Љубичасти крак светлости сваке ништавности у нама

Са задовољством могу са Вама да поделим за мене битну и радосну вест.... Моја четврта књига; СПОНТАНО САГОРЕВАЊЕ се налази у продаји.

SPONTANO SAGOREVANJE_sebastijan sava gor_COVER_final_stampa_P.jpg


Рецензија књиге СПОНТАНО САГОРЕВАЊЕ:
Љубичасти крак светлости сваке ништавности у нама
Кратке приче већ дуго привлаче посебну пажњу читалаца, а када се у њима нађу модерни елементи, онда њихова вредност још више расте јер у себи садрже многобројне истине које се са филозофском тежином најбоље памте и прихватају као огледало нас самих. Зато је за свакога ко у краткој, сапетој форми воли понирање у подсвест, збивања кроз репродукцију човекове свести, дефабулативност, суочавање са сопственим несавршеностима и трагање за животним смислом, најбољи избор зирка кратких прича Спонтано Сагоревање, Себастиан Сава Гор-а, јер је ово дело најбољи доказ да надреализам проткан апсурдом и парадоксом још увек итекако живи на нашој литерарној сцени.

У 72 приче, колико се сакупило у три дела ове збирке, дато је можда једно од најтурбулентнијих путовања у човекову подсвест у последње време у домаћој књижевности. Након, како нам се аутор сам поверио у уводу, двогодишњег упознавања себе и своје подсвести у односу на стварност и утицаја стварности на њега самог, његове најскривеније потребе, жеље и хтења, успео је да створи један својеврсни калеидоскоп најдбдуљих емоција које се са сваком новом причом, али и индивидуалним доживљајем сваког од нас, померају и творе увек нову шару која даје наредне облике све новим и новим формама душе и њених обличја. На тај начин он нам је на најаутентичнији начин показао како доживљаји из спољашњег света и искуство из дана у дан мењају све оно што човека чини најсавршенијим бићем у природи, а понајвише управо његове несавршености.

У 18 прича првог дела Блок-аут и Де-жа-ви, описан је свет спољашњих надражаја, утицаја и тананог ковача човекове судбине. Међу њима је неколико које на најбољи начин манифестују понор у који западне душа када спозна да је живот тежак илузорни апсурд и ону тамну страну хаотичне стварности. У њима се ликови боре са сопственим демонима на разне начине, било менталним бекствима, било суочавањем са страховима и кобним уживањима. Има ту зависника од морфина и алкохола, од омаловажавања себе и поновљене грешке, од изливања гнева и злостављања невиних и слабих, али понајвише оних који од живота желе само оно са чим су му у сусрет пошли чистог срца – да пронађу срећу и спокој. Само најхрабрији који се суоче са узроцима немира из спољашњег света проналазе путоказе очовечења, стазе које не ојачавају ништарију у себи већ оснажују душу за сваку нову битку уз помоћ које се добија коначни рат.

Други део Дубока је ноћ носи урањање у таму сопствених неистражених светова. Ове приче захтевају све већу концентрацију и дешифровање али и све више одговарају уводном делу у коме аутор наговештава редове диктата мисли, записане у периодима највећег умора, онако како су испливавале из подсвести. Зато се у њима све више кидају логичке везе које у сукобу са самим собом падају све дубље, до најдубљег несвесног где се скривају сви одговори на наша питања. Овде ликови причају сами са собом, исповедају се и проналазе давно затрпане тескобе, скривене склоности и опасне симболе у шикљању снова у свест и посежу у ирационално, халуцинантно и са што мање контроле разума, а што више визија, не би ли побегли из болне свакодневице и пронашли начин да се са њом носе.

Међу њима је и прича Ускоро ће Божић која из два дела нуди цео један живот на длану, толико типичан за наше појмове да је можда баш зато и једна од најупечатљивијих у збирци. Пратећи Требињца Алексу у његовим покушајима да пронађе своје место под сунцем у великом граду, који га сопственом отуђеношћу још више отуђује, понајвише од самог себе, он својој души подваљује снове у којима га прате добро и зло, живот и смрт, љубав и патња, носећи га ка неминовно записаном крају који нико и никада није успео да избегне. Преплитањем са још неким причама, она добија посебно место јер показује колико је тешко борити се са окружењем и самим собом, а поготово колико је крхка спознаја о срећи коју већ имамо, а снажна жеља за преиспитивањем и досезањем нечега што је магловито, а опет толико примамљиво, иако може учинити да све добро и сигурно заувек исклизне кроз прсте попут сувог песка.

