Linux ili windows sta je bolje

Sta je bolje?


  • Ukupno glasova
    30
  • Anketa je zatvorena .
razlika je drasticna
neko voli sve na tacnu a neko da se potrudi

kad smo kod toga upravo se u u Ubontu trude da ti sve daju "na tacni", zaista ne vidim kako bi to moglo biti jednostavnije?
čim instaliraš sistem imaš sve programe koji su ti potrebni za nesmetano funkcionisanje, jedino ako sam imaš neke dodatne prohteve pa više voliš neki drugi plejer od ponuđenog pa da ga instaliraš a za to će ti trebati samo par pokreta mišem - i to je bukvalno tako.
Jedino što je do tebe jeste da sam odabereš da li hoćeš druge programe ili nećeš bez da te neko uslovljava tvojom platežnom moći...
E sad, ako hoćeš da rizikuješ možeš i sam skinuti neki neproveren program sa sajta autora istog pa da rizikuješ sa istim razne komplikacije pri instaliranju i radu... Ali te niko ne tera da to radiš (osim sopstvene radoznalosti :D )
Ono što je za sada jedina mana linux-a u globalu jeste to što proizvođači određenih profesionalnih programa još uvek nemaju računicu (ili je imaju) pa iste ne prilagođavaju za druge OS osim Windowsa...
 
@Курир_Ђокица i davincovkod13

1. Kada je nastao windows za desktop racunare, a kada linux??
Mikrosoft je predstavio prvi windows u novemberu 1985, a prvi ubuntu se pojavio u oktobru 2004.

(najvise zastupljena distribucija linuxa je ubuntu)

2. Koliko cesto ste naisli na reklamu (tv, net, novine/casopisi) za windows a koliko cesto za linux?

3. Da li uvek vazi pravilo da ono sto je skuplje i bolje?
 
Poslednja izmena:
kad smo kod toga upravo se u u Ubontu trude da ti sve daju "na tacni", zaista ne vidim kako bi to moglo biti jednostavnije?

Ima muke da mucis ako ti neki deo hardwera nije kompaktibilan sa linuxom :D

Ono što je za sada jedina mana linux-a u globalu jeste to što proizvođači određenih profesionalnih programa još uvek nemaju računicu (ili je imaju) pa iste ne prilagođavaju za druge OS osim Windowsa...

Pa naravno da nemaju - pogledaj koliki deo zauzima linux na kucnim racunarima.
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems
 
Dosadili su mi i Windows i Linux...Windows XP je bio i ostao zakon...Windows 7 je nasminkana glupost,koristio sam ga i samo sam se nervirao i izgledom i opcijama...
Linux mi zablokira i onda moram da drzim dugme na laptopu da ga ugasim i posle cekam nekih 10 minuta da se upali,a jednom mi se desilo da se vise uopste nije podigo i morao sam da ga eliminisem sa hard diska...Kod linuxa samo to sto automatski instalira drajvere za vajrles internet inace je najobicnije njesra...
Mislim da se treba okrenuti i drugim alternativama- MacOS,OS/2 i ZETA/Haiku...
 
@Курир_Ђокица i davincovkod13

1. Kada je nastao windows za desktop racunare, a kada linux??
Mikrosoft je predstavio prvi windows u novemberu 1985, a prvi ubuntu se pojavio u oktobru 2004.

(najvise zastupljena distribucija linuxa je ubuntu)

2. Koliko cesto ste naisli na reklamu (tv, net, novine/casopisi) za windows a koliko cesto za linux?

3. Da li uvek vazi pravilo da ono sto je skuplje i bolje?

1. koliko znam 80-tih je win napravljen, a Linux-ov kernel ne Torvalds napisao negde početkom 90-tih ako se sećam, mada ja Linux smatram za istu stvar kao i UNIX koji je nastao krajem 60-tih tako da je Linux svakako "stariji" OS;)

2.Svakako na Win, jer je komercijalni, Linux je nekomercijalni proizvod, mada njega open source zajednica sasvim lepo propagira i reklamira.....;)

