(Medicina, Pseudonauka) Zabranjena medicina

Radije bih zadžao svoju privatnost. ;)
Ako me pitaš da li imam akademskog kredibiliteta da govorim o medicini - nemam, ni najmanju trunčicu.
Imam samo dugogodišnje iskustvo jednog amatera, entuzijaste, koji je naučnu metodologiju primenio na narodnu medicinu, zbog svoje vere i zaljubljenosti u Prirodu i stare običaje, i uz to opširnu literaturu iza sebe i konsultacije sa stručnjacima i sa "stručnjacima".
Tako da ako je kredibilitet iskazan kroz zvanje u pitanju, isti ne posedujem, ni u tragovima. :rumenko:

To što ne poseduješ papir o zvanju, ne znači da ne možeš da patentiraš neki herbalni ili tradicionalni lijek i registruješ ga u Agenciji za lijekove i medicinska sredstava..;)
Potrebna ti je pomoć stručnjaka, u svakom slučaju...:cool:
 
Jesu, pošto se kvalitet trava takođe kontroliše. Na primer različiti poljoprivredni instituti izdaju sertifikate o sastavu "travki", meda, i drugih prirodnih proizvoda. :rtfm:

Zanimljivo. Izvini, navikao sam na Američka pravila - a ovde to nije tako. Vitamini, suplementi i biljni proizvodi su potpuno izuzeti od svake kontrole kvaliteta - verovao ili ne. Ovo je rezultat zakona koga je progurao alternativno-medicinski lobi.

Dodatno pitanje: kontrola kvaliteta je, koliko znam, ograničena na merenje određenog aktivnog sastojka u registrovanim biljčicama. Da li se meri količina drugih sastojaka, i da li se sve testira za kontaminaciju? (Recimo, šta bi se desilo ako - kao što se desilo ovde par puta - dođe paket neke Kineske trave sa značajnom količinom bakra? Za šta bi on bio testiran, i da li bi bakar bio uhvaćen?)
 
Zanimljivo. Izvini, navikao sam na Američka pravila - a ovde to nije tako. Vitamini, suplementi i biljni proizvodi su potpuno izuzeti od svake kontrole kvaliteta - verovao ili ne. Ovo je rezultat zakona koga je progurao alternativno-medicinski lobi.

Dodatno pitanje: kontrola kvaliteta je, koliko znam, ograničena na merenje određenog aktivnog sastojka u registrovanim biljčicama. Da li se meri količina drugih sastojaka, i da li se sve testira za kontaminaciju? (Recimo, šta bi se desilo ako - kao što se desilo ovde par puta - dođe paket neke Kineske trave sa značajnom količinom bakra? Za šta bi on bio testiran, i da li bi bakar bio uhvaćen?)

Овде се тестира количина активног принципа, микробиолошка чистоћа, резидуи пестицида, микотоксини и присуство радионуклида..
 
Овде се тестира количина активног принципа, микробиолошка чистоћа, резидуи пестицида, микотоксини и присуство радионуклида..

Šta se radi sa travama za koje nisu poznati aktivni principi, ili gde su u pitanju veoma kompleksne mešavine aktivnih supstanci?
 
Šta se radi sa travama za koje nisu poznati aktivni principi, ili gde su u pitanju veoma kompleksne mešavine aktivnih supstanci?

То се испитује на један активан принцип...када се ради о рутинској контроли...
А када се ради научни експеримент, онда се врши екстракција, па колонска хроматографија у различитим системима растварача, па инструменталне хроматографије, а по потреби и структурна карактеризација једињења, након поновљених пречишћавања коришћењем C13 NMR, H13 НМР i masene spektroskopije
 
To što ne poseduješ papir o zvanju, ne znači da ne možeš da patentiraš neki herbalni ili tradicionalni lijek i registruješ ga u Agenciji za lijekove i medicinska sredstava..;)
Potrebna ti je pomoć stručnjaka, u svakom slučaju...:cool:

Ne znači, ali bi bio to uzelo previše vremena, smatram da još uvek nisam dovoljno dobar za tako nešto i što je najvažnije predstavljalo bi mi stres, jer težim perfekcionizmu. ;)
Možda kada odem u penziju. :think:
Pomoć stručnjaka, svakako... množina. :ok:



Izvini, navikao sam na Američka pravila - a ovde to nije tako. Vitamini, suplementi i biljni proizvodi su potpuno izuzeti od svake kontrole kvaliteta - verovao ili ne. Ovo je rezultat zakona koga je progurao alternativno-medicinski lobi.

