Korona razmišljanka

Ljudi i ostale laži
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”


"Najjači utisak: DA LI JE Dr KON POGREŠIO ?
- мај 13, 2020

Neuobičajeno za mene skrenuću malo u politiku. Vrlo malo. Životne okolnosti su takve. Hteli mi to ili ne epidemija se dešava u vreme izbora"


Tekst - za razmišljanje se može pročitati ovde :
http://ljudilazi.blogspot.com/2020/05/najjaci-utisak-da-li-je-dr-kon-u-pravu.html?m=1
 
Jedna zanimljiva analiza :

Zašto su svetu potrebni filantropi kao što je Bil Gejts
Marta Vasić
Autorka

April 30, 2020

“Ako nešto ubije preko 10 miliona ljudi u narednih nekoliko decenija, verovatnije je da će to biti izuzetno zarazan virus nego rat. Ne rakete, nego mikrobi”, rekao je 2015. godine na Ted Talk konferenciji Bil Gejts, jedan od osnivača kompanije Microsoft, ali i najvećih svetskih filantropa. U trenutku kada je od pandemije korona virusa širom sveta preminulo preko 200.000 ljudi, Gejtsova predviđanja deluju relevantnija nego ikada...

Nastavak teksta može se pročitati ovde :

https://talas.rs/2020/04/30/zasto-su-svetu-potrebni-filantropi-kao-sto-je-bil-gejts/
 
Vitalij Zverjev: Mislim da je sasvim očigledno da će koronavirus ostati sa nama zauvek, pošto ta četiri koronavirusa koji sada cirkulišu u našoj populaciji, ovde ćemo ih imati pet. 70-80% populacije će preboleti ovaj virus. U poređenju sa virusom gripa ovaj virus je „malo dete“. Ja govorim sada kada imamo samo posledicu, možemo reći da ovaj virus nije napravio čovek, da nam ga je priroda dala. Ne bih hteo da plašim ljude, prosto su ih i tako uplašili svim tim mrtvačkim sanducima i svim tim. A ustvari, to uopšte i nije tako strašno, treba samo da se prema tom problemu ponašamo sa razumevanjem i mirno. Ipak oboljevaju lako, i deca ne oboljevaju što je dobro, i što više stanovništva bude u nekom obliku ovu infekciju preležalo, to će ovaj virus oslabiti, kada prođe kroz populaciju imunih ljudi, on gubi svoju takozvanu virulentnost, a ona ni sada nije veoma velika. Uveren sam da kada mi prebrojimo sve koji su preležali lako, one koji su prosto bili prenosioci, one koji su se zarazili, videćemo da će smrtnost biti manja od smrtnosti od virusa gripa. Najteža šteta od ovog virusa je strah. Čovek obuzet strahom uopšte prestaje da bude čovek, i sa njim možete da radite šta god hoćete, njemu možete da usađujete šta god, možete da radite sa njim šta hoćete. Prosto nema potrebe da se bojite…

Novinar: A odakle vam takva statistika? Na primer, u Italiji je smrtnost 10%…

Vitalij Zverjev: Ništa slično tome…

Novinar: A zemlje Evrope?

Vitalij Zverjev: U Italiji ne postoji nikakva smrtnost od 10%. Radi se o tome da su prvo oni sami napravili celu tu epidemiju. Oni imaju mnogo starijih osoba koje vode aktivan način života i mnogi žive u staračkim domovima. Oni su iz nekog razloga počeli da sve njih dovode na jedno isto mesto, u jednu te istu bolnicu koja uopšte nije za infektivne bolesti. Ja sam već na nekoliko kanala o tome govorio: „Vi sve netačno pokazujete, nepravilno predstavljate“. Prosto prva cifra mora biti broj testova, dalje pišu broj obolelih-broj obolelih, ali to nisu oboleli, već je to broj inficiranih. Jer odjednom svi misle tih 11.000 su sada u bolnicii i sve drugo se zaboravlja… ništa tako nije bilo. To jeste, to su samo inficirani ljudi. Dalje, broj obolelih, onih kod kojih imamo određene simptome, koliko njih sedi kod kuće, a koliko je njih došlo u bolnicu toga dana sa dijagnozom korona virusa? To je sasvim druga cifra. I koliko od njih se nalazi na toj intenzivnoj i koliko od njih je umrlo? I kada mi pokazuju, u Italiji, te kamione koji odvoze tela – ali ljudi, tako mora biti! Zašto? Zato što u toj bolnici u kojoj svi leže, tamo je bio svega jedan patolog i jedan sanitarni lekar, oni za dan mogu da otvore i da napišu zapisnik samo za nekoliko ljudi, a u Americi u bolnicama ni ne postoji takva služba. Tamo postoji 1-2, oni sve odvoze u određene centre, gde rade obdukcije, i tamo rade cele brigade patologa, i šta da ih bacaju na ulicu? Oni ih stavljaju u zamrzivače i odvoze ih tamo gde im rade obdukcije i daju dijagnozu… Ja to vidim i pitam se odakle uzimaju te cifre? Ni u jednom slučaju to nisu oboleli od KOVID 19, već su to ljudi nosioci korona virusa, to jest ljudi koji su zaraženi korona virusom. Da li će oni oboleti ili ne, mi to ne znamo.groboviitalija