3.Ne mora da znači, ali u modernom kapitalizmu se ne ceni samo, sirovi kvalitet, tačnije kvalitet nije samo pouzdanost proizvoda, već i njegova lakoća upotrebe, savlađivanje naprednih tehnologija na njemu, tehnička podrška, koja je btw za Win besplatna, dok se za Linux plaća ;):p
 
1. koliko znam 80-tih je win napravljen, a Linux-ov kernel ne Torvalds napisao negde početkom 90-tih ako se sećam, mada ja Linux smatram za istu stvar kao i UNIX koji je nastao krajem 60-tih tako da je Linux svakako "stariji" OS;)

Jeste da se tada pojavio Linux ali je bio predvidjen za servere (tj. nije bio predvidjen za obicne korisnike). Tako da je tada vise bila bitna pouzdanost nego to kako izgleda i koliko je lak za nekog ko se prviput srece sa racunarom.

2.Svakako na Win, jer je komercijalni, Linux je nekomercijalni proizvod, mada njega open source zajednica sasvim lepo propagira i reklamira.....;)

Propagira se samo po forumima koji se bave linuxom i ustanovama koje imaju veze sa IT-tehnologijom. Obican korisnik nema odakle da sazna da postoji alternativa windows-u. Cak do pre neke godine, nisi mogao ni da kupis PC sa linuxom ili bez instaliranog windows-a.


tačnije kvalitet nije samo pouzdanost proizvoda, već i njegova lakoća upotrebe, savlađivanje naprednih tehnologija na njemu, tehnička podrška, koja je btw za Win besplatna, dok se za Linux plaća ;):p

Kada kupis laptop sa Ubutnu sve je fabricki namesteno isto kao i kada kupis laptop sa Windowsom. Nema sta da se podesava jer je vec sve podeseno tako da je prelak za upotrebu. Kada kupis takav racunar tebi i ne treba tehnicka podrska jer ne nastaju problemi kao sto nastaju kod Windowsa (bagovanje sistema, gomilanje otpada, fragmentacija memorije, virusi, crvi i ostale zivuljke). A i ako ti zatreba podrska imas na svakom koraku forume gde postoje ljudi koji mogu da ti pomognu da resis problem, postoji jos i manual, a postoji i besplatna pomoc iz Canonical-a (koji je napravio ubuntu).

Pre godinu dana moja drugarica je htela da kupi laptop i pitala me je za savet. Ja sam joj preporucio da uzme laptop sa Ubuntu-om jer za za iste pare moze da dobije racunar sa boljom konfiguracijom. Rekao sam da testira ubuntu mesec dana (i naravno da ako negde prigusti da me pita) i da posle, ako ne bude zelela ubuntu, da joj snimim windows. Nije proslo ni mesec dana i ona je vec "zaboravila" na windows jer se ispostavilo da joj se mnogo vise svidja organizacija podataka na ubuntu-u i to sto ima potpuno stabilan racunar koji moze da odgovori njenim potrebama.

P.S: Sto se tice OS-a ja sam ateista ali ipak nekako vise mi se svidja Linux jer je besplatan a i iz dana u dan je sve bolji i bolji. :)
 
Poslednja izmena:
za onog ko zna sta mu treba u svakom slucaju je svaki os bolji od wina,ali za mnoge druge je jednostavniji i naravno laksi za upotrebu.Sto se tice reklama naravno ima veze sa tim jer dobro nam je poznata ona stara cije se jaje vise prodaje kokino ili patkino?Mada verujem da bi se i linux vise koristio kad bi postao komercijalan jer ljudi su navikli da zele stvari koje im nisu dostupne jer verujem da vise korisnika wina su pirati nego legala:bye:
 
Ja imam neki OS OpenSolaris ustvari dobio sam ga uz "Svet kompjutera" i neznam kako da ga instaliram isti je kao Linux isti princip radi,on stalno traži da se konektujem na net ja probam da se konektujem i neće ja imam wireless i neće da se konektujem.
Dali neko zna kako da ga instaliram???
 
Ja imam neki OS OpenSolaris ustvari dobio sam ga uz "Svet kompjutera" i neznam kako da ga instaliram isti je kao Linux isti princip radi,on stalno traži da se konektujem na net ja probam da se konektujem i neće ja imam wireless i neće da se konektujem.
Dali neko zna kako da ga instaliram???
OpenSolaris - Installation Guide

Installing OpenSolaris From the Live CD

A и на форуму поменутог часописа имаш упутство за инсталацију OpenSolarisа.
 