Ono o čemu piše analitičar i na šta ja mislim su fitoterapeutski lekovi i melemi koji su registrovani, patentirani i čiju kontrolu vrše odgovarajuće ustanove.
Svakako da na pijaci, ako vam neko prodaje sušeni matičnjak u kesici vi ne možete znati da li je u kesici samo matičnjak, o hemijskom sastavu i bakterioločkoj ispravnosti da ne govorimo.
Izvini, ali zaista ne verujem da je u SAD slučaj da patentirani fitoterapeutski lek može da se porizvodi i prodaje bez ikakve kontrole. :think:


Na primer deklaracija koja stiže do korisnika izgleda ovako:

SASTAV:
100 gr masti sadrži:
1. extracti radix 4,0 gr
2. ceri flavi 40,0 gr
3. olei olivae a.d. 100,0 gr

DELOVANJE:
INIDKACIJE:
PRIMENA I NAČIN UPOTREBE:
KONTRAINDIKACIJE:
PAKOVANJE:
IZDAVANJE:
ČUVANJE:
ROK TRAJANJA:


Analizu melema izvršio Zavod za zaštitu zdravlja u Novom Sadu, gde je dokazana neškodljivost za humanu medicinu pod brojem XXXX, a dodatna ispitivanja je izvršio Prim. Dr. Sci Novica Lj. Januzović, specijalista med. Biohemije.

Zaštićeno u zavodu za patentne u Beogradu, pod brojem P-0457/XX



Dodatno pitanje: kontrola kvaliteta je, koliko znam, ograničena na merenje određenog aktivnog sastojka u registrovanim biljčicama. Da li se meri količina drugih sastojaka, i da li se sve testira za kontaminaciju? (Recimo, šta bi se desilo ako - kao što se desilo ovde par puta - dođe paket neke Kineske trave sa značajnom količinom bakra? Za šta bi on bio testiran, i da li bi bakar bio uhvaćen?)

Iskreno, ja imam direktno ili preko prijatelja pristup odgovarajućoj aparaturi te mogu dobiti relevantna merenja ukoliko me zaista zanimaju (što jesam radio za dve vrste algi koje su uvezene iz Japana, prodaju se po makrobiotičkim prodavnicama, a korišćene su pri tretiranju žrtava radijacije).
Morao bih se raspitati koje se tačno analize rade i da li bi povećana koncetracija bakra bila registrovana.
Mislim da se ne testira sve, osim ako se sumnja na nešto, jer su testovi skupi, uzimaju dosta vremena, a "menadžerima" se obično žuri da proizvod iz uvoza što pre plasiraju na tržište.
 
Izvini, ali zaista ne verujem da je u SAD slučaj da patentirani fitoterapeutski lek može da se porizvodi i prodaje bez ikakve kontrole. :think:

Ne samo što nema kontrole, već je zaduženoj grani zakonom zabranjeno da proverava. Da, znam, zaista je situacija tipa "Verovali ili ne". Radi se o zakonu poznatom kao "Dietary Supplement Health and Education Act of 1994" (često se koristi skraćenica DSHEA).

Alternativno-medicinski lobi je okupio grupu kongresmena i senatora, pa je zatim udario iznenadnu kampanju oglasa na televiziji i u novinama koji igrali na američki opsesivni strah od totalitarne kontrole. Recimo, jedan televizijski oglas je pokazivao tim specijalaca kako opkoljavaju kuću, provaljuju vrata, i onda teraju celu porodicu da legne na zemlju, sve onako u naci stilu; i onda se "otkriva" zbog čega su upali - vlasnik kuće je imao kutiju vitaminskih pilula. Sa ovakvim oglasima ("vlast hoće da vas hapsi za vitamine" i "zle farmaceutske kompanije pokušavaju da uspostave potpunu kontrolu nad vašim zdravljem") proizveli su paniku među glasačima, koji su onda zatrpali kongres pismima i telefonskim pozivima.

Tako da danas u Americi možeš da prodaješ i pakuješ bilo kakav produkt za koga je "generalno prihvaćena bezbednost" - što je toliko širok pojam, da je dovoljna činjenica da je neka travka korišćena u Indiji "vekovima". I nikakve sastojke ne moraš da proveravaš, niti moraš išta da dokazuješ po pogledu svojih tvrdnji. Možeš, recimo, da kažeš "ova trava se uzima za lečenje srčanih oboljenja" i niko ti ne može ništa, dogod si pored te tvrdnje dodao rečenicu "ova izjava nije evaluirana od strane FDA" (federalne zdravstvene administracije).

