lica za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cao svima
ispit sam imao u subotu i polozioI
Evo mojih pitanja

I OPSTI DEO
1.medjunarodni pravni izvori i sistem BZNR u Republici Srbiji

XII
1. Zadaci saveta za bezbednost i zdravlje na radu
2. Obaveze poslodavca u vezi donosenja posebnog programa o postupnom otklanjanju nedostataka
3. Inspekcijski nadzor


2. Prava obaveze i odgovornosti poslodavca i zaposlenih prema propisima iz oblasti rada

IX
1. Ugovor o radu
2. Duzina godisnjeg odmora
3. Kolektivni ugovor

II POSEBAN DEO
pismeni
- nosece skele
- procena rizika za radno mesto servisera u mojoj firmi

usmeni
1. nacin i postupak procene rizika
1. definicija "lice za bezbednost i zdravlje na radu" u smislu Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu
2. grupisanje opasnosti i stetnosti na radnom mestu i u radnoj okolini u zavisnosti od njihove vrste i prirode-mehanicke opasnosti
3. pregledi i ispitivanja opreme za rad i ispitivanje uslova radne okoline-pravilnik i sadrzaj

2. opste i posebne mere bezbednosti
-nije bilo kvitice postavljao je pitanja iz glave (fizicke stetnosti, vrste skela, blokade na masinama, ispitivanje radne okoline,..)

P.S Srecno svima
 
Ja imam neku knjigu koju je izdala grupa profesora sa fakulteta zaštite na radu iz Niša. Ima li neko informaciju da li ta knjiga valja? I molila bi nekoga da mi pošalje kombinacije sa pitanjima pošto sam sad tek sad na forumu saznala da postoje. moj mail je: mirjanast_78@yahoo.com
Unapred hvala.

Mirjana,

poslaću ti sada info o toj knjizi i pitanjima preko p.poruke da ne davim ovde na forumu!
 
Pozdrav svima,

Posto je i mene ista muka naterala i ja bih molio za ta ispitna pitanja i skripte vezane za polaganje ispita lica za obavljanje poslova BZNR-a jer sam juce podneo prijavu za polaganje. Moj mail je erehtejon@gmail.com , a sto se tice cena kostanja polaganja informacije o tome kao i formulare za prijavu nacicete na sajtu Ministarstva rada, zaposljavanja i socijalne politike.

Hvala unapred svima na pomoci, kao i na korisnim informacijama sa foruma!
 
Ej ljudi da li neko zna ili je polagao ispit za lice za protiv pozarnu zastitu? Bila bih mu vrlo zahvalna da cujem sta se tamo polaze i iz koje literature......

To se zove stručni ispit iz zaštite od požara i polaže se u vatrogasnim savezima a komisija i ispitivači dolaze iz Bg.Ja sam to položio pre 6-7 god. tako da sam zaboravio koje predmete polažeš ali znam da ima 6 predmeta i 6 ispitivača i kod svakog izvlačiš 3 ispitna pitanja.Pred polaganje kad se skupi grupa uvek u vatrogasnom savezu imaju predavanja koja traju otprilike 4 vikenda .
Za informacije zovi vatrogasni savez u tvom gradu pa pitaj kad će biti grupa za ispit.
Pozdrav i sretno
 
Molim ako neko ima pitanja za polaganje strucnog ispita o prakticnoj osposobljenosti lica za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu i poslova pregleda i ispitivanja opreme za rad i ispitivanja uslova radne okoline,ili ako je polagao to i ako nesto zna o tome

da li ima neko skriptu u pdf formatu za polaganje srtučnog ispita za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu i poslova odgovornog lica, i ako može da mi je pošalje
 
I jos jedno pitanje, da li ja kao preduzetnik sa manje od 10 zaposlenih mogu tj. smem sam da uradim Akt o proceni rizika posto zakon omogucava obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu. Koliko znam licencom se dobija dozvola obavljanja poslova BZR a posto preduzetnik sa manje od 10 zaposlenih moze sam da obavlja ove poslove logicno je da moze sam da uradi i sam Akt (naravno ako je u mogucnosti da ispostuje svu zakonom propisanu proceduru). Znam da se ovo pitanje provlacilo ranije ali bih zeleo konkretan odgovor.
 
