Kosher hrana

a kako ih identifikuju, po imenu

a shta je tachno kosher. to neshto nema meshanja meso-mlechni p
ok jevr jela..ali shta josh

zashto samo jevreji mada kod nas ih nestoi nema
 
KOSER - ona (hrana) koja se priprema i koristi u skladu sa religijskim pravilima. Ova pravila su zapisana u Bibliji, a osnova su im higijensli propisi korisni u tropsko-pustinjskim uslovima, kada je trebalo odvajati pojedine vrste hrane kako se ista ne bi pokvarila i time ugrozila zivote ljudi. .
Tako, u istim loncima se ne pripremaju meso i mlecni proizvodi, niti se sluze i jedu istovremeno Pravila kosera odredjju i vrste mesa koje se jedi kao i nacin na koji zivotinja(koja zavrzava u loncu) treba da bude ubijena. I mlecni proizvodi, i riba, i vino, i sve sto se jede mora biti koser.

Ne znam gde moze da se kupi, ali evo, ko je kupio, da mu se nadje neki recept:

Dinstane guscje "pipke"
1 kg guscjig ili curecih zeludaca (bubaca), 1 kg luk, beli luk, guscja ili pacja mast (moze ulje) so, biber, kari
Bubce staviti u sito((cediljka) popariti 4 puta vrelom vodom. Proprziti crni luk, staviti nekoliko cenova seckanog belog luka. Dodaju se bubci, dobro promesa, dospe malo vode, posoli se, pobiberi, stavi se kari.Ponovo se promesa, poklopi i dinsta oko 1,5 sat a pri tom se pazi da voda ne ispari.Posle se zapece u rerni 20 minuta. Jede sa sa halkom i salatom od rendane rotkve (one velike).

Halka
40g kvasca, 550g brasna, pola case mleka, 1 vece jaje, 4 kasike vode (moze malo vise), 2-3 kasike secera, 2 kasike rastopljenog putera, zumance i mak ili susam (za posipanje).

Kvasac , i kasiku secera preliti sa malo mlakog mleka da poraste. U ciniju staviti brasno, sipati podignuti kvasac, jaje, preostali secer, rastopljen puter i vodu. Mesiti dok se ne ukazu mehurici vazduha. Ostaviti da poraste - dvostruko veca masa! Ponovo izmesiti, podeliti na 3 dela, svaki oblikovati kao valjak (kobacisu), i uplesti pletenicu cije krajeve treba podviti. Staviti u podmazan pleh i ostaviti 20 minuta da poraste. Sada premazati zumancetom, posuti makom ili susamom a moze i mrvicama (malo putere, brasna i secera se tvrdo umesi i izmrvi). Pece se 25-30 minuta na 200 stepeni. Moze da se jede i samostalno, i sa dzemom...i sa svim... Pravi se za dorucak kad je neki praznik (purim?)
 
Koser je hrana spremljena po verskim principima judaizma, npr. zivotinje se kolju na odredjeni nacin, ne mesaju se neke vrste namirnica i sl. Stari zavet ima mnogo toga propisanog u vezi hrane, slicno kao i Kuran. A ima dosta Jevreja U Bg, i oni koje ja znam se hrane kao i ostali. Falafal su kao cuftici od leblebije, sa zacinima i salatom,pa u lepinji.
 
Znam da su vredni vec rucali, a je tek pocinjem da kuvam... "pipke". Nije vazno sto ce nam to biti neki "glavni" obrok u tek 18 sati ( danas smo k'o Englezi ), vazno je da obradujemo nepce nekim novim ukusom. I nije mi malo da dinstam, nego cu i tu halku (vidi recept gore, a i onako je jedini za jevrajski kuhinju na ovom forumu :() da mesim.
Nadam se da ce jos neko, sad kada se ovaj forum vraca u formu (ua saboteri!), da prilozi jos neki recept jevrejske kuhinje.
Secam se da je "rajlovac", davno (gde si, bre, rajlovac?) napisala iz Izraela recepte za neke zanimljive salate... Sa' cu da potrazim...
 
jaoj, bwe.... pa gde iskopa kosher???
kosher je hrana koju je blagoslovio rabin, a karakteristichno za jevreje jeste da ne koriste iste tanjire za meso i recimo, sir.... iz posebnih tanjira se jede meso, iz posebnih sir, iz posebnih povrcje....
shta god da jedu sa strane uz to je matzah..... uz sve i sa svim jedu tu "stvar"....
inache, u svkodnevnoj ishrani hrana nema nikakavu simboliq.... za praznike imaju malo vina, malo pershuna, malo ovoga malo onoga.... simbolichno..... bash kao shto hrishcjani za bozhicj imaju pogachu i koje shta.....
u sushtini.... kosher = matzah.... a matzah ima ukus kartonske kutije..... tako da....... ne preporuchujem.......
 

Back
Top