Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

Screenshot from 2020-05-23 19-46-12.png

Toliko o tome da je ovo jedostavan sistem koji uvek radi. Radi *****. Ima li ovo neki fix? Znaci, nista nece da mi instalira.
 
Zašto Upgrade? Zašto ne čista instalacija? Ja sve svoje podatke držim na DRUGOJ particiji, na sistemskoj mogu da nabacujem kada god šta hoću! Jedino me hebe Thunderbird, moram da pazim kada se ko sa kim sinhronizuje, hoće da mi 'nevini' Thunderbird radi sinhronizacije obriše svu poštu sa gmaila ili servera provajdera! :super:
 
Nemam pametnija posla od toga da instaliram razlicite verzije linuxa po ceo dan. Druze, kukate na Microsoft, a ti i dan danas mozes da apdejtujes windows XP. Ovo ***** ne moze da apdejtuje sistem iz prosle godine.
Sad ja treba da budem programer, da editujem text fajlove u usr/lib/python3 i var/lib/update-manager jer sistem ne podrzava prelazak direktno sa 18.10 an 19.10, vec moras da prebacis prvo na 19.04, ali je i to istekla sistemska podrska pa moras da instaliras novi sistem.
Ovo ako nije smesna prica ja ne znam sta je.
 
Nemam pametnija posla od toga da instaliram razlicite verzije linuxa po ceo dan. Druze, kukate na Microsoft, a ti i dan danas mozes da apdejtujes windows XP. Ovo ***** ne moze da apdejtuje sistem iz prosle godine.
Sad ja treba da budem programer, da editujem text fajlove u usr/lib/python3 i var/lib/update-manager jer sistem ne podrzava prelazak direktno sa 18.10 an 19.10, vec moras da prebacis prvo na 19.04, ali je i to istekla sistemska podrska pa moras da instaliras novi sistem.
Ovo ako nije smesna prica ja ne znam sta je.
?? Pričaš o Linuksu ili o Windblowsima?? Celi dan? :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:Ja za 10 minuta nabacim Linuks sa svim osnovnim opcijama! A za Windblowse, prvo 20 minuta instalacija Win, onda se izhebem sa drajverima ako nema default drajvere, onda antivirus, BROWSER, Adobe, PDF-Creator, CCleaner, LibreOffice ako ne želim da pljunem hrpu evra za Office itd!

Eeee... i kada si sve to odradio, počinje SERIJA 'neophodnih i revolucionarnih' nadogradnji i sigurnosnih zakrpa! Izhebe te ko malog majmuna CELI DAN! :zcepanje: :zcepanje: :zcepanje:
 
Poslednja izmena:
Treba mi pomoc, imam problem da na sveze instaliranom ubuntu ne mogu da instaliram chromium i cinnamon. Otkucam komande kao sto stoji na internetu i nece. Izbacuje mi za chromium sledecu gresku:
Pogledajte prilog 701895
Да ли си пробао да га нађеш и инсталираш кроз неки од управника пакетима? Нпр синаптик (synaptic) или већ који сада користи Убунту? ж
Шта си од ризница оставио укљученим?
Чини ми се да ти недостаје chromium у ризницама које користиш?
У дебиану је команда само :
# apt install chromium
?
 
Nemam pametnija posla od toga da instaliram razlicite verzije linuxa po ceo dan. Druze, kukate na Microsoft, a ti i dan danas mozes da apdejtujes windows XP. Ovo ***** ne moze da apdejtuje sistem iz prosle godine.
Sad ja treba da budem programer, da editujem text fajlove u usr/lib/python3 i var/lib/update-manager jer sistem ne podrzava prelazak direktno sa 18.10 an 19.10, vec moras da prebacis prvo na 19.04, ali je i to istekla sistemska podrska pa moras da instaliras novi sistem.
Ovo ako nije smesna prica ja ne znam sta je.
сада видех и ове друге поруке - не кукај на Линукс ти си сам крив!
Користиш верзију која има кратак животни век и чија складишта више нису доступна!
Или користи неку од старијих дуго подржаних верзија или пређи на Дебиан 10 ко сав нормалан свет и заборави на надоградње на сваких 6 месеци... ;)
Што се тиче минта - исти к.... као и Убунту само другачије упакован...

Иначе можеш да користиш и та старија складишта само треба да измениш списак складишта - али то потражи у убунтуовој документацији...
 
сада видех и ове друге поруке - не кукај на Линукс ти си сам крив!
Користиш верзију која има кратак животни век и чија складишта више нису доступна!
Или користи неку од старијих дуго подржаних верзија или пређи на Дебиан 10 ко сав нормалан свет и заборави на надоградње на сваких 6 месеци... ;)
Што се тиче минта - исти к.... као и Убунту само другачије упакован...

Иначе можеш да користиш и та старија складишта само треба да измениш списак складишта - али то потражи у убунтуовој документацији...
Po čemu je Debian bolji od Minta, kojega koristim već 5 godina?
 
