Majka svih pitanja

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Postoji jedno pitanje koje je "rodilo" sva ostala pitanja, od kako postoji covecanstvo, od kako postoji svet...

To pitanje je STA JE ZIVOT?

Zivot je nesto vrlo staro, sto postoji na Zemlji najmanje 4,5 milijarde godina....

Nastao je negde u plicacima toplih mora i NIKADA SE NIJE PREKINUO, do tebe i mene...

Jedinke umiru, ali zivot NASTAVLJA kroz potomeke onih koji ostaju da zive...

U svakom od nas se jos uvek krije atom onog toplog mora u kome je prva besceliska ameba ozivela i od skupa minerala postalo zivo bice......

Ceo svemir je pun zivota....I njegovih najfantsaticnijih oblika....

Zivot je neunistiva energija koja se nalazi svuda oko nas, u svakoj tacki Zemlje, pa do najudaljenijih zabiti Kosmosa...

Zivot je VRHUNAC kruzenja materije u prostoru i vremenu....
 
Zivot je statisticka greska univerzumskih zakona postojanja. Fantasticna akumulacija energije koja prozima prostor, vrijeme i sva zbivanja. Kuriozitet, rijetka pojava, i za sam svemir beznacajna .
 
Postoji jedno pitanje koje je "rodilo" sva ostala pitanja, od kako postoji covecanstvo, od kako postoji svet...

To pitanje je STA JE ZIVOT?

Zivot je nesto vrlo staro, sto postoji na Zemlji najmanje 4,5 milijarde godina....

Nastao je negde u plicacima toplih mora i NIKADA SE NIJE PREKINUO, do tebe i mene...

Jedinke umiru, ali zivot NASTAVLJA kroz potomeke onih koji ostaju da zive...

U svakom od nas se jos uvek krije atom onog toplog mora u kome je prva besceliska ameba ozivela i od skupa minerala postalo zivo bice......

Ceo svemir je pun zivota....I njegovih najfantsaticnijih oblika....

Zivot je neunistiva energija koja se nalazi svuda oko nas, u svakoj tacki Zemlje, pa do najudaljenijih zabiti Kosmosa...

Zivot je VRHUNAC kruzenja materije u prostoru i vremenu....

Niko ne zna kada i kako je nastao život niti šta je život uopšte.Priča o 4,5 milijarde godina i evolucija je čista spekulacija.
S ljudskog,antropocentričnog aspekta može se reći da je život dinamika daha,pulsiranje.

- - - - - - - - - -

Zivot je statisticka greska univerzumskih zakona postojanja. Fantasticna akumulacija energije koja prozima prostor, vrijeme i sva zbivanja. Kuriozitet, rijetka pojava, i za sam svemir beznacajna .

Fantastična akumulcacija energije se nalazi u svakom obliku materija jer materija i jeste akumulirana,kondenzovana energija.Ali nije svaka materija živa.
 
Život prosto nema smisla, kao ni bilo šta na ovom svetu, ali ne treba lupati glavu oko toga.
Kako reče Bela Hamvaš "živite veselo i umrite tiho." I treba voleti nekog i da taj neko voli vas
to je dovoljno.
 
Zivot je statisticka greska univerzumskih zakona postojanja. Fantasticna akumulacija energije koja prozima prostor, vrijeme i sva zbivanja. Kuriozitet, rijetka pojava, i za sam svemir beznacajna .

Jeл? А ко су били они тамо неки Баркли, Кант, Шопенхауер, Бергсон. То су, јелте, били само тамо неки типуси који су ето нешто причали. Нешто небитно. А истина је да постоји реалан објективан свет изван нечије сазнајуће свести. Јел тако?

Епа, видиш. Нису сви препарирани том вашом материјалистичком догмом коју су вам утувили у главу као религију овог доба па мислите да су сви део тог немислећег крда.

Неки ето ипак увиђају ма колико ти то било непојмљиво, да је твој објективни свет, шта ћеш, ништа друго до представа.

