Magi, crna princeza Beograda

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Magin i Milanov profesionalni odnos bio je zasnovan na prožimanju talenta i međusobnom dopunjavanju i uvažavanju
rekao je Aleksandar Žiki

Muzički novinar i autor knjige o Milanu Mladenoviću "Mesto u mećavi" Aleksandar Žikić uporedio je Margitinu sudbinom sa onom pokojne glumice Sonje Savić:

- Društvo koje dozvoljava da tako blistavi talenti propadnu i nestanu trebalo bi da se ozbiljno zamisli nad svojim smislom i svojoj budućnošću.
 
Magin blizak prijatelj Marko Stoimenov otkrio je kako joj je poslednjih godina života najteže palo to što nije imala klavir.

- To joj je bila najveća bol. Išli smo po raznim klubovima da svira. Poslednjih meseci, kad sam se vraćao iz inostranstva, nisam mogao da je nađem. Bila je u toj instituciji za nezbrinute ljude, u svojoj bolesti je izgubila telefon... Bila je tamo tri meseca, pa izašla - ispričao je Marko u dokumentarcu "Kao da je bilo nekad". U istom ostvarenju bivši bubnjar benda EKV Ivan Fece Firči otkrio je da su osamdesetih godina svi otkidali na tu muzičarku:

- U svakom mestu intelektualna elita dočekivala je Magi isplaženog jezika. Bila je retka zver.

Magi je nastavila da se bavi muzikom i posle raspada benda. Sve njene uspehe pritiskala je borba s teškim narkoticima, zbog kojih je postala beskućnik.
 
Magin blizak prijatelj Marko Stoimenov otkrio je kako joj je poslednjih godina života najteže palo to što nije imala klavir.

- To joj je bila najveća bol. Išli smo po raznim klubovima da svira. Poslednjih meseci, kad sam se vraćao iz inostranstva, nisam mogao da je nađem. Bila je u toj instituciji za nezbrinute ljude, u svojoj bolesti je izgubila telefon... Bila je tamo tri meseca, pa izašla - ispričao je Marko u dokumentarcu "Kao da je bilo nekad". U istom ostvarenju bivši bubnjar benda EKV Ivan Fece Firči otkrio je da su osamdesetih godina svi otkidali na tu muzičarku:

- U svakom mestu intelektualna elita dočekivala je Magi isplaženog jezika. Bila je retka zver.

Magi je nastavila da se bavi muzikom i posle raspada benda. Sve njene uspehe pritiskala je borba s teškim narkoticima, zbog kojih je postala beskućnik.
Kad je prodala stan, uložila je u muzičku opremu KOJU SU JOJ UKRALI!!!!
Onda je otišla u Indiju i tamo su joj ostatak novca opet ukrali!
Dakle nije svu lovu na gudru dala!
 
Magi, izgubljena duša sa toliko talenta, da rasporediš na deset ljudi i da je opet svaki od njih talentovan. Sudbina, koja joj je dodelila toliko talenata, joj nije ostavila nikoga da joj pruži ruku punu ljubavi i zaustavi je da tone u nepovrat. Da je imala na koga da se osloni, sigurno ne bi završila na način nedostojan čoveka. Devojka kojoj su se svi divili!
 
Deo intervjua Dušana Vesica poznatog rok novinara bivše Jugoslavije, autora legendarne emisije “Rockovnik” i filma “Kao da je bilo nekad” o EKV-u.

“Teško je pisati o životu koji je bio sve, samo ne bajka, kaže Dušan Vesić, autor knjige “Magi – Kao da je bila nekad” o klavijaturistkinji benda Ekatarina Velika (EKV) Margiti Stefanović, najznačajnijoj ženi jugoslovenskog rokenrola, čiji je život tema mnogih polemika i kontroverzi.

U knjizi se govori o Margitinom odnosu sa majkom. Koliko je bilo teže odrastati deci jugoslovenskih domaćica, koje nisu imale neki socijalni odnos sa ostatkom društva, u odnosu na današnji život gde smo posredstvom tehnologije svi uključeni u neka dešavanja?

Magin odnos s majkom bio je takav da joj nije izgradio kriterijume koji bi je proveli kroz život. To jeste klasičan odnos deteta i usamljene majke. Svi smo danas uključeni u neka dešavanja, ali mnoge žene su jednako usamljene kao nekada, mada im Fejsbuk stvara iluziju da nije tako. Nekada bi usamljene domaćice bar išle jedna kod druge da piju kafu, danas sede na Fejsbuku.

