Lekovite biljke svuda oko nas

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.555
Kamilica

Kamilica
svima je dobro poznata biljka za koju se može reći da nema kuće u kojoj se ne nalazi. Drugi nazivi za nju su kamomila, maternjak, telenak... To je jednogodišnja biljka sa stabljikom visine 20 do 50 santimetara. Listovi su joj sitni, a cvetovi, koji se nalaze na vrhovima grančice, u sredini su žuti, oivičeni belim jezičastim laticama.

Kako postoji više sličnih vrsta, pravu možemo prepoznati po tome što je unutar cveta šuplja, a ne ispunjena kao kod divlje vrste ili bele rade. Cvet kamilice poznat je i po prijatnom mirisu. Biljka dobro uspeva na zapuštenom neplodnom zemljištu, poljima i uz puteve.


Smatra se da je stari Egipat postojbina kamilice i veruje se da je bila posvećena suncu. U jednom starom engleskom časopisu kamilica se spominje kao jedna od devet svetih biljaka.



kamilica-1441370899-67334.jpg


Kamilica je jedan od najstarijih lekova narodne medicine.

Terapijska upotreba ove biljke je česta i raznovrsna ne samo u narodnoj već i u naučnoj medicini. Njena velika prednost je što nije ni otrovna ni škodljiva. Kamilica je jedno od najboljih sredstava za lečenje zapaljenja kože i sluzokože. Pomaže i kod opekotina, rana i čireva. Korisna je za klistiranje, zapiranje i ispiranje polnih organa i ojedenih mesta. Kamilica se upotrebljava i za ispiranje očiju, usta, nosa i ušiju, kao i svih osetljivih organa. Korisna je i kod svih oboljenja creva i želuca, grčeva, upale debelog creva, nadutosti, kao i kod oboljenja bubrega, jetre i žuči. Pomaže i u lečenju razdražljivosti, nesanice, nervnih oboljenja i reumatizma.


(sa neta)
 
Nana (Mentha piperita) - Koja su sve lekovita svojstva biljke nana?



Nana(Menta)

Jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka našeg podneblja je NanaMentha piperita. Mada raste samoniklo, kao korov, veoma je dobro sredstvo za ublažavanje raznih zdravstvenih tegoba. Nana se danas uzgaja u mnogim krajevima širom sveta. Ona ima prijatan i delikatan ukus, a služi kao osvežavajući napitak čak i onda kada ne pomaže nekoj bolesti, jer je nana odlična za um i telo.



Biljka nana za lečenje raznih bolesti

1. Respiratorni problemi


Kao antispazmodik, čaj od nane može da oslobodi iritirajući osećaj u grlu koji tera na kašalj, čime se ublažavaju simptomi nadraženih respiratornih organa. Opušta mišiće grla i grudi, a uz ovaj čaj se mogu eliminisati svi aspekti prehlade i gripa. Zahvaljujući sadržaju mentola, nana pročišćava disajne puteve.

2. Otčepljenje sinusa

Menta u sebi sadrži mentol, koji je prirodni dekongestiv (sredstvo zaotčepljenje nosa), pružajući olakšanje sinusima od pritiska, koji se događa u stanjima prehlade i alergije.

3. Kašalj


Čaj od nane smatra se jednim od najboljih oružja protiv svih vrsta kašlja. On odlično deluje kao okrepljujuće i umirujuće sredstvo i stimulans, a velike zasluge ima i kao efikasni čistač sluzi i sekreta iz pluća. Sadržaj sirćetne i askorbinske kiseline u nani pomaže u razgradnji sluzi i doprinosi da se sluz izbaci iz pluća.

4. Bolovi u grlu

Od davnina je poznato da čaj od nane i mentol bombone idealno deluju kod iritacije grla, ublažavaju bolove i pomažu da se što pre oporavite. Topla tečnost od nane može da ublaži upalu grla koja je prirodan propratni efekat sezonskih simptoma prehlade.

5. Bol u mišićima

Nana poboljšava cirkulaciju i ispoljava protivupalne i analgetske efekte, koji pomažu ublažavanju bolova u mišićima. Mentol kao jedna od glavnih komponenti nane pomaže u ublažavanju upaljenog mišićnog tkiva.

6. Groznica

Ovo je možda najmanje poznata korist čaja od mente, ali on može biti efikasan i kod osećanja povišene temperature i groznice. Mentol rashlađuje organizam i zato efektno snižava temperaturu tela, i iznutra, i spolja.

7. Čaj za smirenje i opuštanje

Nana je veoma efikasna i za umirenje i jačanje nerava. Kombinovana s ruzmarinom i matičnjakom pojačava psihičku otpornost i leči emotivnu nestabilnost. Ukoliko patite od nervoze, lupanja srca, popijte šolju tople vode sa nekoliko kapljica eteričnog ulja nane.




8. Protiv nesanice

Čaj od nane se pije se u toku dana, a naročito uveče pre spavanja, da bi san bio mirniji.

9. Oči: zahvaljujući svom antioksidansnom dejstvu nana može sprečiti pojavu katarakte. Slobodno pijte nekoliko šolja dnevno čaja od nane. Obloge od nane se koriste kod osipa i kada su oči crvene.

10. Neprijatan zadah (halitoza): ukoliko imate problema sa neprijatnim zadahom, napravite napitak od 1 kašičice suve nane i 1 čaše vode. Pijte 2 čaše dnevno ili ispirajte usta ovom tečnošću.

11. Problemi sa kožom: zbog svojih antiseptičkih i antibakterisjkih karakteristika, nana se koristi i za spoljašnju upotrebu kod raznih povreda, uboda insekata, svraba i iritacije kože.

12. Reuma: ulje od nane često se upotrebljava za ublažavanje bolova kod osoba koje pate od reume.

13. Kamen u bubregu: u narodu postoje verovanja da lekovita svojstva čaja od nane mogu sprečiti pojavu kamena u bubregu.

14. Rak: nedavna istraživanja pokazuju da biljka nana sadrži određene enzime koji pomažu u uništavanju kancerogenih ćelija.

