Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

Ako hoces da butujes Linux taj disk izaberes za instalaciju i to nek ti bude boot disk. Instaler ne bi trebao da dira nista drugo. update-grub potrazi po svm diskovima
ostale sisteme.
Da ali sta se desava ako iz builo kog razloga-promenim disk itd? Bojim se jer prosli put kad je prsao Linux-nisam znao kako da ga oporavim, rerinstaliram, sta vec- abila mi frka jer je na istom disku bio I WIn. I onda sam samo ubiio particiju sa Linuxom. Sad bih hteo WIn + Linux al se bojim da ne bude sex neki...al ne onaj pravi :) vec PC sex :)
 
Da ali sta se desava ako iz builo kog razloga-promenim disk itd? Bojim se jer prosli put kad je prsao Linux-nisam znao kako da ga oporavim, rerinstaliram, sta vec- abila mi frka jer je na istom disku bio I WIn. I onda sam samo ubiio particiju sa Linuxom. Sad bih hteo WIn + Linux al se bojim da ne bude sex neki...al ne onaj pravi :) vec PC sex :)
Zato i jesam pristalica,da bude na posebnom HDD-u ili SSD-u.
 
kako to izvesti i čemu služi? Meni je Linux uvek na jednoj particiji, ne radim čak ni Swap-particiju jer imam dovoljno memorije( 4GB)
Дивим се људима који кукају на Видовс и као користе Линукс а ни за милиметар не одступају од Виндовс филозофије...

Две партиције (а имао сам и по три) односно засебна системска (/) засебна корисничка партиција ("/home") одвајају се ради лакше манипулације корисничким подешавањима и подацима.
Ако постоји засебна корисничка партиција онда се након реинсталације система нема потребе поново изводити подешавања система и програма већ се само поново инсталирају потребни пакети (дали неки посебни пакети у оквиру радног окружења или као неки посебни програми). Једино на шта треба обратити пажњу јесте да се сви кориснички налози истим редом креирају као што су били пре реинсталације (инсталације) система.

Нпр код мене на рачунарима корисничка партиција је стара више од 6-7 година са истим налозима иако је систем више пута реинсталиран односно инсталиране неке друге дистрибуције при том имам по три корисничка налога на сваком рачунару.

Тј када одлучим да инсталирам нову верзију немам потребе да улазим на супрузин и ћеркин налог ради подешавања већ им само поново креирам њихове налоге као што су били - сва њихова корисничка подешавања и подаци су им доступна и једино по чему знају да сам нешто мењао по систему јесте друга ознака оперативног система односно да недостају неки програми које још нисам инсталирао...

Што се тиче СВАП партиције и даље је креирам јер ми се дешава да и са 8 ГБ РАМа настане потреба за додатном меморијом - јеста да то није пријатно искуство али барем ми сигнализира да неки програм прави проблем.
 
Ajd jos par pitanjca
1. Ako ide na drugi hard jel mora biti prazan-ili je dovoljno samo particiju da mu napravim?
2. Da li da sklanjam SSD sa Windowsom tj da ga ne vidi fizicki-da ne bi doslo do nekog konflikta..?
3. Pri pravljenju bootabilnog USBa-obicno koristim Rufus-da li praviti sa MBR ili GPT file sistemom..? P.C. na ploci nemma BIOS nego UEFI.

1. Некада давно сам се играо и на два харда сам имао по један Вин 7 и по један Линукс на сваком харду... Време преласка са 32 битних на 64битне оперативне системе...
2. У принципу не би ако одрадиш онако како сам напоменуо у некој од претходних порука (груб од линукса инсталираш на хард диск на којем си инсталирао Линукс тако да не дира Виндовсов покретач).
3. При прављењу бутабилног усб је неважно како ћеш организовати фајл систем... При прављењу фајл система на хард диску предлажем ГПТ просто да се не смараш са логичким партицијама уколико ти падне на памет да се мало озбиљније упустиш у истраживање...
 
Evo kako izgleda particija sa SSd-a koja je izdvojena za ubuntu (kubuntu)

Vidljiva je ona i u Winu za (R/W) ali treba drajver...

Pogledajte prilog 632020
није ни чудо што ти не треба корисничка партиција- линукс користиш у стању након инсталације тако да и нема потребе да се размишљаш о одвојеној корисничкој партицији, за нас којима је линукс основни оперативни систем одвојена корисничка партиција има смисла...
 
