Quantcast

Košarkaška reprezentacija Srbije

Smartanabil

Elita
Moderator
Poruka
19.688
Šta će Meloun doneti reprezentaciji Srbije?

Košarkaški savez Srbije je juče obelodanio da će se stručnom štabu Igora Kokoškova tokom kvalifikacionog turnira za plasman na Olimpijske igre pridružiti prvi trener Denver Nagetsa Majk Meloun.

Ipak, danas je stigao demanti od samog američkog trenera, koji je nakon pobede Denvera protiv Šarlota istakao da još ništa nije dogovoreno.

"To nije definitivno", kratko je rekao trener Nagetsa.

Američki mediji pišu da je razgovarano, ali da ništa zvanično nije dogovoreno.

Nedavno su stigle i nove informacije, navodno će Meloun ipak pomoći "Orlovima" na kvalifikacionom turniru, više u nastavku.

Jedan deo javnosti je protiv uključivanja stranog trenera u stručni štab, ali iz čisto košarkaškog aspekta gledano, utisak je da će dolazak Melouna biti pun pogodak za naš državni tim.

Razloga je više, prvi je taj što je Meloun jedan od najzaslužnijih ljudi za Jokićev uspon do najviših visina NBA lige, verovao je u mladog Somborca, pružio mu šansu, prepoznao je njegov kvalitet i talenat i hrabro odlučio da gradi svoj tim oko njega.

Danas je jasno da je napravio sjajnu stvar, Jokić je izrastao u najbolju "peticu" na planeti, a Denver Nagetsi su predvođeni našim košarkašem izrasli u jedan od najboljih timova najjače košarkaške lige na svetu.

Nikola Jokic

Dakle, Meloun će bez sumnje biti od velike pomoći Kokoškovu pri sastavljanju tima oko Jokića, što je očigledno ideja novog selektora i mora se priznati da je ideja sasvim na mestu. Moramo do maksimuma iskoristiti potencijal našeg najboljeg igrača i jednog od najboljih na svetu, što nažalost nismo učinili na Mundobasketu u Kini.

Meloun će pored toga dodatno približiti neke NBA principe našoj reprezentciji, principe koje su reprezentacije poput Španije i Francuske odavno usvojile.

Trener Denver Nagetsa je i specijalista za defanzivu, iako je opšte mišljenje u Evropi da se u NBA ne igra odbrana, sasvim je jasno da to nije slučaj, a Meloun spada u red najboljih defanzivnih koordinatora među NBA trenerima, što je potvrdio i bivši igrač Klivlend Kavalirsa Saša Pavlović.

Setimo se i da je Igor Kokoškov sa reprezentacijom Slovenije osvojio Evropsko prvenstvo 2017. godine, a kako je to uradio?

Sistemom koji je postavio izvukao je najbolje iz svojih najboljih pojedinaca, igrao je modernu, brzu košarku sa puno tranzicije i šuteva van linije za tri poena, pa je tako i oformio tim, imao je pregršt bekova i odličnih šutera, dok je recimo naša reprezentacija u Kinu otišla sa četiri beka (Bogdanović, Micić, Gudurić i Jović).

To je i u defanzivnom i ofanzivnom smislu hendikep, moderna košarka je brza, sa puno preuzimanja u odbrani i praktično 90% rostera jednog kvalitetnog tima može da "opali" za tri poena, a kada još u svom timu imate Jokića, sa trenerom koji ga je lansirao u zvezde, jasno je da imate recept za uspeh.