Da li klima uredjaj u prodajnom objektu spada u opremu za rad nad kojom je neophodno izvrsiti preventivne i periodicne preglede? I da li je u prodajnom objektu (trgovinska radnja) neophodno izvrsiti preventivna i periodicna ispitivanja radne okoline (mikroklima, fizicke stetnosti, hemijske,...) ili je dovoljno samo da se navede da ne postoje s obzirom na radno mesto za koje se vrsi procena?
 
Da li klima uredjaj u prodajnom objektu spada u opremu za rad nad kojom je neophodno izvrsiti preventivne i periodicne preglede? I da li je u prodajnom objektu (trgovinska radnja) neophodno izvrsiti preventivna i periodicna ispitivanja radne okoline (mikroklima, fizicke stetnosti, hemijske,...) ili je dovoljno samo da se navede da ne postoje s obzirom na radno mesto za koje se vrsi procena?

Sto se tice klima uredjaja, dovoljno je da imate sklopljen ugovor sa nekim od servisa za odrzavanje. Uslovi radne okoline i merenje parametara je obavezno za sve radne prostorije u kojima se nalaze zaposleni. Ispitivanja se vrse u zimskom i letnjem periodu. Period vazenja strucnih nalaza je 3 godine. Procena rizika za radna mesta sa povecanim rizikom ne moze da se vrsi ako predhodno nemate ove podatke, isto vazi i za pregled i ispitivanje opreme za rad(tako bi trebalo, mada u praksi nije tako). Sto se tice radnog mesta ``trgovac`` dovoljno je u merama predvideti rokove za otklanjanje nedostataka i pribavljanje strucnih nalaza.
 
To se zove stručni ispit iz zaštite od požara i polaže se u vatrogasnim savezima a komisija i ispitivači dolaze iz Bg.Ja sam to položio pre 6-7 god. tako da sam zaboravio koje predmete polažeš ali znam da ima 6 predmeta i 6 ispitivača i kod svakog izvlačiš 3 ispitna pitanja.Pred polaganje kad se skupi grupa uvek u vatrogasnom savezu imaju predavanja koja traju otprilike 4 vikenda .
Za informacije zovi vatrogasni savez u tvom gradu pa pitaj kad će biti grupa za ispit.
Pozdrav i sretno

Ja sam polagao ovaj str.ispit iz zastite od pozara pre nesto oko godinu dana. A u januaru sam polozio i str ispit iz bezbenosti i zdravlja na radu. Za polaganje str ispita iz ZOP-a mora se ici na obuku, a ona traje u zavisnosti od inteziteta obuke izmedju mesec i 2 ipo meseca (zavisi od izvodjaca obuke, ja sam imao obuku oko 2 meseca zbog praznika oko nove godine). Na ovu obuku se moze ici i u neki od DVD-a (dobrovoljno vatrogasno drustvo). U BG-u ima dosta DVD-ova koji se uglavnom bave obukom za polaganje ovog ispita i obezbedjenjem objekata (ja sam npr isao u DVD Vracar). Ispitivaci su inspektori iz uprave protivpozarne policije (ustvari, to se sad zove uprava za vanredne situacije-promenili su naziv).
Obuka i ispit sadrzi 6 oblasti:
1. prakticni deo (postavljanje neke pumpe i spajanje creva i sl, ovo svi prodju)
2. Pravna regulativa iz ZOP-a (tj. propisi, nisam siguran za tacan naziv ovog dela, ali su propisi u pitanju)
3. sredstva za gasenje (CO2, prah, voda, pena, haloni, itd..)
4. sprave i oprema (pp aparati, hidranti, vat.vozila, oprema za spasavanje, itd..)
5. preventiva (razne ind.grane i kakvi objekti moraju biti za tu ind.granu, ventilacije, itd..)
6. Taktike gasenja (kako prof.vatrogasci gase, kako se odlazi do pozara, ko komanduje, da li se staje na crveno svetlo pri odlasku do pozara, i tako nesto...)

Ako padnes jednu ili dve oblasti, mozes polagati ponovo (uz doplatu oko 2000din za jednu oblast) i to samo oblast koju padnes. Ako padnes iz 3 ili vise oblasti, moras ponovo na obuku i polaze se ponovo svih 6 oblasti (mislim da se u ovom slucaju moze polagati tek nakon 3 meseca). Ispit je dosta laksi (tj. dosta je manji) od ispita iz bezbednosti, ali nije bas za potpuno potcenjivanje. Zavisi dosta od ispitivaca koji upadnu (kad sam ja bio, ljudi iz DVD-a su odmah rekli da je lik koji ispituje propise dosta strog, pa je oko 50% ljudi palo ovu oblast).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top