Da ali sta se desava ako iz builo kog razloga-promenim disk itd? Bojim se jer prosli put kad je prsao Linux-nisam znao kako da ga oporavim, rerinstaliram, sta vec- abila mi frka jer je na istom disku bio I WIn. I onda sam samo ubiio particiju sa Linuxom. Sad bih hteo WIn + Linux al se bojim da ne bude sex neki...al ne onaj pravi :) vec PC sex :)
Човек ти је лепо рекао, груб инсталираш на хард диск на којем се налази линукс као једини оперативни систем. Уколико одлучиш да извадиш тај хард нећеш имати никакве проблеме са подизањем другог оперативног система који се налази на неком другом харду уколико је његов програм за подизање система инсталиран на том истом харду (ССД).
Проблем који си имао настајао је када имаш неколико оперативних система на једном харду или пак одабереш да линуксов груб инсталираш на харду на којем се налази Виндовс услед чега је груб преписиван преко виндовсовог покретача....
Дакле, нећеш имати проблема ако урадиш одвојену иссталацију на засебан хард диск
 
Nikada nisam probao, a šta će biti ako nema diska na kojem su Windblowsi, a boota se sa Linux diska koji 'zna' da je postojao i taj disk, a ja sam ga maknuo?
Ништа се неће десити, када уклониш други оперативни систем (да ли брисањем партиција или уклањања харда на ком се налази) груб ће га приказивати све док не извршиш надоградњу груба или пак га ручно не ажурираш (програм Grub customizer) након чега ће из груба нестати информацијама о оперативним системима који више не постоје у рачунару...
 
није ни чудо што ти не треба корисничка партиција- линукс користиш у стању након инсталације тако да и нема потребе да се размишљаш о одвојеној корисничкој партицији, за нас којима је линукс основни оперативни систем одвојена корисничка партиција има смисла...
Pa sto da komplikujem kada nema potrebe , odlicno sve radi :aha2:
Toliko sam distribucija probao ali Kubuntu mi je najbolje legao :)
 
Дивим се људима који кукају на Видовс и као користе Линукс а ни за милиметар не одступају од Виндовс филозофије...

Две партиције (а имао сам и по три) односно засебна системска (/) засебна корисничка партиција ("/home") одвајају се ради лакше манипулације корисничким подешавањима и подацима.
Ако постоји засебна корисничка партиција онда се након реинсталације система нема потребе поново изводити подешавања система и програма већ се само поново инсталирају потребни пакети (дали неки посебни пакети у оквиру радног окружења или као неки посебни програми). Једино на шта треба обратити пажњу јесте да се сви кориснички налози истим редом креирају као што су били пре реинсталације (инсталације) система.

Нпр код мене на рачунарима корисничка партиција је стара више од 6-7 година са истим налозима иако је систем више пута реинсталиран односно инсталиране неке друге дистрибуције при том имам по три корисничка налога на сваком рачунару.

Тј када одлучим да инсталирам нову верзију немам потребе да улазим на супрузин и ћеркин налог ради подешавања већ им само поново креирам њихове налоге као што су били - сва њихова корисничка подешавања и подаци су им доступна и једино по чему знају да сам нешто мењао по систему јесте друга ознака оперативног система односно да недостају неки програми које још нисам инсталирао...

Што се тиче СВАП партиције и даље је креирам јер ми се дешава да и са 8 ГБ РАМа настане потреба за додатном меморијом - јеста да то није пријатно искуство али барем ми сигнализира да неки програм прави проблем.
Koji god sistem da koristim, moji podaci idu na nesistemsku particiju! Nisi odgovorio na najvažnije: kako "/home" preseliti na drugu particiju?
 
kako "/home" preseliti na drugu particiju?
U Unixu se sve mapira na dir. na /home mapiras particiju tako sto u /etc/fstab kazes da tu i tu particiju mounmtuje tu i tu sa tim i tim opcijama.
Na pr:
Kod:
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
#
UUID=9f697a2b-feef-4b20-bf5f-def6229765ab / ext4 defaults,noatime,discard 0 1
UUID=27aa0780-97b9-42d6-806b-9cdd3998827a /home ext4 defaults,relatime 0 2
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
/home/swapfile none swap defaults 0 0
 
Sta kaze ovo...