Utisak je da će Melon biti veliko pojačanje za našu reprezentaciju, koje će po svemu sudeći izgledati daleko drugačije negu u Kini.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.516
Бјелицу више видим као подршку с времена на време...не мислим да има за њега места у најужој осовини.
Pa Bjelica bi trebao da ima slicnu ulogu kao u Sakramentu , znaci da bude starter , mozda ne prva opcija u napadu ali svakako bitan faktor , Bjelica je maltene prototip modernog igraca, ima skoro 210 i ima odlicnu motoriku, odlicno se krece za nekog te visine,recimo po meni ima mnogo bolju motoriku nego recimo Jokic (iako mi se cini da je malko izgubio na brzini od kako je dosau u NBA i dobio na masi), ima dobar sut spolja, pogotovo za 3 sto je jako bitno u danasnjoj kosarci , moze da razvuce protivnicku odbranu i napravi visak, a ima i osecaj za razigravanje , ima taj osecaj i igracki IQ a pritom vec godinama igra kosarku na top nivou i vec ima i iskustvo i neke stvari koje se sticu iskustvom, takodje i borben je dosta i ne mrzi ga da igra odbranu i da se gura pod kosem.
Mislim od njega se uvek moze ocekivati 10-ak skokova, nekoliko asistencija i nekoliko dobrih odbrana a napadacki ono kad mu ne ode sut tu je negde na 10-12 poena, kad mu krene malo bolje vec moze da prebaci 20 bez problema a kad bas ima svoje vece onda ide i preko 30.

NBA igraci moraju da budu oslonac kao i kosarkasi koji igraju u Evroligi (npr. Micic)
Da Micic i Milutinov mislim da bi trebalo da budu 2 glavna oslonca iz Evrolige, takodje mozda Micov igrac koji bi sa klupe mogao nekad malo da sutem spolja razbije protivnicku zonu ili malo da pogura ekipu kad nema lakih poena i kad protok lopte malo zakaze, takodje i jednom mladom igracu bi trebalo pruziti priliku recimo kao sto je Vanja Marinkovic ili Marko Guduric.
Sve u svemu ne ocekujem neke preterane promene u igrackom kadru u odnosu na SP, svakako ocekujem povratak Teodosica i svakako mislim da kostur ekipe ne treba menjati, sad mozda eventualno promeniti par nekih rezervnih igraca koji su tu vise kao podrska ali realno nit mi vise imamo tako sirok igracki kadar kao nekad nit ima tu mnogo prostora za neko veliko tumbanje ekipe.

Truman

Elita
Poruka
16.490
Гудурић ми нешто не улива поверење, али пошто са шутерима ионако шкрипимо требало би да заврши у првих 12. Такође, не би било лоше да Смаилагића уведу у репрезентацију јер би он требало да буде наследник Бјелице.

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
12.883
Gudurić ne može da igra na najvišem nivou, jer njemu treba lopta u rukama, da bi bio opasan po koš......Ne znam šta se to dogodilo sa njegovom mehanikom šuta, ali njemu treba pola sata da se namesti na šut a to ne može više da prodje.
Izvlačio je benefite dok ga nisu dobro upoznali, pa je prolazio pošto je levak, medjutim čim malo pismeniji odbrambeni igrač stane, on ne zna šta će, a nije ni dovoljno brz da bi brzinom stvorio prednost......Mada, sa sažvakanim loptama Jokića, on bi nešto mogao i da daje, ako mogu ovi panjevi iz Denvera, može i on.

Smartanabil

Elita
Moderator
Poruka
19.688
Gudurić ne može da igra na najvišem nivou, jer njemu treba lopta u rukama, da bi bio opasan po koš......Ne znam šta se to dogodilo sa njegovom mehanikom šuta, ali njemu treba pola sata da se namesti na šut a to ne može više da prodje.
Izvlačio je benefite dok ga nisu dobro upoznali, pa je prolazio pošto je levak, medjutim čim malo pismeniji odbrambeni igrač stane, on ne zna šta će, a nije ni dovoljno brz da bi brzinom stvorio prednost......Mada, sa sažvakanim loptama Jokića, on bi nešto mogao i da daje, ako mogu ovi panjevi iz Denvera, može i on.
Moze Gudura da odigra ali da mu treba neko da postavi loptu na tacni, to stoji

Muad'Dib

Veoma poznat
Poruka
10.475
Ekskluzivno - Kaminski: Neću nikom da uzimam mesto - KOS magazin