Jedino za šta mogu da te uhvate je ako a) se ljudi akutno razbole zbog tvog produkta, ili b) ako direktno kažeš da se neki sastojak nalazi u određenoj količini, a to se ispostavi da nije tako (ovo drugo samo u retkom slučaju da nekome padne na pamet da proveri). Ako ništa ne staviš na nalepnicu, ne moraš ništa da dokazuješ.

Iskreno, ja imam direktno ili preko prijatelja pristup odgovarajućoj aparaturi te mogu dobiti relevantna merenja ukoliko me zaista zanimaju (što jesam radio za dve vrste algi koje su uvezene iz Japana, prodaju se po makrobiotičkim prodavnicama, a korišćene su pri tretiranju žrtava radijacije).
Morao bih se raspitati koje se tačno analize rade i da li bi povećana koncetracija bakra bila registrovana.
Mislim da se ne testira sve, osim ako se sumnja na nešto, jer su testovi skupi, uzimaju dosta vremena, a "menadžerima" se obično žuri da proizvod iz uvoza što pre plasiraju na tržište.

Nije toliko važno, ali ako se nađeš u prilici, pitaj. U svakom slučaju, zvuči daleko bolje nego ovde.
 
Ne samo što nema kontrole, već je zaduženoj grani zakonom zabranjeno da proverava. Da, znam, zaista je situacija tipa "Verovali ili ne". Radi se o zakonu poznatom kao "Dietary Supplement Health and Education Act of 1994" (često se koristi skraćenica DSHEA).

Alternativno-medicinski lobi je okupio grupu kongresmena i senatora, pa je zatim udario iznenadnu kampanju oglasa na televiziji i u novinama koji igrali na američki opsesivni strah od totalitarne kontrole. Recimo, jedan televizijski oglas je pokazivao tim specijalaca kako opkoljavaju kuću, provaljuju vrata, i onda teraju celu porodicu da legne na zemlju, sve onako u naci stilu; i onda se "otkriva" zbog čega su upali - vlasnik kuće je imao kutiju vitaminskih pilula. Sa ovakvim oglasima ("vlast hoće da vas hapsi za vitamine" i "zle farmaceutske kompanije pokušavaju da uspostave potpunu kontrolu nad vašim zdravljem") proizveli su paniku među glasačima, koji su onda zatrpali kongres pismima i telefonskim pozivima.

Tako da danas u Americi možeš da prodaješ i pakuješ bilo kakav produkt za koga je "generalno prihvaćena bezbednost" - što je toliko širok pojam, da je dovoljna činjenica da je neka travka korišćena u Indiji "vekovima". I nikakve sastojke ne moraš da proveravaš, niti moraš išta da dokazuješ po pogledu svojih tvrdnji. Možeš, recimo, da kažeš "ova trava se uzima za lečenje srčanih oboljenja" i niko ti ne može ništa, dogod si pored te tvrdnje dodao rečenicu "ova izjava nije evaluirana od strane FDA" (federalne zdravstvene administracije).

Jedino za šta mogu da te uhvate je ako a) se ljudi akutno razbole zbog tvog produkta, ili b) ako direktno kažeš da se neki sastojak nalazi u određenoj količini, a to se ispostavi da nije tako (ovo drugo samo u retkom slučaju da nekome padne na pamet da proveri). Ako ništa ne staviš na nalepnicu, ne moraš ništa da dokazuješ.



Nije toliko važno, ali ako se nađeš u prilici, pitaj. U svakom slučaju, zvuči daleko bolje nego ovde.



Ja sam ispitivao gomilu preparata na bazi bilja, proizvedenih u USA i svi su oni bili u skladu sa deklaracijom proizvoda...Možda oni ko što kažeš nisu u obavezi da vrše kontrolu, ali oni verovatno, sa vremena na vrijeme vrše provjeru kvaliteta svojih proizvoda.
 
Ja sam ispitivao gomilu preparata na bazi bilja, proizvedenih u USA i svi su oni bili u skladu sa deklaracijom proizvoda...Možda oni ko što kažeš nisu u obavezi da vrše kontrolu, ali oni verovatno, sa vremena na vrijeme vrše provjeru kvaliteta svojih proizvoda.

One kompanije koje izvoze produkte u Evropu se drže mnogo strožijih pravila.

