Mentalitet Srba

Da li ste zadovoljni mentalitetom srpskog naroda?

  • Jesam

    glasova: 52 26,7%
  • Nisam

    glasova: 138 70,8%
  • Nemam stav

    glasova: 12 6,2%

  • Ukupno glasova
    195
374254604_3555448031440743_8383899463713927529_n.jpg


i glup.
 
Ne zelim da generalizujem. U Srbiji ima n razlicitih mentaliteta. Svaki pojedinac je jedinka za sebe. Ali kad se sve sabere i podeli, onaj prosecni mentalitet srpskog naroda cesto je kritikovan i optuzen za kako pogresne izbore koji smo kao narod napravili, tako i za los zivotni kvalitet pojedinca. Mentalitet nije trajna kategorija. Menja se iz decenije u deceniju.

Meni se ne svidja to sto dobar deo Srba ne zna da selektuje prioritete i sto srcano, rukovodjen emocijama umesto razumom, pristupa resavanju odredjenih licnih i nacionalnih problema. Srpski narod (zasluga komunizma) izgubio je preduzetnicki duh. Dobro je sto se tu vidi napredak. Generacije koje sada upisuju srednje skole i fakultete su vec stasale sa mislju da si sam odgovoran za svoj zivot i da nikakva drzava nije duzna da ti pronadje posao, vec samo da stvori povoljan zakonski ambijent. Sa ovako postavljenim nacinom razmisljanja biraci ce moci da naprave pravi odabir, pa prodavci magle politicki ne mogu trajati duze od godinu, dve.
Sto se tice higijene i odnosa prema zivotnoj sredini, i tu smo se popravili.
U srpskom drustvu primecujem visok stepen hipokrizije. Po sistemu moje g..o mirisi. Srbin (najcesce Srpkinja) ce svom prijatelju koji ima troje ili vise dece reci svaka cast majstore! Kad ce sledece dete, ubise nas bela kuga? Iako on sam ima jedno ili nijedno.
Srbima se zamera sto vole da zapitkuju prijatelje i poznanike oko plate i generalno o privatnom zivotu. Licno nikada takva pitanja ne postavljam, ali se ne osecam neprijatno da ih meni postavljaju. Ne smeta mi i ne vidim tu neku preteranu nepristojnost osim ako nije u pitanju otvorena provokacija.

Zivotne muke najcesce uzrokovane socijalnim problemima nametnule su nam -da smo majstori za sve-. I to je ok kad si pritisnut. Ako ti pukne cev, a kuburis sa lovom, sto da ne pokusas sam da je zamenis? Kao posledica toga Srbin misli da je profesionalac za sve. Od toga kako se leci isijas, preko menjanja cevi i bistrenja svetske politike. Pozitivna stvar toga je sto smo postali lako snalazljivi, a negativne pojava nadmenosti i lazne strucnosti. Nekada ipak treba pozvati vodoinstalatera.

Mislite li da je mentalitet srpskog naroda dobar ili da tu treba nesto promeniti? Koliko je on kriv za zlo koje nas je snaslo kako 90ih, tako 00ih i 10ih?
Mislim da se mogu složiti sa jednim Psihijatrom na početku Domovinskog rata kad je rekao citiram "Srbi su lud narod"kraj citata.Ne želim im ništa dodati ni oduzeti
 
Snaga srpskog identiteta je sto on u svojoj glavi sve poraze pretvara u pobjedu. On konstatno slavi poraze, poput Kosovske bitke, Milosevica, ili Cicu Drazu.

Ne mozes pobjediti covjeka koji unaprijed prizeljkuje poraz.
 

Back
Top