Bio sam u Srbiji zbog “Basketball without Borders” kampanje prije dvije godine i tada su ljudi u nacionalnom timu Srbije saznali da imam srpske korijene i da sam, dok sam odrastao, igrao na srpskim turnirima u Čikagu i širom mid-vesta. To je nešto što moj otac još uvijek radi svake godine, tako da… da, imamo te korijene… A što se tiče igranja za nacionalni tim, iskreno – ne znam. Nisam nikada bio član nijednog nacionalnog tima, i ne znam šta bi trebalo da se desi da to postanem.

Osjetih neku barijeru pa upitah dali bi mu motivacija bila šansa da postane olimpijac?
– Naravno, san svakog košarkaša je da zaigra na OI i moj agent je dobio nekoliko poziva i već razgovarao sa nekoliko ljudi o tome, i sve zavisi kakvi su detalji u pitanju da bi to moglo da se desi. Ja imam srpske korijene, ali postoji masa igrača u Srbiji koji su odrasli igrajući u srpskom sistemu i ja ne bih htio da “stanem ni na čije nožne prste”.

Da, moje srpsko porijeklo je samo s očeve strane, preko bakinog oca.
Da li znaš njegovo prezime, upitah?
– Mislim da je Milo… iskreno, ja imam mnogo raznih korijena, s majčine strane su došli iz Irske i Njemačke, s očeve strane su Poljaci i Srbi.

upitah ga da li bi mu teško palo da propusti veliki dio ljetnog odmora igrajući košarku, ne samo na OI, nego i u pripremama, a i na kvalifikacijama za učešće na OI.
– Ne znam, nisam nikad imao obaveze u nacionalnom timu pa stvarno ne znam šta da kažem. Vidjećemo, to je definitivno nešto za šta bih ja bio otvoren. Ali moramo prvo imati dijalog o tome, moraju me prvo htjeti, i u isto vrijeme, kao što sam već rekao, ne bih htio da zauzmem nečije mjesto. To bi bila jedna od zadnjih stvari koju bih poželio da uradim jer znam kako bih ja bio isfrustriran u slučaju kad bih bio u nacionalnom timu i kad bi se odjednom pojavio neko drugi sa strane.

Upitah Kaminskog da li je čuo o potencijalnom angažmanu trenera Nagetsa Majka Melouna da bude asistent (u što btw niko od njujorških novinara ne može da povjeruje) Kokoškovu, ili neka vrsta savjetnika, što je vruća tema zadnjih par dana.
– To sam pročitao prije koji dan, i to samo pokazuje da svi hoće da učestvuju na OI, koja je važnost tih igara i kako je to cool. Da zaigram na OI bi bilo nevjerovatno. To bi bilo nešto što bih stvarno volio da uradim, i kao što rekoh, san svakog košarkaša je da igra na OI.
Zahvalih se Frenku na razgovoru i poluozbiljno rekoh da se nadam da se vidimo u Tokiju.
– We’ll see, we’ll see…
Ne nadam se previše ali eto, šansa postoji. Iskreno, mislio sam da je malo više Srbin :)

Smartanabil

Elita
Moderator
Poruka
19.688
Da li Maloun stiže u Srbiju? Igor Kokoškov konačno otklonio svaku dilemu!

Selektor reprezentacije Srbije Igor Kokoškov potvrdio je da će Majk Meloun biti u stručnom štabu na kvalifikacijama za Olimpijske igre.

Informaciju je na svom zvaničnom sajtu plasirao u javnost Košarkaški savez Srbije, ali je prava zbrka nastala nakon izjave trenera Denvera američkim medijima da to "nije baš tako".

Sada je to potvrdio i sam selektor Kokoškov koji je istakao da će sarađivati sa američkim stručnjakom.

