Корисне духовне поуке

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kompozitorov genij se može naći u
notama njegove muzike – ali analiziranje tih nota neće otkriti njegovu genijalnost.
Veličina pjesnika je sadržana u njegovim riječima – ipak, proučavanje njegovih riječi
neće otkriti njegovu inspiraciju.
Bog se otkriva u stvaranju – ali analizirajte stvaranje
detaljno koliko želite, pa opet nećete naći Boga, ništa više nego što ćete naći dušu
pomnim ispitivanjem svoga tijela.

deMelo
 
"Пут служења Богу је узак, радостан, али сасвим на други начин, и њега може појмити само онај којег се дотакао дах Духа, зато су храмови празни." Архиепископ Јован Шаховској

"Заповести Христове – то нису препреке којима се забрањује распустан живот, него објективни закони људског постојања које требамо следити да бисмо били срећни и здрави.“ Алексеј Осипов

"Знате да владари народни господаре над народима, и великаши чине им насиље. Али међу вама, да небуде тако! Него, који хоће да буде велики међу вама, нека вам буде слуга. Као што ни Син човечји није дошао да му служе, него да служи и да душу своју да у откуп за многе" (Мат.20,25-28).
 
„Покаткад ми Бог даје часове савршеног мира;
у тим часовима ја сам формулисао своје Вјерују,
у коме је све јасно и свето за мене.
Ово Вјерују је сасвим просто; ево њега:
ја верујем да нема ничег дивнијег, дубљег, симпатичнијег, разумнијег,
људскијег и савршенијег од Христа.
Са суревњивом љубављу ја говорим себи да
не само нема Њему слична, него да и не може бити.
Штавише, ја изјављујем:
када би неко могао доказати да је Христос ван истине,
и када би истина збиља искључивала Христа,
ја бих претпоставио да останем са Христом, а не са истином".
:)
Достојевски
 
У Правилу Тезеа (1954) брат Роже пише: „Исмевање, тај отров заједничког живота, подмукао је јер се преко њега изговарају тобоже истине које не смеју да се кажу отворено у лице. Оно је кукавичлук, јер руши личност брата пред другима.“
 
Онај који гледа са подозрењем тај лако може доћи до мржње према човеку; онај који жели да има љубав према ближњем, требало би да гледа чисто и једноставно.
Трудите се да срце и намере ближњих тумачите позитивно, а не негативно; у том случају ћете ређе бити у прилици да погрешите, а вашем ближњем ће бити лакше да се поправи.

(Св. Филарет Московски)
 
Posle svega procitanog još jednom isto pitanje: Da li je neko od posetilaca foruma imao kakvo duhovno iskustvo, lično, kao plod svog odnosa sa Bogom, iskustva žvota po Duhu Svtom ili jedino umete da citirate one koji su se davno preselili kod svog TVorca?


naravno da smo makar probali da poslusamo ljude koje citiramo...
pa i Sveci dok su hodali zemljom nisu se hvalili svojim duhovnim bogatstvom ...
 
1. О труду самоприсиљавања

Нека нам Господ помогне да се снажно укрепимо духом Његовим - требало би да стално о томе бринемо, да болујемо уколико не постоји унутрашња сабраност и да у тој болести припадамо ка Господу. Својим снагама не можемо ово достићи, мада нам се то ни без труда не даје. Бог је на почетку створио светлост, а касније ју је сабрао у светила. Тако је и са нама. Постоји добро, али је оно расејано и разливено. А требало би све свести на једно. И чини се да душа преклиње за то... а ми се не досећамо! Што је најважније - постоји самосажаљење. Господе, помилуј нас! Без труда и самоприсиљавања ни у чему нећемо успети. Макар мало, макар за длаку, али је потребно да се приморамо. Када постоји усрдност и ревност, онда све крене на добро. Међутим, истинска ревност је немилосрдна према самој себи. Ако је, поред тога, и темељ добар? Темељ је пак дубоко осећање сопствене сопствене грешности и неодговорности пред Богом. Сва нада нам је тада Спаситељ, а отуда и непрестано: Господе, помилуј!


http://www.svetosavlje.org/bibliote...nZatvornik/PismaSvetiTeofanZatvornik01.htm#01
 
Posle svega procitanog još jednom isto pitanje: Da li je neko od posetilaca foruma imao kakvo duhovno iskustvo, lično, kao plod svog odnosa sa Bogom, iskustva žvota po Duhu Svtom ili jedino umete da citirate one koji su se davno preselili kod svog TVorca?