Последњи део који носи исти назив као и цела збирка је најдужи, са 40 кратких прича, од којих су неке и на нивоу цртица. У њима надреалистички замах долази до пуног изражаја мешајући се са јаким отпорима против конвенција, модерним техникама диктата мисли, бесмислених људских радњи, нелогичних догађања у којима се често ништа и не дешава и говора препуних фраза и клишеа пасивних ликова које попут марионета покреће нека виша сила над којом они немају никакав утицај. У овим причама ликови који таворе на животним раскрсницама крију своје боли да не буду прокужени и одбачени и спонтано сагоревају у гневу док иза њих остаје само једна ципела и комад крваве кошуље као доказ да се из крви увек рађа нешто ново, али само ако нестане оно старо, па постају симболи мученика у модерном друштву, опрљени пороцима, страстима и слабостима које су им уместо благостања донеле само тескобу, усамљеност и страх – неизбежну судбину савременог света саткану од противречности општеприхваћених начела и морала.

Међутим, колико год приче ове збирке на први поглед деловале тескобно, нејасно и загонетно, оне су ништа друго до сатира са одгонетком сакривеном у последњој причи која позива на повратак лепоти побеђујући у бескрају велике ватрене лопте. У њој се скрива уметност као носитељка истине, оне која се излива кроз речи уметника попут водопада мудрости. У њој се скрива реч до чијег се смисла долази промишљањем и расуђивањем. У њој се скрива љубичасти крак светлости који убија сваку слабост, ништавност и немоћ и од нас прави храбре, снажне и постојане људе, онакве каквим нас живот и судбина једино цене и награђују благостањем и срећом.

Јелена Дилбер
Нова ПОЕТИКА




 
Poslednja izmena:
Hvala svima puno... neizmerno hvala... @Duki Lu @Soradze... ja i @Black_star smo već pisali o tom tipu književnog stvaralaštva... mikro-priča, apsurd, Harms, podsvest - kolektivna, moja, Vaša... san i java... svašta se meni vrzmalo po glavi u prošle tri-četiri godine, primetio sam da sam počeo drugačije da posmatram svet oko sebe, to nisu samo godine, svašta se dešavalo, to svi znamo... ja sam tada počeo da tražim izlaz, da tražim način na koji ću pisati a da to bude odgovor "Duhu vremena", o čemu smo isto tako ovde pisali... i da sada ne bih prepričavao još koješta, kopiraću Reč autora ; tekst koji sam napisao kao uvod u knjigu - još jednom puno hvala, najaviću na ovom blog postu i promociju, kada bude bila, tako da mi je zaista bilo lakše, a napravio sam i ugovor sa novim izdavačem što mi je tek trebalo. Iskreno nisam mislio da će rukopis proći konkurs i da će ući u uži izbor... nikako se tome nisam nadao ali sam to želeo :)
Реч Аутора:
Ове приче су резултат вишегодишњег „истраживања” сопствене свести у односу на сопствену стварност и обрнуто – утицај стварности на моју личну свест. Резултат сам добијао тако што сам ове приче писао намерно – најуморнији, са свесном намером да из мене потече и лавина разноразних слика које су се складале у неки ток сасвим неповезаних и надреалних реченица. Са жељом за изазов „насумираности”, свака прича је морала, ако ништа друго, онда барем изазвати смех или осмех – како ко хоће – ономе што се догађало на папиру.

Време у које су приче написане је најнеизвесније време, можда чак и у историји човечанства до сада. Тако да су свакако и спољни и унутрашњи утицаји тражили од мене уметнички одговор на моментално стање – колективно, свесно и несвесно. Скоро необјашњиво апсурдни и на граници са надреалним, догађаји и појаве данас се поигравају са целокупном сликом света, што ме је довело на можда један стари, али још увек актуелан пут са кога се све данас може посматрати.