"Sa Melounom se poznajem dugi niz godina. Nikada nismo bili saradnici, nego uvek na suprotnim stranama i zdravi rivali. Baš zbog ove činjenice mi je bilo lakše da vidim o kakvom se stručnjaku radi", poručio je iz Sakramenta za Novosti selektor Kokoškov.

Na konstataciju da je vest prilično iznenadila sve ljubitelje košarke, Kokoškov je bio još direktniji.

"Meni je malo čudno to što je prvi trener Denvera i čovek sa takvim iskustvom 'prekršten' u mog pomoćnika. Pričali smo i našalili se da on može da bude samo prvi trener, nikako pomoćnik. Međutim, odmah u sledećoj rečenici je Meloun bio izričit u stavu da jedva čeka leto i turnir u Beogradu. Vrlo dobro zna u kakvu košarkašku zemlju dolazi i sa kakvim igračima će da radi", poručio je Kokoškov.

Kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre u Beogradu na programu je od 23. do 28. juna, a Srbija igra u grupi sa Dominikanskom Republikom i Novim Zelandom. U drugoj grupi sastaju se Portoriko, Italija i Senegal.

Samo pobednik turnira obezbediće učešće na Olimpijskim igrama.

crni lepotan

Elita
Poruka
21.390
Mislim ne treba potcenjivati Evroligu i evropsku kosarku, mislim Evroliga je ipak druga najjaca liga na svetu i itekako ozbiljna kosarka se igra i u Evropi (iako je malo u krizi u poslednje vreme) i ima stvari koje i u NBA pokusavaju da preuzmu od evropske kosarke, mislim cinjenica da su ih vec sustigli u raznim segmentima, u smislu da su vec mnoge reprezentacije pobedjivale njihov "Drim Tim" sastavljen od NBA igraca , da su i mnoge evroligaske ekipe pobedjivale NBA ekipe, da stranci u NBA postaju sve vise dominantan faktor , ali opet i da u NBA 100% igraca budu stranci opet ce se najbolja kosarka igrati tamo.

Mislim da je cak tamo negde pocetkom 2000-ih dosta se pricalo da kad bi najbolji strani igraci igrali u Evropi da bi Evroliga bila i jaca nego NBA, cak je i bio jedan stidljiv pokusaj Fibe da spreci odlazak najboljih evropskih igraca u NBA, da pokusa cak i neke inostrane NBA zvezde vrati u Evropi ali naravno od toga nije bilo nista, ne samo da nisu uspeli vec evropski igraci su poceli sve masovnije da odlaze u NBA (cak i oni neki osrednji igraci koji ni u Evropi nisu imali neku zapazenu ulogu), a pritom veliki udarac evropskoj kosarci je bio sukob na relaciji Fiba - Uleb , pa Fiba i Evroliga, tako da tek kasnije od toga nije bilo nista, ali sta znam nekako mi se cini da ova nova Evroliga pa i Evro Kup su se ok pokazali i deluju kao tracak nade za evropsku kosarku.
Partizan vs Virtus 10 crnaca, Teo, Marković i Novica igraju, ovi ostali skupljaju lopte.
EL i EK su puni polufabrikata iz SAD, evropska košarka je u teškom čabru.
Partizan je jedan od favorita da osvoji EK, a ima ekipu crnu ko Makabi.