15. Stomak: Čaj od listova nane upotrebljava kao pomoćno sredstvo u ublažavanju simptoma lošeg varenja: grčeva, nadutosti, želudačne nervoze, gorušice, nadraženosti creva, povraćanja i zatvora. Nana deluje kao prirodni lek za stanjemučnine i bolova u želucu, za smirenje stomaka.



16. Protiv migrene

Čaj od nane stari je narodni lek protiv glavobolje, posebno ako je izazvana lošim varenjem ili promenom vremena. Još bolji rezultat postiže se kombinacijom .



17. Gubitak težine

Aroma ulja peperminta i neke od njenih organskih komponenti imaju moć da eliminišu apetit, tako da i sam miris ove supstance može negativno da utiče na prejedanje, a zatim i na gojaznost.

18. Nana ublažava bolove, upale i infekcije

19.
Jak čaj od jednakih delova nane i matičnjaka preporučuje se osobamasa poremećenim radom štitne žlezde. Ovaj čaj balansira i reguliše proizvodnju hormona i preporučuje se i osobama sa pojačanim i osobama sa smanjenim radom štitne žlezde.

20. Čaj od pitome nane jedan je od najboljih biljnih lekova za bolesnu jetru. Najbolji rezultati postižu se dogotrajnom terapijom čajem od jednakih delova nane i smilja. Pored ove čajne mešavine trebalo bi piti i kapsule sa suvim ekstraktom gujine trave.

21. Japanci, nadaleko čuveni po studioznosti, utvrdili su da miris nane stimuliše naše ganglije, pojačava budnost, koncentraciju i fokusiranost. Baš zato u Zemlji izlazećeg sunca zaposleni u velikim banakama udišu esencijalno ulje nane.

22. Rastvor etarskih ulja nane i ruzmarina u alkoholu pomaže kod sportskih povreda, bolova u kostima, zglobovima i mišićima.
 
Kantarion (Gospina trava)



1607947515857.png






Kantarion je poznat po svojim antibakterijskim i antiviralnim dejstvima, a zahvaljujući protivupalnom dejstvu koristi se kod rana i opekotina. Takođe se upotrebljava kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, za poremećaje varenja, stimulaciju lučenja želudačnih sokova i olakšanja varenja. Etarsko ulje kantariona sprečava grčeve, olakšava nadimanje i želudačne tegobe. Koristi se za smanjenje bola kod gastritisa i za zarastanje čira na želucu i na dvanaestopalačnom crevu.

Poslednjih godina kantarion postaje sve popularniji kao sredstvo u borbi protiv depresije, a postoje i brojna naučna istraživanja koja potvrđuju ovakvu upotrebu. Primenjuje se kod blagih i umerenih depresija. U poređenju sa antidepresivima kantarion je jednako efikasan, a pokazuje i manje neželjenih dejstava. Kantarion se koristi kod depresije, strahova, poremećaja raspoloženja u menopauzi, opsesivno-kompulsivnog poremećaja i sezonskih depresija (javljaju se u toku zimskih meseci zbog nedostatka sunčeve svetlosti).

Pokazuje antivirotsko dejstvo, pa se vrše ispitivanja o njegovoj primeni kod virusnih oboljenja HIV-a i hepatitisa C. Vaginalete kantariona se primenjuju kao dezinficijens, jer imaju široko antibakterijsko dejstvo. Kantarion se primenjuje za terapiju naglih promena raspoloženja kod žena u menopauzi, kao i kod noćnog mokrenja.

Kantarion je najpopularniji za povrede kože, rane, posekotine, ubode, čireve. Tradicionalno ulje kantariona se primenjuje za smanjenje bolova, kod reume, gihta i stanja povreda, otoka, podliva. Spolja se primenjuje ulje kantariona ili pripravci na bazi ulja kantariona kod povreda, upalnih procesa na koži, opekotina, za zarastanje rana, ubode insekata, hemoroide, vitiligo.
 
Matičnjak (Limun trava)




1607947585371.png




Matičnjak je trajna biljka s četverougaonom i jako razgranatom stabljikom visine do 60 cm. Listovi stoje suprotno, sa dugačkom peteljkom, jajastog su oblika, nazubljeni i slabo dlakavi. Cvetovi su beli ili belo-žuti, a nalaze se u pršljenastim cvatovima u pazušcima gomjih listova.

Matičnjak je veoma prijatnog mirisa, nalik mirisu limuna. Ukus mu je aromatičan. Cela biljka, a posebno kada se list nagnječi, odaje jak, veoma prijatan miris, koji podseća na limun, pa je poznata i kao "limun-trava". Cvetovi su beli, plavičasto beli, bledoružicasti ili žuckasto beli, smeštani u pazuhu listova..

Lekoviti deo biljke: Za lek se sabiru listovi pre nego što procvetaju, a cela biljka s vrežom i listovima dok cveta. Suši se brzo i oprezno u hladu i sa što manje dodira. Osušeni matičnjak ne sme se da se čuva u limenim posudama. Od matičnjaka se najviše ceni list, jer u ostalim organima ima malo lekovitih sastojaka, osim u cvetu, ali je cveta malo tako da nema praktičnu primenu. Najvažniji lekoviti sastojak matičnjaka je vrlo lako isparljivo mirisno eterično ulje.

Lekovito delovanje: Matičnjak je izvanredno sredstvo za sva srčana oboljenja. Jača srce i čisti krv. Matičnjak se preporučuje u lečenju histerije, hipohondrije, smetnji u menstruaciji, grčeva, koji su povezani s menstruacijom, zatim, kod nadutosti, grčeva u crevima, proliva, želudačnih tegoba, povraćanja na nervnoj osnovi, nekih oblika astme i svih depresivnih stanja.
Matičnjak je blag, dobar i veoma prijatan lek protiv nadimanja u organima za varenje, protiv neuralgije, histerije, gađenja, povraćanja i proliva, za jačanje organizma.
 