Одсјај „грешке”, апсурда, противречности, бесмисла, парадокса и безразложности постао је прихватљив, „безгрешан” и доминантан. Свакако се из грешке срља у следећу већу грешку.

Овим причама сам желео да изазовем, пре свега самог себе – бунт који би поспешио стварање чак и у моментима када су сви „извори лепоте” наизглед сакривени.

Књигу сам поделио на три дела: „Блок-аут и Де-Жа-Ви” ; „Док је ноћ” и „Спонтано сагоревање”. Последњи део је онај по коме сам изабрао и наслов за књигу, а инспирисан је радом и делом руског писца Данила Ивановича Јувачова, познатијег као Данил Хармс.

Слично као и многи људи света данас или некада, осетио сам да је потребно поново се попети на сцену „театра апсурда” и покушати – кроз свесно и дубоко несвесно – пронаћи неке одговоре који се тичу нашег начина постојања.

Сукоб са сопственом природом, посебно природом и начином постојања света око нас, са циљем да скинемо „повез” са очију, да бисмо добили способност лакшег зидања непропадљивог у нама и лакшег одсацања зла – крстолик је и жртвен, али је зато и велики љубавни подухват.
 
Poslednja izmena:
Ова прича се не налази у књизи, написана је након послатог рукописа - има их пар па ћу их поделити овде.

Паркинг

Грађанин Радоњић је изашао из свог стана са кутијом за алат и са ранцем на леђима. Изашао је из зграде и сишао је на паркинг. Откључао је своја кола и отворио је прво гепек, затим и сва остала врата. Спустио је кутију за алат поред себе. Скинуо је ранац и из њега је извадио ћебе. Ћебе је поставио на паркинг место и ту је почео да вади алат из кутије.

Грађанин Зврдовић се враћао са посла. Био је ћелав, знојав и нервозан. Возио је безобирно и опасно, да би што пре стигао кући. Направио је и пар прекршаја, за које мисли да камера није снимила. Грађанин Зврдовић је стигао у свој крај. Брзо је стигао и до своје зграде и до места где где треба да се паркира.

Да, то је исти паркинг на коме грађанин Радоњић поправља свој аутомобил.

Када је грађанин Зврдовић видео, да се на месту где паркира свој аутомобил, налази ћебе и да његов "одвратни комшија", Радоњић ту уопште стоји, он се још више озноји и побеле од јарости.

Зврдоњић заустави возило и искочи из аутомобила, али се некао, скидајући појас брзо, заплео, саплео и пао директно на своју масну, велику ћелаву и ознојену главу.

Грађанин Зврдоњић је изгубио свест. Како је долазио к'себи, прво што је видео су биле зелене, закрвавњене очи, грађанина Радоњића који га је ******ио, покушавајући да му да вештачко дисање.

Грађнин Зврдоњић се толико запрепастио, да му се цео свет смучио и он нехотице и сам можда не желећи то, најснажније удари у главу грађанина Радоњића.

Сада је пао у несвест грађанин Радоњић.

Ипак и поред свега, грађанин Зврдоњић никако није могао, нити је хтео, да грађанину Радоњићу помогне вештачким дисањем. Он се ухвати за свој мобилни телефон у намери да позове хитну помоћ.

Тада виде да су очи грађанина Радоњића отворене и да он са бесом гледа равно у њега. Грађанин Зврдоњић је приметио да га грађанин Радоњић само гледа али да не мрда.

- Па ајде' устај... - процеди кроз зубе Зврдоњић, покушавајући да свој тон прилагоди емпатичном тону. - Ух ала смо направили срање... - он направи глупу гримасу.

- Грађанска права... - једва изусти грађанин Радоњић.

- Шта? Грађанска права... ти си мајмуне ставио ћебе и алат на моје паркинг место... - да ниси повређен згазио бих те по сред лица.

- Тужба!!! - грађанин Радоњић је покушао да се придигне и да још нешто каже, али снага га је издала и он је само бесно буљио у грађанина Звродњића.

