Konkurs za kupovinu seoskih kuća

Drekslmajer iz ZR plaća autobuse za svoje radnike .
Aptiv vozi čak za NS.
Tisza ima buseve za Bečej.

Ko radi online može i iz Jaše i iz Itebeja.
Ima ADSL.

lično poznajem mnogo ljudi koji putuju po više od sat vremena do posla.
U NS ti nekad i više treba da nađeš parking.
Nisu ta sela baš pustinja teška.
Radi se o tome da svi učesnici ove priče znaju da te kuće zapravo kupuju srodnici i novac koriste za život ili pokušaj započinjanja nekog poduhvata.
Kupe ljudi traktor.
Kupe ovce.
Posade vinograd, voćnjak.
Ima svakakvih varijanti.

Orban svoje Mađare pomaže mnogo više od tih 10K
Nemam pojma koje su ti to firme ali da li postoje busevi Dreksmajera, Aptiva ili Tisze koji recimo navracaju u Jasu Tomic, Itebej ili Kupnik i kupe zaposlene? Neka firma ce poslati autobus za 2 zaposlena na razdaljinu od 20km? Nece, nece ih ni zaposliti ako ne mogu da stignu na posao. Koliko ja znam sve privatne fabrike se oslobadjaju ne autobusa nego mehanizacije i za to angazuju specijalizovane firme pa cisto sumnjam da ce placati toj firmi prevoz za jednog radnika koji iz Jase Tomic ide u Secanj.

Ko bre od onih koji rade online zivi u Jasi Tomicu ili slicnom mestu? I pride konkurise za kucu u rusevnom stanju koja kosta 10 hiljada. Takav koji radi online zaradjuje 1000 eura recimo (te nisam siguran da li moze da konkurise za taj podsticaj od 10 hiljada) i ici ce u kucu u koju treba da ulozi jos 20 hiljada da bi bila iole pristojna za zivot? Da ne govorim da su te kuce izgradjene od nabijace, da su bez ikakve arhitektonske logike, da su obicno u p.m. od centra sela, da cesto nemaju ni cvrst put do njih, a pitanje kvaliteta telefonskih linija (i ADSL-a) je tek upitno (kosava u Banatu opici i ode ADSL veza zbog iskidanih tel.zica).

Pa onda kazes da taj novac za podsticaj kupovine dobijaju uglavnom srodnici vlasnika tih kuca koji ce tim drzavnim novcem kupiti poljo meghanizaciju, grlo stoke... ali to onda nisu ljudi iz prvog dela tvoje price koji se naseljavaju u to selo, rade online i putuju autobusima u udaljene fabrike. To su prevaranti i ljudi koji ucestvuju u rusenju te ideje povratka ljudi na selo, ukratko hostlaperi.

Da, ta sela su pustinja teska, nema vrtica (ako ces da ides van sela da radis), nema prodavnice (ako ima oderu te u odnosu na Rodic, Maksi), nema lekara, nema skole (deca od 5-razreda osnovne moraju u obliznje vece selo, u srednju moraju u najblizu varos), nema nikakve zabave, kulturnih aktivnosti... i gle cuda, zato ljudi beze iz takvih sela. No, sela blizu velikim gradovima su naseljena, ima skoros vega sto sam pobrojao ali tamo nema kuce ispod 50 hiljada ( kuca za rusenje u St.Banovcima recimo kosta 60 hiljada).


Sat i po ti treba da bi stigao iz podavalskih sela do Galenike ili iz Mirijeva sat do NBGD a mnogi ljudi rade na tim relacijama.
 
:hahaha1:
Ne znam zbog čega si toliko zainteresovan za lične detalje moje malenkosti. Opsednutost, šta li, ali ne znam zašto. :confused:
Uglavnom, nikad nisam bio član SKJ, pomenuta gospođa mi je izrazito antipatična (kao i njen šef), samo što sve to nema nikakve veze sa ovom temom. :bye:
Jer je tvoja tema ocita podrska toj gospodji i programu koju sprovodi ovom akcijom. A pisao si da si i ti dosao u Backu na slicnu foru, u komunisticko doba.
 