Moja žena radi na dijagnostičkim mašinama - citohistologija, ISH, itsl. - i stvari koje se prodaju u Evropi ili Japanu prolaze kroz gomilu dodatnih testova i papirologije koje nema za USA tržište.

Uopšte, ako si čuo nešto od one buke koja se svojevremeno diže oko toga koliko je potrebna FDA reforma... ta buka nije ni blizu dovoljno glasna, ako ćemo iskreno.

Evo ti još jedno merilo ludila: intended use, namera za upotrebu. Ako proizvodiš produkt koji ima određeni "intended use", zbog FDA pravila ti postaješ vlasnik te upotrebe. Ne produkta, već te upotrebe.

Znači, ako izbaciš na tržište veoma loš sistem za, na primer, ranu detekciju nekog raka. I ako nakon toga neka druga kompanija napravi bolji sistem. Oni ne mogu da od FDA traže da izbace ovaj bolji sistem na tržište, pošto ti već držiš "intended use" i imaš "freedom to operate" - ako pokušaju, šanse su da ćeš moći da ih tužiš, i da im otmeš produkt! Umesto toga, ta kompanija će morati da nekako nađe ili izmisli nešto drugo za šta se njihov produkt može koristiti, tako da je "intended use" dovoljno različit. Onda kada izađe na tržište, lekari ga mogu koristiti mimo "intended use" za ono za šta zapravo služi...

Idiotizam i birokratska zahebancija najgoreg nivoa.
 
One kompanije koje izvoze produkte u Evropu se drže mnogo strožijih pravila.

Moja žena radi na dijagnostičkim mašinama - citohistologija, ISH, itsl. - i stvari koje se prodaju u Evropi ili Japanu prolaze kroz gomilu dodatnih testova i papirologije koje nema za USA tržište.

Uopšte, ako si čuo nešto od one buke koja se svojevremeno diže oko toga koliko je potrebna FDA reforma... ta buka nije ni blizu dovoljno glasna, ako ćemo iskreno.

Evo ti još jedno merilo ludila: intended use, namera za upotrebu. Ako proizvodiš produkt koji ima određeni "intended use", zbog FDA pravila ti postaješ vlasnik te upotrebe. Ne produkta, već te upotrebe.

Znači, ako izbaciš na tržište veoma loš sistem za, na primer, ranu detekciju nekog raka. I ako nakon toga neka druga kompanija napravi bolji sistem. Oni ne mogu da od FDA traže da izbace ovaj bolji sistem na tržište, pošto ti već držiš "intended use" i imaš "freedom to operate" - ako pokušaju, šanse su da ćeš moći da ih tužiš, i da im otmeš produkt! Umesto toga, ta kompanija će morati da nekako nađe ili izmisli nešto drugo za šta se njihov produkt može koristiti, tako da je "intended use" dovoljno različit. Onda kada izađe na tržište, lekari ga mogu koristiti mimo "intended use" za ono za šta zapravo služi...

Idiotizam i birokratska zahebancija najgoreg nivoa.



To si u pravu..ali se odnosi na medicinska i dijagnostička sredstva..
Evo, moja drugarica je za mršavljenje naručila neke kapsule gorke pomorandže, koje su napravljene od suvog ekstrakta i standardizovane na 6% sinefrina..Naručila je preko neta i molila me da to čudo pustim kroz onaj moj svemirski brod kako ona kaže..:rotf:
Dobio sam zapnjujući rezultat od 6,01%...Ovo nije rađeno za evropsko, već američko tržište, pošto na deklaraciji piše For USA market only...:)
 
Ne samo što nema kontrole, već je zaduženoj grani zakonom zabranjeno da proverava. Da, znam, zaista je situacija tipa "Verovali ili ne". Radi se o zakonu poznatom kao "Dietary Supplement Health and Education Act of 1994" (često se koristi skraćenica DSHEA).

A ja sve vreme kritikujem ove naše što ne vrše dodatne analize. :rumenko:
Mislim da se tu radi o dodacima hrani, koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta i na čijoj deklaraciji piše da nisu lekovi (bar na deklaraciji koja je na srpskom jeziku).
Kakva je situacija sa proizvodima koji jesu lekovi?Onim prozivodima koji su analogni fitoterapeutskim preparatima koje pravi "Josif Pančić"?
Njih valjda kontroliše FDA?



