Quantcast

M21

dejina811

Aktivan član
Poruka
1.533
ja imam jedno pitanje ako je m21 konstruisam za par hiljada profesionalaca vojske srbije koji su je onda ***** i pravili... po meni licno puska je nedovrsena dacu samo jedan primer slicnog sistema- Robinson Arms XCR, pravljen i za civilno i vojno trziste... mislim da je u tom pravcu mogla da ode i nasa M-21, a ne ovako... 5.56 nato municija, ruske granate za podcevni bacac... u sustini cini mi se da malo komplikujemo u jugoslovenskom fazonu, "pravimo mesanu salatu i od samog kupusa"!!

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
7000 Tavora je Brazilaska vojska platila 60 mil$.
Sa rezevnim delovima,, optikama....

Dali imamo para za bacanje

Pikantini šina je standard, omogućava postavljanje mali milio nišana, sada mi pametni a svi glupi što uvode.
Dokazano je da sa mehaničkim nišanom imaš pet puta veći utrošak municije nego sa refleksnim iliu nekim drugim mintiranim na pikantinijevu šinu.
8000 je smešno uratnim dejstvim.
np momci koji su se borili u okolini Paštrika, a samo govore za su neki za dan ispalili po sanduk municije.Koliko je znam 1200 metaka.
A on na 8000 poklopac sanduka puške landara, a pitanje je na koliko je već krenuo da trese.
Jesu li zakazale puske momcima na Pastriku?
Zar dobar strelac nece ostvarivati priblizno jednake rezultate sa svojom puskom sa i bez optike do 250-300m?
Kakve ce rezultate ostvarivati jedan rezervista sa Tavorom,SA80,FAMAS-om,M21,...priblizno jednake zar ne?
Granica sa Albanijom je bila i vise je nema,sad je granica na Ibru i tesko da ce iko u dogledno vreme ispucavati sanduk municije dnevno

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
ja imam jedno pitanje ako je m21 konstruisam za par hiljada profesionalaca vojske srbije koji su je onda ***** i pravili... po meni licno puska je nedovrsena dacu samo jedan primer slicnog sistema- Robinson Arms XCR, pravljen i za civilno i vojno trziste... mislim da je u tom pravcu mogla da ode i nasa M-21, a ne ovako... 5.56 nato municija, ruske granate za podcevni bacac... u sustini cini mi se da malo komplikujemo u jugoslovenskom fazonu, "pravimo mesanu salatu i od samog kupusa"!!
M21 nije konstruisana za par hiljada profesionalaca.Ona je konstruisana za opremanje Vojske Srbije,a mozda se nesto i izveze sirotinji braci nesvrstanima
Zar ne cini vojsku Srbije aktiva,vojska na odsluzenju i rezervni sastav?To sigurno nije cifra ispod 100 000 cevi.Ako i kada Srbija bude imala profesionalnu pesadiju to ce biti svega par hiljada pripadnika,za njih se vise isplati kupiti puske.
Ne vidim gde je problem opremiti specijalne jedinice uvoznim streljackim naoruzanjem.Ali za rezerviste i vojsku na odsluzenju M21 je standrad
Moras da shvatis da smo mi inace veoma aljkav narod i da gotovo po pravilu preuvelicavamo sopstvene rezultate.Tako je i sa M21,nemamo sta da izbacimo novo pa eto ko i mi pravimo nesto za 21vek.U sustini jedna sasvim solidna puska za sirotinju poput nas slicnih nama.
Nije problem u pusci,problem je u doktrini koju Srbija nema.Kad budemo znali sta planiramo za 10-20 godina znacemo i kako da se opremamo.Jedno pitanje koje oslikava Srbiju.Koliko se govorilo o nabavci 200 borbenih vozila, i koliiko se postiglo po tom pitanju do sada

10x10

Zainteresovan član
Poruka
301
Ako neko za dan ispali sanduk municije treba ga po kratkom postupku streljati. Sigurno nije nista ( nikoga) pogodio, unistio gomilu municije , sprzio pusku i maltretira celu logistiku.

