Quantcast

Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.206
Imam pitanje! Imam dva jednostavna identična XLS ( MS format 2003) sa različitim nazivima. Kada prvi otvaram sa LibreOffice, čim makne onu najavnu masku odmah ga otvori. Uz taj prvi otvoren idem otvarati taj drugi dokument i to traje nekih 10-ak sekundi???? WTF? LibreOffice je 6.0.7.3 na Linux Mint 19.2 Tina, 32-bit.

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.688
Imam pitanje! Imam dva jednostavna identična XLS ( MS format 2003) sa različitim nazivima. Kada prvi otvaram sa LibreOffice, čim makne onu najavnu masku odmah ga otvori. Uz taj prvi otvoren idem otvarati taj drugi dokument i to traje nekih 10-ak sekundi???? WTF? LibreOffice je 6.0.7.3 na Linux Mint 19.2 Tina, 32-bit.
Занимљиво, шта се дешава кад отвориш прво тај други документ?

Commie

Buduća legenda
Poruka
41.725
Inace zram i zswap su super featuri jer omogucavaju kompresovanje pa swapovanje. zram pravi swapfile u ram-u, a zswap samo kompresuje
vise prostora. Windows 10 jedini od Windows-a ima ovaj feature i to od pre jedno godinu-2 dana i to samo zram mislim.
Od te kompresije nemas gotovo nista.
Da je super opcija i da kompresuje prilicno dobro i Android bi disao na 2GB rama.
Rekoh glupa i nepotrebna opcija.

Dobro nije nepotrebna ... tu je kako bi se neko njom hvalio , a korisnici imaju 1-2% vise prostora za sistem hahahahaha.

Commie

Buduća legenda
Poruka
41.725
Inace zram i zswap su super featuri jer omogucavaju kompresovanje pa swapovanje. zram pravi swapfile u ram-u, a zswap samo kompresuje
vise prostora. Windows 10 jedini od Windows-a ima ovaj feature i to od pre jedno godinu-2 dana i to samo zram mislim.
Od 2016 god.

Pustas poluinformacije.

Tacnije implementacija u w10 je slicnija zswap-u nego zram-u.

Pazi vamo..

zram is a "compressed ramdisk", which you may or may not use as a swap device.

zswap provides transparent memory compression, which happens before the pages are swapped out to disk.

bmaxa

Ističe se
Poruka
2.891
Od te kompresije nemas gotovo nista.
Kako nemas? Itekako pomaze kada nemas dovoljno RAM-a. Svodi se na to da
imas mnogo manje drljanja po disku sto povlaci responzivniji sistem.
Da je super opcija i da kompresuje prilicno dobro i Android bi disao na 2GB rama.
Pa Android i dise sa 2GB rama no ta konfiguracija i ide pod prtetpostavkom da
je to dovoljno rama, mozda su napravili i zram, posto vidim da nikada ne prikazuje
out of memory.

Commie

Buduća legenda
Poruka
41.725
Kako nemas? Itekako pomaze kada nemas dovoljno RAM-a. Svodi se na to da
imas mnogo manje drljanja po disku sto povlaci responzivniji sistem.

Pa Android i dise sa 2GB rama no ta konfiguracija i ide pod prtetpostavkom da
je to dovoljno rama, mozda su napravili i zram, posto vidim da nikada ne prikazuje
out of memory.
Za nas koji imamo vise od 4 ili 8GB to je tuki od opcije.

Gasi servise i programe u pozadini :per: i zestok slowdown..iako ima 8core cpu pa ti vidi.
Ima droid zram od kada ..secam se u aosp verzijama preko xda mogao si da uklkjucis ili iskljucis tu opciju.

bmaxa

Ističe se
Poruka
2.891
Od 2016 god.

Pustas poluinformacije.

Tacnije implementacija u w10 je slicnija zswap-u nego zram-u.

Pazi vamo..

zram is a "compressed ramdisk", which you may or may not use as a swap device.

zswap provides transparent memory compression, which happens before the pages are swapped out to disk.
To sam i rekao. Kada je Win10 omogucio zram sam pausalno rekao, tj nigde nisam naveo godinu.
Vidim da znas da guglas verovatno si prvi put sad cuo za to.

Commie

Buduća legenda
Poruka
41.725
Imam malo stariji tablet tipa 2015 god ... ima 2GB rama i uvek je tu na oko 1.5GB zauzeca a dise sa par programa otvorenih.
Bas cu da vidim koliko kompresija radi posao.
Verujem da su upravo zbog tih netbooka to i omogucili samo sto win ne ubija agresivno aplikacije kao androdi u pozadini , velika razlika.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.206
Swapfile u RAMU? valjda misliš na Memory Managment koji raznim aplikacijama 'objašnjava' da NE mogu da dobiju memorije koliko bi one rado požderale? A mnoge aplikacije se prosto takmiče koja će više memorije da poždere! :zcepanje:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.