U beskonačnom prostoru bezbrojne svetleće lopte, i oko svake kruži dvanaestak manjih osvetljenih lopti, užarenih iznutra i pokrivenih tvrdom, hladnom korom, na kojoj je sloj plesni proizveo živa i stvaralačka bića: to je empirijska istina, realnost, svet. Pa ipak, biću koje misli nije ugodno da stoji na jednoj od tih bezbrojnih lopti što slobodno lebde u bezgraničnom prostoru, a da ne zna ni otkuda su one ni kud idu, i da bude samo jedno od nebrojenih bića koja se tiskaju, komešaju i zlopate, stalno i brzo nastajući i nestajući u bespočetnom i beskonačnom vremenu.

Ali najzad se filozofija novijeg doba, pogotovo zahvaljujući radovima Berklija i Kanta, dosetila da je, ipak, sav svet samo moždani fenomen i da je povezan s tako važnim, mnogobrojnim i različitim subjektivnim uslovima da njegova tobožnja apsolutna realnost iščezava prepuštajući mesto jednom sasvim drugačijem poretku sveta, poretku koji leži u osnovi tog fenomena, drugim recima: koji se odnosi prema njemu kao stvar po sebi prema pukoj pojavi. Ili drugacije receno „Svet je moja predstava"

Artur Sopenhaeur

Ово је одговор и постављачу теме. Јер, пошавши од чињенице да је свет представа, та твоја "мајка свих питања" постаје само још једно пливање у заблуди. Обична бајка која може као таква егзистирати једино у нечијој имагинацији, која замишља свет без сазнајућих бића у њему (као да тако нешто може постојати) и онда се пита како су у том свету настала сазнајућа бића, као да изван нечије сазнајуће свести постоји простор, време ,каузалитет... а не трансцендента "ствар по себи",
 
Jeл? А ко су били они тамо неки Баркли, Кант, Шопенхауер, Бергсон. То су, јелте, били само тамо неки типуси који су ето нешто причали. Нешто небитно. А истина је да постоји реалан објективан свет изван нечије сазнајуће свести. Јел тако?

Епа, видиш. Нису сви препарирани том вашом материјалистичком догмом коју су вам утувили у главу као религију овог доба па мислите да су сви део тог немислећег крда.

Неки ето ипак увиђају ма колико ти то било непојмљиво, да је твој објективни свет, шта ћеш, ништа друго до представа.

,

... ili ce biti, umjesto "uvidjaju", da umisljaju ? :D

Ne znam ca si povilenio tol'ko, valjda imam pravo na svoje misljenje i pored tih tipova ? :D

Elementarno poznavanje astronomije nam govori kako zivot nije bas cesta pojava u svemiru, i to onom cijim dijelom smo i mi. Zakoni, dogadjanja, procesi koji se odvijaju u tom skoro bezivotnom prostoru ne zavise ni u cemu od nas, zivih bica .... planete nastaju, nestaju, zvijezde isto, crne rupe gutaju na sto naidju, galaksije se udaljavaju, crna materija se siri itd itd ...

Sve se to odvija bez uticaja i bilo kakve vazne uloge zivota u tom poretku stvari ... a sad sto taj zivot ima i misaoni oblik sklon uvelicavanju samog sebe u svemu tome, to je drugi i za istinu nevazan par opanaka,

Cinjenica ostaje, da je bilo svemira i tih desavanja prije nastanka Zemlje i zivota na njoj, i da ce biti jos dugo nakon nestanka iste ... sve izmedju dva kraja tog roka trajanja ove egzoticne planete nije nista do uobrazilja o velicini i prica o golom opstanku te statisticke greske.

Msm glupo mi je reci, al' nemoj ovo shvatati licno ... ne mislim ja samo da bi tebi drmo temelje ... vec onako, dosadno mi je inace :D
 
Poslednja izmena:
... ili ce biti, umjesto "uvidjaju", da umisljaju ? :D

Ne znam ca si povilenio tol'ko, valjda imam pravo na svoje misljenje i pored tih tipova ? :D

Немаш. Јер ти типови нису изнели теби своје мишљење у доколици на увид , већ чињеницу.

