Legenda o blagu popa Martina

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bio nekada, sad je sve oko manastira ochishceno, manastir se vidi ko na dlanu.
Manastir krije - cuva svoje blago.zato je i manastir tamo,jedno bez drugo ne bi mogli,samo posten i siromah covek moze da nadje ulaz i da dodje do blago,takva je kletva.
Oni koi su lakomi, gresni ili bogati ne mogu da to pronadju, i ako to pronadju od toga nece imati srece. Kako je to podredjeno u zivotu to je prava krasota.
 
Pozdrav svima koji ucesvuju u ovu diskusiju za popa Martina,tema je jako interesantna i puno zagonetna,evo i ja da dam svoe misljenje u vezi popa Martina.
Ta licnost je maltene poznata po celom balkanu.Ako procackamo malo po Bugarskim sajtovima i literaturu srescemo se sa popa Martina vise puta,ustvari nema oblast u Bugarsku u koju se ne prica za ovoga popa i svi imaju skoro istu pricu,bar u pocetak da se je odmetnuo u hajduke radi osvete sto mu neki Turcin uzeo zenu,interesantno je to sto u Bugarsku ne pricaju samo obicni ljudi vec tu ima dosta cenjeni intelektualci koji daju svoja misljenja i ispiuju korenje da bi utvrdili tacno poteklo popa Martina.
Sta se desava u stvari.U Srbiju nema ko nije cuo za ovo ime i da ne misli da je ovaj pop Srbin.Ja do sad nigde u nijednu strucnu literaturu nisam naso da pise nesto za ovoga popa,mislim na Srbsku literaturu,nigde nisam naso misljenje od nekog istoricara da da neke podatke za popa Martina dok to u Bugarsku ima.U Srbiju se ova licnost spominje samo u legende i u price od coveka na coveka,konkretni dokazi dali je postojao i sta je radio ja nisam naso nigde.
U Makedoniju nema covek ko nije cuo da je nekada postojao neki pop Martin koji je ubijao Turke i oduzimao njihovo zlato.
I sta se desava sad na kraju,kakav zakljucak bi mi mogli da damo u sve ovo.Ja mislim da je stvarno nesto postojalo,neko je stvarno postojao i radio nesto od sve ovo sto se prica,bilo je Tursko bilo je i hajduka to je jasno.Ali nije jasno kako bi ovaj pop Martin bio toliko mocan u to vreme ta pokrije citav balkan i da bude prisutan svuda,dali su u to vreme mozda vise ljudi koristili jedno ime da bi zavarali pravi trag,ili je pa mozda jedan covek koristio vise imena da bi se tako prekrio od Turke.
Nemoj da me neko loso razume nemam nameru da nikoga isprovociram samo dajem svoje misljenje i bi hteo da diskutiramo sto cesce na ovu temu.
pozdrav
 
Pozdrav svima koji ucesvuju u ovu diskusiju za popa Martina,tema je jako interesantna i puno zagonetna,evo i ja da dam svoe misljenje u vezi popa Martina.
Ta licnost je maltene poznata po celom balkanu.Ako procackamo malo po Bugarskim sajtovima i literaturu srescemo se sa popa Martina vise puta,ustvari nema oblast u Bugarsku u koju se ne prica za ovoga popa i svi imaju skoro istu pricu,bar u pocetak da se je odmetnuo u hajduke radi osvete sto mu neki Turcin uzeo zenu,interesantno je to sto u Bugarsku ne pricaju samo obicni ljudi vec tu ima dosta cenjeni intelektualci koji daju svoja misljenja i ispiuju korenje da bi utvrdili tacno poteklo popa Martina.
Sta se desava u stvari.U Srbiju nema ko nije cuo za ovo ime i da ne misli da je ovaj pop Srbin.Ja do sad nigde u nijednu strucnu literaturu nisam naso da pise nesto za ovoga popa,mislim na Srbsku literaturu,nigde nisam naso misljenje od nekog istoricara da da neke podatke za popa Martina dok to u Bugarsku ima.U Srbiju se ova licnost spominje samo u legende i u price od coveka na coveka,konkretni dokazi dali je postojao i sta je radio ja nisam naso nigde.
U Makedoniju nema covek ko nije cuo da je nekada postojao neki pop Martin koji je ubijao Turke i oduzimao njihovo zlato.
I sta se desava sad na kraju,kakav zakljucak bi mi mogli da damo u sve ovo.Ja mislim da je stvarno nesto postojalo,neko je stvarno postojao i radio nesto od sve ovo sto se prica,bilo je Tursko bilo je i hajduka to je jasno.Ali nije jasno kako bi ovaj pop Martin bio toliko mocan u to vreme ta pokrije citav balkan i da bude prisutan svuda,dali su u to vreme mozda vise ljudi koristili jedno ime da bi zavarali pravi trag,ili je pa mozda jedan covek koristio vise imena da bi se tako prekrio od Turke.
Nemoj da me neko loso razume nemam nameru da nikoga isprovociram samo dajem svoje misljenje i bi hteo da diskutiramo sto cesce na ovu temu.
pozdrav

U to vreme nije bilo granica.Bilo je sve Turska.Ljudi su pricali jedan drugom o ovim dogadjajima,nesto dodavali,nesto preuvelicavali i tako je nastala legenda i prica se rasirila na ove prostore.Verujem da je pop Martin postojao i da je nesto i istina ali mislim da je vecina svari samo legenda.U vreme pod turskim ropstvom ljudima je nada bila samo prica o junacima pa su bili skloni da preuvelicavaju njihovu ulogu.Slicna legenda je o kraljevicu Marku.I ona se prica u Srbiji,Bugarskoj,Bosni i Makedoniji.Medjutim legenda je jedno a istina je drugo.
 
