Kultni film, kultna muzika, KULT... - kako biste to objasnili?

Sigurno hoće...mada će obeležje "kult" dobiti tek nakon mnogo,mnogo godina...kult je ono što
ostaje nakon sadašnjosti i popularnosti..."Čarlston za Ognjenku" recimo,jeste dobar film
ali ne verujem da će dostići ni deo slave u budućnosti kakvu su doživeli filmovi "Maratonci trče počasni krug",
"Ko to tamo peva" i po meni najbolji "Balkanski špijun"...
Što se pisaca tiče,moje je skromno mišljenje da će teško koji dostići ime jednog npr... antičkog pisca
Eratostena ili mladja generacija spram Eratostena npr...Tolstoj,Puškin,...
U srpskoj književnosti XX veka u kultne pisce možemo svrstati Desanku Maksimović...Crnjanskog...:roll:
...Ako se neko seti još nekog...:lol:

...vala Barby,
- tesko bih se sjetio,teta-Dese ?
- ne smije sestra nikad brata zrtvovati , a posebno ako hoce pjesnik da je ...da, da , bilo je to na "..brdovitom Balkanu ."
 
...Branka Miljkovica ...
ruko ispruzena drugoj obali
kloni
ako smo pali
bili smo padu
skloni

P.S.
- OVO MI NE "MODERIRAJ' JER JE PO SJECANJU !

p.s . II
-F. se sali sa,-njemu dragom, Barby !

Ah da..Branko Miljković...:)
Napisao..."Uzalud je budim" (1957),
"Poreklo nade" i "Vatra i ništa" (obe 1960)...i knjigu rodoljubivih pesama "Smrću protiv smrti" (1959)...šteta što je sebi prekratio život..:(
 
Ok za hladnog Dučića, ali Laza Kostić bi mogao postati kultni pesnik. I Bora Stanković, koji je siromašak zapostavljen zbog nekih pripovedaka oje se nisu dopadale ondašnjem režimu (komunistima, jašta).
Pa zar onda i čika Jova ne bi mogao biti kultni.
Od novijih tipujem na Gorana Petrovića, ali stvarno.
Kada je o muzici reč, sinoć sam ih baš slušala i slušala, "Indexi" su već kult, zar ne. Kao i "Abba" ako govorimo o nenašoj muzici. Znate šta je divno, pustite deci Indexe i oni se ućute i pitaju: Ko ovo peva. Kad je nešto DOBRO, dobro je ZA SVA VREMENA i za gotovo sve generacije.
Kultne su farmerke, ali mislim da goli ženski stomaci po ulicama i kancelarijama i učionicama nikada neće postati kultni. (Matorim, matorim, samo pridikujem i zvocam : )
 
Danilo Kiš..."Homo poeticus"

"Dozvolite mi još samo jednu primedbu. Što se tiče pisca danas i ovde, hic et nunc, hoću reći u današnjem našem svetu, on će biti suđen, verujem da će biti suđen – i čini mi se da je taj strašni sud istorije i pravde već počeo da zaseda – u prvom redu u zavisnosti od njegovog stava, od njegovih pozicija prema dvama krucijalnim fenomenima ovoga veka (ukoliko to nije jedan te isti fenomen): prema logorima istrebljenja, onim hitlerovskim i onim staljinskim. Svaki pokušaj, makar i najzaobilazniji, makar i u zametku, bilo kakvog ideološkog opravdanja tog fenomena – logora – u ime takozvane "istorijske nužnosti", "klasne borbe", "rasne čistote", "novog čoveka" i slično, diskreditovaće svako delo, svakog pisca, jednom zauvek i nemilosrdno. Usuđujem se reći: da će u skoroj budućnosti, ako sve ne ode dođavola, odgovornost pisca biti odmeravana u prvom redu u odnosu na njegov stav prema stvarnosti logora. Jednih i drugih, podjednako."
 