Јер ..

""Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajucim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili cak nekakav paradokson uzet radi diskusije, vec je to najsigurnija i najednostavnija istina, cije je saznanje otezano samo time što je ona cak i suvise jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi posli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima."
Шопенхауер


Elementarno poznavanje astronomije nam govori kako zivot nije bas cesta pojava u svemiru, i to onom cijim dijelom smo i mi. Zakoni, dogadjanja, procesi koji se odvijaju u tom skoro bezivotnom prostoru ne zavise ni u cemu od nas, zivih bica .... planete nastaju, nestaju, zvijezde isto, crne rupe gutaju na sto naidju, galaksije se udaljavaju, crna materija se siri itd itd ...

Sve se to odvija bez uticaja i bilo kakve vazne uloge zivota u tom poretku stvari ... a sad sto taj zivot ima i misaoni oblik sklon uvelicavanju samog sebe u svemu tome, to je drugi i za istinu nevazan par opanaka,

Није неважан већ је тај мисаони облик круцијалан. Субјекат и објекат су корелати. Објективан свет не може постојати као такав ако није представа у свести сазнајућег субјекта. Изван субјективне свести нема објективног света већ ткз. "ствари по себи". Иако о њој не знамо много шта она јесте, знамо апсолутно шта није. Није нешто што познаје простор, време и каузалитет. Самим тим је то нешто изван области драге вам узвишене науке. Драге ти "елементарне астрономије".

То питање је веровао или не, питање филозофије. Замисли само. Наука се тиме не може бавити. Каква јерес.

Cinjenica ostaje, da je bilo svemira i tih desavanja prije nastanka Zemlje i zivota na njoj, i da ce biti jos dugo nakon nestanka iste ..

Не , заблуда је та која остаје за тебе и теби сличне, да је било објективног света пре настанка живота и сазнајуће свести.

А за оне који умеју да мисле чињеница је нешто сасвим друго.
 
Немаш. Јер ти типови нису изнели теби своје мишљење у доколици на увид , већ чињеницу.

Јер ..

""Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajucim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili cak nekakav paradokson uzet radi diskusije, vec je to najsigurnija i najednostavnija istina, cije je saznanje otezano samo time što je ona cak i suvise jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi posli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima."
Шопенхауер

Tacno sasvim, ako iko pravi predstavu, prave razne mutivode i demagozi, u ruhu filozofa na putu istine .... i da, sa obaveznim grupijima


Није неважан већ је тај мисаони облик круцијалан. Субјекат и објекат су корелати. Објективан свет не може постојати као такав ако није представа у свести сазнајућег субјекта. Изван субјективне свести нема објективног света већ ткз. "ствари по себи". Иако о њој не знамо много шта она јесте, знамо апсолутно шта није. Није нешто што познаје простор, време и каузалитет. Самим тим је то нешто изван области драге вам узвишене науке. Драге ти "елементарне астрономије".

То питање је веровао или не, питање филозофије. Замисли само. Наука се тиме не може бавити. Каква јерес.
Не , заблуда је та која остаје за тебе и теби сличне, да је било објективног света пре настанка живота и сазнајуће свести.

А за оне који умеју да мисле чињеница је нешто сасвим друго.


Jasta, nista ne postoji van naseg ili bilo cijeg opazanja :D

Ako je tako, onda je sasvim lak odgovor na pitanje sta je zivot ? Zivot je potvrda postojanja !

Apsurd ...
 

Ово друго што је изнео такође је тачно а што је после Џона Лока доказао Баркли. Међутим, из неког разлога мало људи могу доћи до тог увида. Сумњам да га и овај лик у видеу има. Он говори о непостајању дрвета и уопште објективног света када нису опажени, кроз апстракције, а не кроз непосредан увид о корелативности субјекта и објекта а који је доказ над доказима свима онима који до њега могу доћи.

Jasta, nista ne postoji van naseg ili bilo cijeg opazanja

За наше сазнање изван опажања јесте ништа. Одузми неком опажају све оно што му је додала сазанајућа свест , све осете, као и облик и просотрност, и остаје ништа.
Али, то ништа за сазнање јесте све и свја само по себи.
 
