Krvava litija 1937.

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
378.302
Konkordatska_kriza_1937.jpg


Konkordatska kriza naziv je za versko-političku krizu u Kraljevini Jugoslaviji, koja je izbila tokom 1937. godine između Srpske pravoslavne crkve i jugoslovenske kraljevske Vlade na čelu sa Milanom Stojadinovićem. Ministar pravde LJudevit Auer potpisao je Konkordat sa Svetom stolicom u Rimu jula 1935. godine. Novembra 1936. Namesništvo je izdalo ukaz kojim je ovlastilo koalicionu Vladu Stojadinović-Korošec-Spaho da Konkordat uputi Narodnom predstavništvu na ratifikaciju, čemu se Srpska pravoslavna crkva odlučno suprotstavila.Srpska crkva je 1937. zvanično organizovala litiju za ozdravljenje patrijarha Varnave, a u stvari je to bio protest protiv ugovora Jugoslavije i Vatikana

Želeći da umiri Hrvate, čiji su političari još od stvaranja zajedničke države pokazivali separatističke težnje, kralj Aleksandar otpočeo je pregovore s Vatikanom o potpisivanju Konkordata, ugovora kojim bi bio uređen položaj Katoličke crkve u Jugoslaviji. Posle njegove smrti, pregovore je nastavio knez Pavle, pa je Konkordat potpisan u Rimu 1935. godine. Trebalo je još da ga ratifikuje i Skupština Kraljevine Jugoslavije, ali je SPC povela oštru i glasnu kampanju protiv toga. Najglasniji je bio patrijarh Varanava, koji je u novogodišnjoj poslanici za 1937. rekao da je taj dokument „atak na poslednji bedem srpstva, na „svetu srpsku crkvu“, ugovor „sa crnim poglavarom crne internacionale“ i pozvao narod „da se prenemo, da ustanemo i zbijemo se u redove, kao vojska božja protiv vojske satanske“. Vlasti su zabranili štampanje ove poslanice poglavara SPC.

Odmah posle toga, on se teško razboleo, zbog čega se proneo glas da je otrovan, a pošto mu se zdravstveno stanje pogoršavalo iz dana u dan, vrenje u javnosti bilo je sve jače.Milan Stojadinović, predsednik vlade, bio je ubeđen u nadmoć svoje skupštinske većine, pa je tvrdio da će Konkordat biti ratifikovan bez problema, da će „proći kao pismo kroz poštu“. Za 19. jul 1937. zakazao je glasanje u skupštini.Za to vreme, uzbuđenje je raslo na ulicama Beograda jer je Crkva zakazala molepstvije za ozdravljenje patrijarha, a potom i litiju glavnim beogradskim ulicama od Saborne crkve do Hrama Svetog Save. Strahujući od nereda, policijska uprava grada Beograda zabranila je litiju, uz obrazloženje da „nije u skladu sa crkvenim propisima da se litija održava za bilo čije ozdravljenje“.Na poziv sveštenika, međutim, narod je izašao na ulice, a ta će šetnja vernika biti upamćena kao „krvava litija“. Intervencija policije, čiji je ministar bio Slovenac Anton Korošec, inače rimokatolički bogoslov, bila je brutalna. Jedan hroničar beleži: „Preko Ulice kralja Petra, na gornjem uglu zgrade Narodne banke, bila je postrojena žandarmerija u više redova. Žandarmi su već agresivniji i dočekuju litiju grubim psovkama i zakrvavljenih očiju, izbezumljena lica tuku sveštenstvo u crkvenim odeždama i narod, psujući popovsku i srpsku majku. Po naglasku moglo se primetiti da su žandarmi Hrvati i Slovenci...“U službenom izveštaju Kraljevskoj kancelariji stoji: „Nastala je opšta tuča, letele su kamilavke, cepane odežde, čak je iscepana i izgažena svetosavska zastava. Da bi se branili od kundačenja i batinanja, sveštenici su upotrebili ripide i počeli njima udarati po žandarmima.“

U opštoj tuči naoružane žandarmerije s jedne strane i sveštenstva, u mantijama, i građana s druge strane najviše je stradalo čelo povorke, posebno episkop šabački dr Simeon Stanković, kojeg su žandarmi kundacima oborili na kaldrmu, sa koje je, u nesvesti, prenet u Patrijaršiju, a potom u bolnicu. Vozeći povređenog vladiku u sanatorijum, sveštenici su iz kola vikali: „Narode, razbojnici i ubice ubiše ti vladiku!“Protesti su nastavljeni i naredna dva dana, a iz Beograda su se proširili u Kragujevac, Šabac, Užice i Mladenovac. Stojadinović nije hteo da odustane, pa je 23. jula Konkordat najzad izglasan. Sledeće noći, međutim, umro je u 57. godini patrijarh Varnava. Bojeći se daljeg zaoštravanja odnosa sa SPC, Stojadinović je odustao od sprovođenja Konkordata, a zvanično glasilo Vatikana prenelo je papino saopštenje da „neće biti malen broj duša koje će zažaliti“ što nisu prihvatile ovaj sporazum. Ima istoričara koji veruju da je i razbijanje Jugoslavije devedesetih godina ostvarenje ove pretnje...Do danas nisu opovrgnute tvrdnje da je patrijarh Varnava otrovan.

