Загонетна смрт патријарха Варнаве Росића, Конкордатска криза и улога Милана Стојадиновића у њој

Brđanin

Veoma poznat
Poruka
11.077
Једна велика личност, попут патријарха Варнаве Росића, засигурно заслужује посебну тему на којој ће се моћи полемисати о његовом животу, дјелу и смрти.
Варнава је рођен у Пљевљима 1880. године. Постао је у тридесетој години живота епископ, у четрдесетој митрополит, а у педесетој патријарх. На челу СПЦ био је само седам година, од 1930. до 1937. године.

Краљ Александар I Карађорђевић као да није знао за његове речи: „Нисам довољно послушан да бих био заповедник“, па је веровао да је у Варнави добио послушног патријарха, који ће цркву учинити сервилним слугом државе. Уместо тога, Варнава је од расцепкане СПЦ у шест разних законодавних, административних, финансијских и јерархијских подручја, новим Уставом цркве и строгим правилима устројио СПЦ на модеран начин и успео да је одвоји од државе. Током те реорганизације формиране су две нове епархије, Загребачка и Мукачевска, тако да је у састав Српске цркве улазило укупно 27 епархија, са викарном Скадарском епархијом у Албанији.

У његово време активиран је црквени живот, тако да је почела градња многих храмова, па је његовом иницијативом започета и изградња храма Светог Саве на Врачару у Београду (највећег православног храма у употреби на свету). Такође је подигао на месту старе Београдске митрополије, нову зграду за потребе Архиепископије (зграду данашње Патријаршије у непосредној близини Саборног храма), као и манастир Ваведење на Сењаку.

Варнава је живео у тешка и несигурна времена доласка нациста на власт у Немачкој, убиства краља Александра и Шпанског грађанског рата. Показао се постојаним и чврстим, нарочито приликом покушаја стварања конкордата између Ватикана и Краљевине Југославије. Био је непопустљив, не зато што је начелно био против конкордата, него зато што је сматрао да тај споразум фаворизује католичку и исламску вероисповест на рачун других верских заједница у Југославији.

Преминуо је изненада и мистериозно у 57. години живота у Београду, 23. јула 1937. године, у моменту изгласавања поменутог конкордата у Скупштини Југославије, који, иако изгласан већином гласова, никада није ступио на снагу. Патријарх Варнава је привремено сахрањен у малом храму Светога Саве на Врачару. Ни до данас није потврђено, ни оповргнуто мишљење да је отрован управо због свог непомирљивог става око кон кордата.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Конкордатска_криза


Оно о чему такође вриједи полемисати јесте учешће Милана Стојадиновића, којег лични сматрам као позитивну историјску личност за наш народ, у овом догађају.

https://youtu.be/ReaRJGJ30d4
Срђан Граовац је у предавању оцијенио да је Стојадиновић само спровео у дјело план краља Александра, што је било исправно, а да је СПЦ злоупотребљена од стране опозиције у политичке сврхе. Ја се са овим не бих сложио.

https://m.facebook.com/story.php?st...G7aKnW4nCdqvbwP4Lu94YacXdxN9l&id=309460306627
У овом чланку наводе да је конкордат потписао министар КЈ, под овлашћењем Павла, без знања Стојадиновића, што ми не дјелује реално.
Волио бих да чујем мишљење осталих о овој теми.
 
Milan Stojadinovic kao demokrata i politicar ne moze nikako biti pozitivna licnost. Niti politika piskicu kakicu moze biti dobar pravac za drzavu. Neutralnost, pacifizam, ni rat ni pakt, ne moze nikako biti pozitivno.
On je kao Aron Mojsijev brat u bibliji, jedna nistarija ali dobio je sluzbu jer je eto on "fin," moze se s njim. Problem je sto se sa takvima svasta moze. Trgovci a ne pravednici. Na kraju im se sve otme, jer su takvi nikakvi.
Takav je i Beograd, trgovinski centar na granici dva carstva. Na sve ce pristati samo nek ide trgovina. Kad ti je to prestonica, takva je i drzava, prcija ulicnih hulja.

Jes, ubili su patrijarsha srpske crkve kao sto su i Cara Aleksandra ubili, zarad neke banditske rimske njemacke politike ulicnih hulja, a od toga nema nista dobro niti je ikad bilo.

Psiholoski profil Milana Stojadinovica treba da se izucava u drustvenim naukama kao jedan od eklatantnih primjera probisvjeta i beskicmenjaka. Da se ljudi uce kako ne treba.
 
Poslednja izmena:
Документарни филм аутора Вељка Ђурића Мишине о Патријарху Варнави и Конкордату @Brđanin

Оно што мене највише занима, јесте улога Милана Стојадиновића у тим догађајима, с озбиром да га сматрам позитивном личношћу.
 

Back
Top