Žalfija(Kadulja)



1607947793692.png



Sam naziv žalfije (lat. Salvia officinalis) na latinskom Salvia potiče od reči salvare, što znači spasiti, izlečiti, jer su je još stari Rimljani veoma koristili u lečenju raznih bolesti, a officinalis znači lekovit. Na engleskom reč za žalfiju sage, označava mudrost, a koristili su je za stimulisanje koncentracije, za povećanje pamćenja, a smatra se da dorinosi i dugovečnosti.

Do otkrića antibiotika, čaj od žalfije je korišćen kod upala grla, ždrela, promuklosti, upala unutrašnjih organa, za vaginalna ispiranja, kod tuberkuloznog znojenja, gljivičnih infekcija. U medicinskom smislu žalfija je antibiotik širokog spektra. Primenjuje se i za regulaciju znojenja, kod toplotnih talasa u klimaksu, kod poremećaja menstruacije, za jačanje nerava, za pročišćavanje jetre, kod reumatizma.
 
1607947978510.png



Majčina dušica




Verovali ili ne, ali ova biljka je jedna od lekovitijih trava koje se mogu naći na našem području. Raste samonikla, ali da stvar bude još bolja, može se i uzgajati. Kada saznate koliko je dobra verujemo da ćete odmah potražiti adekvatnu saksiju za nju.


majčina dušica biljka

Ovo je višegodišnja biljka iz porodice mente, poznata još i pod nazivom timijan. Ono što je čini lekovitom i posebnom su njena esencijalna ulja. Možda ste i čuli za ulje timijana,.
Kako deluje majčina dušica kao lek?
Ona je antispazmatik, ekspertorans i karminitiv. Prostijim rečnikom, jer znamo da vam ovo mnogo ne znači, ublažava grčeve raznih oblika, ima sposobnost da očisti disajne puteve i smanjuje probleme nastale gomilanjem gasova. Pored toga, deluje umirujuće na nerve, ali i kao blagi analgetik , odnosno lek protiv bolova.
Glavna supstanca kojoj se pripisuju lekovita svojstva majčine dušice je timol koji ima snažna antiseptička svojstva pa samim tim i široku primenu.
U čistoj formi ,timol je toksičan, a danas se osim iz majčine dušice dobija i sintetički.Međutim, u šolji čaja od majčine dušice ili nekom površinskom tretmanu, kremi ili ulju timol se nalazi u manjim količinama i više je nego koristan.
Majčina dušica je biljka relativno niskog rasta koja cveta sitnim cvetovima roze, bele ili ljubičaste boje.
Verovali ili ne, ali postoji preko 350 vrsta ove biljke.
Odličan je izvor vitamina C, A, kao i sledećih elemenata: gvožda, riboflavina, bakra, mangana, kalcijuma, cinka, fosfora.
Pored timola, eterična ulja koja se mogu naći u majčinoj dušici su karvakol, borneol i geraniol.Sva ova ulja zajedno čine ovu biljku izuzetnom protiv bakterija (od stafilokoka do ešerihije koli i dalje od toga) kao i protiv gljivica. U suvim listovim ova ulja nalaze se u koncentraciji od 1%
Studije su pokazale da ulje timijana ima sposobnost da ubje MRSA bakteriju (ili zlatni stafilokok) na koži u roku od dva sata. MRSA bakterija je inače poznata po tome da je otporna na većinu antibiotika. Bezopasna je dok je nosimo na koži, ali ako uđe u krvotok izaziva ozbiljne komplikacije . Eto koliko je zapravo posebna biljka majčina dušica!

Protiv komaraca
Još jedan neobčan način da isprobate svojstva majčine dušice jeste da probate da se njome odbranite od komaraca. Studije su pokazale da oni baš i ne vole miris eteričnih ulja ove biljke. Isto tako, pokazalo se da nije dovoljno samo gajiti je u bašti ili saksiji.U ove svrhe, za odbranu od komaraca, potrebno je da uberete par listova i protrljate ih kako biste oslobodili eterična ulja.
Jasno vam je odmah da i ulje timijana može biti odličan saveznik u toj priči. Možete sami napraviti repelent- potrebno je samo da 4 kapi ulja timijana pomešat sa kašičicom maslinovog ulja i namažete kožu.
.
 
Lavanda




lavanda-pcele-1-880x495.jpg

Uzgoj lavande (Lavandula sp.) nekada je bio vezan samo za primorske i južne krajeve, ali se danas sve više uzgaja i u kontinentalnim predelima, čak i plantažno. Prekrasan ljubičasti cvet i opojan miris prvenstveno će privući pčele, a služi i kao dobra ispaša. Dakle, njen grm će dobro doći u svakoj bašti, jer će povećati bioraznolikost, privući pčele i bumbare, ali i oduševiti vas bojom i mirisom. Istovremeno, lavanda je fitonicidna biljka, koja sprečava pojavu lisnih vaši i mrava.

Naziv lavanda potiče od latinske reči lavare, što znači - kupati se. Eterično ulje lavande služi u proizvodnji parfema, sapuna i drugih kozmetičkih proizvoda. Lavanda je lekovita - eterično ulje ili čaj od lavande umiruju, smanju napetost, glavobolju, ublažava grčeve i pomaže pri zaceljivanju rana. Njeni cvetovi se koriste i u pripremi slatkiša.
 