Screen-Shot-2024-07-19-at-08.29.10-696x465.jpg

Srpskaistorija/vikipedija/int.mediji
 
ЗАКОНО КОНКОРДАТУ СРБИЈЕ И СВЕТЕ СТОЛИЦЕ У РИМУ(„Српски гласник Краљевине Србије“, бр. 199/14)У ИМЕ СВЕТЕ ТРОЈИЦЕПошто су Његово Величанство Петар И, Краљ Србије, и Његова Светост папа Пије Кс, ради заштите верских интереса католика у Краљевини Србији, одлучили да закључе конкордат – именујући у ту сврху два опуномоћеника, и то:Његово Величанство: Његова Екселенција господин Миленко Р. Веснић, његов изванредни представник и опуномоћени министар у Француској и Белгији, итд.;Његова Светост: Његова Светост и пречасни кардинал Рафаел Мери дел Вал, његов државни секретар;Ови су разменили своја пуномоћја, и нашавши их у потпуном реду, сагласили су се у овој ствари.члан 1Римокатолички Апостолски Символ вере ће се слободно и јавно практиковати у Краљевини Србији.Члан 2
У Краљевини Србији оснива се једна црквена покрајина коју чине Архиепископија београдска, са седиштем у престоници, чије подручје обухвата границе Србије пре Лондонског и Букурештанског мировног уговора из 1913. године – и суфраганска епископија скопска, са седиштем у Скопљу који обухвата новоослобођене крајеве – прелазећи из надлежности верске пропаганде у регуларну државу.

Члан 3Београдски надбискуп и скопски епископ, у чију духовну управу припадају сви римокатолици Краљевине Србије, зависиће у црквеним пословима непосредно и искључиво од св. Столице.Члан 4Пре дефинитивног именовања Архиепископа београдског и Епископа скопског, Његова Светост ће обавестити Краљевску владу о имену кандидата, како би ова могла да види да ли постоје разлози политичке или приватне природе који би стајали на путу то именовање.Члан 5Архиепископ београдски и епископ скопски добиће из државне касе првих 12.000 динара систематске зараде и 4.000 динара додатка, а других 10.000 динара зараде, са правом на пензију у износу не мањем од оно државних службеника.Члан 6Званична титула Архиепископа београдског и Епископа скопског гласиће: „Свети и Преподобни Господе“.Члан 7Пре ступања на дужност, Архиепископ београдски и Епископ скопски положиће заклетву у присуству представника владе речима: „Кунем се и обећавам пред Богом и Светим Јеванђељем да ћу бити послушан и веран. Његовом Величанству Краљу Србије и да нећу имати никаквих договора да присуствују било каквом саветовању, нити да охрабрујем нити дозволим свом обласном свештенству да учествује у било каквом подухвату, који би нарушио јавни ред у држави“.Члан 8Архиепископ београдски и епископ скопски имаће потпуну слободу у вршењу црквене службе и у управљању својим епископијама. Они ће моћи да остварују сва права и привилегије које им доноси њихов пастирски позив, према поретку који је одобрила црква: сви припадници католичког клера у дотичним бискупијама подлежу им у свему што се односи на вршење свештеничка служба.Члан 9
Arhiepiskop beogradski i Episkop Skopski će, svaki u svojoj episkopiji, ustanovljavati parohije u sporazumu sa Kraljevskom Vladom. Oni će takođe postavljati parohe. Ali kad bi to imali da budu lica što nisu srpski državljani, postupiće u sporazumu sa Kraljevskom Vladom; budu li u pitanju srpski državljani, Episkopi će prethodno potražiti obaveštenja kod nadležnog Ministra, ima li dela ili razloga političke ili građanske prirode koja bi se tome postavljanju protivili.

Član 10

Verska nastava katoličke mladeži stajaće, u svim školama, pod nadzorom Arhiepiskopa i Episkopa, u dotičnim episkopijama. U državnim školama nju će vršiti veroučitelji koje će sporazumno naimenovati nadležni Episkop i Ministar Prosvete i Crkvenih Poslova. Episkopi će moći da zabrane predavanje veronauke, i u državnim školama, onim veroučiteljima koji bi se pokazali nepodesni za to zvanje, saopštavajući takvu svoju zabranu Ministru Prosvete i Crkvenih Poslova, kome će u isto vreme predložiti drugo svešteno lice za popunjavanje dotičnog mesta. Država će plaćati veroučitelje u državnim školama. Za veroučitelje mogu biti postavljeni i parosi. -

Član 11

Da bi se pripremili srpski mladići za rimokatoličke sveštenike, ustanoviće se jedan seminar u prestonici ili u njenoj blizini, koji će sama crkvena vlast urediti i o njemu se starati, dok će Kraljevska Vlada na to odrediti shodnu godišnju pomoć. Nastavni jezik za necrkvene predmete u ovom seminaru biće srpski.

Član 12

Vlada priznaje važnost braka među katolicima i mešovitih brakova zaključenih pred katoličkim sveštenikom po propisima katoličke crkve.

Član 13

Bračne sporove između supružnika katoličke vere, kao i između supružnika iz mešovitih brakova, zaključenih pred rimokatoličkim sveštenikom, - sudiće katolički duhovni sudovi, s izuzetkom rasprava čisto civilnih odnosa.