Manipulacija brojkama mrtvih: Slika sa grobovima je uzeta iz 2018. kad se mnogo migranata utopilo. Ova slika je kasnije korišćena kao grobovi mrtvih od koronavirusa.

Ono što mene veoma brine sada je to što mi imamo samo jedan korona virus, a onda kada se oslobodimo svega ovoga, imaćemo ogroman broj ljudi kojima nismo pružili medicinsku pomoć, koji su oboleli od raka, i koje moramo hitno da operišemo, ogroman broj ljudi sa hipertonijom i svim ostalim, i ti ljudi će odmah postati rizična grupa od zaraze korona virusom. Pacijenata će biti posle ovog karantina veoma mnogo. Zato što ova hipodinamija (sedelački način života), odsustvo svežeg vazduha, nezdrav način života, da…

Da, i što se sada povećava broj bolesnih koji su čekali i čekali na plansku medicinsku pomoć, i među njima imamo i obolele od raka, i druge, ne smemo da zaboravimo na njih. Ne smemo! Da ne bismo na račun drugih, imali nešto… Ja razumem da je to politički problem, da je glavno da sada imamo korona virus, da ćemo se izboriti sa njim. Ne daj Bože, da zaboravimo da imamo i druge pacijente, da imamo i druge bolesnike.

Poznato je da da bi se virus eliminisao, treba uvesti potpuni karantin, da bi sve to nestalo. Neki epidemiolozi su izračunali da je potrebno 200 nedelja. Da 4 godine, molim vas, da li smo mi spremni da 4 godine sedimo u kućama? Ako budu isplaćivali plate, mnogi će pristati. Zašto da ne sediš, posebno ako je tvoja kuća negde u selu, pored je šuma, i zašto da ne sediš? Ali većini je sve ovo težak teret, ali neće svi, negde 70% će preležati, i tada ćemo imati neki kolektivni imunitet. Da li će dugo trajati ili ne, nadaćemo se da neće dugo…

Ali kada peru zidove i ulice – meni je sve to neshvatljivo – zašto i zbog čega? Zašto polivaju zidove na ulici Zemljani Val, gde se nalazi upravo zgrada VTB banke? Zgrada VTB banke nije zid plača, gde ljudi dolaze da ga ljube, grle, i da na njemu ostavljaju spiskove za pominjanje, možda će samo par obmanutih građana koji su uložili novac tu da zagrli taj zid, i to je sve… Odakle tamo ovaj virus i zašto zid polivaju rastvorom za dezinfekciju? Ili kada čovek sa respiratorom ide po Sadovom Koljcu, takođe bih hteo da ga pitam: „Dečko, a gde misliš da ćeš da uhvatiš ovaj virus?“

Ja sam u svoje vreme bio u štabu koji se borio sa atipičnom pneumonijom, koji se tada borio sa Sarsom, sada ne, nisu me zvali na razmatranje i donošenje bilo kakvih odluka.

Novinar: A da li postoje pouzdani ljudi u koje verujete?

Vitalij Zverjev: Ja prosto ne znam ko je tamo… Poslednji sastanak predsednika sa virusolozima, ja poznajem sve naše virusologe, uzgred mi imamo veoma dobre virusologe, i koliko je znam, niko od njih nije pozvan da donosi te odluke.

Novinar: Ozbiljno? Niko od specijalista nije bio pozvan?

Vitalij Zverjev: Nije tačno da ćemo mi svi umreti, nije tačno… Da, i naučiće da leče, nije tačno. Mi živimo sa gripom, živimo, zašto se niko ne boji toga svake godine? Tamo nema nikakve panike. Ode će biti isto tako. Verujte mi, da će ovde smrtnost biti niža od smrtnosti od gripa!



Ovo će biti reala.
 
Sta ovo znaci :think:
1592316909444.png
 
Poslednja izmena:
Srđan Lukić

Prvi susret sa praktičnom problematikom medicinske etike imao sam na predavanju iz sudske medicine kada nas je profesor Dunjić pitao: "Imate tri respiratora na kojima se nalaze tri pacijenta, i dolazi vam četvrti koji je takođe za respirator. Šta radite u toj situaciji?"