Danilo Kiš..."Homo poeticus"

"Dozvolite mi još samo jednu primedbu. Što se tiče pisca danas i ovde, hic et nunc, hoću reći u današnjem našem svetu, on će biti suđen, verujem da će biti suđen – i čini mi se da je taj strašni sud istorije i pravde već počeo da zaseda – u prvom redu u zavisnosti od njegovog stava, od njegovih pozicija prema dvama krucijalnim fenomenima ovoga veka (ukoliko to nije jedan te isti fenomen): prema logorima istrebljenja, onim hitlerovskim i onim staljinskim. Svaki pokušaj, makar i najzaobilazniji, makar i u zametku, bilo kakvog ideološkog opravdanja tog fenomena – logora – u ime takozvane "istorijske nužnosti", "klasne borbe", "rasne čistote", "novog čoveka" i slično, diskreditovaće svako delo, svakog pisca, jednom zauvek i nemilosrdno. Usuđujem se reći: da će u skoroj budućnosti, ako sve ne ode dođavola, odgovornost pisca biti odmeravana u prvom redu u odnosu na njegov stav prema stvarnosti logora. Jednih i drugih, podjednako."


...mislis li ovim reci , Barby,
- da je pisceva buduca stvarnost,- LOGOROVANJE ...
 
Ne faraonn,naravno da ne...ovim tekstom koji je napisao Danilo Kiš a koji je u vezi sa
onim godinama kad je besneo drugi svetski rat...htela sam samo da pokažem kolika
je u stvari odgovornost i lična i istorijska koju na svojim plećima nosi jedan pisac koji treba da obeleži
jedno vreme ili jedan trenutak...tu se nekako nameće pitanje;koliko pisac utiče na kreiranje budućnosti i budućeg stava o vremenu u kom je bivstvovao?
Možda sam ja preterano kategorična u nekim svojim stavovima i možda
to prenosno značenje vidim svuda i u svemu...
 
Ok za hladnog Dučića, ali Laza Kostić bi mogao postati kultni pesnik. I Bora Stanković, koji je siromašak zapostavljen zbog nekih pripovedaka oje se nisu dopadale ondašnjem režimu (komunistima, jašta).
Pa zar onda i čika Jova ne bi mogao biti kultni.
Od novijih tipujem na Gorana Petrovića, ali stvarno.
Kada je o muzici reč, sinoć sam ih baš slušala i slušala, "Indexi" su već kult, zar ne. Kao i "Abba" ako govorimo o nenašoj muzici. Znate šta je divno, pustite deci Indexe i oni se ućute i pitaju: Ko ovo peva. Kad je nešto DOBRO, dobro je ZA SVA VREMENA i za gotovo sve generacije.
Kultne su farmerke, ali mislim da goli ženski stomaci po ulicama i kancelarijama i učionicama nikada neće postati kultni. (Matorim, matorim, samo pridikujem i zvocam : )

"Opsada crkve Sv.Spasa"od Petrovića ima težinu...pa zato onda,možda:)
Što se muzike tiče tipujem na "Riblja čorba" bend:D(nisam pristrasna)...
Ali Betty..goli ženski stomaci već jesu neka vrsta kulta ali ne na našim prostorima;)
 
Sigurno hoće...mada će obeležje "kult" dobiti tek nakon mnogo,mnogo godina...kult je ono što
ostaje nakon sadašnjosti i popularnosti..."Čarlston za Ognjenku" recimo,jeste dobar film
ali ne verujem da će dostići ni deo slave u budućnosti kakvu su doživeli filmovi "Maratonci trče počasni krug",
"Ko to tamo peva" i po meni najbolji "Balkanski špijun"...
Što se pisaca tiče,moje je skromno mišljenje da će teško koji dostići ime jednog npr... antičkog pisca
Eratostena ili mladja generacija spram Eratostena npr...Tolstoj,Puškin,...
U srpskoj književnosti XX veka u kultne pisce možemo svrstati Desanku Maksimović...Crnjanskog...:roll:
...Ako se neko seti još nekog...:lol:

Додала бих Андрића и Павића, па и драмског писца Душка Ковачевића.
 