Član 14

Katolički suprug u mešovitim brakovima zaključenim pred rimokatoličkim sveštenikom, imaće pravo da ugovara da će deca iz tog braka biti vaspitana u katoličkoj veroispovesti.

Član 15

Molitva za Vladaoca: "Gospode spasi Kralja", pevaće se pri božijim službama, prema mesnim prilikama, na srpskom ili na latinskom jeziku.

Član 16

Država priznaje katoličkoj crkvi predstavljenoj svojim legitimnim hijerarhijskim vlastima i redovima, obeležje pravnog lica i sposobnost da vrši sva prava koja joj kao takovoj pripadaju.

Član 17

Crkva može, po propisima građanskoga prava, sticati, držati i sa njima slobodno upravljati, kako pokretna tako i nepokretna dobra, namenjena potrebama same crkve i njenih ustanova u zemlji. Stvari koje ona stiče, kao i njene zadužbine nepovredne su isto tako kao i dobra srpskih građana.

Član 18

Svojina Crkve biće podložna javnim nametima, isto tako kao i svojina srpskih građana, sem zgrada namenjenih službi božijoj, seminara i episkopskih i parohijskih domova, koji će biti oslobođeni od svakog nameta i koji se neće moći upotrebiti ni na šta drugo.

Član 19

Sveštenici i klirici neće biti obavezni da vrše javne službe protivne sveštenom pozivu i životu.

Član 20

Ako bi se u buduće pojavile kakve teškoće u tumačenju odredaba ovog konkordata, ili pitanja koja u njemu slučajno nisu predviđena, Vlada Kraljevine Srbije i Sveta Stolica rešavaće ih zajedničkim sporazumom i u skladu sa kanonskim pravom.

Član 21

Konkordat će stati na snagu čim ga svojim potpisom potvrde Njegovo Veličanstvo Kralj Srbije i Njegova Svetost Papa.

Član 22

Izmena potvrda izvršiće se u Rimu u što kraćem roku.

Rim, 24. juna 1914. god.

R. Kardinal Merry del Val.

Mil. R. Vesnitch.

Br. 71.969.

IZ VATIKANA 24. JUNA 1914.

Dole potpisani Kardinal Državni Sekretar ima čast da u dopunu i kao sastavni deo Konkordata saopšti Njegovoj Preuzvišenosti Gospodinu D-ru Milenku R. Vesniću, izvanrednom poslaniku i opunomoćenom Ministru Srbije ovo što sleduje:

Njegova Svetost pristaje da katolici latinskog obreda Kraljevine Srbije upotrebe u Sv. Liturgiji staroslovenski jezik i glagolska slova u onim parohijama koje će posebice naznačiti na osnovi jezika kojim govore dotični parohijani.

Sem toga Njegova Svetost proteže na te parohije odluku Sv. Kongregacije obreda od 18. decembra 1906. Br. 4196 u koliko se njome uređuje upotreba Rimskog obrednika (pri krštenjima, venčanjima, pogrebima i t.d.) kao i pevanje i čitanje molitava, apostolskih poslanica i Evanđelja na srpskom jeziku.

Obrednik, Evanđelja i molitve o kojima je govor u gornjem stavu - mogu se štampati književnim slovima koja su sada u upotrebi u Srbiji.

Potpisani Kardinal koristi se i ovom prilikom da ponovi Preuzvišenom Gospodinu Ministru izraz svog visokog poštovanja.

R. Kard. Merry del Val.

Preporučujemo Našem Ministru Prosvete i Crkvenih Poslova da ovaj zakon obnaroduje, a svima Našim Ministrima da se o izvršenju njegovom staraju; vlastima pak zapovedamo da po njemu postupaju a svima i svakome da mu se pokoravaju.
 
KONKORDATSKA KRIZA U KRALJEVINI JUGOSLAVIJI 1937 GODINE

I DELATNOST VLADIKE NIKOLAJA U NJENO VREME


Telegram Gospodinu Milanu Stojadinoviću

Predsedniku Kraljevske vlade

Kraljevo 20.07.1937.g.

Beograd

Episkop Nikolaj



Kao sina ove Svetosavske eparhije, preklinjem Vas, Skidajte zlo sa dnevnog reda. Prekinite nasilja prema crkvi Pravoslavnoj Znajte, teška je ruka Nemanjića Save.

Telegram

Njegovom Velečasnom Preosveštenstvu

Dr. Nikolaju Episkopu Žičkom

Beograd

Kraljevo

20.07.1937.g.

U 21 č. i 55 min.

Stojadinović


U odgovoru na Vaše želje molim Vas da imate poverenja u mene lično. Vodim o svemu računa, ali molim i Vas da sa svoje strane pomirljivo utičete na svoje kolege.

Konkordatska borba 1937.g. nesumnjivo je jedan od dramatičnijih događaja u kratkotrajnom životu Kraljevine Jugoslavije. Srpsko-Hrvatski odnosi i pitanje odnosa vera, bila su dva goruća pitanja koja su trovala državni organizam od samog nastanka države. Sa pojavom države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca nestala je srpska država u kojoj je stanovništvo bilo gotovo 100% pravoslavno. Pravoslavlje je prestalo biti državna vera, a svim ostalim veroispovestima zagarantovana je ravnopravnost, naročito katolicima, koji su posle pravoslavnih bili najbrojniji.