U praksi sam se kasnije mnogo puta susretao sa tim. Jednom su tehničari ventilirali pacijenta ambu-balonom par sati dok se nije oslobodio respirator. Nekada pak pacijent koji je u najboljem stanju bude odvojen da bi teži bio priključen. Pa se rotira. Dovoze aparati iz sale. Itd.

Nekada uopšte i ne reanimiraš pacijenta. Jeste, niste pogrešno pročitali. Reanimirati pacijenta u terminalnom stadijumu bolesti je stručna greška. Vitium artis. Osim ako nema neko potencijalno reverzibilno stanje, što je retko. A (virusna) infekcija je jedno od tih stanja.

U svim ovim situacijama odluka se neće doneti sama. Odluku lekar donosi na licu mesta. Često u veoma kratkom roku. I posle živi sa tim, ali dobro, lekari su sami izabrali da se time bave, to je odgovornost koja ide zajedno u paketu sa lepim stvarima koje idu uz lekarski poziv.

Zašto vam sve ovo pišem? Zato što verovatno niste čitali jedan poduži tekst o COVID epidemiji (postavljao sam ga ovde na tw) gde se pominje i to da su italijanski lekari u jednom momentu morali i ovakav etički odnos da izmene, i da ga sa patient-based promene u community-based.

Šta sad to znači? To znači da se u odnosu na pristiglog pacijenta nisu više fokusirali (samo) na njegov benefit već su morali da razmišljaju šire i da vrše procenu da li će pacijent zauzeti respirator a ima male šanse za preživljavanje i tako onemogući da ga dobije neko sa većim.

Kao što rekoh - infekcije, pa i COVID, su potencijalno reverzibilno stanje, i svaki pacijent, pa i onaj u terminalnom stadijumu bolesti, zaslužuje šansu da se izbori sa njim. Mnogi koji čak nisu ni bili toliko hronično bolesni nisu dobili tu šansu. Da bi je dobio neko izgledniji.

U prvom talasu države koje su preduzele mere su toliko dobro ovladale epidemijom da su kapaciteti u bolnicama ostali nepopunjeni do kraja. Zbog toga sada mnogi misle da se u drugi nalet može ući lagodno i da će zdravstveni sistem to izdržati. To je bukvalno kocka - sve ili ništa.

I ovde nije samo reč o respiratorima. Reč je o svemu - o kapacitetima, krevetima, sestrama, lekarima, pomoćnom osoblju. Šta je glavni problem kod lečenja COVID infekcije? Kada lečite teška stanja, nakon što rešite inicijalni problem (infarkt npr.) pacijent uglavnom ide na bolje.

Kod COVID infekcije, pošto ne postoji način da delujete na virus, pacijent se postepeno pogoršava danima. I vi morate non-stop da ga monitorišete. I to je izvodljivo ako imate jednog lekara na par pacijenata. Ako imate jednog lekara na 20-30 pacijenata, to je neizvodljivo.

Što je više pacijenata to ih je teže lečiti jer prosto ne postoji toliko lekara i sestara da ih sve kvalitetno prate 24h dnevno. Makar ih sve primili u bolnicu. Makar ih sve nakačili na respirator. Makar im svima dali sve moguće i nemoguće lekove.

I zato je oslanjanje i računanje isključivo na zdravstveni sistem, makar bio i najbolji i najbogatiji na svetu, pogrešno. Zato je najvažnije da se što manje ljudi razboli. Jer - porast apsolutnog broja obolelih dovodi i do povećanog procenta smrtnosti zbog svega gore navedenog.

Zbog toga su najvažnije jebene epidemiološke mere koje su toliko lake i proste u poređenju sa svime ovde navedenim da je prosto nezamislivo da neko nije u stanju da drži minimalu distancu, ne ide na masovne događaje, stavi masku, onu običnu, i održava higijenu ruku.
A opet eto.
 
Problem je što je krizni štab nespremno ušao u epidemiju koja je proglašena kada smo imali 89 obolelih u jednom danu a ne kako propisu kažu kada imaš 100 obolelih.


Uzeli su pogrešne mere ni u vand stanju nisu dale rezultat i tada smo imali 58,69,75,80 novooboleih svaki dan.


KKRIZNI ŠTAB je politizovan od početka epidemije i to su ljudi platiti svojim životima.
 
Ocigledno je i dan danas da se o tom virusu jos uvek ne zna dovoljno.

Lombardija = 10,5 miliona stanovnika
84.119 zarazenih, 15.413 umrlih, danas je + 299 zarazenih, + 115 mrtvih.
Ja bih rekla da ovi umetnici i sportisti olako donose zakljucke, ali su ti ljudi , a tu je
i Djokovic i ovaj umetnk iz Italije, a i silni drugi naivni igraci i igracice na zici, totalno
nevazni za nauku i njihove preporuke kako da se zivi, jede, misli, ponasa, ne bi trebalo
nikoga da zanima, Ja ipak verujem ljudima koji se bave naukom.


