Lagali su nas za himalajsku so

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Gledao sam dokumentarac o prevozu soli iz nekih sela,pa skroz gore do manastira.Bivoli idu nekim drvenim stazama,koja su i sam ne znam kako napravljena,jer idu okolo planine,a ne po planinskim stazama.Himalajska so sigurno postoji,ali mislim da su rekli da je zabranjena za izvoz.I spominje se da kada se spusti u neki nizi nivo visine,nema isto svojstvo kao na toj odredjenoj visini.Inace u celom svetu se prodaju neke namirnice koje nemaju veze sa izvornim mestom.
Obzirom da su Himalaji nekad bili pod morem, ima te soli u izobilju.
Inače je pun Tibet korala i onih velikih školjki (conch shell) koje koriste kao ritualni muzički instrument
Gledala sam i ja dokumentarac (nisu bivoli nego jakovi)
 
Obzirom da su Himalaji nekad bili pod morem, ima te soli u izobilju.
Inače je pun Tibet korala i onih velikih školjki (conch shell) koje koriste kao ritualni muzički instrument
Gledala sam i ja dokumentarac (nisu bivoli nego jakovi)
Tako je,Jakovi,ali svaka im cast,mislim na ljude,a i na zivotinje kuda prolaze da bi oterali tu so.
 
Ta so je prvenstveno lekovita zbog onog što ispušta.
Zato su one slane sobe obložene upravo njom.
Doduše u Rumuniji postoji rudnik obične soli koji je posle bio lečilište za astmu a danas je podzemna crkva.
Dakle i obične so je dobra za pluća, al ne kad se jede
 
Himalajska so je već neko vreme u vrhu liste namirnica koje su napravile pravi bum u svetu zdrave ishrane. Roze granule znatno skuplje nego klasična kuhinjska so osvojile su mnoge, a sve zbog tvrdnji da pomažu u očuvanju zdravlja, pre svega, jer sadrže 84 dragocena minerala neophodna telu.

Stidljivo u odnosu na sav taj marketing oko himalajske soli, povremeno do nas stigne i vest da na Himalajima zapravo nema solana i da so koju papreno plaćamo dolazi iz Poljske i sa drugih mesta, da je sve zabluda i da novac dajemo za tek nešto korisnih minerala u tragovima, piše Zadovoljna.rs.

A šta kaže nauka na sve to?
Budući da postoji toliko vrsta soli, od morske, preko havajske, do himalajske, logično je pitanje koja je najbolja. U svima njima osnovni sastojak je natrijum hlorid, samo male količine drugih supstanci variraju, pišu na sajtu sciencebasedmedicine.

Roze himalajska so je dakle hemijski slična kuhinjskoj soli. Sadrži do 98 procenata natrijum hlorida. Ostatak čine minerali u tragovima, kao što su kalijum, magnezijum i kalcijum i oni toj soli daju svetloroze nijansu i specifičan ukus.

Ali što se tiče zdravstvenih benefita, pošto sadrži oko 98 procenata natrijum hlorida, to znači da ova so ima samo oko dva procenta minerala. S obzirom na relativno ograničene količine tih supstanci u količini soli koju inače konzumiramo, malo je verovatno da to može da nam pruži bilo kakve značajne zdravstvene koristi, piše medicalnewstoday

Pritom, tvrdnje da himalajska so ima manje natrijuma od kuhinjske su takođe upitne. Kako je navedeno, obe imaju približno 98 procenata natrijum hlorida. Ali roze so obično je u većim kristalima od kuhinjske soli, pa tehnički može da sadrži manje natrijuma po kašičici.

Neki veruju i da roze so može da pomogne telu da postigne optimalnu ravnotežu tečnosti i spreči dehidraciju. Istina je da je natrijum neophodan za održavanje odgovarajućeg balansa tečnosti u telu, međutim, to važi za natrijum i iz drugih izvora isto kao i za roze himalajsku so.

S druge strane, kod himalajske soli treba paziti na unos joda. Jod je mineral koji je telu potreban za održavanje pravilne funkcije štitne žlezde i metabolizma ćelija. Veliki izvori joda su riba, morski plodovi, mlečni proizvodi i jaja. Jodirana kuhinjska so je još jedan uobičajeni izvor ovog minerala, a himalajska so sadrži manje joda od kuhinjske.

Trenutno ne postoje naučni dokazi koji bi pokazali da roze himalajska so pruža više zdravstvenih koristi od obične kuhinjske soli. Zamena kuhinjske soli roze granulama eventualno može pomoći da se smanji unos natrijuma, ali, kao i kod svake druge vrste soli, treba paziti na dnevni unos koji većina prekorači.

Pritom, pojedini naučnici tvrde da himalajska so, osim što nema dokazanih zdravstvenih benefita, sadrži niz radioaktivnih supstanci kao što su radijum, uranijum i polonijum, ali i supstance koje deluju kao otrovi, poput talijuma, srećom, u malim tragovima.

Zato himalajsku so ne treba gledati kao garant zdravlja dok se legitimnim kliničkim studijama ne dokaže suprotno, piše sciencebasedmedicine.

Pogledajte prilog 1262415
link
Изгледа да је произвођачима морске соли и обичне соли понестало пара.
Nekako mi je uvijek bilo cudno da se ta himalajska so odjednom sad pojavila,a Himalaji nisu od juce.Gdje su do sada bili ti rudnici?
У Пакистану.
 

Back
Top