Međutim, s obzirom da je centar Katoličke crkve bio u Vatikanu, van granice države KSHS, položaj katolika se morao regulisati ugovorom između države i Vatikana tj. Konkordatom. Od Konkordata je očekivano ako ne da reši, ono bar da ublaži dva goruća pitanja u državi. Ta dva pitanja su bila odnos Srba i Hrvata i status katoličke vere, koja je u praksi imala punu ravnopravnost, ali je insistirano na pravnom dokumentu sa “Svetom Stolicom” koji bi to ozvaničio. Ovo je imalo za cilj i da se odobrovolje hrvatske stranke koje su od ubistva Stjepana Radića 1928 g. bile u opoziciji, a takođe i da se pokuša demokratizovati država usled narušavanja demokratije šestojanuarskom diktaturom kralja Aleksandra.

Istorija će pokazati da demokratija u zajedničkoj državi Srba i Hrvata ne može opstati. Kraljevski namesnik knez Pavle je tražio ličnost sposobnu za ovakav poduhvat, i bio je ubeđen da je našao u Milanu Stojadinoviću. U dotadašnjim vladama, počevši još od Nikole Pašića, Stojadinović je zauzimao razna ministarska mesta, a bio je poznat kao stručnjak za finansije. Stojadinović se samouvereno uhvatio u koštac sa ovim problemom, ne sluteći da će protiv sebe imati Srpsku Pravoslavnu Crkvu, koja će žestoko reagovati protiv ovog projekta. Uz Pravoslavnu crkvu u ovu borbu će stati i politička opozicija, ali iz sasvim drugih razloga od crkvenih. Upornost kralja, vlade i Stojadinovića i žilavost i odlučnost crkve da ne dozvoli ozakonjenje Konkordata dovešće državu do ivice građanskog rata. Nasrtanje policije na litiju 19.07.1937 g. tuča srpskih Episkopa, progoni u unutrašnjosti sveštenstva i vernika i zagonetna smrt Patrijarha Varnave dovešće do kulminacije ionako već raspaljenih političkih i duhovnih strasti.

U vreme krize u unutrašnjosti će delovati već proslavljeni besednik i bogoslovski pisac Episkop Žički dr. Nikolaj Velimirović. Njegova popularnost i važnost njegovog mišljenja nije bilo ograničeno samo na crkvu i narod, već i na najviše naučne i intelektualne krugove.

Episkop Nikolaj je doktorirao na starokatoličkom fakultetu u Bernu u Švajcarskoj na temu “Vera u Hristovo vaskrsenje kao osnovna dogma apostolske crkve” i na filosofskom fakultetu u Oksfordu na temu “Filosofija Berklija”. Posle toga jedno vreme boravi u Rusiji, da bi po povratku počeo seriju propovedi po beogradskim crkvama. Uvreme I sv.rata boravi u Americi i Britaniji boreći se svojim besedama za srpsku i jugoslovensku stvar. Za Episkopa Žičkog postavljen je 1919 g., a potom je 1920 g. prebačen u Ohrid. Vratiće se u Žiču 1934 g. i u njoj će kao Episkop Žički dočekati konkordatsku krizu.

PISMO MILANU STOJADINOVIĆU

PREDSEDNIKU KRALjEVSKE VLADE

Poštovani Gospodine Ministre Predsedniče,

Vi, svakako, niste pročitali moj jučerašnji telegram, kada mi odgovarate da ja treba “pomirljivo da dejstvujem na svoje kolege”. Kakvu pomirljivost Vi možete očekivati posle onomadašnje tuče pred Sabornom Crkvom? Dr. Korošec nije tukao katolike u Dalmaciji, koji godinama najpogrdnije ruže našeg kralja, a tuče srpske vladike i sveštenike kada se mole Bogu za svog bolesnog patrijarha! Unikum. A, zamislite kako bi papa rimski potresao ceo svet, da je jedan srpski žandarm, udario katoličkog biskupa.

Sve to narod gleda. Sve to narod sluša, ja Vas uveravam da u narodu ključa gnev kao u vulkanu. Uveravam Vas, da je narod na ivici pobune. Ja znam Vaša dobra dela za poslednje dve godine, znam i za taj zlokobni konkordat. Ja ne zaboravljam ni ono ni ovo. No, sav narod je potpuno bacio u zaborav sve što ste Vi učinili, kao da ste juče došli na vlast - sve zbog ovog konkordata. Kao kad bi đak napisao čitko propis, pa prosuo po njemu mastilo. Narod ništa u Vama danas ne vidi do konkordata. Od vremena tzv. “vladanovštine” ja ne pamtim ovoliku uzrujanost u narodu, ovoliku žučnost. Ko god Vam drukčije referiše, ne verujte mu, laska Vam i obmanjuje Vas.

I nemojte misliti da je ovako strašno nezadovoljstvo u narodu stvoreno agitacijom sveštenika. Instiktivno sav pravoslavni narod oseća i saznaje, da je knez crne internacionale naš svagdašnji neprijatelj, istorijski neprijatelj. Uostalom i svi prosvećeni katolici užasavaju se vlasti koja se daje tom knezu u ovoj našoj slobodnoj zemlji.