Ruzmarin





1607948711447.png



ruzmarin2.jpg
Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) je jedna od najčešće korišćenih lekovitih, aromatičnih biljaka. Koristi ga fitoterapija, kozmetika ali je ova biljka i vrlo popularan začin. Miris i aroma ruzmarina potiče od etarskog ulja koje je osnovni aktivni princip ove biljke. Pored etarskog ulja (koje sadrži cineol, levi i desni kamfor, borneol, pinen), ruzmarin sadrži i tanine i saponine i gorke materije koje takođe doprinose lekovitosti ove biljke.
Ruzmarin se vekovima koristi u lečenju reumatizma, gihta, bolova u mišićima i artritisa.Ovo se objašnjava time što ova biljka sadrži nekoliko antioksidantnih jedinjenja koja su od velike pomoći kod artritisa. U prošlosti, kada nije bilo konzervanasa, ruzmarin se koristio za konzerviranje ribe i mesa. Ovakva upotreba ove biljke očuvala se u mediteranskoj kuhinji koja obiluje ovim začinom. Sposobnost ruzmarina da spreči kvarenje hrane, takođe se zasniva na delovanju antioksidanata, supstanci koje sprečavaju aktivnost slobodnih radikala. Slobodni radikali su glavni krivci za starenje ljudskog organizma i zato se ova biljka često može pronaći među sastojcima čajnih mešavina i ostalih biljnih pripravaka koji usporavaju proces starenja.

ruzmarin.jpg
U antička vremena, ruzmarin je važio za biljku koja poboljšava pamćenje. Senilnost i slabljenje pamćenja povezano je sa delovanjem pomenutih slobodnih radikala, a pored toga u ruzmarinu su pronađena jedinjenja koja sprečavaju poremećaj acetil-holina, što objašnjava korišćenje ove biljke u lečenju Alchajmerove bolesti. Pomenuta jedinjenja se apsorbuju kroz kožu, tako da je delotvorna i masaža skalpa uljem od ruzmarina. Ovo ulje, aromaterapeuti, preporučuju i kod depresije, verovatno zahvaljujući cineolu, jedinjenje koje stimuliše centralni nervni sistem. Masaža ovim uljem može biti od pomoći i kod opadanja kose i peruti, jer ruzmarin podstiče mikrocirkulaciju i deluje jako antiseptično.
Antioksidantno delovanje ove biljke korisno je i srčanim bolesnicima naročito onima koji pate od angine pektoris. U tom slučaju fitoterapeuti ga preporučuju u kombinaciji sa valerijanom, matičnjakom, imelom i glogom.
Narodna medicina preporučuje ruzmarin kuvan u mleku protiv kašlja i bolesti pluća.
Profesr Jovan Tucakov, naš najveći autoritet u fitoterapiji, ruzmarin preporučuje protiv belog pranja i za uređivanje neredovnog menstrualnog ciklusa (u kombinaciji sa kamilicom, odoljenom, matičnjakom i omanom). Zbog visokog sadržaja etarskog ulja ruzmarin se ne preporučuje trudnicama i maloj deci.
Zahvaljujući sadržaju tanina, ruzmarin može da zaustavi proliv. Adstrigentno (skupljajuće) dejstvo tanina i antiseptično delovanje etarskog ulja zaslužni su za to što se ova biljka često stavlja u paste za zube i razne vodice za održavanje oralne higijene.
Ruzmarin sprečava delovanje visokoreaktivnih molekula kiseonika, koji prouzrokuju starenje kože, stimuliše cirkulaciju, podstiče limfnu drenažu i podiže tonus mišića.
 
Bokvica


152187_shutterstock-1039874386_ls.jpg


Bokvica je jedna od najsvestranijih i najdostupnijih lekovitih biljaka. Ženska bokvica (Plantago major) i muška bokvica (Plantago lanceolata) imaju gotovo isto lekovito dejstvo koje je poznato već hiljadama godina. Koristili su ih drevni grčki i kineski doktori, a u srednjovekovnim knjigama o lekovitom bilju ta vrlo cenjena biljka se preporučivala za čak 24 različite bolesti.

Obe vrste bokvice koriste se u narodnoj medicini kao losioni i napici za rešavanje problema na koži, na primer, svrbež i ispucala koža, posekotina ili drugih površinskih povreda, ugriza insekata ili upale očiju. U unutarašnjoj upotrebi bokvica deluje kao blago sredstvo za iskašljavanje, a sluzi koje sadrži ublažavaju upale sluznice, pa je izvanredan lek protiv kašlja i bronhitisa. Takođe, može da olakša stanje kod astme, upale sluzokože disajnih puteva, laringitisa, faringitisa i različitih alergijskih reakcija koje izazivaju probleme sa disanjem.


Čini se da bokvica ima i antibakterijska svojstva jer novija istraživanja pokazuju da ekstrakt bokvice uspešno deluje kod plućnih infekcija. Zbog tanina deluje kao adstringens, a zbog sluzi ublažava upale. Upotrebljava se kod katara gornjih disajnih puteva, kod upale sluznice usne duplje i ždrela i kod sindroma nervoznih creva. U narodnoj medicini koristi se za lečenje rana, često u mešavini s kamilicom, za ispiranje ili obloga.



152283_shutterstock-573422263_ff.jpg
fo: Shutterstock
Smrvljeni listovi i njihov sok sprečavaju nastanak oteklina i svraba kod uboda insekata. Lišće bokvice stavljalo se u cipele da ublaži žuljeve nastale dugim hodanjem. Sveži sok preporučljiv je i za prolećni umor, za “čišćenje krvi” i podsticanje metabolizma. Zahvaljujući velikoj količini kalijuma deluje i diuretički.
 