Zna se da svaki windows voli da kaki vodu kada ne treba dok je linux miran i stabilan, ne povraca plavu krv kao win pa dajem vote linuxu :) Proporucujem ga jer na kompu imam dva OS, windows xp i ubuntu linux 9.10 a jedva cekam da izadje desetka, mislim da je u aprilu.
Sve u svemu, linux kida ;)
 
Eh, koristio sam i linux i Windows. Linux zbog sebe, jer sam hteo da naucim neke stvari, i generalno je vise nego dobar OS. Skoro sav softver koji je vezan za njega je besplatan, tako da mozete naci hrpu programa koji ce vam zameniti (neki cak i premasiti) programe koje ste koristili u windowsu (tacnije, ne morate ni daih trazite, nakon istalacije, u updatesu su svi na par megabajta downloada od vas :) . Takodje daje neverovatnu slobodu, tako da mozete skoro sve da menjate u njemu, i prilagodite ga sebi. Nazalost, linux je do sada bio manje dostupan sirokim narodnim masama (citaj nije dovoljno reklamiran), pa je i vecina softvera razvijana za windows platformu. Zato smo, nazalost, mi deca windowsa i vrlo nam je tesko da se prilagodimo slobodi koju daje linux. A oni koji uspeju da vide kroz "prozor" i predju na linux, znace o cemu pricam. Elem, evo da vidite kako u windowsu nije sve tako lose, ja sam evo ovako sredio svoj desktop. Lepo zar ne? :mrgreen:

http://img87.imageshack.us/img87/7852/desktopcostumization.jpg
 
није оригинално али је у неким ситуацијама нужно зло...
нап ако хоћеш да играш неку игрицу коју си навикао или радиш у неком програму на који си толико навикао да не можеш да користиш алтернативне....
 
Нажалост, игрице и коришћење апликација под виртуелизацијом је чисто губљење времена.
Корисницима треба систем који је:

  • Стабилан
  • Једноставан за коришћење
  • Подржава програме који су њему потребни за рад
Једноставно речено, Микрософт заиста нуди све 3 могућности које сам навео и из тог разлога његово присуство у пословању и кућним потребама за сада преовладава.
Дакле, не ради се о томе који ћеш систем имати већ о томе шта тај систем може да уради.

Линукс је заиста добар, али, сматрам да је за пословање тешко имплементирати из простог разлога јер су корисници навикли на сасвим другачије окружење и исто тако врло је тешко наћи програме (замена за претходне) који су потребни њима за рад (да не говорим о обучавању истих за рад на тим програмима).

Са друге стране, коришћење линукса као сервера је сасвим пристојно решење.
Наравно ово све може да падне у воду, уколико сам буџет нема граница. Мада, чисто сумњам.
 
Нажалост, игрице и коришћење апликација под виртуелизацијом је чисто губљење времена.
Корисницима треба систем који је:

  • Стабилан
  • Једноставан за коришћење
  • Подржава програме који су њему потребни за рад
Једноставно речено, Микрософт заиста нуди све 3 могућности које сам навео и из тог разлога његово присуство у пословању и кућним потребама за сада преовладава.
Дакле, не ради се о томе који ћеш систем имати већ о томе шта тај систем може да уради.

Линукс је заиста добар, али, сматрам да је за пословање тешко имплементирати из простог разлога јер су корисници навикли на сасвим другачије окружење и исто тако врло је тешко наћи програме (замена за претходне) који су потребни њима за рад (да не говорим о обучавању истих за рад на тим програмима).

Са друге стране, коришћење линукса као сервера је сасвим пристојно решење.
Наравно ово све може да падне у воду, уколико сам буџет нема граница. Мада, чисто сумњам.
Danas se sve vise koristi operativni sistem LINUX i verovao ti ili ne linux polako uzima deo kolaca microsoftu a uskoro ce i linux imati sve a i vise od windows-a. Citao sam da ce linux biti buducnost dok ce se windows brisati prasinu :D
 

Back
Top