Zato vas i ovim putem i poslednji put, molim i preklinjem - skinite to čudovište s dnevnog reda, te sačuvajte zemlju od potresa. Sačuvajte svoju čast i povratite ugled u narodu. Sačuvajte sebe od moralne i političke smrti. To je ono čemu neizbežno gredite, ako se ne trgnete u dvanaestom času.

Srbima nisu na odmet ni ljudi manjih sposobnosti, nego što ste Vi. Reći ćete: teško je sada skinuti s dnevnog reda. Možda. No, setite se da će teže biti ako prođe. Neka jeziva atmosfera okružava nas. Svak očekuje najgore. Ako izagitujete nasuprot volji narodnoj, volji sedam miliona Srba, i toliko katolika, da se konkordat izglasa u skupštini, šta ste time učinili? Otvorili ste jednu živu ranu koja se godinama neće moći zalečiti, a svoje ste ime upisali ne na listove slave, nego u spisak onih koje narod proklinje, a Vi niste samac, Vi imate i porod. Ovo je smisao i sadržaj moga jučerašnjeg telegrama.

не Neka Vam je Bog u pomoći.



21. jula 1937 g. Vaš poštovovalac

Episkop Nikolaj s. r.

Kraljevo
 
Владика Николај је прешао црвену линију свештеника али свакако заслужан за одустајање од потписивања свим православним посланицима који потпишу је запретио екскомуникацијом из цркве.

Један битан моменат који не могу наћи сада али битна разлика је била сад у односу на друге конкордате да чак и ако је у случају жена католичке вере њена деца морају постати католици.

Све у свему један увод у ндх и све што се десило од 1941. кнез Павле још једном у улози ***** и кукавице.
 

Prilozi

Pogledajte prilog 1583474

Konkordatska kriza naziv je za versko-političku krizu u Kraljevini Jugoslaviji, koja je izbila tokom 1937. godine između Srpske pravoslavne crkve i jugoslovenske kraljevske Vlade na čelu sa Milanom Stojadinovićem. Ministar pravde LJudevit Auer potpisao je Konkordat sa Svetom stolicom u Rimu jula 1935. godine. Novembra 1936. Namesništvo je izdalo ukaz kojim je ovlastilo koalicionu Vladu Stojadinović-Korošec-Spaho da Konkordat uputi Narodnom predstavništvu na ratifikaciju, čemu se Srpska pravoslavna crkva odlučno suprotstavila.Srpska crkva je 1937. zvanično organizovala litiju za ozdravljenje patrijarha Varnave, a u stvari je to bio protest protiv ugovora Jugoslavije i Vatikana

Želeći da umiri Hrvate, čiji su političari još od stvaranja zajedničke države pokazivali separatističke težnje, kralj Aleksandar otpočeo je pregovore s Vatikanom o potpisivanju Konkordata, ugovora kojim bi bio uređen položaj Katoličke crkve u Jugoslaviji. Posle njegove smrti, pregovore je nastavio knez Pavle, pa je Konkordat potpisan u Rimu 1935. godine. Trebalo je još da ga ratifikuje i Skupština Kraljevine Jugoslavije, ali je SPC povela oštru i glasnu kampanju protiv toga. Najglasniji je bio patrijarh Varanava, koji je u novogodišnjoj poslanici za 1937. rekao da je taj dokument „atak na poslednji bedem srpstva, na „svetu srpsku crkvu“, ugovor „sa crnim poglavarom crne internacionale“ i pozvao narod „da se prenemo, da ustanemo i zbijemo se u redove, kao vojska božja protiv vojske satanske“. Vlasti su zabranili štampanje ove poslanice poglavara SPC.

Odmah posle toga, on se teško razboleo, zbog čega se proneo glas da je otrovan, a pošto mu se zdravstveno stanje pogoršavalo iz dana u dan, vrenje u javnosti bilo je sve jače.Milan Stojadinović, predsednik vlade, bio je ubeđen u nadmoć svoje skupštinske većine, pa je tvrdio da će Konkordat biti ratifikovan bez problema, da će „proći kao pismo kroz poštu“. Za 19. jul 1937. zakazao je glasanje u skupštini.Za to vreme, uzbuđenje je raslo na ulicama Beograda jer je Crkva zakazala molepstvije za ozdravljenje patrijarha, a potom i litiju glavnim beogradskim ulicama od Saborne crkve do Hrama Svetog Save. Strahujući od nereda, policijska uprava grada Beograda zabranila je litiju, uz obrazloženje da „nije u skladu sa crkvenim propisima da se litija održava za bilo čije ozdravljenje“.Na poziv sveštenika, međutim, narod je izašao na ulice, a ta će šetnja vernika biti upamćena kao „krvava litija“. Intervencija policije, čiji je ministar bio Slovenac Anton Korošec, inače rimokatolički bogoslov, bila je brutalna. Jedan hroničar beleži: „Preko Ulice kralja Petra, na gornjem uglu zgrade Narodne banke, bila je postrojena žandarmerija u više redova. Žandarmi su već agresivniji i dočekuju litiju grubim psovkama i zakrvavljenih očiju, izbezumljena lica tuku sveštenstvo u crkvenim odeždama i narod, psujući popovsku i srpsku majku. Po naglasku moglo se primetiti da su žandarmi Hrvati i Slovenci...“U službenom izveštaju Kraljevskoj kancelariji stoji: „Nastala je opšta tuča, letele su kamilavke, cepane odežde, čak je iscepana i izgažena svetosavska zastava. Da bi se branili od kundačenja i batinanja, sveštenici su upotrebili ripide i počeli njima udarati po žandarmima.“