Maslačak (Radič)


Maslačak je jedan od najboljih biljnih lekova za čišćenje organizma od nagomilanih toksina. Stimuliše rad organa za varenje i mokrenje, posebno jetre, creva i bubrega. Preporučuje se osobama koje muče kožne bolesti, a oni koji pate od slabog srca, povišenog pritiska ili su preživeli moždani udar, obavezno, na proleće, treba da sprovedu kuru svežim listovima i korenjem maslačka.
Svako dete zna kako izgleda maslačak. Međutim mali broj ljudi je svestan da je baš ova biljčica žutih cvetova koja raste svuda izuzetno lekovita. Listovi maslačka (Taraxacum officinale) su fantastična prolećna salata koja po ukusu podseća na radič ili ciroriju. Koren i list ove biljke koristi se kao potvrđeno narodno sredstvo za čišćenje organizma i izbacivanje toksina.
Maslačak

FOTO: PIXABAY
Zahvaljujući svom detoksifikacijskom efektu maslačak se preporučuje osobama koje pate od kožnih bolesti, posebnopsorijaze i ekcema, urinarnih infekcija i zatvora.
Koren se preporučuje i protiv artritisa, oseteoartritisa, reumatizma i gihta.
List maslačka koristi se protiv kamena u žučnoj kesi. Maslačak stimuliše sve žlezde i muskulaturu digestivnog trakta.

Svež koren i list u periodu od marta do maja sadrže mnogo manitola, suptance koja pomaže ljudima koji imaju problem sa slabim srcem, povišenim pritiskom, kao i onima koji su preživeli moždani udar.
Cvetovi maslačka sadrže supstancu helenin, vitamin A i vitamina B2 pa se preporučuju osobama koji pate od problema sa vidom u mraku (kokošije slepilo). Istraživanjima koja su sprovedena 2001. godine utvrđeno je da maslačak može da snizi nivo šećera u krvi,.
Maslačak nikako ne treba koristiti ako vam je blokiran žučni kanal.
 
Vodopija(Cikorija, Konjogriz)





Vodopija

Bogata vitaminima, mineralnim solima i inulinom, pravo je otkriće za lečenje mnogih problema i bolova koji se javljaju, poput malokrvnosti, glavobolje, oboljenja jetre i čira na želucu.


Ova manje poznata biljka lekovita svojstva ima zahvaljujući inulinu koji sadrži, kao i vitaminima K, P, B, C, ali i miteralne soli. Iako se svaki deo biljke može iskoristiti u razne lekovite svrhe, najčešće se upotrebljava koren, koji je, za razliku od drugih biljaka, zdraviji kad je suv nego kao svež.

Vodopija




Uglavnom se koristi u narodnoj medicini za lečenje oboljenja jetre, kao i protiv malokrvnosti. Za jačanje organizma upotrebljava se sok svežeg nadzemnog dela biljke. Vodopija se koristi i kod proliva, dijabetesa i bolova u grlu, kao i kod čireva. Ona pomaže i kod upornih glavobolja tako što se od svežih listova napravi sok i pomeša sa malo vinskog sirćeta i staviti kao oblog na glavu. Svež sok je značajan i protiv opadanja kose, tako što se utrlja u kore.
Ova lekovita biljka koristi se i kao zamena za kafu, tako što se koren ispeče i samelje u prah, a zatim skuva, procedi. Odlična je zamena za napitak prepun kofeina i ostalih štetnih sastojaka po zdravlje. Mnogi su nekada mešali omer korena vodopije i kafe kako bi dobili belu kafu
 
Hoću-neću(Voli me -ne voli me , Rusomača)




1607949727168.png



Od aktivnih komponenti, hoću-neću sadrži flavonoide (kvercetin, diosmetin, luteolin, hesperidin), glikozide, amine (acetilholin, holin, histamin, tiramin), etarska ulja (posebno kamfor), karotenoide, vitamine A, B, C i K.
Smatra se da lekovito dejstvo biljke uslovljava ukupna kombinacija većeg broja aktivnih principa, a ne jedan izolovani sastojak. Zbog toga se uvek preporučuje da se u svrhu tretmana koristi cela biljka, odnosno u slučaju hoću-neću, njen nadzemni deo (herba).
Upotreba hoću-neću u narodnoj medicini potiče još iz antičkih vremena, a podaci o njenom adstringentom delovanju mogu se naći u mnogim srednjevekovnim knjigama.

Danas, prva preporuka za upotrebu biljke hoću-neću je bilo koje spoljašnje ili unutrašnje krvarenje:
  • Obilno ili produženo menstrualno krvarenje
  • Krvarenje iz materice nakon porođaja
  • Krvarenje iz digestivnog trakta (čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu, krvarenje u crevima)
  • Krvarenje na nivou urinarnih puteva i organa
  • Lokalno nanošenje preparata koji sarže hoću-neću preporučuje se kod proširenih vena i hemoroida, posebno ukoliko postoji krvarenje
Delovanje biljke na zaustavljanje krvarenja može biti posredovano materijama sa delovanjem sličnim hormonu oksitocinu (oksitocin podstiče kontrakciju glatkih mišića koji okružuju krvne sudove, posebno onih u materici). Analizom aktivnih principa, nađeno je da neki od njih mogu delovati i na ubrzanje zgrušavanja krvi, koje takođe doprinosi bržem zaustavljanju krvarenja.
Osim u tretmanu krvarenja, hoću-neću može biti od pomoći i u tretmanu upale mokraćne bešike i dijareje. Takođe, pokazano je i povoljno dejstvo rusomače u tretmanu povišenog krvnog pritiska, obično u obliku čajnih mešavina.
 
Tušt




1607950005329.png


1607950065424.png





Tušt je veoma izdržljiva biljka koja raste praktično svuda – u baštama, dvorištima i uz ulicu i trotoare. Većina nas je čupa, jer narušava izgled betonskih površina, ne znajući da tušt spada u retku grupu korisnih korova.

Izvestan broj medicinskih studija pokazao je efikasnost tušta u smanjenju nivoa holesterola u krvi. Ova biljka je zapravo prepuna zdravstvenih koristi, uprkos tome što se smatra korovom. U zavisnosti od krajeva, tušt nazivaju još i tušanj, tušnjak, tušac ili portulak.