Licno iskustvo po pitanju vere spada u najdublju covekovu intimu (duhovnu), i sve da ga imam (ili ne), ne bih o tome pisala ni pricala nepoznatome.

Stavise, pitanje je vec pomalo nepristojno.
 
Философирати о Богу не може свако и не може увек, и не пред сваким, и не свега се дотичући. Философирају они који су живот провели у сазерцању и очистили душу и тело, јер само чист може да се дотакне Чистога.


(свети Григорије Богослов)
 
Licno iskustvo po pitanju vere spada u najdublju covekovu intimu (duhovnu), i sve da ga imam (ili ne), ne bih o tome pisala ni pricala nepoznatome.

Stavise, pitanje je vec pomalo nepristojno.

Dakle, nije nepristojno hvaliti se (kititi se) tuđim perjem ali je nepristojno govoriti o tome šta Bog čini u mom životu.
Na žalost, to i jeste najveća tuga hrišćanstva što većina hrišćana slede uputstva a ne iskustva.

Duhovna intima naime postoji između tebe i Boga, ali između tebe i drugih tvoj život mora da bude potpuno otvoren kako bi drugi videli bogatsvo Božije milosti u tvom životu (ako ga ima) i slavu Božoje pobede kad se dostigne. Jer to je zapovest ... idite ... učinite ... svedočite ... da vas svi vide ...
 
Философирати о Богу не може свако и не може увек, и не пред сваким, и не свега се дотичући. Философирају они који су живот провели у сазерцању и очистили душу и тело, јер само чист може да се дотакне Чистога.


(свети Григорије Богослов)

Ali čist nije onaj koji se sam očisti već onaj koga On očisti. Jer ako ima neko ko može sam da se očisti onda mu Onaj koji sve čisti nije ni potreban.
 
Dakle, nije nepristojno hvaliti se (kititi se) tuđim perjem ali je nepristojno govoriti o tome šta Bog čini u mom životu.
Na žalost, to i jeste najveća tuga hrišćanstva što većina hrišćana slede uputstva a ne iskustva.

Duhovna intima naime postoji između tebe i Boga, ali između tebe i drugih tvoj život mora da bude potpuno otvoren kako bi drugi videli bogatsvo Božije milosti u tvom životu (ako ga ima) i slavu Božoje pobede kad se dostigne. Jer to je zapovest ... idite ... učinite ... svedočite ... da vas svi vide ...

naravno da nije nepristojno citirati Svete oce
to nije kicenje tudjim perjem vec kao sto tema kaze to su korisne duhovne pouke
kako znamo da su korisne--tako sto smo ih poslusali i videli da jesu
sta ti je tu toliko cudno
zasto bih ja koja se tek ucim duhovnosti prosipala ovde svoja duhovna iskustva
zasto ne otvoris temu 'nasa licna duhovna iskustva' pa cemo pisati o tome-nije problem:)
evo podelicu s tobom jedno duhovno iskustvo: jedino iskustvom mozes shvatiti korisnost ovih pouka
 
Poslednja izmena:
Mnogi saveti drugih bivaju nam na korist, ali za nas lično ništa nije prikladnije od našeg mišljenja.
Ako tražiš da se izlečiš, povedi računa o svojoj savesti. Učini ono što ti ona kaže, i biće ti na korist.
Ono što je tajno u čoveku poznato je Bogu i savesti. Neka se svako popravlja uz njihovu pomoć.

SvetiMarkoPodviznik
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top