dejina811

Aktivan član
Poruka
1.533
M21 nije konstruisana za par hiljada profesionalaca.Ona je konstruisana za opremanje Vojske Srbije,a mozda se nesto i izveze sirotinji braci nesvrstanima
Zar ne cini vojsku Srbije aktiva,vojska na odsluzenju i rezervni sastav?To sigurno nije cifra ispod 100 000 cevi.Ako i kada Srbija bude imala profesionalnu pesadiju to ce biti svega par hiljada pripadnika,za njih se vise isplati kupiti puske.
Ne vidim gde je problem opremiti specijalne jedinice uvoznim streljackim naoruzanjem.Ali za rezerviste i vojsku na odsluzenju M21 je standrad
Moras da shvatis da smo mi inace veoma aljkav narod i da gotovo po pravilu preuvelicavamo sopstvene rezultate.Tako je i sa M21,nemamo sta da izbacimo novo pa eto ko i mi pravimo nesto za 21vek.U sustini jedna sasvim solidna puska za sirotinju poput nas slicnih nama.
Nije problem u pusci,problem je u doktrini koju Srbija nema.Kad budemo znali sta planiramo za 10-20 godina znacemo i kako da se opremamo.Jedno pitanje koje oslikava Srbiju.Koliko se govorilo o nabavci 200 borbenih vozila, i koliiko se postiglo po tom pitanju do sada

ako se nevaram mi od 2010 treba da dobijemo prof. vojsku.

i opet da kazem, ako odlucis da pravis nesto onda to uradi kako treba a ne da napravis relativno prevazidjeno oruzje i reklamiras kao nesto moderno! nama je izgleda pisanje uz vetar omiljena stvar!!

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Ako neko za dan ispali sanduk municije treba ga po kratkom postupku streljati. Sigurno nije nista ( nikoga) pogodio, unistio gomilu municije , sprzio pusku i maltretira celu logistiku.
Nekrivim ga.

Takve su okolnosti bile. Ljudi sami govore. Njih 60 naspram 300-500 šiptara.
U početku. Borbe su se vodile po ceo dan, od jutra do mrak. Verujem tim ljudima i divim im se.
Ako se nevaram to je oko 1200 metaka. zavisi.

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Ja kažem rađena su uporedna ispitivanja za M21.
Gde je korišćena Izraelsak optika, refleksni nišani... onda laserski obeleživač cilja..... i noćne nišanske sprave. Takođe su koristili našu opriku, cilj je bio da se uporedi sa najboljom. Kao što sam rekao u odnosu na meheničke maji je utrošak municije za tri do pet puta. A kvalitet je razumno na Izraelskoj strani, ali za nekih 20%. Od preciznosti, brzine pronalaženja cilja...... utroška municije.....itd.

Ali bočna montaša:dash:
Sanduk municije, pa mogu da urade od kompozitnog materija, kao ovako je jači, može vozilo da pređe i ništa da se neošteti. Pa kome to treba, ni u Rambo filmovima to nisam video:p

dejina811

Aktivan član
Poruka
1.533
evo malo da se nadovezem na receno... m-16 nema ni mogucnost full auto, sta ce im... jedinacno i rafal od tri metka je dovoljno!!

veca preciznost i manji utrosak municije, uz neki acog trijicom ili aimpoint to je smrt za protivnika i sa poluobucenom vojnikom!

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
ako se nevaram mi od 2010 treba da dobijemo prof. vojsku.

i opet da kazem, ako odlucis da pravis nesto onda to uradi kako treba a ne da napravis relativno prevazidjeno oruzje i reklamiras kao nesto moderno! nama je izgleda pisanje uz vetar omiljena stvar!!
Tu se potpuno slazemo,vec rekoh aljkavi smo kao narod.Pogledaj malopre zavrsenu utkamicu sa Nemcima sve je receno.

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
Nekrivim ga.

Takve su okolnosti bile. Ljudi sami govore. Njih 60 naspram 300-500 šiptara.
U početku. Borbe su se vodile po ceo dan, od jutra do mrak. Verujem tim ljudima i divim im se.
Ako se nevaram to je oko 1200 metaka. zavisi.
Sad si sam nesvesno odgovorio na pitanje u vezi zastavinih AP, i otvorio gomilu podpitanja.Jel pala linija uprkos sto su momci na liniji imali"zastarele"Zastavine puske?Zasto je dopusteno da tako mali broj ljudi bude na granici,pa jos mlada vojska,ali o tom ko zna kada

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Nisi u pravu
Šta bi bilo da su bili naoružani savremenim jurišnim puškama.
A ne kineskim kopijama i kineskom municijom koja ima lošu balistiku i lošijeg kavliteta od PPU municije.
Zastavina je jako dobrog kvaliteta ali u grupi AK.