ni Bugarski istoricari ne tvrde da je pop Martin istoriska licnost, samo kazu da se on pominje u nekim istorijskim knjigama, nema nikakvih zapisa gde je i kad rodjen, gde je ziveo i slicno, ali postoje podaci za njegovog savremenika i saborca vojvode Vlchana, koji je istorijska licnost,
 
nekad je bilo jos cistije, mislim nije bilo toliko shume, u domacem filmu ^^DOROTEJ od pre 30 godina sa Batom Zivojinovicem u sporednoj ulozi, u nekoliko scena vide se livade oko manastira, a sad je to velika suma
Nije shuma, ochishceno je. Problem je u tome shto je za istoriju poenta bash u shumi- manastir se nalazio u shumi, sakriven od oka neprijatelja, kao i mnogi manastiri. Nijedan manastir u ono doba nije gradjen da bi se video "sa svih strana sveta". Ono shto sada vidim tamo- ne svidja mi se. A ono od pre trideset godina- tada je bio komunizam na delu, mnogi nisu marili za manastire pa je inormalno da su bile livade tamo.
 
odsekli su petnaestak velikih topola, pa se sad vidi manastir lepo od puta, i meni je izgledalo ruzno u prvo vreme, sad sam se navikao, a i treba da se vidi, takva lepota netreba da se krije. Prilikom renoviranja konaka u gredi u krovu su pronasli nekoliko kg turskog zlatnog novca vgaljda slucajno
 
u nekim opisima za smokovu dupku se pominje i krstato drvo, sa kojeg se vidi ulaz u jamu, nazalost vise ga nema, ali ovo je njegov rodjak koji se nalazi na nekih 700 metara od ,mesta gde se nalazilo krstato drvo,



mi ga zovemo golemo drvo, inace to je hrast krstas tj. grane su mu rasporedjene kao krst, precnik kod zemlje mu je 2,75 metra
 
Poslednja izmena:
Da nije mozda postojao i neki krst pored tog Krstatog drveta? Kada je posecheno? Ako je posecheno... Ima jedno takvo drvo u selu Radejna i pored njega ima krst. Takvo drvece (krstati hrastovi, stari hrastovi uopshte) su obichno zapisi i pored njih se postavljaju obrochni krstovi. Zato pitam. Ovo drvo je verovatno mnogo staro, chim ima toliki prechnik...
 
Da nije mozda postojao i neki krst pored tog Krstatog drveta? Kada je posecheno? Ako je posecheno... Ima jedno takvo drvo u selu Radejna i pored njega ima krst. Takvo drvece (krstati hrastovi, stari hrastovi uopshte) su obichno zapisi i pored njih se postavljaju obrochni krstovi. Zato pitam. Ovo drvo je verovatno mnogo staro, chim ima toliki prechnik...


staro je kao dva puta pop Martin,do sada
 
Poslednja izmena:
u nekim opisima za smokovu dupku se pominje i krstato drvo, sa kojeg se vidi ulaz u jamu, nazalost vise ga nema, ali ovo je njegov rodjak koji se nalazi na nekih 700 metara od ,mesta gde se nalazilo krstato drvo,



mi ga zovemo golemo drvo, inace to je hrast krstas tj. grane su mu rasporedjene kao krst, precnik kod zemlje mu je 2,75 metra

Ej deset iljadarko i kod nas u Makedoniji ima takva drveta zove se hrast ili na Makedonskom Dab Krstec, zato sto na samo drvo nekad je urezan veliki krst i to drvo je vakuvsko .A da nie to pozadi tvoja ledja na samo drvo urezan krst na visinu tvoga kuka pa se do visine tvoje glave, aj malo pogledaj, ja odavde vidim na samoj snimci se poznaje, pa je krst poceo da zarastuje jer je to odavno urezano aodozdo poceo da trule samo drvo i tako se gubi krstova forma,obrati paznju, ali bolje je na teren kad ides da vidis ,pa mozda ces nesto i drugo saznati. pozdrav Rudi.
 
Ja sam, vp mi je omiljeno mesto za lov

Znaci kako sto rece omiljeno mesto za lov,a sigurno dobro poznajes i tamo teren. A dali si video onu veliku pecinu sa veliki otvor. ona je na desne strane gore u stenama, to je posle manastira po reku na dole edno 200-300 m.pa odma desno gore to je interesantno mesto. u stvari celo to tamo mesto je interesno (zanimlivo).pozdrav druze.
 
i bio sam u toj pecini par puta, Pecina je kaskadna iz dva dela, udjes ides desetak metara nailazis na kaskadu od pet metara, penjes se i ima jos jedno dvadeset metara i pecina se zavrsava0.Prvi deo pecine je sirok metar do metaripo a drugi oko sest metara,
 
i bio sam u toj pecini par puta, Pecina je kaskadna iz dva dela, udjes ides desetak metara nailazis na kaskadu od pet metara, penjes se i ima jos jedno dvadeset metara i pecina se zavrsava0.Prvi deo pecine je sirok metar do metaripo a drugi oko sest metara,

Izvini ja sam pogresio o metrama,ne radise u o toj pecini nego pecina bese na 8oo metara dole po reke sa desne strane gore, ja sam gresio, to je velika pecina i moze da svakome skrene paznju,. Ako mozes na Google earth videces je sa satelit to je opasno mesto.
P.S. jesi li nesto ulovio tamo na Vlaskoj Planini, zanimame jer i ja sam lovac, i to struka mi je to, Moja diploma je Specijalista po Lovstvu.Dusa me boli za prirodu. poz...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top