Mačije oči...

Black_star

Buduća legenda
Moderator
Poruka
31.018
E, imam jednu zanimljivu misteriju za koju garantujem da vam dosad nije pala na pamet i predstavlja baš prečudno iznenađenje...:)

O čemu se radi... Mačije zenice... Pazite sad ovo... Od svih vrsta iz porodice mačaka, jedino domaća mačka ima uske zenice. :eek:
iStock-598536632.jpg

Sve ostale mačke, ponajpre one divlje, imaju normalne, okrugle zenice, kao i mi ljudi...:D

ctodqz6n7bp91.png


U prirodi uske zenice imaju samo - reptili! :sad2:
yellow-eyes-of-crocodiles.jpg

Na koji način je mačka povezana sa reptilima?! :D Da nije možda u nekoj dalekoj prošlosti bila podvrgnuta genetičkoj manipulaciji? :cool:
 
Ради се о прилагођавању. Животиње које се крећу ближе земљи, попут крокодила, гуштера, змија, мачака, лисице итд. све имају такву зеницу у облику вертикалне линије, јер им она омогућује шире хоризонтално поље вида, field of view. Њихов свет је хоризонталан, тик до тла. Зато су им се очи прилагодиле да имају што шире хоризонтално, а што мање вертикално поље вида, и то им омогућује таква зеница.
Док рецимо жабе, и слично, којима је важно да имају шире вертикално поље вида, имају хоризонталну зеницу.
Док животиње које лове имају округле зенице усмерене напред које им дају уско поље вида али већу дубину перцепције.
У основи, све се своди на комбинације "field of view" и "depth perception", тако да мачке сигурно нису производ некаквог генетског укрштања већ се очито ради о еволуцији.
Што се тиче оног мачјег шиштања, у питању је мимикрија. Мачка тиме буквално опонаша змију.
 
Њихов свет је хоризонталан, тик до тла. Зато су им се очи прилагодиле да имају што шире хоризонтално, а што мање вертикално поље вида, и то им омогућује таква зеница.
Док рецимо жабе, и слично, којима је важно да имају шире вертикално поље вида, имају хоризонталну зеницу.
Ček, zar ovo nije malo kontradiktorno?... Ispada da mačke imaju isto horizontalne zenice kao i žabe, jer su oboje pri zemlji, a ne vertikalne, kakve inače imaju!
Што се тиче оног мачјег шиштања, у питању је мимикрија. Мачка тиме буквално опонаша змију.
Vid' ti njih, kako su bezobrazne...:cool:
Hm...baš zmiju, lizarda?;) Kažu da je reptilski um kod ptica evoluirao u veštinu mimikrije: sposobnost imitiranja govora i zvukova kod gavrana i papagaja.:)
Ali, jeste li znali da i mačke umeju to isto?... :D
Da li ovo baca neko novo svetlo na vezu lizarda i mačaka?👽
 
Ček, zar ovo nije malo kontradiktorno?... Ispada da mačke imaju isto horizontalne zenice kao i žabe, jer su oboje pri zemlji, a ne vertikalne, kakve inače imaju!
Жабама је важније да имају шире вертикално поље вида, због предатора, рода, птица итд. који их нападају одозго.
Као и због њиховог плена, инсеката.
11.jpg
 
Poslednja izmena:
Жабама је важније да имају шире вертикално поље вида, због предатора, рода, птица итд. који их нападају одозго.
Као и због њиховог плена, инсеката.
Pogledajte prilog 1784559
dooobro...
a mačke? :)

#horizontalno vs. vertikalno (zenice)
#obe životinje najbliže tlu
?
 
dooobro...
a mačke? :)

#horizontalno vs. vertikalno (zenice)
#obe životinje najbliže tlu
?
"Зеница је отвор у шареници ока који пропушта светлост до мрежњаче. Мишићи шаренице мењају величину зенице, тиме мењајући количину светлости која може да прође. Наше зенице су кружне јер су мишићи распоређени у прстену који се равномерно скупља према центру. Ово има предност јер даје равномерно фокусирање по целом видном пољу, али кружне зенице се не могу тако чврсто стиснути као други облици зеница. Животиње које лове – или бивају ловљене – ноћу требају велике, осетљиве очи које би биле преоптерећене на јаком дневном светлу, па су зато развиле додатни сет мишића како би током дана сузиле зеницу у уски прорез.
Студија из 2015. године на Универзитету Беркли у Калифорнији закључила је да еволутивни избор између вертикалних и хоризонталних зеница зависи од тога да ли сте предатор или плен. Предаторске животиње са вертикалним прорезним зеницама, попут мачака и многих змија, могу да одрже оштар фокус преко хоризонталног видног поља и прецизније процене удаљеност до свог плена. Са друге стране, хоризонталне прорезне зенице жртвују оштрину слике на левој и десној страни у замену за шири периферни вид. Ово даје животињама плену попут коња и оваца већу шансу да уоче предаторе. Неке животиње су еволуирале још сложеније облике. Сипе имају зеницу у облику слова W која помаже у балансирању јарке светлости одозго са тамнијим нивоима одоздо. Неки гекони имају зенице које се сужавају тако да подсећају на вертикални низ бисера. Ово је можда еволуирало да би им омогућило да процене удаљеност чак и без фокусирања оба ока у истом правцу, упоређујући замућење на различитим отворима зеница."
https://www.sciencefocus.com/nature/why-do-animal-pupils-come-in-different-shapes
 

Back
Top