Ne,ne Ozi...Ta primitivna filozofija solipsizma danas ne pije vodu!
Danas se čovek ne oslanja na svoje opažaje već na opažaje raznih senzora koji nam u digitalnom obliku prosleđuju informacije!
Uostalom,već i prosto pitanje čini "filozofiju" (jer to filozofija nije!:mrgreen:) solipsizma apsurdnom:Ako je ,po Šopiju šopljenom,
svet -predstava moždani fenomen,nije li i taj moždani fenomen samo predstava ili je proizvod jednog realnog,postojećeg mozga o
kom znamo kako, principijelno,funkcioniše?
Vidi,svakako je Kant odlićno zapazio našu,ljudsku (rekao bih i ne samo ljedsku!)apriornost i njegov kopernikanski obrt je kapitalno
skrenuo pažnju filozofima da obrate pažnju na totalnu subjektivnost ljudsku iz koje mogu samo verifikacijama nezavisnim od subjekta
opažanja da se izvuku...
Radi toga fenomenolozi i proučavaju moždane bravure i funkcije kao verbalni i pismeni izraz ljudske komunikacije o kojoj je Witgenstein,
zahvaljujući najpre Kantu dao konačni sud da je to jedna veoma složena igra...I svakako nam za komunikaciju trebaju bolja sredstva,a ja bih rekao i
mnogo opširniji senzori i eksterna mreža dopunskih mozgova povezanih u neegocentrićni rakurs kakav je sada Internet,ali koji bi imao ljudsku potrebu
za komunikacijom!Noam Čomski je ,proučavajući jezike,zapazio sintatičke podudarnosti svih jezika koje proistiću iz istovetnosti ljudskih potreba i
arhetipne su! To u mnogome olakšava posao komunikacije!

A tvoja zajedljiva primedba o kritičarima solipsizma kao materijalistima je detinjasta! Moj pozitivizam je krajnja kritika subjektivizma i oslanjanje baš
na taj krajnji apriorizam-na matematičku logiku! Naravno da sam svestan svog subjektivizma i da shvatam da je ceo svet u mojoj glavi KAO MISLENI SVET!
I za razliku od tebe i tvog napaljenog Šopija koji nikad nije pokušao da misli o moždanim fenomenima i da se zapita šta su,ja o tim fenomenima
itekako mislim i za mene je proces mišljenja otvorena knjiga!

Hegel je veoma efikasno ismejao Šopija sprdajući se s njegovim subjektivizmom za koji nije znao odakle dolazi!:hahaha::mrgreen:
Zato se na Hegelova predavanja teško ulazilo od silne publike dok je Šopijev amfiteatar zvrjao prazan...

A evo ti tema za razmišljanje:Vanmoždana verifikacija kao informacija.
 

Ово друго што је изнео такође је тачно а што је после Џона Лока доказао Баркли. Међутим, из неког разлога мало људи могу доћи до тог увида. Сумњам да га и овај лик у видеу има. Он говори о непостајању дрвета и уопште објективног света када нису опажени, кроз апстракције, а не кроз непосредан увид о корелативности субјекта и објекта а који је доказ над доказима свима онима који до њега могу доћи.



За наше сазнање изван опажања јесте ништа. Одузми неком опажају све оно што му је додала сазанајућа свест , све осете, као и облик и просотрност, и остаје ништа.
Али, то ништа за сазнање јесте све и свја само по себи.

to bi bilo tacno da je svet tu zbog nas

onda bi nas subjektivni osecaj krojio sta je bitno a sta ne

ali posto svet nije tu zbog nas nego smo mi samo njegov mali , majusni delic, nas dozivljaj nije nista bitniji od dozivljaja mrava u amazonskoj sumi

po njegovom osecaju mi , ljudi , ne postojimo
 
to bi bilo tacno da je svet tu zbog nas

onda bi nas subjektivni osecaj krojio sta je bitno a sta ne

ali posto svet nije tu zbog nas nego smo mi samo njegov mali , majusni delic, nas dozivljaj nije nista bitniji od dozivljaja mrava u amazonskoj sumi

po njegovom osecaju mi , ljudi , ne postojimo
Piče slon I miš po mostu I miš oduševljeno:
"Ybt,ala tutnjimo...!"
(Subjektivno,a Sas?;))