Do You Need a Separate Home Partition?

If you've installed Ubuntu and chose the default options while installing Ubuntu, you might not realize it but you won't have a home partition. Ubuntu generally creates just two partitions; root and swap.
The main reason for having a home partition is to separate your user files and configuration files from the operating system files.
By separating your operating system files from your user files, you're able to upgrade your operating system without fear of losing your photos, music, videos, and other files.
Other reasons it's better to create a separate home partition:
  • Migrating to a large home partition later is much easier.
  • If you store a very large number of small files in your home folder, it could slow overall access to the root filesystem files as well.
  • If the home partition completely fills up, the file system won't crash.
  • In the case of a failed system upgrade, all data on your home partition remains safe.
  • Reinstalling the OS is much faster when all data files are on a separate home partition.
  • Some swap and file system areas like temporary files or swap files are accessed frequently. Storing the home partition on a fast SSD drive and keeping swap and root partitions on a standard drive can extend the life of your SSD drive.

Ja uvek idem na custom instalaciju , napravim root i to je to.
Linux mi nije main OS ... svakako kome jeste naravno da treba da pravi home particiju i ako hoce swap.
Samo treba znati sta radis ... jer lako moze prilikom instalacije da shebes sve :aha2: zato nubinama preporuka na posebnom disku drugi OS.
A backup kako win-a tako i linuxa uvek za nedaj Boze :)
 
Ubuntu Finally Removes the Amazon Web App You Never Use

2623034032315d5cf0bcf5e213ff5547
By Joey Sneddon · Updated 13 hours ago

call-out.jpg



The Amazon web app has been a part of the Ubuntu desktop for the past 8 years — now Ubuntu has decided to part with it.
I don’t expect many Ubuntu users will mind its removal, if they even notice its gone!
First introduced in Ubuntu 12.10, the Amazon web launcher gives Ubuntu users an easy, out-of-the-box shortcut to the Amazon website.
And I do mean easy: an Amazon icon is pinned to the desktop launcher on all new installs by default.
But not for much longer.
Amazon Web App Removal
Amazon as a Web App in Ubuntu
It’s been around since 2012
Ubuntu 20.04 ‘Focal Fossa’ will not include the Amazon web launcher.
The change was revealed in a recent update to the ubuntu-meta package in the ‘focal’ development builds. It explicitly drops the ubuntu-web-launchers dependency in full.
And since the Amazon web app is the last remaining “shortcut” provided by this package, it really does mean “adios Amazon!”.
For many the Amazon web launcher was synonymous with the Shopping Lens, Canonical’s poorly received decision to show Amazon product results in the stock app launcher whenever a user searched for an application or file.
But despite the assumption they were connected, they weren’t; uninstalling the launcher did not affect the scope, or vice versa.
From launcher to app to launcher
Over the course of eight years the “launcher” underwent various changes throughout, including a brief spell as a well-integrated web app running in a dedicated window with launcher quicklist, notification support, etc.
Thesedays it’s literally just a shortcut that opens a locale-specific version of the Amazon website a new browser tab (with Canonical’s affiliate code appended automatically so they can earn small % of sales made, giving users a passive way to support Ubuntu).
Will it be missed?
The Amazon web launcher was unwanted, and went largely unused. I find it hard to believe that many Ubuntu users will miss its inclusion (though they even notice that it’s gone in the first place).
And if they do? Well, Ubuntu still has a web browser…

https://www.omgubuntu.co.uk/2020/01/ubuntu-removes-the-amazon-web-app
 
Ljudi imam telefon sa Tizen OS. Prodao bih ga jer mi sistem ne odgovara. Telefon je gotovo nov. Vidim po netu da programeri tragaju za televizorima sa ovim sistemom da bi razvijali aplikacije. Ako je neko zainteresovan, neka mi se javi. Ne bih ga dao za manje od 130e, odmah da se razumemo.
 
Sta kaze ovo...

Do You Need a Separate Home Partition?