- Шта ти је... 'ајде устани бре човече... шта ти је?! - сада већ мало забринутије Зврдоњић погледа Радоњића.

Радоњич поново изусти:

- Тужба!!!

- Ма' марш у пичку материну! - одврати Зврдоњић оде па изврну ћебе и обабаци га са све алатом на аутомобил господина Радоњића, потом се вратио мирно у свој аутомобил, сео, затворио врата и упалио мотор. Крећући се ка свом паркинг простору он прегази грађанина Радоњића.
То нико није видео. Врео дан - нигде никога.

И шта сада прича Зврдоњић?

Прича полицији да је ћебе било поставњено на недозвољено место тј. на његово паркинг место и каже: - Ту је комшија полетео нешто да ми објашњава и не знам како је успео да налети на мој аутобобил који је био у покрету, ја знате, прво нисам видео ни њега, ни ћебе на мом паркинг месту, једноставно кренуо сам да се паркирам...

Ствар је чиста а тај део града је мрачан и прљав а и слабо насељен. ту и тамо по неки живи створ. Највише има паса луталица и скитница...
 
Tužna priča oslikava karaktere ljudi.
Ovo nemoj doživljavati kao tužnu priču. Sve su napisana u istom duhu i predstavljaju nameran, izazovni susret sa apsurdom uz izraženu satiru... To su priče gde su ljudi izgubili karakter i imaju problema sa sopstvenim identitetom, sa sopstvenom ličnošću. Hvala na komentaru @Duki Lu , te moje priče, koje pišem par godina unazad su drugačije od onih koje imaju neke glavne i sporedne likove, karaktere - ova dvojica su karikature, sada bi trebalo, ovo novo, da se zamišlja kao satirični, crno-beli strip.
 
Poslednja izmena:
Нешто је пукло

Нешто је пукло. Да, Зорић је јасно то чуо. Нешто је и заскичало... и то је јасно чуо Зорић. Он се упита да ли је све у реду са његовим слухом и баш тада његов слух, би запљуснут звуком, који личи на онај, који прави хеликоптерова елиса у ваздуху. Овај звук је био најачи до сада и Зорић седе на столицу. Ипак, звукови нису дали мира Зорићу ни док је седео. Чуо је лавеж паса, чуо како неко плаче, чуо је неке људе како се свађају, чуо је разне гласове и гласине, чуо је све и свашта. Он је као опчињен седео и слушао. Нешто од свега тога му се и допало, на пример, умиљати звук бебе која изговара своје прве речи а свидео му се и говор једног свештеника. У једном тренутку њему би доста: „Хоћу моју тишину!“ – узвикну ово и као из протеста, устаде са столице и поче трести главом али баш тада чу и како неко јако лупа на његова врата.
Он отвори и угледа глувог комшију који је сваког дана долазио да му Зорић објасни, тј. да му прочита, језиком глувих, псрстима и отварањем усана, новине, које је комшија и донео са собом. Зорић је потпуно заборавио на комшију, који сваки дан долази у исто време и он веома љубазно, направи покрет руком, као знак комшији да уђе. Али исто тако, сасвим спонтано и без икакаквог одређеног разлога, Зорић јесте примио глувог комшију, али када је комшија у стан ушао, Зорић је из стана изашао. Изашао је и оставио је глувог комшију да у стану да чека ако хоће да чека. Он је отишао на Калемегдан да прошета. Тамо га замало није ујела једна неваспита пудлица, али због извињававања госпође која ју је водила, Зорић није направио сцену. Сцена се одигравала иза кулиса, иза Зорићевих леђа, у његовом стану. Глуви комшија није знао разлог зашто га је Зорић напустио и он јесте одлучио да остане у стану, како је Зорић и предпоставио али док је чекао, глуви комшија је први пут, после тридесет година, чуо одређен звук...као да је нешто пукло...и одмах после тога као да је нешто заскичало! 😎
 