Tušt je poznat po tome što sadrži visoke nivoe karotena, antioksidanata, a takođe i vitamina A, C i E. U ovoj korovskoj biljci nalaze se i esencijalni minerali poput kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, cinka, fosfora i mangana. Sve ovo čini da se tušt smatra posebno korisnim za kožu, urinarni i digestivni sistem.
Biljka se odlikuje svojim sočnim zelenim listovima, crvenom stabljikom i žutim cvetovima. Tušt obično raste u područjima sa toplom klimom, poreklom je iz Azije, ali je široko rasprostranjen u našim krajevima i na Mediteranu.
Najveća korist ove biljke leži u njegovim mesnatim jestivim listovima koji sadrže visoke nivoe omega 3 masnih kiselina. Zapravo, tušt sadrži najviše ovih zdravih masnih kiselina u odnosu na sve postojeće lisnato zeleno povrće koje svakodnevno jedemo.


Uvođenje tušta pored redovne terapije značajno smanjuje nivo holesterola u krvi.
 
Hajdučka trava(Stolisnik)




Botaničko ime je dato prema grčkom junaku Ahilu –Achillea, i ima značenje da daje snagu. Nadzemni deo biljke u cvetanju sadrži do jedan odsto etarskog ulja (farmakopeja zahteva najmanje 0,13%), vlavonoide, vitamin K, gorku materiju ahilein, smole, stereole, tanine i dr. Etarsko ulje hajdučke trave dobija se destilacijom pomoću vodene pare, a sadrži pinen, cineol, tujon, kamfor, limonen, borneol.,

Hajdu%C4%8Dka-trava-3.jpg


Koristi se u obliku čaja za poboljšanje apetita, kod želudačnih tegoba, nadimanja i teškog varenja. U narodnoj medicini se koristi za zarastanje rana kao hemostiptik i ublažavanje bola. Hajdučka trava ulazi u sastav gorkih čajeva, čajeva za čišćenje, pojačano lučenje žuči, čaja za normalizaciju metabolizma i čaja za smirenje.
Spolja se upotrebljava kao antiflogistik slicno kamilici, za ispiranje, kupke, obloge. Hajdučka trava ulazi u sastav gorkih čajeva, čajeva za čišćenje, pojačano lučenje žuči, čaja za normalizaciju metabolizma i čaja za umirenje. Zbog prisustva vitamina C daje se kod krvarenja i hemoroida. Pri upotrebi hajdučke trave treba znati da kod osetljivih osoba može izazvati alergiju. Zato ljudi osetljive kože treba da koriste samo mlade, tek procvetale biljke, a čaj da piju u manjim količinama.

Lekovito delovanje: hajdučka trava ili stolisnik čisti i jača krv i probavne organe. Posebno je korisna za lečenje jetre, slezine, gušterače, žutice, navale krvi u glavu, katara u crevima i želucu, zatim grčeva, groznice, lupanja srca, bolova u krstima i leđima, neredovnih menstruacija, krvavih i zatvorenih šuljeva, nesanice, raznih osipa i čireva…
Čaj od stolisnika korisno deluje i leči ispucale ruke.. Tople kupke od stolisnika i kamilice ublažuju nervne bolove.
Smanjuje teškoće kod gihta i reumatizma. Povoljno deluje za lečenje šećerne bolesti, naročito u početnom stadijumu. Korisna je i kod prekomernog krvarenja.
Stolisnik spada među lekovita sredstva koja deluju svojim gorkim ukusom na sluznicu želuca, pa tako podstiče izlučivanje želudačnog soka, a samim tim pobuđuje apetit.
Povoljno deluje na resorpciju hrane. Lekoviti preparati sa stolisnikom, odnosno mešavina čajeva, pomažu kod gastritisa, kolitisa, grčeva u želucu i crevima. Kalijum, koji je sadržan u stolisniku potpomaže rad bubrega i krvotoka, te tako posredno utiče na rad srca, uspešno se koristi i kod ženskih bolesti.

1607950730086.png
 
Kopriva





Najznačajnije je napomenuti da kopriva sadrži izuzetno velike količine gvožđa. Bogatstvo ovim mineralom čini je najboljim prirodnim lekom protiv anemije, smanjuje sklonost ka krvarenju, ublažava preobilna krvarenja i prečišćava krv.
Pored gvožđa, ostali minerali koje kopriva sadrži su: kalcijum, magnezijum, fosfor i silicijum. Najbogatija je vitaminom C, ali s obzirom da se ne konzumira u svežem obliku, jer može izazvati probleme sa probavnim sistemom, dosta se ovog vitamina gubi termičkom obradom.
Preporučuje se blanširanje listova, pri čemu se manje gubi ovaj dragoceni vitamin, a ujedno se vlakna koja žare uništavaju.
Cvet koprive - © Pixabay

Pored vitamina C, kopriva sadrži u značajnoj meri i vitamin A, B2, B5 i K. U izuzetan sastav koprive ulaze i tanini, karoten, lecitin i brojne aminokiseline, belančevine i ugljeni hidrati što je čini lekom za mnoge bolesti, pri čemu ujedno vraća energiju i snagu organizmu i podiže odbrambenu moć imunosistema. Poseduje antibakerijska, antivirusna, protivupalna, diuretička svojstva, smanjuje bol i zaustavlja krvarenje.
Ubrzavanjem izlučivanja tečnosti iz organizma utiče i na regulaciju krvnog pritiska.
Stimuliše rad jetre i pankreasa, pomaže kod oralnih infekcija ( upala desni i angine), kao i kod oboljenja kao što su ekcem, akne i prekomerno opadanje kose.
 
Konoplja(industrijska)



309155_hemp_vs_mj.jpg


Industrijska konoplja i marihuana potiču od iste biljke, a to je kanabis (Cannabis) ili konoplja. Ona ima svoje dve podvrste, a to su industrijska konoplja i indijska konoplja tzv. marihuana.