If you've installed Ubuntu and chose the default options while installing Ubuntu, you might not realize it but you won't have a home partition. Ubuntu generally creates just two partitions; root and swap.
The main reason for having a home partition is to separate your user files and configuration files from the operating system files.
By separating your operating system files from your user files, you're able to upgrade your operating system without fear of losing your photos, music, videos, and other files.
Other reasons it's better to create a separate home partition:
  • Migrating to a large home partition later is much easier.
  • If you store a very large number of small files in your home folder, it could slow overall access to the root filesystem files as well.
  • If the home partition completely fills up, the file system won't crash.
  • In the case of a failed system upgrade, all data on your home partition remains safe.
  • Reinstalling the OS is much faster when all data files are on a separate home partition.
  • Some swap and file system areas like temporary files or swap files are accessed frequently. Storing the home partition on a fast SSD drive and keeping swap and root partitions on a standard drive can extend the life of your SSD drive.

Ja uvek idem na custom instalaciju , napravim root i to je to.
Linux mi nije main OS ... svakako kome jeste naravno da treba da pravi home particiju i ako hoce swap.
Samo treba znati sta radis ... jer lako moze prilikom instalacije da shebes sve :aha2: zato nubinama preporuka na posebnom disku drugi OS.
A backup kako win-a tako i linuxa uvek za nedaj Boze :)

Slazem se

Najbolje je napraviti /root, /home i /swap. Jednostavni razlozi:
- odvajanjem roota od homa omogucuje reinstalaciju sistema tako da svi podaci i konifugracije ostaju
- swap nije obavezan ali moze da dovede do zakucavaja sistema ako ne postoji. Meni se do desavalo na laptopu gde imam 16GB RAMa i sistem se zamrzavao i ako nisam nista preterano radio na njemu.

Ima jos par FS-a koji bi mogli da se odvoje, ali za pocetnije nije bitno ;)
 
Slazem se

Najbolje je napraviti /root, /home i /swap. Jednostavni razlozi:
- odvajanjem roota od homa omogucuje reinstalaciju sistema tako da svi podaci i konifugracije ostaju
- swap nije obavezan ali moze da dovede do zakucavaja sistema ako ne postoji. Meni se do desavalo na laptopu gde imam 16GB RAMa i sistem se zamrzavao i ako nisam nista preterano radio na njemu.

Ima jos par FS-a koji bi mogli da se odvoje, ali za pocetnije nije bitno ;)
Ako swap ne postoji, Linux radi Swap DATOTEKU! Sa 16 GB memorije je za to potrebno ponekad čak i do 16 GB prostora na disku!
I ja sam jednom 'zatukao' Linux Mint jer sam slučajno CELI disk popunio svojim datotekama!
 
Ljudi imam telefon sa Tizen OS. Prodao bih ga jer mi sistem ne odgovara. Telefon je gotovo nov. Vidim po netu da programeri tragaju za televizorima sa ovim sistemom da bi razvijali aplikacije. Ako je neko zainteresovan, neka mi se javi. Ne bih ga dao za manje od 130e, odmah da se razumemo.
Нисам знао да се Таизени продају по Европи?
Да није случајно купљено на далеком истоку где су фрекфенције на којима ради мрежа малко другачије но у Европи?
 
Ako swap ne postoji, Linux radi Swap DATOTEKU! Sa 16 GB memorije je za to potrebno ponekad čak i do 16 GB prostora na disku!
I ja sam jednom 'zatukao' Linux Mint jer sam slučajno CELI disk popunio svojim datotekama!
Ne radi. Ja koristim swap file, nikad nisam pravio posebnu particiju. Nego ext4 uzima jedno 5% prostora da ne bi do toga doslo,
sto moze da se eliminise ili poveca po potrebi.
 
Slazem se

Najbolje je napraviti /root, /home i /swap. Jednostavni razlozi:
- odvajanjem roota od homa omogucuje reinstalaciju sistema tako da svi podaci i konifugracije ostaju
- swap nije obavezan ali moze da dovede do zakucavaja sistema ako ne postoji. Meni se do desavalo na laptopu gde imam 16GB RAMa i sistem se zamrzavao i ako nisam nista preterano radio na njemu.

Ima jos par FS-a koji bi mogli da se odvoje, ali za pocetnije nije bitno ;)
Ja imam / na SSD, a /home na HDD.
 
Нисам знао да се Таизени продају по Европи?
Да није случајно купљено на далеком истоку где су фрекфенције на којима ради мрежа малко другачије но у Европи?
Bez brige, rade i na Europskim mrezama,konkrrtno Telenor kod mene.Kupljen je u Franciji,moze ako treba i faktura o kupovini
 

Back
Top