uglavnom slabo biće, zato često zaluta u iluziju, jer mu ona prija, umanjuje mu osjećaj slabosti, te je vidi kao najboljeg prijatelja kojeg se neće odreći iako je lažan.
Zato je mnogo teže i neprihvatljivije prihvatiti suštu besmislenost života, nego uokviriti ga u bilo kakav šablon, koji objašnjava neku nadu i smisao.
Ego će ipak popustiti pred nekom realnom pretnjom, pa čak i pred nekom banalnom, ali religijska dogma, ona će svog nosioca sa sobom poneti sa sobom pre pod zemlju nego što će ga napustiti.

Meni danas ljudi baš i ne deluju da su u miru, nadi, snazi.

Zato i ne vidim šta im je teško da se odreknu toga. Mada, mislim i da je to projekat, da je pumpanje ega zaista projekat, naročito kroz mreže gde je samo fizika bitna, ništa mozak, ništa duša. Ali to je dublja priča.
 
a nisi video da je ta poniznost dvolična, jer im se direktno preti silom, pa po narodnom sagnu glavu dok mu ne okreneš ledja?
Čak i vera tu ne može da prodje jer se i verom prodaje nasilje, znači use, nase i podase, pa u ajduke...
Zar tebi ništa ne govori ova tema?
Pa nije dvolicna, jeste falicna nekad, ali to ne mozes da ocekujes da ne bude, treba i iskustva i inteligencije i pameti da se poniznost realizuje a da ne bude mazohizam...
 
Jedno misli drugo priča, a treće mu kaže žena pa to radi....a zašto žena? Žene su naučile tehniku poniznosti i većina žena, pristojnih žena, neće se verbalno suprotstavljati, ali će da gura svoje dok može...
Zašto mačka ima devet života, tako se kaže, jer je elasična i ego joj ničemu ne služi, dok je pas srčan i brani se....dok ga ne slome...
 
Mentalnu anesteziju poznaje svaki muljator, to ti je kada ubedjuješ pristojne ljude da vide ono što ti želiš da vide....držiš u kesi mooda i pričaš o dinstanim bubrezima kako su ukusni, pa čovek ogladni i kada mu pokažeš mooda vidi bubrege....znači izazoveš glad, pa prodaš mooda.
 
Moram da kazem da ponizan nije bas isto sto i poslusno...., ali dosta ljudi ponizno definisu kao poslusno...
Zato i kazem da malo ljudi vide stvarno ponizno ponasanje...vec ono licemerno , uvlakacko poslusno pa ces doci ciki na penal....
 

Back
Top