Industrijska konoplja se razlikuje od marihuane po svojoj funkciji, uzgoju i primeni.



Industrijska konoplja se može koristiti na razne načine što marihuana ne može. To uključuje dodatke ishrani poput proteina, semenki, hladno ceđeno ulje, zatim kozmetika, proizvodi za životinje, odeća, CBD ulje, građevinski materijal, medicinske svrhe, i još mnogo drugih. Od konoplje danas može da se proizvede više od 75.000 proizvoda.
Sada se već na tržištu javljaju hibridi, koji podsećaju na marihuanu ili izgledaju potpuno isto, ali THC nije preko 0,3%, a CBD je od 15% pa naviše.



Konoplja je biljka budućnosti, zato što je to jedina biljka koja se 100% iskorišćava. Nažalost u Srbiji je nedostatak mehanizacije i tolerancije prema ovoj biljci. Mnogi investitori iz sveta koji bi želeli da investiraju u ovu industriju u Srbiji, odustaju kada vide da su nam dozvoljene svega tri sorte za gajenje. U Evropskoj Uniji lista dozvoljenih sorti konoplje broji preko 40. Nedostatak svesti i znanja o ovoj biljci u našoj zemlji je najveći problem. Zato se trudimo da nas što više ljudi čuje i nadamo se najboljem. Uspeh se vidi iz dana u dan, kako po broju proizvođača konoplje, tako i po broju posećenosti naših predavanja.
 
Šipurak(Divlja ruža)




1607952297757.png






Šipak ili šipurak, divlja ruža ili pasja ruža (Rosa canina) je biljka iz porodica ruža. Koren biljke je vrlo razvijen i duboko prodire u zemljište.


Plodovi divljeg šipka u velikim količinama sadrže pektin (do 25%) i fruktozu (30%), a vrlo su bogat izvor i različitih minerala od kojih se posebno ističu kalijum i gvožđe.
Od ostalih sastojaka šipak obiluje voćnim kiselinama od kojih je dominantna askorbinska kiselina (vitamin C), vitaminima, taninima, kao i karotenoidima.

Sadržaj vitamina C u plodovima je izuzetno visok – ima ga oko 1% , što ove plodove po sadržaju stavlja daleko ispred nekih voćnih vrsta za koje postoji mišljenje da su najbogatiji ovim vitaminom , kao što su citrusi.

Semenke šipka su bogate organskim kiselinama, vitaminima C i E, eteričnim i masnim uljima (do 8%). Ulje šipka sadrži velik nivo nezasićenih masnih kiselina (oko 55% linolne i do 27% linolenske), 22% oleinske kiseline, dok se deo zasićenih kiselina kreće od 6-12%.
Ulje semenki se koristi u kozmetičkoj industriji u preparatima za ublažavanje ožiljaka, bora, strija, kao i kod lečenja opekotina od sunčanja.
Svoju primenu divlji šipurak je našao i kod ostalih kožnih upala i oboljenja poput psorijaze i atopijski dermatitis i mnoge druge.
Divlji šipak je dobar i koristi se u borbi protiv gripa, kamena u bubregu, za bolji rad jetre.
Semenke se mogu koristiti za izlučivanje tečnosti iz tela, i kod upalnih procesa bubrega
. Pacijentima koji imaju problem sa peskom i kamenom u bubregu, preporučuje se čaj od divljeg šipka.
Cvetovi divljeg šipka koriste se protiv želudačnih grčeva i problema u radu želuca, kod zubobolje, kao i za ispiranje usta.



unnamed (5).jpg
 
Mlečni čkalj

Mlečni čkalj je poznat po mnogim imenima kao što su gujina trava, beli stričak, gospin trn, divja artičoka, magareća salata, sekavica, šarena badeljka… Često se poistovećuje s čičkom.

U narodnoj medicini se koristi samo njegovo zrelo voće i jako retko lišće. Ova biljka je u upotrebi više od 2.000 godina i uglavnom se koristi za čišćenje i regeneraciju jetre. Seme sadrži trigliceride, eterična ulja, smole, sluzi, tiramine, histamine, bakar i selen.

Zahvaljujući prisutnosti tiramina, mlečni čkalj povećava krvni pritisak. Koristi za lečenje astme, glavobolje i osipa. Već se dugo koristi protiv dijabetesa, nepravilne stolice, za lečenje hemoroida i drugih sličnih bolesti. Indijanci su ga koristili za lečenje čireva i kožnih bolesti. Neke preliminarne medicinske studije čak pokazuju da se mlečni čkalj može koristiti u sprečavanju rasta ćelija raka prostate.

Zovu je najcenjenija ženska biljka: Pomaže kod mioma, cista, neredovnih ciklusa.

154417_shutterstock-301353650_ff.jpg
 
Divizma

Divizma (divlji tabak, žutocvet, vučji rep…) raste na sunčanim kamenitim brežuljcima i stenovitom tlu. Poreklom je iz Evrope, severne Afrike i Azije, a uvezena je u Ameriku i Australiju. Cveće i lišće se koriste u narodnoj medicini.

Sadrži sluz, saponine, šećer, kumarin, beta-karoten, flavonoide i eterična ulja.

Divizma se koristi protiv kašlja, prehlade, promuklosti i reumatizma. Vrlo je dobra za plućne bolesti, hemoroide, jetru, slezinu i kašalj. Listovi su se ponekad i pušili protiv plućnih bolesti (u tradiciji Indijanaca). Ulje od cveća se dugo koristi protiv uhobolje, promrzlina, ekcema i drugih spoljnih rana.

Raste kao korov, a pravo je čudo narodne medicine: Ova biljka provereno smanjuje holesterol.

154425_shutterstock-1049883605_ff.jpg
 
Dobričica

Dobričica, poznata i kao niski bršljan, dobričava trava ili mesečnjak, ima brojna lekovita svojstva, a koristi se kao dodatak salati u mnogim zemljama širom sveta.