Mene bas zanima kako to Kina od 1,5 milijardi ljudi ima od aprila u proseku 30 zarazenih, a jedna Crna Gora sa 600 000 ima 400 zarazenih? Da dodam i da kineska pokrajina u kojoj je nastao virus ima i vecu gustinu naseljenosti od Crne Gore kao i celokupna Kina, dakle ona prica o izolaciji i ne pije bas vodu posto je tako nesto pokusano i kod nas pa nije davalo bas toliko dobre rezultate
 
Mene bas zanima kako to Kina od 1,5 milijardi ljudi ima od aprila u proseku 30 zarazenih, a jedna Crna Gora sa 600 000 ima 400 zarazenih? Da dodam i da kineska pokrajina u kojoj je nastao virus ima i vecu gustinu naseljenosti od Crne Gore kao i celokupna Kina, dakle ona prica o izolaciji i ne pije bas vodu posto je tako nesto pokusano i kod nas pa nije davalo bas toliko dobre rezultate
Kod nas( ili uopste van Kine) nije pokusano jednostavno
nista, otuda i ove brojke.
Sistem je u Kini takav da je narod saglasan s tim da mu
stave metalne shipke na vrata i da drze celu porodicu
nedeljama u kavezu i to tako milione ljudi, van Kine to
nije moguce. Verovatno jos samo u Severnoj Koreji, ali
se tu prica i zavrsava.
 
Kod nas( ili uopste van Kine) nije pokusano jednostavno
nista, otuda i ove brojke.
Sistem je u Kini takav da je narod saglasan s tim da mu
stave metalne shipke na vrata i da drze celu porodicu
nedeljama u kavezu i to tako milione ljudi, van Kine to
nije moguce. Verovatno jos samo u Severnoj Koreji, ali
se tu prica i zavrsava.
Pa i kod nas je bio policijski cas sigurno je to moralo donekle da utice, oni su bili neko vreme zatvoreni nakon cega su i kod njih popustale mere ali svakako koliko god da su mozda i strozi moras da odes do prodavnice , neki ljudi su zbog specificnog posla morali da rade i slicno
 
Ruski lekar Aleksandar Čepurnov (69) se dva puta zarazio novim koronavirusom - jednom slučajno, a drugi put namerno, zarad eksperimenta. Njegova saznanja ukazuju da ne treba da polažemo nade u imunitet krda.

Doktor se prvi put zarazio koronavirusom na skijanju u Francuskoj u februaru.

Nakon oporavka kod kuće u Sibiru, bez potrebe za hospitalizacijom, on i njegov tim sa Instituta za kliničku i eksperimentalnu medicinu u Novosibirsku pokrenuli su studiju o antitelima na koronavirus.

Proučavali su “način na koji su se antitela ponašala, koliko su bila jaka i koliko su se dugo zadržavala u telu” i otkrili su da njihov nivo brzo opada.

“Na kraju trećeg meseca od trenutka kada sam se razboleo, antitela više nisu otkrivena”, rekao je Čepurov.


Odlučio je da ispita verovatnoću ponovne infekcije. Zarad nauke, Čepurnov je postao ljudsko zamorče i namerno se izložio pacijentima sa kovidom 19 bez zaštite.

“Odbrana mog tela pala je tačno šest meseci nakon što sam dobio prvu infekciju. Prvi znak bila je upala grla”, rekao je.

Njegova druga infekcija bila je daleko ozbiljnija i bio je hospitalizovan.

“Pet dana temperatura nije padala ispod 39C. Izgubio sam čulo mirisa, promenilo mi se čulo ukusa. Šestog dana bolesti, CT pluća je bio čist, a tri dana nakon tog snimka, rendgen je pokazao dvostruku upalu pluća. Virus je nestao prilično brzo. Posle dve nedelje više nije otkriven”, ispričao je Rus.

Njegov zaključak zasnovan je na ličnom iskustvu – kolektivni imunitet je “napuštena nada”. Vakcine će možda dati imunitet, ali privremen.
Profesor je ranije radio u Državnom istraživačkom vektorskom centru za virusologiju i biotehnologiju u Sibiru, koji je proizveo drugu rusku vakcinu protiv kovida 19, poznatu kao EpiVacCorona. Što se te vakcine tiče, po svemu sudeći biće potrebne ponovljene injekcije za održavanje imuniteta koji ona pruža.
Njena proizvodnja je usledilla nakon vakcine Sputnik V, koja se sada daje zdravstvenim i drugim radnicima na prvom frontu borbe protiv korone u Rusiji.
https://nova.rs/magazin/zdravlje/na...entexchange.me&utm_term=ug.contentexchange.me
 

Back
Top