Kako dolazi do preokreta u Margitiom životu i odlaska u svet rokenrola?

To je bio klasičan inat majci. Ja volim da kažem da je Ekatarina Velika tuga žene koja je tuđom voljom ostala bez svoje muzike.

Da li je poznanstvo sa Milanom Mladenovićem promenilo njen život? Kakav je bio odnos njih dvoje, u kojoj meri je on uticao na nju?

Promenilo je, naravno, jer da nije upoznala Milana možda nikad ne bi ni ušla u rok muziku. Bili su najbolji prijatelji koji se nisu slagali
ni oko čega sem oko muzike, pa bi u muzici i trebalo tražiti njihove međusobne uticaje.

Šta je ona značila za muziku EKV-a?

Do albuma “Dum dum” ona i Bojan su uglavnom bili muzika EKV-a. Milan je prvenstveno bio poruka i glas.

Koliko je Margita u jednom delu života bila posvećena okultnim verovanjima?

Ne znam tačno koliko jer nisam prisustvovao, ali bila je posvećena. Sve dok se nije krstila makar je otvarala tarot-karte da “vidi šta treba da radi”.

Kako je uticala na scenu i promenu svesti o ženama u rokenrolu na eks-ju prostorima?


Nesumnjivo da je uticala. Nekad pozitivno, zbog toga što je dala muzici, nekad negativno – zbog načina života.

Iz kog su razloga tri najvažnija člana EKV-a otišla putem poroka?

Teške porodične okolnosti. U teške droge se gotovo uvek odlazi zbog teških porodičnih okolnosti. Drugim rečima – sve dolazi iz kuće.

Da li bi njihovo stvaralaštvo bilo manje ili veće bez heroina?

Verovatno bi bili samo bolji. Heroin nije kreativna droga. Heroin posle nekog vremena uzimanja ne služi ni za šta drugo
nego da pravi probleme.

Gde je danas rokenrol, zašto je sve manje bendova u regionu i može li se živeti od sviranja ovog pravca muzike?

Rokenrol postoji, ali nije ni izbliza značajan kao u prošlom veku. Bendova nema u regionu zato što ih nema ni u svetu. Mi smo uvek ovde kopirali strane trendove, a rokenrola u stranim trendovima odavno nema. Od rokenrola u regionu mogu da žive samo bendovi stari bar trideset godina.
 
„Vrati unatrag" - Razgovori sa Margitom Stefanovic iz grupe EKV

Autor ove knjige Aleksandar Ilic poslednje godine Margitinog života proveo je intenzivno se družeci sa njom, i tako, možda i nenamerno, postao hronicar potonjih dešavanja koja su obeležila ostatak Margitinog životnog puta. Prijateljstvo ne bi bilo potpuno ukoliko izmedu prijatelja ne postoji poverenje, koje je Magi svakako gajila prema Aleksandru. Upravo takvo poverenje prenelo je njena dokumentovana iskustva o karijeri benda ujednu istoriografsku pricu koja nije ni najmanje romansirana ni ulepšana slikama iz nepostojace realnosti. Dogadaji i licnosti videne iz Margitine prizme povezani su sa slikama iz ovdašnje bliže prošlosti i trenutne realnosti, kojima je autor knjige ponudio svoje videnje, i dao jasan stav."

(Branimir Lokner)
 
Pogledajte prilog 971345

1. aprila 1959. godine rođena je Margita Stefanović Magi, jedna od najznačajnijih muzičarki na sceni bivše Jugoslavije. Duga crna kosa i neverovatna harizma su ono po čemu je ikona rokenrola bila prepoznatljiva. Osemdesetih godina bila je prozvana crnom princezom, a najveću popularnost je stekla je kao član benda “Katarina Velika ”, kasnije EKV.

Margita je bila velika umetnica, školovana pijanistkinja i kompozitorka. Bila je deo beogradskog boemsko-umetničkog kruga, kome su pripadali i ostali članovi ove grupe.

Srednju muzičku školu je završila kao najtalentovanija pijanistkinja, nakon čega je dobila poziv za nastavak obrazovanja na prestižnom konzervatorijumu u Moskvi. Na nagovor majke, koja nije želela da tako mlade ode od kuće, Magi je odbila ovaj poziv.