Sadrži holin, eterična ulja, saponine, tanine, smolu, sirćetnu i vinsku kiselinu.

Dobričica se koristi u tradicionalnoj medicini već hiljadama godina. Ona posebno dobro deluje na disajne organe i lečenje bolesti vezane za njih: sluz u plućima i grlu i bronhijalnu astmu. Ona ima pozitivan učinak na nervni sistem, bori se protiv parazita, podstiče menstruaciju, ublažava probleme želuca i creva. Ona takođe reguliše holesterol.

Iako se koristi kao salata i biljni lek već hiljadama godina, savetuje se da se koristi s oprezom (jer nije dovoljno naučno ispitana). Ova biljka je otrovna za stoku i konje.

Ubija želju za slatkišima, alkoholom i cigaretama: Biljka koju sami možete da uzgajate kod kuće.

154413_shutterstock-614926640_ff.jpg
 
Trava Iva



agroklub-2-cvetovi-su-privlacne-bledozuckaste-boje-880x495.jpg



"Trava iva i od mrtva pravi živa", narodna je izreka, a u selima na padinama Zlatibora i Murtenice još su živa sećanja na 'tuberkulozne godine' nakon Drugog svetskog rata kada je čaj od ove travke sačuvao meštane od izumiranja. Trava iva (Teucrium montanum) u narodu je još poznata i kao gorsko smilje. U jugozapadnoj Srbiji pripisuju joj se čudotvorne moći jer, kako ovde kažu, 'leči sve živo'.

Spisak bolesti koje iva leči je 'podugačak'. Izuzetno je gorkog i oporog ukusa jer sadrži obilje gorkih materija koje pomažu kod nadimanja i drugih bolesti želuca i creva. Pokazala se i kao odlično sredstvo protiv stresa i depresije, a delotvorna je i kod bolesti usta i grla, raznih infekcija, gljivica i afti. Čaj od ive leči grčeve i čisti krv. Blagotvorno deluje kod svih vrsta groznice, akli i dijabetesa.
Spremljena u vidu kupke, trava iva povoljno deluje na kožu, pogotovo ako su na njoj rane i druge vrste promena. Tinktura pomaže kod hemoroida, bolesti jetre i žuči, jer podstiče stvaranje i bolji protok žučne kiseline, dok u vidu balzama ublažava reumatizam.

Iva kao biljka, u većim količinama sadrži tanin, metanol, petrolejski etaer, hloroform i etilni acetat. Koristila se za lečenje još u antičko doba, a zbog specifičnih svojstava danas je u zvaničnoj medicini preporučuju za jačanje imuniteta.
 
Bela imela

Bela imela je biljka koja se spominje u mnogim nordijskim i keltskim legendama. Stari Evropljani joj pripisuju božanske osobine – muškost, plodnosti i ljubav.

Aktivni sastojci imele su polipeptidi, flavonoidi, lignini i biogeni amidi.

Koristi se za bolesti srca, reguliše krvni pritisak, zaustavlja krvarenje iz nosa, vrtoglavicu i grčeve. Otklanja tegobe vezane za klimaks: aritmija, lupanje srca, teskobu i otežano disanje. Ona igra važnu ulogu u prevenciji moždanog udara. Bela imela ima učinke i protiv raka. Osim toga, naučne studije su potvrdile da ova biljka olakšava bolove i smanjuje nuspojave kod hemoterapije i do 80 odsto.

154399_shutterstock-233698219_ff.jpg
 
Orah

Orasi – koliko su lekoviti?



Sastav
Orahovo jezgro (plod) sadrži dosta kalorija, ali i dosta korisnih i lekovitih sastojaka:
  • belančevine
  • biljna vlakna
  • biljne masti
  • biljna ulja
  • vitamine B1, B5 i B12
  • vitamin C
  • vitamin E
  • gvožđe
  • etrična ulja
  • inzitole
  • kalijum
  • kalcijum
  • magnezijum
  • nezasićene masne kiseline
  • omega-3 masne kiseline
  • tanine
  • ugljene hidrate
  • fosfor
Lekovita dejstva
Orahovo jezgro i proizvodi od njega povoljno utiču na zdravlje kada su u pitanju:
  • alergija
  • astma
  • artritis
  • arteroskleroza
  • anemija
  • bolesti zuba i usta
  • bolovi u mišićima
  • bronhitis i plućne bolesti
  • gubitak pamćenja
  • degenerativne bolesti
  • depresija
  • dijabetes
  • za normalan rast
  • za poboljšanje koncentracije i pamćenja
  • impotencija
  • jačanje nervnog sistema
  • jačanje imuniteta
  • kod poremećenog metabolizma
  • katarakta i očne bolesti
  • katar creva
  • kožne bolesti i problemi sa kosom
  • migrena
  • može se koristiti kao diuretik
  • neke vrste raka
  • neplodnost
  • nervoza
  • nesanica
  • održava krvne sudove
  • osteoporoza
  • PMS i problemi u menopauzi
  • prevencija kod organa za varenje
  • psorijaza
  • problemi sa holesterolom
  • problemi sa krvnm pritiskom i krvnim sudovima
  • problemi sa prostatom
  • problemi sa radom bubrega
  • problemi sa nervima (živcima)
  • problemi sa kostima i zubima
  • protiv peska u mokraćnim kanalima i organima
  • protiv bolova
  • protiv gojaznosti
  • protiv znojenja nogu
  • protiv starenja
  • protiv stresa
  • problemi u trudnoći
  • protiv nadimanja
  • protiv crevnih parazita
  • razne infekcija
  • reuma
  • reumatatoidni artritis
  • smetnje u rastu dece
  • srčane bolesti
  • upale pluća i organa za disanje
  • pospešuje rad želudca i creva
  • uganuća i istegnuća
  • umor
  • hemoroidi
  • hiperteireoza
  • čirevi
  • šlog
 

Back
Top