Jedino za šta mogu da te uhvate je ako a) se ljudi akutno razbole zbog tvog produkta, ili b) ako direktno kažeš da se neki sastojak nalazi u određenoj količini, a to se ispostavi da nije tako (ovo drugo samo u retkom slučaju da nekome padne na pamet da proveri). Ako ništa ne staviš na nalepnicu, ne moraš ništa da dokazuješ.

Dražesno! :thumbdown:
Kao za onu lozovaču od metil-alkohola sa likom guslara... :roll:



Nije toliko važno, ali ako se nađeš u prilici, pitaj. U svakom slučaju, zvuči daleko bolje nego ovde.

Dogovoreno.
 
Mislim da se tu radi o dodacima hrani, koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta i na čijoj deklaraciji piše da nisu lekovi (bar na deklaraciji koja je na srpskom jeziku).

Hah! Da znaš, mislim da je ovde naš nesporazum. Jeste, ja govorim o "food supplements", što je stavka pod kojom se prodaje većina "travarskih" proizvoda u ovim vodama.

Kakva je situacija sa proizvodima koji jesu lekovi?Onim prozivodima koji su analogni fitoterapeutskim preparatima koje pravi "Josif Pančić"?
Njih valjda kontroliše FDA?

Kontrolisano je sve što daje konkretan medicinski savet ili tvrdnju, a pritom nije praćeno onom deklaracijom da "FDA nije proverila ovu izjavu". Znači, ako tvrdiš da čaj uve ursi pomaže protiv infekcije urinarnog trakta, tačka, onda je FDA nadležna.

Ako isti taj uvin čaj spakuješ u pakovanje na kome napišeš nešto u stilu "Uvin čaj se u mnogim tradicijama koristi protiv infekcija urinarnog trakta*", pa onda ispod staviš "* FDA nije proverila ovu izjavu", onda FDA nije nadležna.

Količina problema koju ovo proizvodi je...impresivna.

Na žalost, glavni zastupnik ovog pristupa je još uvek u kongresu. Štaviše, pravi nove probleme. On je takođe jedan od onih koji su progurali kroz kongres sredstva za NCCAM, nacionalni centar za komplementarnu i alternativnu medicinu. Otprilike ekvivalent instituta za zdravlje (NIH), samo što novac koristi za proveru i validaciju alternativnih metoda.

E, sad. NCCAM je okupio grupu iskrenih zastupnika alternativne medicine, ali je onda zaista podvrgao alternativne metode ("terapeutski dodir", akupunkturu, razne travke poput Ginko bilobe ili ehinaceje, itd.) dvostruko-slepim kliničkim studijama. I nakon potrošenih desetina miliona dolara, došao je i do rezultata: čist placebo efekt, u praktično svim slučajevima. Par slučajeva gde neka terapija jedva statistički vidljivo nadmašuje placebo efekt. Više slučajeva u kojima su rezultat lošiji od placeba.

Sad taj tip (ne mogu da mu se setim imena) besni po kongresu i planira "hitnu reorganizaciju NCCAM". Razlog? Pa, NCCAM je napravljen da potvrdi vrednost i efektivnost alternativnih terapija, ne da ih obori. Očigledno ne rade posao za koga su napravljeni - lupanje naučnog pečata na beskorisne terapije. :)

Sad se vode rasprave o tome, ali ovaj put je ostalim naučnicima dosta, pa se po prvi put direktno mešaju u politiku. Čak je bilo i pisama Science magazinu u kojima se sugerisalo da je najbolja ušteda novca u ekonomskoj krizi prosto ukidanje i zatvaranje NCCAM... ;)
 
Hah! Da znaš, mislim da je ovde naš nesporazum. Jeste, ja govorim o "food supplements", što je stavka pod kojom se prodaje većina "travarskih" proizvoda u ovim vodama.

Da, ima i ovde oznaka "dijetetski proizvod".
Ovde je vrlo slična situacija, pošto se travari i drugi "alternativci" nakačili kao krpelji na termine kao što su fitoterapija, i drugi.
Razne hemopate operišu nudeći kuglice šećera kao validne lekove.
To ima dvostruko poguban efekat, jer sa jedne strane nadrilekari potkopavaju naučni autoritet u glavama neukog naroda, dok s druge strane zvanična medicina nema strpljenja da razmatra lekove koji potiču iz narodne medicine.



Kontrolisano je sve što daje konkretan medicinski savet ili tvrdnju, a pritom nije praćeno onom deklaracijom da "FDA nije proverila ovu izjavu". Znači, ako tvrdiš da čaj uve ursi pomaže protiv infekcije urinarnog trakta, tačka, onda je FDA nadležna.