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
12.883
Kakvi god da su pokazali su da su vrlo konkurentni Evropljanima. Globalno gledano kvalitet košarke je dosta porastao.
Najveći problem je baš ta "trka" i poredjenje čiji je veći izmedju Partizana i Zvezde, koja dovodi do toga da realni talenti naše košarke, koji bi trebali da rastu i razvijaju se igrajući protiv jačih po evroopskim takmičenjima, tavore po klupama, čekajući šansu koja nikad neće doći, i što je još gore radeći i trenirajući po programima koji nisu pravljeni za njih, nego za odmor i relaksaciju baš tih amerikanaca koji im zauzimaju mesto.
Talenata ima isto kao i ranije, ali nema rada, i nema ekipa koje morjau da ih istrpe da postanu igrači.
U tom smislu je zanimljiv pokušaj FMP-a sa razvojnom ekipom, medjutim čim se neki klinac digne iz te sredine odmah ga pojede klupa Zvezde.
Partizan je direktno zahvaljujući Vujoševiću praktično ugasio i uništio svoju omladinsku školu, nekad najbolju u zemlji, jer je navikao da po Srbiji otima sve što mu se svidja.
Mega je nešto drugo, ekipa napravljena da promoviše igrače, da im da prostor da izadju iz povreda, osnaže karijeru, dobiju drugi angažman, i ma kako Milojević bio dobar stručnjak(a nisam siguran da jeste, jer do sada nigde sem u Megi nije radio), on se tokom godine sreće sa "prolaznom ekipom, gde se kao na traci menjaju, i vrlo verovatno s ainstrukcijama Miška kojim igračima treba da da veću minutažu i posveti veću pažnju.

Muad'Dib

Veoma poznat
Poruka
10.475
Najveći problem je baš ta "trka" i poredjenje čiji je veći izmedju Partizana i Zvezde, koja dovodi do toga da realni talenti naše košarke, koji bi trebali da rastu i razvijaju se igrajući protiv jačih po evroopskim takmičenjima, tavore po klupama, čekajući šansu koja nikad neće doći.
Izvini ali nije posao Partizana i Zvezde da budu fabrika za reprezentativce, to su klubovi čiji su primarni fokus rezultati.

Pravila igre su takva da su mladi talenti preskupi klubovima kao KKP i CZ, koštaju mnogo a uglavnom ne donose ništa. Imaš ove druge klubove koji ne jure rezultat i gađaju da zarade od obeštećenja, to je isto ok, ali ne može oba istovremeno. E kada se sistem promeni (a mislim da neće skoro) ozbiljni domaći klubovi će ulagati u mlade.

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
12.883
Izvini ali nije posao Partizana i Zvezde da budu fabrika za reprezentativce, to su klubovi čiji su primarni fokus rezultati.

Pravila igre su takva da su mladi talenti preskupi klubovima kao KKP i CZ, koštaju mnogo a uglavnom ne donose ništa. Imaš ove druge klubove koji ne jure rezultat i gađaju da zarade od obeštećenja, to je isto ok, ali ne može oba istovremeno. E kada se sistem promeni (a mislim da neće skoro) ozbiljni domaći klubovi će ulagati u mlade.
Izvorno i Partizan i Zvezda su udruženja gradjana, sportski klubovi koji kroz bavljenje sportom ispunjavaju svoju funkciju kao klubova.
Iako liči na komunističku definiciju, to je definicija sportskog kluba kod nas,posebno kluba u vlasništvu i na grbači države.
A pošto je na grbači države , onda jedan od ciljeva treba da bude i razvijanje i stasavanje igrača koji će nastupati za reprezentaciju.
To će samo naizgled da bude na štetu rezultata kluba, i samo u prvo vreme, jer je naša škola košarke pokazala da je to jedini i ispravni put.
Košarka, ovde tvrde nije profitabilna........Slažem se da nije, u odnosu na fudbal, recimo......Ali može i ovde da postane, uz neki pristup prilagodjen našim prostorima.
a ako već nije nego su na grbači države, ajde da onda gledamo naše talentovane klince kako se čeliče, sigurno imaju potencijala da postanu i bolji igrači od ovih što sada igraju.
A to značajno utiče na atmosferu u našem sportu.
Moj klinac od 13 godina, svakako ne može da se poistoveti sa Punterom(on navija za Zvezdu), Vilijamsom, Perperogluom.......A mogao bi sa Simanićem, sa Dobrićem kada bi im pružili šansu.
Tako je sa još mnogo dece širom Srbije, koji trebaju da budu baza budućih zvezda ovog sporta.