- - - - - - - - - -

Ne okreće se samo svemir (naroćito Sunce I Mjesec:mrgreen:)oko zemlje,već baš oko tvoje bulje...:hahaha:
To je poznata doktrina kao kosmološka guzocentrična doktrina...:hahaha:
 
Danas se čovek ne oslanja na svoje opažaje već na opažaje raznih senzora koji nam u digitalnom obliku prosleđuju informacije!

Јел. Не ослања се на своје опажаје.
Значи, са тим сензорима може радити и човек без иједног од пет чула, јел тако?

Oво питање ти може нацртати тај апсурд кога износиш несвестан истог.

Ма шта да је извор информација које дођу до наше сазнајуће свести. Оне се морају уклопити у облике сазнања исте и као такве постати представа, опажај, слика, а не стварност сама по себи.

"Celokupno naše saznavanje i shvatanje povezani su s formama intelekta; prema tome, mi moramo sve da shvatamo u vremenu, dakle: kao pre i posle, a zatim kao uzrok i posledicu, i takođe kao gore, dole, celina i deo, itd., i nikako ne možemo da izađemo iz te sfere, u kojoj leži svaka mogućnost našeg saznavanja.
Medjutim, te forme uopšte nisu prikladne ovde postavljenim problemima, i čak ako bi njihovo rešenje bilo dato, ono ne bi bio takvo da ga možemo shvatiti. Zato se mi sa svojim intelektom, tim pukim oruđem volje, svuda sudaramo s nerešivim problemima kao sa zidovima svoje tamnice."
citat: Sopenhauer

Uostalom,već i prosto pitanje čini "filozofiju" (jer to filozofija nije!:mrgreen:) solipsizma apsurdnom:Ako je ,po Šopiju šopljenom,
svet -predstava moždani fenomen,nije li i taj moždani fenomen samo predstava ili je proizvod jednog realnog,postojećeg mozga o
kom znamo kako, principijelno,funkcioniše?

Шопенхауер под мозгом подразумева интелект. Оно што је субјективно интелект, објективно се представља као мозак.

"Ja najpre dakle postavljam volju, stvar po sebi, potpuno prvobitnu, kao drugo, njenu cistu vidljivost, objektivaciju, - telo; a kao trece, saznanje, kao cistu funkciju jednog dela tela. Taj deo je i sam objektivizirano (postalo
predstavom) hteti - saznati
, pri cemu je volji za njen cilj potrebno saznanje. Ova funkcija opet uslovljava ceo
svet kao predstavu, samim tim i samo telo, ukoliko je ono opazljiv objekat, materija uopste, kao kakva postoji samo
u predstavi. Jer objektivan svet, bez subjekta u cijoj svesti on postoji, jeste, nesto apsolutno nezamislivo. Saznanje i materija (subjekt i objekt) samo su relativno tu jedno za drugo i cine pojavu. "
citat: Sopenaheur

Мозак јесте представа као и свака друга и производ је, објективација нечега из "ствари по себи". Објективно то нешто доживаљамо као мозак а субјективно као интелект.

А шта је то извориште питање је ствари по себи и појаве а не питање објекта и реалног објекта. Јер је управо суштина да нема реалних објеката. Да је представа сав објективни свет а да оно што се тако објективише објекат није.

A tvoja zajedljiva primedba o kritičarima solipsizma kao materijalistima je detinjasta! Moj pozitivizam je krajnja kritika subjektivizma i oslanjanje baš
na taj krajnji apriorizam-na matematičku logiku! Naravno da sam svestan svog subjektivizma i da shvatam da je ceo svet u mojoj glavi KAO MISLENI SVET!
I za razliku od tebe i tvog napaljenog Šopija koji nikad nije pokušao da misli o moždanim fenomenima i da se zapita šta su,ja o tim fenomenima
itekako mislim i za mene je proces mišljenja otvorena knjiga!