U opštoj tuči naoružane žandarmerije s jedne strane i sveštenstva, u mantijama, i građana s druge strane najviše je stradalo čelo povorke, posebno episkop šabački dr Simeon Stanković, kojeg su žandarmi kundacima oborili na kaldrmu, sa koje je, u nesvesti, prenet u Patrijaršiju, a potom u bolnicu. Vozeći povređenog vladiku u sanatorijum, sveštenici su iz kola vikali: „Narode, razbojnici i ubice ubiše ti vladiku!“Protesti su nastavljeni i naredna dva dana, a iz Beograda su se proširili u Kragujevac, Šabac, Užice i Mladenovac. Stojadinović nije hteo da odustane, pa je 23. jula Konkordat najzad izglasan. Sledeće noći, međutim, umro je u 57. godini patrijarh Varnava. Bojeći se daljeg zaoštravanja odnosa sa SPC, Stojadinović je odustao od sprovođenja Konkordata, a zvanično glasilo Vatikana prenelo je papino saopštenje da „neće biti malen broj duša koje će zažaliti“ što nisu prihvatile ovaj sporazum. Ima istoričara koji veruju da je i razbijanje Jugoslavije devedesetih godina ostvarenje ove pretnje...Do danas nisu opovrgnute tvrdnje da je patrijarh Varnava otrovan.

Pogledajte prilog 1583475
Srpskaistorija/vikipedija/int.mediji

Између Истока и Запада !
Тај нас положај некад спасава, а некад нас уништава ...
 
може ли неко овде окачити текст (нацрт) тог спорног Конкордата Краљевине Југославије и Свете Столице?

Тражим није ми лако да нађем тражим по пдф-овима али је разбацано нигде не налазим конкретан текст.

Ево ти ово док не пронађем има интересантних ствари 44 странице. Док не пронађем текст из неког разлога га нема егзактно попут ових пре.
 

Prilozi

Конкордат између Свете Столице и Краљевине Југославије (1935.)
https://sr.wikisource.org/wiki/Конкордат_између_Свете_Столице_и_Краљевине_Југославије_(1935.)
У случајевима мешовитих бракова грађанске власти ће порадити да се, на захтев увређене католичке стране, поштује јемство дато од стране супружника, да ће сви синови и кћери, без изузетка, бити одгојени у католичкој вери.

Ово ми је чудно мало?
Да ли само ако је муж или и жена?

Овај је свакако најтемељнији и најезивији до сад црква изван државе која несметано убира приходе добија субвенције од државе не губи непокретности и кад нема вишњ верника баш катастрофалан гори од свих што смо видели а кнез Павле журио да потпише.
 
Poslednja izmena:
.члан 1 Римокатолички Апостолски Символ вере ће се слободно и јавно практиковати у Краљевини Србији.

Ovo ne moze, da se javno praktikuje simbol vjere. To je neprihvatljivo. Zna se kad se koristi simbol vjere u liturgiji ili misi, i nema nikakvog javnog praktikovanja simbola vjere. Dakle postoji mjesto i vrijeme, forum, a to je crkva ili neki drugi religiozni forum kao ucionica, za simbol vjere a ne kako kome padne na pamet da lupeta po ulici i javno. Svaki ugovor po kojem je javno lupetanje dozvoljeno je nevazeci. Ovo je potpuna katolicka kriminalna budalastina.
 
.Члан 2
У Краљевини Србији оснива се једна црквена покрајина коју чине Архиепископија београдска, са седиштем у престоници, чије подручје обухвата границе Србије пре Лондонског и Букурештанског мировног уговора из 1913. године – и суфраганска епископија скопска, са седиштем у Скопљу који обухвата новоослобођене крајеве – прелазећи из надлежности верске пропаганде у регуларну државу.


Ne moze.
Vec postoji srpska Carska nadbiiskupija u Splitu u dogmatskoj uniji sa rimskim biskupom i nema potrebe za nekom drugom pokrajnom i nadbiskupijom.
Ovo su katolicke kriminalne budalastine protivne Carevini. Car je vec odredio kako i sta prije 1500 godina.
 