Muad'Dib

Veoma poznat
Poruka
10.475
Šta su izvorno i po definiciji to danas nema nikakvu težinu, rade u nametnutim okvirima i od njih se traže rezultati a ne rad za dobrobit reprezentacije. Ja bi bio najsrećniji da se svi klubovi privatizuju i da raskrste sa državom, sve je na njoj. To se zove game theory, postave se pravila i igrači se snalaze.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.516
Izvorno i Partizan i Zvezda su udruženja gradjana, sportski klubovi koji kroz bavljenje sportom ispunjavaju svoju funkciju kao klubova.
Iako liči na komunističku definiciju, to je definicija sportskog kluba kod nas,posebno kluba u vlasništvu i na grbači države.
A pošto je na grbači države , onda jedan od ciljeva treba da bude i razvijanje i stasavanje igrača koji će nastupati za reprezentaciju.
To će samo naizgled da bude na štetu rezultata kluba, i samo u prvo vreme, jer je naša škola košarke pokazala da je to jedini i ispravni put.
Košarka, ovde tvrde nije profitabilna........Slažem se da nije, u odnosu na fudbal, recimo......Ali može i ovde da postane, uz neki pristup prilagodjen našim prostorima.
a ako već nije nego su na grbači države, ajde da onda gledamo naše talentovane klince kako se čeliče, sigurno imaju potencijala da postanu i bolji igrači od ovih što sada igraju.
A to značajno utiče na atmosferu u našem sportu.
Moj klinac od 13 godina, svakako ne može da se poistoveti sa Punterom(on navija za Zvezdu), Vilijamsom, Perperogluom.......A mogao bi sa Simanićem, sa Dobrićem kada bi im pružili šansu.
Tako je sa još mnogo dece širom Srbije, koji trebaju da budu baza budućih zvezda ovog sporta.
Slazem se , ali sto je najgore ti stranci koje toliko forsiraju uopste ne prave neku razliku , ni priblizno kako se neki nasi klubovi nadaju , nasi klubovi bi manje vise postizali iste rezultate kao i sad i bez stranaca (ili mozda sa jednim, dvojicom u timu) , recimo Crvena Zvezda prepuna stranaca u Evroligi ima skor recimo 9-11 , da nema stranaca imali bi mozda skor tipa 6-12 ili 7-13 , u sustini da li je 9-11 ili 7-13 nikakve bitne razlike nema a tih mozda par pobeda vise u Evroligi ili Evrokupu (u slucaju Partizana) definitivno nisu vredni tolikog forsiranja stranaca i zapostavljanja domacih igraca , mnogo bi nam vise znacilo da svake godine ili svake druge se iznedri makar po jedan odlican domaci igrac na koga bi reprezentacija mogla da se usloni na neki duzi period (kao svojevremeno i ne tako davno sto su nasi klubovi iznedrili jednog Milosa Vujanica, Dekija Milojevica, Nenada Krstica, Igora Rakocevica, Milosa Teodosica, Bogdana Bogdanovica.....itd) nego te mozda 2,3 pobede vise u Evroligi ili Evrokupu.
Mislim Partizan je 98. otisao na Fajnal 4 bez ijednog stranca u ekipi a tad konkurencija u Evroligi uopste nije bila slabija nego sad , cak nasuprot , evropska kosarka je bila dosta jaca nego danas, recimo bila su 3 velikana iz Italije : tada mocni Kinder, TimSistem i Beneon, pa Barsa, Real, Panatinaikos, Olimpijakos, AEK u to vreme je bio izuzetno jak (i dosao do Fajnal 4 te godine), PAOK isto nije bio naivan sa Pedjom Stojakovicem (koji je te sezone bio i najbolji strelac Evrolige), pa CSKA Moskva, Makabi, Efes Pilsen, takodje u to vreme Cibona i Olimpija iz Ljubljane su jos uvek bili ozbiljne ekipe sa ozbiljnim igracima, pa Estudiantes, Limoz, Rasing, Ortez, Alba, Ulker sasvim solidne ekipe, itd.