Ako isti taj uvin čaj spakuješ u pakovanje na kome napišeš nešto u stilu "Uvin čaj se u mnogim tradicijama koristi protiv infekcija urinarnog trakta*", pa onda ispod staviš "* FDA nije proverila ovu izjavu", onda FDA nije nadležna.

Količina problema koju ovo proizvodi je...impresivna.

Ne moram da zamišljam, potpuno razumem situaciju... :roll:



Sad se vode rasprave o tome, ali ovaj put je ostalim naučnicima dosta, pa se po prvi put direktno mešaju u politiku. Čak je bilo i pisama Science magazinu u kojima se sugerisalo da je najbolja ušteda novca u ekonomskoj krizi prosto ukidanje i zatvaranje NCCAM... ;)

Hm, puno sreće u sukobu sa fundamentalistima, trebaće vam. :(
Samo se čuvajte da ne prođete kao lekari koji vrše abortuse.
 
Jedino sam u našim apotekama našao su Bevipeks N i kremu Atopik koja sadrži 5% urea, 10% ulja žutog noćurka i 5% Si butera. Nabrojano je dvadesetak supstanci na latinskom nazivu, pa to mogu dostaviti naknadno, ako treba. Da li može ova krema biti zamjena za "Regenerist" kremu?

Link za žuti noćurak:
http://www.herbateka.eu/nocurak

Molio bih te i da mi kažeš nešto za slučaj da je psorijaza nastala prekomjernim unošenjem alkohola.
 
Poslednja izmena:
Jedino sam u našim apotekama našao su Bevipeks N i kremu Atopik koja sadrži 5% urea, 10% ulja žutog noćurka i 5% Si butera. Nabrojano je dvadesetak supstanci na latinskom nazivu, pa to mogu dostaviti naknadno, ako treba. Da li može ova krema biti zamjena za "Regenerist" kremu?

Ne, nikako. Ovo su prosto emolienti, agent za omekšavanje kože, plus ulje noćurka koje možda može da malo doda antioksidativnu zaštitu koži (ali iskreno verovatno neće, osim ako je polako nanosiš po celom telu tokom celog dana).

Tražiš "Oil of Olay" produkt koji sadrži niacinamid ili "nikotinsku kiselinu" među sastojcima; mada zvuči zastrašujuće, u pitanju je prosto vitamin B3.

Vredi uzeti i onaj malo skuplji, koji se reklamira da sadrži "amino-peptidski kompleks" - dotični opis je hemijski oksimoron, potpuno glupo zvuči; ali u stvarnosti se radi o peptidnom inhibitoru procesa zapaljenja. Ako koristiš ovo, međutim, koristi krem uveče, i nemoj se preterano izlagati suncu.

Molio bih te i da mi kažeš nešto za slučaj da je psorijaza nastala prekomjernim unošenjem alkohola.

Ako postoji objašnjenje za vezu, ono mi nije poznato. Sve što znam je da je ustanovljena veza između alkoholizma i psorijaze; mogu da nagađam po pitanju mehanizma, ali to bi bila upravo to, nagađanja.

"Lek" je jednostavan: smanjiti unos alkohola, popraviti dijetu, smanjiti stres, povećati fizičku aktivnost, i tretirati obolelu kožu odgovarajućim mastima (opet, niacinamid).
 
Poznati i dokazani uzroci za pojavu psorijaze ukljucuju pusenje (i izlaganje duvanskom dimu), preterani unos alkohola, ali pre i iznad svega - stres. S obzirom na stvari kojih smo se doticali u nedavnim razgovorima, cenim da je ovo poslednje u stvari glavni razlog.
Iako je ovdje off topic, a endonuclease se ne pojavljuje na pdf Zdravlje (Dermatologija) molim ga da mi odgovori da li ova biljka (Taheebo, Tabebuia Avellanedae ili Tabebuia Altisima) pomaže u liječenju psoriaze i gdje se može nabaviti.

http://www.narodnilijek.com/index.php?name=news&op=view&id=192
 
Iako je ovdje off topic, a endonuclease se ne pojavljuje na pdf Zdravlje (Dermatologija) molim ga da mi odgovori da li ova biljka (Taheebo, Tabebuia Avellanedae ili Tabebuia Altisima) pomaže u liječenju psoriaze i gdje se može nabaviti.