ЗАКОНО КОНКОРДАТУ СРБИЈЕ И СВЕТЕ СТОЛИЦЕ У РИМУ(„Српски гласник Краљевине Србије“, бр. 199/14)У ИМЕ СВЕТЕ ТРОЈИЦЕПошто су Његово Величанство Петар И, Краљ Србије, и Његова Светост папа Пије Кс, ради заштите верских интереса католика у Краљевини Србији, одлучили да закључе конкордат – именујући у ту сврху два опуномоћеника, и то:Његово Величанство: Његова Екселенција господин Миленко Р. Веснић, његов изванредни представник и опуномоћени министар у Француској и Белгији, итд.;Његова Светост: Његова Светост и пречасни кардинал Рафаел Мери дел Вал, његов државни секретар;Ови су разменили своја пуномоћја, и нашавши их у потпуном реду, сагласили су се у овој ствари.члан 1Римокатолички Апостолски Символ вере ће се слободно и јавно практиковати у Краљевини Србији.Члан 2
У Краљевини Србији оснива се једна црквена покрајина коју чине Архиепископија београдска, са седиштем у престоници, чије подручје обухвата границе Србије пре Лондонског и Букурештанског мировног уговора из 1913. године – и суфраганска епископија скопска, са седиштем у Скопљу који обухвата новоослобођене крајеве – прелазећи из надлежности верске пропаганде у регуларну државу.

Члан 3Београдски надбискуп и скопски епископ, у чију духовну управу припадају сви римокатолици Краљевине Србије, зависиће у црквеним пословима непосредно и искључиво од св. Столице.Члан 4Пре дефинитивног именовања Архиепископа београдског и Епископа скопског, Његова Светост ће обавестити Краљевску владу о имену кандидата, како би ова могла да види да ли постоје разлози политичке или приватне природе који би стајали на путу то именовање.Члан 5Архиепископ београдски и епископ скопски добиће из државне касе првих 12.000 динара систематске зараде и 4.000 динара додатка, а других 10.000 динара зараде, са правом на пензију у износу не мањем од оно државних службеника.Члан 6Званична титула Архиепископа београдског и Епископа скопског гласиће: „Свети и Преподобни Господе“.Члан 7Пре ступања на дужност, Архиепископ београдски и Епископ скопски положиће заклетву у присуству представника владе речима: „Кунем се и обећавам пред Богом и Светим Јеванђељем да ћу бити послушан и веран. Његовом Величанству Краљу Србије и да нећу имати никаквих договора да присуствују било каквом саветовању, нити да охрабрујем нити дозволим свом обласном свештенству да учествује у било каквом подухвату, који би нарушио јавни ред у држави“.Члан 8Архиепископ београдски и епископ скопски имаће потпуну слободу у вршењу црквене службе и у управљању својим епископијама. Они ће моћи да остварују сва права и привилегије које им доноси њихов пастирски позив, према поретку који је одобрила црква: сви припадници католичког клера у дотичним бискупијама подлежу им у свему што се односи на вршење свештеничка служба.Члан 9
Arhiepiskop beogradski i Episkop Skopski će, svaki u svojoj episkopiji, ustanovljavati parohije u sporazumu sa Kraljevskom Vladom. Oni će takođe postavljati parohe. Ali kad bi to imali da budu lica što nisu srpski državljani, postupiće u sporazumu sa Kraljevskom Vladom; budu li u pitanju srpski državljani, Episkopi će prethodno potražiti obaveštenja kod nadležnog Ministra, ima li dela ili razloga političke ili građanske prirode koja bi se tome postavljanju protivili.

Član 10

Verska nastava katoličke mladeži stajaće, u svim školama, pod nadzorom Arhiepiskopa i Episkopa, u dotičnim episkopijama. U državnim školama nju će vršiti veroučitelji koje će sporazumno naimenovati nadležni Episkop i Ministar Prosvete i Crkvenih Poslova. Episkopi će moći da zabrane predavanje veronauke, i u državnim školama, onim veroučiteljima koji bi se pokazali nepodesni za to zvanje, saopštavajući takvu svoju zabranu Ministru Prosvete i Crkvenih Poslova, kome će u isto vreme predložiti drugo svešteno lice za popunjavanje dotičnog mesta. Država će plaćati veroučitelje u državnim školama. Za veroučitelje mogu biti postavljeni i parosi. -

Član 11

Da bi se pripremili srpski mladići za rimokatoličke sveštenike, ustanoviće se jedan seminar u prestonici ili u njenoj blizini, koji će sama crkvena vlast urediti i o njemu se starati, dok će Kraljevska Vlada na to odrediti shodnu godišnju pomoć. Nastavni jezik za necrkvene predmete u ovom seminaru biće srpski.

Član 12

Vlada priznaje važnost braka među katolicima i mešovitih brakova zaključenih pred katoličkim sveštenikom po propisima katoličke crkve.

Član 13

Bračne sporove između supružnika katoličke vere, kao i između supružnika iz mešovitih brakova, zaključenih pred rimokatoličkim sveštenikom, - sudiće katolički duhovni sudovi, s izuzetkom rasprava čisto civilnih odnosa.

Član 14

Katolički suprug u mešovitim brakovima zaključenim pred rimokatoličkim sveštenikom, imaće pravo da ugovara da će deca iz tog braka biti vaspitana u katoličkoj veroispovesti.

Član 15

Molitva za Vladaoca: "Gospode spasi Kralja", pevaće se pri božijim službama, prema mesnim prilikama, na srpskom ili na latinskom jeziku.

Član 16

Država priznaje katoličkoj crkvi predstavljenoj svojim legitimnim hijerarhijskim vlastima i redovima, obeležje pravnog lica i sposobnost da vrši sva prava koja joj kao takovoj pripadaju.