crni lepotan

Elita
Poruka
21.390
Morao bih da se složim sa kostom. Posao Zvezde i Partizana je da promovišu srpski sport u Svetu, a srpski sport nije gomila stranaca.
I nije to samo do Partizana i Zvezde, slična je situacija i u drugim klubovima u EL i EK. Samo se recikliraju postojeći evropljani koji nisu uspeli u NBA (Dekolo, Šved, Teodosić, Spanulis, itd...). Jedini evropski plej koji vredi, a da nema 30 godina je Vasa Micić, koji na primer ne bi mogao da primiriše rerezentaciji iz 95 - 96. ili onoj iz 2001-2002.
Jednog dana će se povući Spanulis, Rejes, Dekolo, Peintezis, Ljulj će se umoriti, a Fernandezu će otpasti ono pola noge što još ima onako ljigav i odvratan. Koga će evropska deca gledati?
Evropska košakra je već ostala bez krila, ostaće uskoro i bez centara (Milutinov je ubedljivo najbolji, a lošiji je od Nesterovića na primer).
Pogledajte EK. Među 5 najboljih u svim kategorijama su sve sami Amerikanci. Jedino im kako tako pariraju Teo i Marković. Teo puni uskoro 33, a Marković 32...

Muad'Dib

Veoma poznat
Poruka
10.475
Morao bih da se složim sa kostom. Posao Zvezde i Partizana je da promovišu srpski sport u Svetu, a srpski sport nije gomila stranaca.
I nije to samo do Partizana i Zvezde, slična je situacija i u drugim klubovima u EL i EK.
Boldovano je poenta - takav je sistem u kome smo, to je realnost. Fokus na razvijanje mladih bi nas uništio rezultatski, probali smo to i ne ide. Kad se pravila igre promene promenićemo svoj rad.

jos_1_5ak

Iskusan
Poruka
5.516
I nije to samo do Partizana i Zvezde, slična je situacija i u drugim klubovima u EL i EK. Samo se recikliraju postojeći evropljani koji nisu uspeli u NBA (Dekolo, Šved, Teodosić, Spanulis, itd...). Jedini evropski plej koji vredi, a da nema 30 godina je Vasa Micić, koji na primer ne bi mogao da primiriše rerezentaciji iz 95 - 96. ili onoj iz 2001-2002.
Jednog dana će se povući Spanulis, Rejes, Dekolo, Peintezis, Ljulj će se umoriti, a Fernandezu će otpasti ono pola noge što još ima onako ljigav i odvratan. Koga će evropska deca gledati?
Evropska košakra je već ostala bez krila, ostaće uskoro i bez centara (Milutinov je ubedljivo najbolji, a lošiji je od Nesterovića na primer).
Pogledajte EK. Među 5 najboljih u svim kategorijama su sve sami Amerikanci. Jedino im kako tako pariraju Teo i Marković. Teo puni uskoro 33, a Marković 32...
Pa daleko od toga da igraci kao De Kolo, Sved, Spanulis, Teodosic nisu mogli da uspeju u NBA, pogotovo De Kolo ili Sved , mogli su itekako da naprave lepe NBA karijere da su mozda bili malo strpljiviji ili otisli u pravu ekipu ili mozda otisli malo ranije ili malo kasnije , itd , recimo Sved je odlicno igrao i u NBA, zavrsio je sezonu u Njujorku sa prosekom od 15-ak poena, oko 5 skokova, 4 asistencije i 1 ukradenom loptom , ono sto se kaze delovalo je da hvata zalet ali onda je dobio unosniju ponudu iz Evrope, i eo otisao u Himki, ono em igra kod kuce , em igra za vece pare nego u NBA, slicno je i sa Miroticem recimo, za mnoge je cak bio i sokantan njegov povratak u Evropu, s obzirom da je igrao jako dobro u NBA i maltene bio na ivici da postane i Ol'Star igrac ali eto stigla je unosnija ponuda od Barse.