Dolazi novo doba i doba noivih pušaka

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
Nisi u pravu
Šta bi bilo da su bili naoružani savremenim jurišnim puškama.
A ne kineskim kopijama i kineskom municijom koja ima lošu balistiku i lošijeg kavliteta od PPU municije.
Zastavina je jako dobrog kvaliteta ali u grupi AK.

Dolazi novo doba i doba noivih pušaka
Moguce ,imamo razlicit pristup problemu.
Mada i dalje mislim da sama puska ne donosi protivnickoj strani vecu prednost,vec kakav je onaj ko je poseduje.To sto su Siptari bili naoruzani kineskim kopijama i koristili kinesku municiju,nadomescivali su brojem i vazdusnom podrskom, pa opet nisu probili linije.Ipak je covek ljucni faktor,to su nasi momci na granici dokazali.
To da dolazi novo doba istina je,verovatno bi trebali da raspustimo vojsku jer nemamo matrijalne mogucnosti da ispratimo to novo doba.Koja je svrha da Srbija poseduje vojsku kad je u svemu tehnoloski u zaostatku 30ak godina za svetom.Kad bi merilo neke vojske bilo moderno naoruzanje,moglo bi 80% drzava da raspusti vojsku.Koja je svrha suprostavljati se NATO paktu kad poseduje sve najmodernije.Pa opet mi se suprostavili i vise nego uspesno.
U svakom slucaju pozdrav za tebe, bilo je zanimljivo razmeniti misljenje sa tobom

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
Slazem se sa ocenama da je M21 mogla i trebala iskoristiti vec dostignute standarde u konstruisanju pusaka. sto se tice ocena da je i ovakva kakva je zadovoljavajuca za onaj sastav koji cini nasu vojsku, ...to pada u vodu vec kod prvog nosenja i gadjanja iz te puske...

HS1911

Zainteresovan član
Poruka
387
Moguce ,imamo razlicit pristup problemu.
Mada i dalje mislim da sama puska ne donosi protivnickoj strani vecu prednost,vec kakav je onaj ko je poseduje.
Slažem se, to je istina! Važno je da svaki strijelac upozna svoje oružje i da zna sta od njega može očekivati. Puška na pušku...sve ostalo su nijanse. Nije toliko m70 odnosno sada m21 lošija od zapadnih konkurenata. Iskreno nisam tu m21 čak niti vidio na slici ali sigurno zadovoljava vaše potrebe, a onih 5 % koji trebaju bolje oružje uvijek mogu imati što požele. Za zastavu je bitno zadržati kakavu takvu proizvodnju, tj. preživljavanje na tržištu. Trebali bi se okrenuti podizanju općenito tehnologije. Ne smije im se dogoditi nekakvi propusti kao sta im se događalo u programu lovačkog oružja.
Malo o metku, britanci su uvijek imali dar inventivnosti... Krajem jakih long rilfe metaka došlo je vrime za nove stvari, njihov metak .280 i em 2 su bile naj naprednije stvari svog vremena. amerikanci su inzistirali na 308win, da su bar napravili bullpup sa 308win, vjerojatno bi se iz tog metka izvuuklo puno više...ovako su otišli na 5.56 i napravili pizdariju.. rusi..daleko manja greška, da su išli na metak 6.8-7x39, s nešto dužim zrnom(2-3mm), imali bi metak mase zrna 7-7.25 grama i brzinu oko 780-810m/s, i taj metak bi bio dan danas vrh vrhova.