Naravno da cene kuća padaju tamo gde nema kupaca.

Upravo je caka u tome da unučad otkupe babinu i dedinu kuću, a novac potoše na nešto drugo.

Postoji tamo škola, ljudi rade

U Itebeju je sedište Mrkšićevih Salaša.
Izgrađena skoro nova klanica, pekara.
Ima škola ambulanta.
Jako su lepa mesta za život.
Pored Itebeja Begej, pored Jaše Tamiš.

Proces odlaska u NS i BG je nešto što pogađa celu Srbiju.
Hrvatska je još i više pogođena odlaskom stanovništva.
BiH još i teže.
Ovaj raj na zemlji,opusteo, naseliće neki novi Evropljani
A gle zanimljivosti, u osnovnoj skoli u Itebeju na 327 ucenika dolazi 64 zaposlena, sestdeset i cetiri, na 5 ucenika 1 zaposleni. Veruje li neko u odrzivost tog sistema?

A zasto nema kupaca u takvim selima? Zato sto nude sjajnu perspektivu?
 
Nemam pojma koje su ti to firme ali da li postoje busevi Dreksmajera, Aptiva ili Tisze koji recimo navracaju u Jasu Tomic, Itebej ili Kupnik i kupe zaposlene? Neka firma ce poslati autobus za 2 zaposlena na razdaljinu od 20km? Nece, nece ih ni zaposliti ako ne mogu da stignu na posao. Koliko ja znam sve privatne fabrike se oslobadjaju ne autobusa nego mehanizacije i za to angazuju specijalizovane firme pa cisto sumnjam da ce placati toj firmi prevoz za jednog radnika koji iz Jase Tomic ide u Secanj.

Ko bre od onih koji rade online zivi u Jasi Tomicu ili slicnom mestu? I pride konkurise za kucu u rusevnom stanju koja kosta 10 hiljada. Takav koji radi online zaradjuje 1000 eura recimo (te nisam siguran da li moze da konkurise za taj podsticaj od 10 hiljada) i ici ce u kucu u koju treba da ulozi jos 20 hiljada da bi bila iole pristojna za zivot? Da ne govorim da su te kuce izgradjene od nabijace, da su bez ikakve arhitektonske logike, da su obicno u p.m. od centra sela, da cesto nemaju ni cvrst put do njih, a pitanje kvaliteta telefonskih linija (i ADSL-a) je tek upitno (kosava u Banatu opici i ode ADSL veza zbog iskidanih tel.zica).

Pa onda kazes da taj novac za podsticaj kupovine dobijaju uglavnom srodnici vlasnika tih kuca koji ce tim drzavnim novcem kupiti poljo meghanizaciju, grlo stoke... ali to onda nisu ljudi iz prvog dela tvoje price koji se naseljavaju u to selo, rade online i putuju autobusima u udaljene fabrike. To su prevaranti i ljudi koji ucestvuju u rusenju te ideje povratka ljudi na selo, ukratko hostlaperi.

Da, ta sela su pustinja teska, nema vrtica (ako ces da ides van sela da radis), nema prodavnice (ako ima oderu te u odnosu na Rodic, Maksi), nema lekara, nema skole (deca od 5-razreda osnovne moraju u obliznje vece selo, u srednju moraju u najblizu varos), nema nikakve zabave, kulturnih aktivnosti... i gle cuda, zato ljudi beze iz takvih sela. No, sela blizu velikim gradovima su naseljena, ima skoros vega sto sam pobrojao ali tamo nema kuce ispod 50 hiljada ( kuca za rusenje u St.Banovcima recimo kosta 60 hiljada).


Sat i po ti treba da bi stigao iz podavalskih sela do Galenike ili iz Mirijeva sat do NBGD a mnogi ljudi rade na tim relacijama.
Govorim o različitim motivima ljudi koji žive u selu.
Da, autobusi privatnih autoprevoznika odlaze po radnike u ta sela.
Da postoje vrtići i u Jaši i u Itebeju.
Da postoje više prodavnica, Gomex, Persu, cene su im često povoljnije od Rode i Maksija.
Da skoknu ljudi jednom nedeljno do ZR u Lidl, Maxi,Rodu.
Da, postoje ljudi koji rade od kuće i odu do NS jednom nedeljno.
Ne nisu to baš takve pustinje niti su kuće baš 10k.
Ima kuća od 200k i u tim selima.
Ista košava duva i kroz Vršac Pančevo Zrenjanin.
Isti majstori krpe otkinute žice i u Kikindi i u Bašaidu.