Takodje i nema bas toliko Amerikanaca u tim top kategorijama, uprkos prezasicenosti kosarkaskog trazista americkim igracima realno u Evroligi prakticno na prste mozes da ih izbrojis koji su ono zaista top i koji zaista prave razliku , tipa Sejn Larkin u Efesu, Majk Dzejms u CSKA, Vilbekin (koji je naturalizovani Turcin) u Makabiju , Greg Monro centar koji igra vrlo dobro u Bajernu i ja vise ne mogu da se setim nekog Amerikanca koji je ono prva ili druga zvezda neke ekipe, ono ima ih dosta solidnih igraca koji doprinose ali opet kad pogledas recimo Real ( Ljulj, Rodrigez, Rejes, Kampaco, Laprovitola, Dek), Barsa (Mirotic, Klever, Hanga, Abrines, Ribas, dobro ajde tu su i Kori Higins, Malkolm Dilejni, Brendon Dejvis), Olimpijakos (vec godinama Spanulis, Printezis, Papanikolau, Milutonov), Panatinaikos isto (Nik Kalates, Papajanis, Papapetru, Vujukas, dobro tu si i Tajris Rajs, Dzimer Fredet i jos neki) , Armani (Serhio Rodrigez, Luis Skola , Nedovic, Micov, Dela Vale), Zalgiris (uglavnom oduvek forsiraju svoje domace igrace) , Fener (De Kolo, Datome, Veseli, Kalinic, Sloukas), Efes (dobro Sejn Larkin igra zaista fantasticno ove sezone i istakao se kao lider ekipe ali ipak su tu Micic, Buboa, Kruno Simon, Tibor Plajs, Moerman, Balbaj.....) , itd, itd............tako da kad pogledas ipak i dalje su pretezno evropski igraci nosioci igre i glavne zvezde u svojim ekipama (uz par izuzetaka kao sto su Sejn Larkin, Majk Dzejms, Skoti Vilbekin, Greg Monro, naravno valja i pomenuti neke veoma dobre igrace koji mozda nisu prva violina ili prvo ime u svojim ekipama ali svakako daju znacajan doprinos vec duze vreme u Evropi kao sto su Kit Lengford (koji je mozda i ponajbolji americki igrac u Evropi u poselednjih 10-ak godina) Kori Higins, Malkolm Dilejni, Tajris Rajs, Kajl Hajns, Otelo Hanter, Dzejms Gist, Bo MeKaleb......itd).

Ako cemo realno pa vise ima kvalitetnih americkih igraca u Kini recimo nego u Evropi, recimo kad pogledas kakva su imena igrala tamo tipa Stefon Marberi, Trejsi Mekgrejdi, Stiv Frensis, Gilbert Arenas, Ron Artest, Kenjon Martin ili recimo ko sad sve igra tamo tipa Amari Stodemajer, Dzeremi Lin, Tju Louson, Kenet Farid, Lens Stivenson, Dante Kaningem, Marson Bruks, Soni Vims, Brendon Bas, Pu Dzeter (koji igra za reprezentaciju Ukrajne), Muhamed Sabaz, Pjer Dzekson, Dzejms Naneli, Aron Dzekson, Majls Plamli (brat ovog Plamlija iz Denvera), Tajler Hensboro.......svakako treba pomenuti i neke koji nisu Amerikanci kao Ekpe Judo, Kanadjanin Endru Nikolson, gorostasni Iranac Hamed Hadadi, Donatas Montejunas, itd , tako da realno ima maltene vise dobrih Amerikanaca u Kini nego u Evropi, takodje i tim americkim igracima koji ne uspeju da pronadju NBA angazman radije odlaze u Kinu nego u Evropu, pa cak neretko i u neke egzoticne zemlje tipa u Australiju, na Filipine, u Japan, komsijski Portoriko, itd, tako da generalno tih nekih renomiranih igraca i zvucnih imena koji ne uspeju da nadju NBA angazman a koji se odluce za Evropu je bas jako malo.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.