Mačke

Egyptian Mau Breed

Egipatski Mau
 
Egyptain Mau cats are extremely sought after.


Egipatska mačka Mau je jedna od najelegantnijih rasa pripitomljenih mačaka. Njihova istorija se vraća u drevni Egipat. Njihove karakteristike su takođe jedinstvene. One su jedna od retkih prirodno tačkastih mačaka na svetu. One su takođe i najbrža rasa domaćih mačaka. Zadnje noge su im duže od prednjih koje im pomažu u bržem trčanju. Imaju duge, tamne pruge koje idu niz kičmu od glave do repa. To je jedna od najistaknutijih osobina ove rase. Imaju kratko krzno koje uglavnom dolazi u ovim bojama- sivo, crno, srebrno, bronzano ili dimno. Imaju i zelene oči u obliku badema koje su veoma retka nijansa boje u ogrozdno zelenoj boji. Takođe imaju glavu u obliku klina. Njihove oči kao da imaju linije maskare oko sebe, što ih čini izrazitim i jedinstvenim.
 
Serengeti je rasa domaće mačke, koja se prvi put razvila ukrštajući Bengalski (domaći i divlji hibrid) i orijentalni shorthair. Priznata i registrovana od strane Međunarodne asocijacije mačaka (TICA), nijedno drugo ukrštavanje prve generacije ne može biti registrovan kao Serengeti. Iz Bengalskog i orijentalnof ukrštavanja stigla je prva fondacija Serengeti. Odgajivači su potom radili sa mačkom na proizvodnji mačke koja podseća na profil rase koji je postavila TICA. Stvorena od biologa Karen Sausman iz Kingsmark Cattery u Kaliforniji 1994. rasa je još uvek u fazi razvoja, ali krajnji cilj je da se proizvede mačka koja izgleda slično servalu, bez upotrebe skorašnje krvi divljih mačaka. (Bengalske mačke potiču od hibridizacije leopard mačaka i domaćih mačaka. Većina bengalskih mačaka koje se koriste u Serengeti programima uzgoja su mnoge generacije uklonjene iz ovog porekla i poseduju mali broj genetskih priloga divljih predaka osim alela koje utiču na boju krzna.) Serengetisu primećene mačke, sa dugim nogama i veoma velikim, okruglim prevrnutim ušima.

Serengeti Cat Information and Pictures - PetGuide
 
Serval Cat

Serval (lat. Leptailurus serval) je vrsta sisara iz porodice mačaka. Telo mu je srednje veličine. Ima veoma dugačke noge i poznat ja po tome što može da skoči i do 3 metra da bi uhvatio pticu u letu. Široko je rasprostranjen u podsaharskoj Africi, živi u savanama, suvim travnjacima, rubovima tropskih kišnih šuma, čak i na planinskim područjima. Hrani se zečevima, krticama, žabama, vevericama, flamingosima itd.
 
1024px-Parc_des_Felins_Chat_de_Gordoni_28082013_2.jpg

Afrička divlja mačka (lat. Felis silvestris lybica) je zbirni naziv za podvrste divlje mačke iz porodice mačaka koje žive u Africi. Danas se smatra, da se s velikom vjerojatnoćom može reći da je ona jedini predak današnje domaće mačke.

Postoji devet podvrsta divljih mačaka koje odgovaraju tipu falb mačke

Novija istraživanja smatraju, da je afrička divlja mačka udomaćena vjerojatno u Mezopotamiji već pre oko 8.000 godina
 
Кавкаска дивља мачка. Felis silvestris caucasica или кавкаска шумска мачка је подврста дивље мачке, која живи на планинама Кавказа и у Турској.

European WildCat on the trees.jpg
 

Back
Top