dejina811

Aktivan član
Poruka
1.533
Slažem se, to je istina! Važno je da svaki strijelac upozna svoje oružje i da zna sta od njega može očekivati. Puška na pušku...sve ostalo su nijanse. Nije toliko m70 odnosno sada m21 lošija od zapadnih konkurenata. Iskreno nisam tu m21 čak niti vidio na slici ali sigurno zadovoljava vaše potrebe, a onih 5 % koji trebaju bolje oružje uvijek mogu imati što požele. Za zastavu je bitno zadržati kakavu takvu proizvodnju, tj. preživljavanje na tržištu. Trebali bi se okrenuti podizanju općenito tehnologije. Ne smije im se dogoditi nekakvi propusti kao sta im se događalo u programu lovačkog oružja.
Malo o metku, britanci su uvijek imali dar inventivnosti... Krajem jakih long rilfe metaka došlo je vrime za nove stvari, njihov metak .280 i em 2 su bile naj naprednije stvari svog vremena. amerikanci su inzistirali na 308win, da su bar napravili bullpup sa 308win, vjerojatno bi se iz tog metka izvuuklo puno više...ovako su otišli na 5.56 i napravili pizdariju.. rusi..daleko manja greška, da su išli na metak 6.8-7x39, s nešto dužim zrnom(2-3mm), imali bi metak mase zrna 7-7.25 grama i brzinu oko 780-810m/s, i taj metak bi bio dan danas vrh vrhova.

malo se ne slazem sa tobom oko zastave... po mom misljenu zastavi taj projekat nije bio toliko nuzan... ima ona dovoljno velik i kvalitetan proizvodni program da snabdeva platezno slabije mustarije kao sto su gruzija, ili neke africke banana republike pesadijskim oruzjem!!

ono sto je od zastave mozda pre bilo za ocekivanje da osavremeni, bar po ugledu na fince puske kaibra 7.62mm, m70 i m92, jer u poslednijim se sukobima pokazalo da taj kalibar ima prolaz na trzistu i tu ce dugo biti!! pogotovo sto se proizvodnja ovih pusaka polako gasi!

da su prvo osavremenili te dve puske novim kundacima i podkundacima ( plasticnim ), plasticni okviri. pikatini sina sada manje ili vise... jer postoji navlaka za puske koje se zasnivaju na modelu ak-47 i akm, koje se jednostavno ucvrscuju a daju oruzju cetiri sine sto od ovog oruzja prave veoma moderna borbena sredstva, cak i za spec. jedinice!

dejina811

Aktivan član
Poruka
1.533
pa zar nedavno ( pre oko god dana ) nije izvezen odredjen kontigent oruzja i gruziju i jos neku slicnu zemlju ( neka bivsa republika SSSR-a ). mada afrika je uvek bila omiljeno mesto za nase oruzje!

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Izvezena je određena količina u Irak, koliko sam pročitao, oko 10000 kom.
Makedonci su takođe kupili.
Jermenija, Đibuti i ostale zemlje iz bunara:p đabe da podaš, kada se postavlja pitanje dali ćeš naplatiti.
Posao je kada je PPU izvetao 20 mil. metaka u Izrael, za Portugal, za opremanje celokupne vojske, u svim kalibrima. To je posao. Ali standar, kvalitet, a ne kao M21 niti smrdi niti miriše.

HS1911

Zainteresovan član
Poruka
387
malo se ne slazem sa tobom oko zastave... po mom misljenu zastavi taj projekat nije bio toliko nuzan... ima ona dovoljno velik i kvalitetan proizvodni program da snabdeva platezno slabije mustarije kao sto su gruzija, ili neke africke banana republike pesadijskim oruzjem!!

ono sto je od zastave mozda pre bilo za ocekivanje da osavremeni, bar po ugledu na fince puske kaibra 7.62mm, m70 i m92, jer u poslednijim se sukobima pokazalo da taj kalibar ima prolaz na trzistu i tu ce dugo biti!! pogotovo sto se proizvodnja ovih pusaka polako gasi!

da su prvo osavremenili te dve puske novim kundacima i podkundacima ( plasticnim ), plasticni okviri. pikatini sina sada manje ili vise... jer postoji navlaka za puske koje se zasnivaju na modelu ak-47 i akm, koje se jednostavno ucvrscuju a daju oruzju cetiri sine sto od ovog oruzja prave veoma moderna borbena sredstva, cak i za spec. jedinice!
bez ulaganja u nove tehnologije nema naprid. ALI... zadržati postojeće tržište također nije loše. osim toga u americi je tolika potražnja za ak-47 da se samo od toga može živjeti.
ali mogli su dosad riješiti taj kundak... malo nišane kvalitetnije napravit, ubacit malo plastike, eventualno malo bolje materijale i bolju završnu obradu.. ali to je veš prožvakana tema...ne bih o tome, ako me razumiš.

