Quantcast

Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

bmaxa

Aktivan član
Poruka
1.368
Nisam koristio za sistem, samo sa strane. Inace ext4 ne primecujem da je usporen, a stoji mi na jednom od 240GB.
zfs mi je na tri druga diska. Inace trebalo bi dobro da se ponasa za sistem, posto SSD radi kao i ZFS nema destruktivni
apdejt. No, zfs nije u kernelu pa se mora posebno stavljati da se ucita u initramfs, sto sa sobom nosi rizik.

DekiYU

Buduća legenda
Poruka
30.467
Vidi imam odlican ssd sa mlc memarom i u winu je particija od 206 Gb i to radi lepo , leti transfer itd --- sa istog ssd-a odvojeno za ext4 particiju za Kubuntu ... e u okviru tog sistema ,performanse su ocajne , jako sporije radi (kopiranje), verovatno zbog velicine particije..e da li tu ima neki fix ili je to to...zato pitam za zfs ...

DekiYU

Buduća legenda
Poruka
30.467
Ma ucitavanje sistema je fenomenalno cak i brze nego W10 pod fast boot opcijom, nego je kopiranje fajlova usporeno ali to je to , zbog velicine particije...
Iskreno ni 30 GB mi na linixu nije potrebno , znao sam i 20 da odvojim i radi sve lepo.
Mada da mu odvojim 64 verovatno bi i kopiranje bilo brze ...

ДраганЖ

Aktivan član
Poruka
1.404
Ma ucitavanje sistema je fenomenalno cak i brze nego W10 pod fast boot opcijom, nego je kopiranje fajlova usporeno ali to je to , zbog velicine particije...
Iskreno ni 30 GB mi na linixu nije potrebno , znao sam i 20 da odvojim i radi sve lepo.
Mada da mu odvojim 64 verovatno bi i kopiranje bilo brze ...
Ако ти систем служи само д бациш поглед на изглед и да га с времена на време користиш онда је то довољно простора за системску партицију мада ако желиш да систем и са тако мало простора нема успорење при копирању великих фајлова онда одреди још једну партицију при инсталацији од неких 10ак Гб коју ћеш монтирати са /tmp .
Уколико пак желиш да користиш неки линукс активно онда системску партицију не мању од 60 Гб и корисничку партицију не мању од 100Гб...
Када се редовно користи Линукс некако се брзо попуни та корисничка партиција а ако има више корисника онда без 200-300гб за корисничку не замарати се..