Iskreno, ne znam. Izgleda mi pomalo sumnjivo, pošto stranice koje je navode kao lek stalno pričaju o "toksičnosti u krvi" i sličnim glupostima, ali ko zna?

Ono što vidim je da nije na listi stvari koje izazivaju (bar do sada detektovane) loše nuzefekte, tako da verovatno vredi probati ako uspeš da je nađeš. Takođe, bar po onome što vidim, prodaje se često pod imenom Pau d'arco, ili Ipe

Ako nađeš i probaš, javi nam rezultate.
 
Suprotno se događa sa izbacivanjem jakih kiselina iz proteina. Kada se protein razloži u našem telu, razloži se na tri jake kiseline: sumpornu, azotnu i fosfrornu.

Dr Tilden je za sve bolesti sugerisao vruće kupke, post, klistir i odmor.


Vecina bolesti u telu nisu same sebi UZROK nego POSLEDICA nezdravog (hronicnog kiselog) tkiva tela.



Medikament nije lek već sredstvo za ublažavanje simptoma. Dakle medikament ne leci nego uklanja simptome bolesti. Narodski receno medikamenti samo "zalecuju". Kad idete kod doktora nemojte kazati "idem kod doktora da me izleci ili leci", nego kazite "idem kod doktora da me zaleci".


:rotf::rotf::rotf::rotf:...uh kad se sad nisam slogirao....:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

...dajte jos ovoga...
 
Poslednja izmena:
:rotf::rotf::rotf::rotf:...uh kad se sad nisam slogirao....:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

...dajte jos ovoga...

Ljudi danas jedu u preterano velikim kolicinama hranu koja je bogata proteinima. Jako malo protina je potrebno coveku, pa tako ceo visak proteina (gotovo sve) se koristi za dobijanje energije tela. E sad kako se ljudi i pri tome jako malo krecu, gotovo nimalo, sav taj visak energije prelazi u masno tkivo i salo.

Dakle suficit proteina u ishrani doprinosi stvaranju masti u organizmu, a pored toga, hrana bogata proteinima je najčešće bogata i mastima.

Usled prekomernog unosa proteina dolazi do:
povećanja telesne težine
dehidratacije (kada se izlučuje putem bubrega, višak proteina za sobom povlaći i veće količine vode)
gubitak kalcijuma zbog nedostatka kalijuma u danasnjoj hrani.

Od strane strucnjaka savetovane svakodnevne kolicine proteina se poslednjih desetak godina se sve vise i vise smanjuju. Pre dvadeset ili trideset godina, odraslim osobama se preporucivalo da unose 1 gram proteina po kilogramu telesne tezine. Prema informaciji jedne studijske grupe o hrani, 0,75 g/kg tezine dnevno dovoljno je za odraslu osobu (56g za muskarca ili zenu od 70 kg).

Danas znamo da je preterana kolicina proteina usko povezana sa reumatskim boljenjima, osteoporozom, povisenom mokracnom kiselinom, i dovodi cak do smanjenja zivotnog optimizma.

Sto se tice porekla, smatralo se da su proteini zivotinjskog porekla neophodni i da ishrana nije dovoljno kvalitetn; ako ne sadrzi proteine zivotinjskog porekla. Ali danas je utvrdjeno da kombinacijom biljnih proteina mozemo dobiti kvalitetne proteine jednake zivotinjskim.

Prema tome, kvalitet rezima ishrane ne zavisi, kao sto se mislilo, od kolicine proteina i njihovog porekia, vec od raznovrsne upotrebe zdravih namirnica.

Meso je bogata proteinima i mastima. Takva ishrana dovodi do negativnih posledica po zdravije: visak mokracne kiseline I holesterola, fermentacija u crevnom aparatu, veci rizik od dobijanja neke srcane bolesti (infarkt, angina pektoris) i raka itd.
 
Meso je bogata proteinima i mastima. Takva ishrana dovodi do negativnih posledica po zdravije: visak mokracne kiseline I holesterola, fermentacija u crevnom aparatu, veci rizik od dobijanja neke srcane bolesti (infarkt, angina pektoris) i raka itd.

Moram da ti čestitam, pošto je ovo prva poruka u kojoj odnos tačno:netačno prevazilazi 5:95.Mada je i dalje oko 70:30, mnogo je bolje nego što je bilo.