...ako je nesto kultno , onda ovo nemoze proci ,-precutno :

Markes,
- kad je bio saradnik Politike , prije ..ohooo, ....napisao je i nezaboravih:
...imao sam rodjen-dan , a djeca mi napisu cestitku , a u njoj,- Tata, kad ti budes mali kao mi sad , zelimo ti da imas dobrog tatu kao sto mi imamo ...da li jeto napisano ili je Mrkes markesovao ...bog zna ,- ali je zaista ,- !!!

Jesenjin,
- i kazem tebi
Jesenjine
zakopcaj dusu svoju
jer to je nepristojno
kao raskopcane pantalone

Sartr,
- budimo realni, -trazimo nemoguce !


Bela Hamvas,
-vino, zene i snovi...ne pruzaju uvijek, sto se od njih ocekuje !?

Ivo Andric,
-zvezdanog neba i ljudskog lica , nikad se necu nagledati / parafraza /

Mesa Selimovic
- mene nije mogao voz , zgaziti...grom pogoditi... rak raznijeti ,- ja sam morao napisati ,- Dervisa .../ na toj tribini Faraonn prisustvovao i da je samo tu bio ...i dosta je od zivota imao ...
 
"Opsada crkve Sv.Spasa"od Petrovića ima težinu...pa zato onda,možda:)
Što se muzike tiče tipujem na "Riblja čorba" bend:D(nisam pristrasna)...
Ali Betty..goli ženski stomaci već jesu neka vrsta kulta ali ne na našim prostorima;)

Ne reci da misliš na književnos Bore Stankovića. Nigde nećeš naići na go stomak u njegovom pripovedanju. Ali u izvođenju njegovih pripovedaka i dela, radi udvaranja masama - hoćeš. Ali zato nije Bora kriv.
 
Ne reci da misliš na književnos Bore Stankovića. Nigde nećeš naići na go stomak u njegovom pripovedanju. Ali u izvođenju njegovih pripovedaka i dela, radi udvaranja masama - hoćeš. Ali zato nije Bora kriv.

...taj 'goli stomak', je ljuska jajeta iz kojeg se izgnijezdismo , pa zar okretati glavu ili ga postaviti kao ...kao...triuf-kapiju...kip-Slobode ...iliiiiii...Bauch -tanz/ moja varijanta njemackog- iz inata egleskim postapalicama ????-salim se naravno ..... !!!!!!

Erotika nije stvar -egzibicije,kucne radinosti ili tabu-neteme....erotika je, Opste -dobro !!!!
 
Setila sam se:
1. HAJDI je kultna dečija knjiga
2. MERI POPINS je kultni dečiji film
3. JENIS JOPLIN nije za decu ali je kultna njena muzika, zar ne, kao "beli bluz"
4. WONDERBRAS je kultna "stvar", zar ne. Od toga je sve krenulo, i dekoltei, i silikoni...
5. HALTERI su kultna stvar. Još uvek žare i pale...


Mmmm, postoji li kultna turistička destinacija? MOže li se uopšte tako nazvati?
 
Setila sam se:
1. HAJDI je kultna dečija knjiga
2. MERI POPINS je kultni dečiji film
3. JENIS JOPLIN nije za decu ali je kultna njena muzika, zar ne, kao "beli bluz"
4. WONDERBRAS je kultna "stvar", zar ne. Od toga je sve krenulo, i dekoltei, i silikoni...
5. HALTERI su kultna stvar. Još uvek žare i pale...


Mmmm, postoji li kultna turistička destinacija? MOže li se uopšte tako nazvati?

...putnicka kultna odrednica/ destinacija/ je ,-Zavicaj >
 
Čarli Čaplin...:p

chaplin21pn2.jpg
 

Back
Top