Ostala je u Beogradu i upisala Arhitektonski fakultet koji je završila 1982. godine kada se, sa svojim dečkom Srđanom Vejvodom zainteresovala za andergraund scenu i usmerila život u tom pravcu.

U proleće iste godine je upoznala Milana Mladenovića, a ubrzo nakon toga na jednoj od proba tadašnje grupe “Katarina II” pozvana je u bend u kojem je ostala sve do kraja 1994. godine, odnosno do Mladenovićeve smrti, koja je, ujedno, označila i kraj postojanja pravog EKV-a.

Nakon smrti Milana Mladenovića i raspada grupe EKV, nastavila je da svira u bendu “Kurajberi” i gostovala na albumima “Glisersa”, “Ziona” i “Direktora”, a 1995. godine, zajedno s grupom mladih beogradskih muzičara, formirala je bend EQV i objavila album pod nazivom “Ti si sav moj bol”, inspirisan poznatom pesmom “Ekatarine Velike”.

Sve njene uspehe godinama je pritiskala borba s teškim narkoticima, koja je postala još intenzivnija kada joj je 1996. preminuo otac. Pokušala je da se oslobodi poroka tako što je prodala porodični stan u Beogradu i kupila dva manja u predgrađu, a sa ostatkom novca uplatila putovanje u Indiju.

Velika želja joj je bila da u ovoj zemlji u potpunosti promeni način života. Međutim, to je bio još jedan neuspeli pokušaj pa je po povratku kući povukla nove teške poteze. Prodala je oba stana i ubrzo potrošila sav novac i postala beskućnica.

Potpuno nemoćna i osamljena, poslednje godine života provela je u napuštenoj garaži u predgrađu Borče, a zatim u skloništu za beskućnike na Voždovcu. Bila je osuđena na milost prolaznika, humanitarnu pomoć i mrvice hrane koje su joj s vremena na vreme donosili njeni obožavatelji.

U avgustu 2002. Margita Stefanović je primljena na Infektivnu kliniku u Beogradu, gde je preminula 18. septembra. Imala je 43 godine i bila je poslednji član iz originalne postave grupe EKV-a.

Šest godina posle njene smrti, u knjizi Aleksandra Ilića “Vrati unatrag” javnosti je prvi put potvrđen i podatak da je, zbog intravenoznog korištenja narkotika, i Magi bila zaražena HIV-om.

O crnoj princezi jugoslovenskog novog talasa govori se u superlativu, odnosno o napaćenoj duši žene koja je samo volela život. Otišla je tiho, sama, u uslovima koji su bili daleko ispod ljudskog dostojanstva. Nekada najblistavija zvezda jednog andergraunda, zarobljena u mreži narkomanije, završila je na dnu. Iza sebe je, ipak, ostavila mnogo. Na njenim taktovima omladina i danas odrasta, a albumi “Katarine II” i “Ekatarine Velike” danas su možda i više cenjeni nego u vreme kad su se pojavili.
Totalno jaka ekipa. Svi oni.
 
da se nije upoznala sa apripadnicima EKV, možda bi njen život bio drugačiji...da ne koristim grublje reči
ona i ivo pogorelić su kao najtalentiraniji u generaciji dobili stipendije za nastavak školovanja u moskovskoj glazbenoj školi
ali se majka usprotivila da je sve podredila njoj da je sad nebi vidila 5g.

možda je baš iz revolta umjesto u klasičnoj glazbi završila u rok grupi. ko zna.

mislim da su nam životi puni tih raskrsnica i pitanja na kraju šta bi bilo da smo onamo a ne ovamo :mrgreen:
 
ona i ivo pogorelić su kao najtalentiraniji u generaciji dobili stipendije za nastavak školovanja u moskovskoj glazbenoj školi
ali se majka usprotivila da je sve podredila njoj da je sad nebi vidila 5g.

možda je baš iz revolta umjesto u klasičnoj glazbi završila u rok grupi. ko zna.

mislim da su nam životi puni tih raskrsnica i pitanja na kraju šta bi bilo da smo onamo a ne ovamo :mrgreen:
tako je..to sam i ja negde čuo..da joj majka nije dala u Moskvu..
 

Back
Top