Ти се бавиш представом мислећи да тиме додирујеш ствар по себи. У томе је твој проблем.

Питање шта је ствар по себи не може дати научни метод а поготову не може математика. Која је потпуно априорна функција наше моћи сазнања и као таква тиче се форми истог а не садржаја.

Снешно је то ваше позивање на научни метод пред овим питањима. То је последица ароганције. Немогућности прихватања да званична материјалистичка религија овог доба, наука, буде тек тако склоњена на страну пред филозофијом и филозофима.

Каква дрска јерес!

Али, шта ћеш, тако је како је.

to bi bilo tacno da je svet tu zbog nas

onda bi nas subjektivni osecaj krojio sta je bitno a sta ne

ali posto svet nije tu zbog nas

Objektivan svet јесте ту због тебе. Он је твоја представа.

Ради се о основној шеми субјекта и објекта испред њега.

arms_fp02.jpg


Ово је илустрација ситуације у којој си управо сада. Имаш дакле субјекат кога не можеш сазнати и имаш ИСПРЕД њега скуп слика уоквирен једном сфером која чини твоје видно поље.
Слике у тој сфери се мењају обликом и величином кад год се помериш.

То је свест. То је представа. То није неки апстрактан појам него твоја реалност. И то је сав свет који сазнајеш и који можеш сазнати.

Оно што се тако објективише није "свет" већ трансцедентна ткз "ствар по себи".
 
Poslednja izmena:
Lupaš Ozi ko Maksim po diviziji...:mrgreen:
A čime lupaš?Aaaaa?
Opet da te pitam:s kim i kako komuniciraš?
Besčulno,iz mozga (hajde razuma nevmaj) u mozak?
Rečima,pa sluhom ,pa centrom u velkom za raspoznavanje datoteka pa prednjim da ulogičiš ili nekako
dručkije...Transcedentno?
A ćorav kod očiju da je sve transcedentno i da ne možeš izdvojiti ni svoje reči koje ovde plasiraš kao
bilo šta poznato!
Vrati se u rikverc pa vidi ša Mistik napisao o svemu ovom!
Ako samo jednu važnu stvar ne znaš-negacija se ta prostre na sve znanje!
Kako Šopi može na osnovu svojih predstava znati da i transcedentno nije isto neka predstava u predstavi?
Seti se Čuang Cea!
Znamo mi dobro da su nam misli u klempi i da napolje teško da mogu.
Ali unutra mogu,a i ne samo poligraf,već se i snovi snuimaju! A i umrežen možeš da vidiš ono šta ti se šalje isprogramirano!
No nije to dovedeno do optimuma,ali se uveliko radi na tom!
Na žalost,radi se na kontroli uma i u nemedicinske svrhe,u ratne svrhe,a o špijunaži da ne pričamo...
Gde ti živiš Ozi? U prekprošlom veku...Hajd požmuri u dvaesprvi da divanimo...
 
Za glupog i neznalicu je sve trancedentno!
Za prosečnog je dobar deo sveta neshvatljiv...
Za mudraca je sve jasno kao dan,ali reči nisu dobre da bi njima tu osvetljenost sveta preneo...
Ima ih i koji glume mudrace pa šuketaju...
Ja spadam u prosečne...:manikir:
 
Za glupog i neznalicu je sve trancedentno!
Za prosečnog je dobar deo sveta neshvatljiv...
Za mudraca je sve jasno kao dan,ali reči nisu dobre da bi njima tu osvetljenost sveta preneo...

Znači da bi čovek postao mudrac, dovoljno je da upari kompletno pojmljenje jednog mikroskopski malog dela realnosti i odbijanje da nastavi sa širenjem horizonta, pošto bi mu ovo drugo pokazalo koliko ima toga što mu nije jasno, a usput bi ga nateralo da posumnja i u ono što zna.

Pa nije ni čudno što ima toliko mudraca. :)
 

Back
Top