Po čemu je Debian bolji od Minta, kojega koristim već 5 godina?
По томе што Минт настаје као "друга рука" Дебиан тестинг гране...?
Дебиан пакује своју нову верзију у оквиру тестинг гране из које препакивањем настаје Убунту а препакивањем Убунтуа настаје Минт...
И Убунту и Минт додају неке своје пакете и преправке...
Самим тим што користе пакете који су још увек у тест фази имају више могућих проблема од Дебиана...
Дебиан је ипак ОС који настаје радом велике заједнице која је окупљена око пројекта док Убунту контролише компанија са неким својим визијама...
Што се тиче Минта... људи који раде на Убунту бар доста тога враћају ка Линуксу док Минтовци осим радног окружења (Цимет ) не унесе нека побољшања и новитете .... Бар их ја нешто нисам запазио по складиштима....
Минт јесте променио донекле филозофију и више не јури Убунту са сваком новом верзијом али мени и даље он не улива неко поверење обзиром да и даље зависи од Убунтуа и његових измена (а беше ту занимљивих детаља у претходном периоду)...
 
Podigao Madzaro, to mi se vizuelno najvise svidelo + imas Refresh desktop :heart2:. Iz meni nekog nepoznatog razloga, ta opcija mi je bitna, volim da osvezavam kondenzatore. Na ubuntu me najvise nerivralo sto nemas refresh i sto je taskbar na vrhu.
Manjaro je best distro trenutno, po meni. Nema cimanja, rolling znaci nema velikih apgrejda i miran si.
 
Manjaro je best distro trenutno, po meni. Nema cimanja, rolling znaci nema velikih apgrejda i miran si.
Malo sam se pomucio, ali sam uspeo da instaliram i Cisco VPN i da se rdp konektujem na posao na windows. Bas mi se svidja OS, ali mi je sve napor jer totalno drugacije funkcionise od Win-a.

Ima li negde, moze i na drugom forumu, neki kratak tutorijal za Linux jer su mi koncepti repozitorijuma, distroi, folderi, particije, sve mi je to spansko selo. Msm snaci cu se, ali mi je sve cimanje zesce jer ne znam nista o sistemu.
 
Malo sam se pomucio, ali sam uspeo da instaliram i Cisco VPN i da se rdp konektujem na posao na windows. Bas mi se svidja OS, ali mi je sve napor jer totalno drugacije funkcionise od Win-a.

Ima li negde, moze i na drugom forumu, neki kratak tutorijal za Linux jer su mi koncepti repozitorijuma, distroi, folderi, particije, sve mi je to spansko selo. Msm snaci cu se, ali mi je sve cimanje zesce jer ne znam nista o sistemu.
Polako, ne moze sve za 5 minuta, navici ces se i posle ce ti Windows delovati skucen :P
Jedno po jedno, samo strpljivo.
 
Manjaro je best distro trenutno, po meni. Nema cimanja, rolling znaci nema velikih apgrejda i miran si.
:rotf:
Apgrejd Ubuntua je nemoguca misija. Cista instalacija i pici. Za 15min vs satima i obicno pukne.
Nije tacno , redovno sam azurirao na novu verziju Kubuntu i radi sve lepo ... bude nekih bagcina ali resi se ...
Sta da se radi nije kao Win ali moze da prodje.
Ne znam kakvi raspadaki distro koristis pa moras svaku novu verziju od nule da radis :(
 
E tako isto i za tebe odgovor kada ti ne radi W10 ... ko zna sta si sjebao.
Na Linuxima ima 10x vise problema nego na Winu ... ali nema toliko korisnika pa i nikoga ne brine linux prica.
Nije problem što 'ne radi', nego je problem što radi VIŠE nego što treba i zaguši sporije makine! :zcepanje:Nisam ja kupio tu makinu da bi Majkrosft vrtio svoje 'neophodne' servise na MOJOJ mašini i trošio 'moju' struju! Neka SEBI kupe makinu i tamo vrte SVOJE servise! :zcepanje: :zcepanje:
 
Poslednja izmena:
Malo sam se pomucio, ali sam uspeo da instaliram i Cisco VPN i da se rdp konektujem na posao na windows. Bas mi se svidja OS, ali mi je sve napor jer totalno drugacije funkcionise od Win-a.

Ima li negde, moze i na drugom forumu, neki kratak tutorijal za Linux jer su mi koncepti repozitorijuma, distroi, folderi, particije, sve mi je to spansko selo. Msm snaci cu se, ali mi je sve cimanje zesce jer ne znam nista o sistemu.
Можда може да помогне око неких основних термина:
"Сигурни кораци малог пингвина"- јесте мало старија књижица али је писана са намером да потпуног почетника уведе у свет линукса уз Убунту 10.04... Ако сравниш своја досадашња искуства и оно што ћеш наћи у овој књижици биће ти довољно да лако разумеш и документацију других ГНУ/Линукс дистрибуција.

(Што се тиче радног окружења које се користили на Убунту 10.04 и касније 10.10, у питању је Гном 2 чији развој сада иде кроз радно окружење познато као Мејт (Mate) )....
 

Back
Top