СЕДЕТИ И ЋУТАТИ.jpg


Sedeti i ćutati

Ćutimo... sedimo i ćutimo... dobro, to je i bio uslov... to je bio dogovor.
Sedeti i ćutati... gledati ispred sebe i opet ponavljam ćutati...ha, neki put dođe i do toga...do žrtve zarad druženja i zabave, ipak, domaćin je odlučio da bi ovog puta bilo najbolje sedeti, ćutati i gledati ispred sebe, da se ne ponavljam.
Inače domaćin je znao praviti i zabave sa veoma glasnom muzikom uz roštilj na engleskoj travici, to je činio svake godine na svoj rođendan. Sve i svašta je radio domaćin... ovog puta je rešio da se ne odrekne društva ali da to bude tako kako je on zamiislio, pod njegovim krovom, pod njegovim uslovima i potrebama.
Ja sam mogao da prekršim dogovor i svašta da mu kažem. Ipak suzdržao sam se... ćutao sam i gledao sam "naokolo" po sobi. Video sam paučinu i video sam dva mrava. Primetio sam i da nije dobro ugradio vrata i da imam utisak kao da će se čitav "štok", zajedno sa vratima, kao pijan srušiti. Video sam i to da mu je plafon popucao. Ranije ništa od svega ovoga nisam primećivao. Uvek je bila neka gužva kod njega, glasna muzika, tema ova, tema ona... ništa se nije videlo, malo toga se od silnog filozofiranja i analiziranja, uopšte zapamtilo... a i puno se pušilo, tako da je nekada bilo, posebno zimi, kao u magli, tu su mnoga, tada prisutna lica, kao dim nakon otvaranja prozora, iščezla iz sećanja...
Ništa dalje... posedeli smo, ćutali smo i razišli smo se...
 
Tužna priča oslikava karaktere ljudi.
Mada da @Duki Lu ... to što je sve, tako kako je, je pomalo i tužno... to svakako. Mada poslednja priča u knjizi se zove "Povratak lepoti"... tu su i polu basne i potpuno snolike i fantastične pričice... moraću da potražim neku veseliju za tebe... :)
 
Sedeti i ćutati

Dopada mi se.

Ovo je autobiografska prica?
Ipak ti je u pocetku bilo neprijatno cutanje?
Da li je na kraju veceri cutanje I dalje ostavilo to “neprijatno”?
Ili je postalo normalno?

Slicne stvari sam pisala nekada… usudjujem se da kazem “slicne”.

Lepo je, hvala sto delis to ovde …
 
Sedeti i ćutati

Dopada mi se.

Ovo je autobiografska prica?
Ipak ti je u pocetku bilo neprijatno cutanje?
Da li je na kraju veceri cutanje I dalje ostavilo to “neprijatno”?
Ili je postalo normalno?

Slicne stvari sam pisala nekada… usudjujem se da kazem “slicne”.

Lepo je, hvala sto delis to ovde …
Nije autobiografska priča... ja svoja ja :) umem da ubacim u svašta :) ... hvala na komentaru.
 
Мислим дакле постојим

Знамо да мисли имају можда највећу брзину од свих брзина. Исто тако знамо да за сада нико није измерио брзину мисли.

Жика је мало успореније мислио али то је зато што је мислио о озбиљним стварима. Систематски је размишљао а понешто је и записивао.

Дана се убрзано шеткао по кући и на глас је изговарао реченице:

- Шта све узети у обзир… значи Веде и Теслин Етар… ако видимо Веде, из вредности 0,3; 0,9; до златног пресека и броја ПИ 3,14 до броја 5 и ако брзина светлости у вакууму износи тачно 299.792.458 m/s, односно 1.079.252.848,8 km/h + гравитациона константа на растојању од једног метра… шта добијамо?

Добијамо супер флуид у који се понаша и чврсто и провидљиво тј. пропусно. То је управо Етар… а све је Етру… и слова и бројеви и ДНК… потребан је разум… али не знам како да уклопим мушко женски принцип!

Питање за питањем, просто дивота - све је велика загонетка. Идем да скувам кафу...
*
Жика је скувао кафу и наставио да премишља, да мисли, фантазира, машта, замишља, умишља и ужива.
 

Back
Top