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
Izvezena je određena količina u Irak, koliko sam pročitao, oko 10000 kom.
Makedonci su takođe kupili.
Jermenija, Đibuti i ostale zemlje iz bunara:p đabe da podaš, kada se postavlja pitanje dali ćeš naplatiti.
Posao je kada je PPU izvetao 20 mil. metaka u Izrael, za Portugal, za opremanje celokupne vojske, u svim kalibrima. To je posao. Ali standar, kvalitet, a ne kao M21 niti smrdi niti miriše.
Vidi,imamo dva problema kvalitet i trziste.Za kvalitet je potrebna tehnologija,i pare.Ne mozes proizvesti jeftino i da je ekstra kvalitet.Trziste tesko mozemo da osvojimo novom puskom a da nije AK u osnovi.Znaci potpuno nova puska i to su opet velika ulaganja.Cak i da Zastava izbaci novu pusku pribliznog kvaliteta zapadnim ko ti garantuje neku vecu prodaju.Za tako zahtevan kvalitet nece ni cena proizvodnje biti jeftina,a i politika igra zavidnu ulogu u prodaji naoruzanja .Znaci imaces da ponudis trzistu neku kvalitetniju M21 ali ovaj put znatno skuplju.
Verovatno je M21 za nas najbolje resenje,jer moras imati u vidu za sta ce se ta puska mozda upotrebljavati.Sve oko nas ja NATO,sumnjam da ce ikome vise pasti na pamet nekakav sukob sa NATO paktom pogotovo sto smo sada u daleko losijoj situaciji nego 99e. Ako treba da se zameni vec postojeca AP sa M21 sumnjam da je M21 losije resenje od zadrzavanja trenutne,a za profesionalce nabavka po kvalitetu.Ako je namenjena za nas uopsteno mi mozemo u dalekoj buducnosti da vodimo samo gerilsku borbu i za to je dobra.Za izvoz sirotinji takodje je dobra.
Mozda jednostavno nismo u stanju da izbacimo bolju pusku koja moze konkurisati savremenim zapadnim.Nemamo pare,a verovatno ni znanje, i ako mozda mislimo da smo strucni.Ali zato umemo da se hvalimo bez objektivne tezine, tu smo sampioni.Da nije tolika "pozitivna" buka dignuta kod nas oko M21 "Oruzje na 21vek",proslo bi sve sasvim tiho,i bez zajedljivih komentara.

HS1911

Zainteresovan član
Poruka
387
Mozda jednostavno nismo u stanju da izbacimo bolju pusku koja moze konkurisati savremenim zapadnim.Nemamo pare,a verovatno ni znanje, i ako mozda mislimo da smo strucni.Ali zato umemo da se hvalimo bez objektivne tezine, tu smo sampioni.Da nije tolika "pozitivna" buka dignuta kod nas oko M21 "Oruzje na 21vek",proslo bi sve sasvim tiho,i bez zajedljivih komentara.
zasto ne bi zaposlili mene?:D
zezam se... ali vjeruj mi da ako kažem da tehnologija-tehnologije... nisu automatski i skupe.

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
34.218
zasto ne bi zaposlili mene?:D
zezam se... ali vjeruj mi da ako kažem da tehnologija-tehnologije... nisu automatski i skupe.
Hoces da budes spijun ,pa da te jos i placamo.
Da bih ti odgovorio na to pitanje moras da razumes srpski mentalitet.Ako napravimo nesto veoma dobro,i tako reci savrseno,onda to kasnije nema ko da popravlja i modifikuje;).Kod nas nema sanse da nesto nefunkcionise bez stapa i kanapa.Bilo sta da napravimo,bilo koji proizvod moramo ostaviti prostora za modifikacije i popravke da bi gomila ljudi imala cime da se zanima,ili ce ostati bezposleni.Tako je bukvalno sa svim sto se u Srbiji proizvede i napravi.Je8es nesto novo ako se nepopravlja vec sledece godine;)
Takav smo narod i to neprihvatamo kao cinjenicu

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.