Član 17

Crkva može, po propisima građanskoga prava, sticati, držati i sa njima slobodno upravljati, kako pokretna tako i nepokretna dobra, namenjena potrebama same crkve i njenih ustanova u zemlji. Stvari koje ona stiče, kao i njene zadužbine nepovredne su isto tako kao i dobra srpskih građana.

Član 18

Svojina Crkve biće podložna javnim nametima, isto tako kao i svojina srpskih građana, sem zgrada namenjenih službi božijoj, seminara i episkopskih i parohijskih domova, koji će biti oslobođeni od svakog nameta i koji se neće moći upotrebiti ni na šta drugo.

Član 19

Sveštenici i klirici neće biti obavezni da vrše javne službe protivne sveštenom pozivu i životu.

Član 20

Ako bi se u buduće pojavile kakve teškoće u tumačenju odredaba ovog konkordata, ili pitanja koja u njemu slučajno nisu predviđena, Vlada Kraljevine Srbije i Sveta Stolica rešavaće ih zajedničkim sporazumom i u skladu sa kanonskim pravom.

Član 21

Konkordat će stati na snagu čim ga svojim potpisom potvrde Njegovo Veličanstvo Kralj Srbije i Njegova Svetost Papa.

Član 22

Izmena potvrda izvršiće se u Rimu u što kraćem roku.

Rim, 24. juna 1914. god.

R. Kardinal Merry del Val.

Mil. R. Vesnitch.

Br. 71.969.

IZ VATIKANA 24. JUNA 1914.

Dole potpisani Kardinal Državni Sekretar ima čast da u dopunu i kao sastavni deo Konkordata saopšti Njegovoj Preuzvišenosti Gospodinu D-ru Milenku R. Vesniću, izvanrednom poslaniku i opunomoćenom Ministru Srbije ovo što sleduje:

Njegova Svetost pristaje da katolici latinskog obreda Kraljevine Srbije upotrebe u Sv. Liturgiji staroslovenski jezik i glagolska slova u onim parohijama koje će posebice naznačiti na osnovi jezika kojim govore dotični parohijani.

Sem toga Njegova Svetost proteže na te parohije odluku Sv. Kongregacije obreda od 18. decembra 1906. Br. 4196 u koliko se njome uređuje upotreba Rimskog obrednika (pri krštenjima, venčanjima, pogrebima i t.d.) kao i pevanje i čitanje molitava, apostolskih poslanica i Evanđelja na srpskom jeziku.

Obrednik, Evanđelja i molitve o kojima je govor u gornjem stavu - mogu se štampati književnim slovima koja su sada u upotrebi u Srbiji.

Potpisani Kardinal koristi se i ovom prilikom da ponovi Preuzvišenom Gospodinu Ministru izraz svog visokog poštovanja.

R. Kard. Merry del Val.

Preporučujemo Našem Ministru Prosvete i Crkvenih Poslova da ovaj zakon obnaroduje, a svima Našim Ministrima da se o izvršenju njegovom staraju; vlastima pak zapovedamo da po njemu postupaju a svima i svakome da mu se pokoravaju.
Svaki ugovor koji potpiše šut s rogatim, obavezuje samo šutog. To smo videli i sa Dejtonom i sa Kumanovom i svim ostalim potpisnim sporazumima. Ono što jača strana obeća u ugovoru, naprosto, neće se ispuniti. Ugovor služi samo da se slabija strana obaveže na ustupke i važi samo za slabiju stranu.

Prema tome, dok ne postaneš jača strane, ne potpisuj ništa.
 
Члан 3Београдски надбискуп и скопски епископ, у чију духовну управу припадају сви римокатолици Краљевине Србије, зависиће у црквеним пословима непосредно и искључиво од св. Столице.Члан

Ne moze.
Ne moze nadbiskup zavisiti samo od takozvane svete Stolice. U Kraljevini postoji jos jedna Sveta Stolica a to je srpska carska stolica, i sveta prestonica u Rimu je samo dogmatska a kod nas je Sveta carska Saborna Stolica. Dakle ne moze Rim biti jedini jer to iskljucije cara koji je saborni vlasnik i svetac crkve i osnivac crkve i nadbiskupije. Funkcija nadbiskupa je carska, on je carski namjesnikm patrijarh lokalni a ne neki administrator Svete Stolice.
Katolicke demokratske budalastine.
 
Члан 4 Пре дефинитивног именовања Архиепископа београдског и Епископа скопског, Његова Светост ће обавестити Краљевску владу о имену кандидата, како би ова могла да види да ли постоје разлози политичке или приватне природе који би стајали на путу то именовање.

Ne moze. Rim moze predloziti kandidata, a ne imenovati. Imenovace ga Kralj. Suprotno je.
Kralj postavlja nadbiskupa, a rimski biskup ga odobrava. Nadbiskup se postavlja "uz saglasnost" Pape, a ne uz saglasnost Kralja.
 
.Члан 5Архиепископ београдски и епископ скопски добиће из државне касе првих 12.000 динара систематске зараде и 4.000 динара додатка, а других 10.000 динара зараде, са правом на пензију у износу не мањем од оно државних службеника.


Moze.

Moze i vise. Kralj ima sve pare ovoga svjeta. Nije problem.
 

Back
Top