Nije problem toliko u unosu proteina, koliko u načinu unosa. Visokoproteinska ishrana zasnovana na, recimo, soji i pasulju je ok - pošto dolazi u paketu sa kompleksnim ugljenim hidratima i dijetetskim vlaknima. Visokoproteinska ishrana zasnovana na mesu obično nosi sa sobom dosta zasićenih masti i drugih problematičnih stvari. Tako da da, vredi jesti manje mesa.
 
Štaviše, velika većina ljudi u razvijenom svetu (u koga spada i Srbija, ma koliko nam se to ponekad drugačije činilo) ima više problema sa prejakom i preagresivnom reakcijom imunog sistema, nego sa smanjenim imunitetom. Naš imuni sistem je evoluirao da neuhranjenog, vašima prekrivenog pećinskog čoveka održi u životu samo makar malo duže; danas, bez vaši i drugih parazita, najveći deo imunog sistema nema šta da radi, i okreće se prema samom telu (u okviru imunologije, ovo se zove "Higijenska hipoteza", i količina literature koja stoji iza nje je sve veća i veća).

Jedan trivijalan primer ovoga je veoma uspešan način lečenja Kronove bolesti i astme: crvi. Da, oni koji žive u crevima. Naime, dobar deo čovečanstva je ceo život ranije živeo sa crvima u stomaku, i desila se neizbežna koevolucija - crvi su naučili da moduliraju ljudski imuni sistem, a ljudski imuni sistem se navikao na stalnu borbu sa crvima. Danas, međutim, retko ko ima crve u stomaku. :)

Otud, nekoliko ljudi je otišlo u Afriku, i tamo se namerno zarazilo sa hookworms (kako god da se ova vrsta crva zove na srpskom). I puf, nema više Kronove bolesti, niti astme, a nivo alergijskih problema padne na jedan delić prethodnih. Danas se crvi mogu nabaviti i preko interneta, za ljude kojima sopstveni imuni sistem pravi kuršlus u organizmu...

Ovo je vrlo zanimljivo, ali zasto se to sire ne primenjuje? Nikada nisam cuo da je neki lekar u Srbiji prepisao nekome crve kao lek protiv alergije. :)

Morao sam diskusiju da prebacim na slobodnu teritoriju Prirodnih nauka. Obzirom da tvoja poruka nije bila u direktnoj vezi sa ondasnjom temom, bojim se da bi Veliki Gazda mogao opet da pribegne demonstraciji svoje moderatorske omnipotencije. Sta ces, ko nema u... ima na forumu. Ipak, ne smemo se predavati duhom. Doci ce dan kada ce ceo forum biti slobodan!


Neka znade dušman kleti
Da će kod nas slomit vrat,
Prije ćemo mi umrijeti,
Nego svog foruma dat.

Po temama i podforumima
Naše Krste ponosne
Pišu čete forumaša
Slavu borbe pronose.

Forumaš sam tim se dičim,
To ne može biti svak',
Bit' banovan za slobodu,
Može samo div junak.

Trolne horde nas ne plaše,
Krv herojska u nama vri,
Mi ne damo Krste naše,
Da je gaze fašisti.



:orkestar:
 
Ovo je vrlo zanimljivo, ali zasto se to sire ne primenjuje? Nikada nisam cuo da je neki lekar u Srbiji prepisao nekome crve kao lek protiv alergije. :)

Veoma je kontroverzno, a ima potencijalno loše posledice (ako se infekcija crvima otme kontroli, dolazi do anemije i bolesti). Većina lekara pokušava da nađe neki sigurniji način da proizvede isti efekt.

Crve koriste samo oni koji su očajni (grupa u koju, na žalost, spada veliki broj onih koji pate od ulcerativnog kolitisa i Kronove bolesti).
 
Veoma je kontroverzno, a ima potencijalno loše posledice (ako se infekcija crvima otme kontroli, dolazi do anemije i bolesti). Većina lekara pokušava da nađe neki sigurniji način da proizvede isti efekt.

Crve koriste samo oni koji su očajni (grupa u koju, na žalost, spada veliki broj onih koji pate od ulcerativnog kolitisa i Kronove bolesti).

Ako sam dobro razumeo, u ranijoj poruci si pisao kako je imuno-reakcija kod alergija, na primer, posledica savremenih povoljnih uslova zivota u kojima je uposlenost imuno-sistema coveka relativno mala jer nema vise toliko jakih stvarnih protivnika. Interesantno bi bilo cuti koliko su onda alergije i slicna oboljenja prisutna u zivotinjskom svetu?
 

Back
Top