Ne, nisu to nikakvi hohštapleri.
To je način da se zadrži stanovništvo u ruralnim područjima.
 
Govorim o različitim motivima ljudi koji žive u selu.
Da, autobusi privatnih autoprevoznika odlaze po radnike u ta sela.
Da postoje vrtići i u Jaši i u Itebeju.
Da postoje više prodavnica, Gomex, Persu, cene su im često povoljnije od Rode i Maksija.
Da skoknu ljudi jednom nedeljno do ZR u Lidl, Maxi,Rodu.
Da, postoje ljudi koji rade od kuće i odu do NS jednom nedeljno.
Ne nisu to baš takve pustinje niti su kuće baš 10k.
Ima kuća od 200k i u tim selima.
Ista košava duva i kroz Vršac Pančevo Zrenjanin.
Isti majstori krpe otkinute žice i u Kikindi i u Bašaidu.

Ne, nisu to nikakvi hohštapleri.
To je način da se zadrži stanovništvo u ruralnim područjima.
Budi realan država koja samo krade i pljačka, proizvodi i valja deci drogu, oružje teroristima nekome nešto daje?

Ima u italiji slična fora, daju ti neku kršinu od kuće ali u sledećih 1-2 god da uložiš 50.000 evra u obnovu. Kod nas bi to išlo možeš al samo od sns rođaka da kupuješ.
 
Na koju foru? Lepše mi je i opuštenije bilo nego u Beogradu gde sam studirao i to je to. Nikakve stimulacije, subvencije i šta ti ja znam. Opet si nešto pobrkao.

To isto prica i jedan poznanik koji zivi zadnjih 30-tak godina u Ujvideku. Dosao iz rodnog Zajecara u BGD na studije, nije uspeo da se zadrzi u BGD a preko partije (SPS-a) dobio posao u muzeju u preko puta Dunavskog parka (a nije muzej Vojvodine). Danas je on Vojvodjanin koji prodaje pricu o autonomiji, starim dobrim novosadskim i vojvodjanskim vremenima (pitam ga stalno na koje vreme misli), prica kako mu se vise Ujvidek svideo od BGD-a pa zato je tu (a kao da mi ne znamo istinu zasto je zaglavio u istom)... pa kad se nadjemo svake druge prestupne godine on mojoj supruzi (rodjenoj Novosadjanki) dize kosu na glavi sa "mi, Novosadjani se gnusamo danasnjeg Novog Sada", "nekada je u umetnickim krugovima Novog Sada...". A kada to zajecarski jarane, kada?

Jos bolja fora je kada pocinje pricu o starogradskoj muzici, neprevazidnjenom Janiki, kad kaze on to slusa ceo zivot (zaboravio da kaze, ceo zivot od kad se u 30-toj nastanio u Ujvideku), ja mu kvarno ubacim "Josipe druze, steta je sto si u Ujvidek dosao tek posle Janikine smrti pa ti nije mogao svirati na uvce u kafani Varadin gore na Djavi". I otvorim za njega specijalno sa google drajva fotografiju nezaboravnog Janike kako na uvce svira tinejdzeru koji se ovde odaziva na nick lionagate.
 
Govorim o različitim motivima ljudi koji žive u selu.
Da, autobusi privatnih autoprevoznika odlaze po radnike u ta sela.
Da postoje vrtići i u Jaši i u Itebeju.
Da postoje više prodavnica, Gomex, Persu, cene su im često povoljnije od Rode i Maksija.
Da skoknu ljudi jednom nedeljno do ZR u Lidl, Maxi,Rodu.
Da, postoje ljudi koji rade od kuće i odu do NS jednom nedeljno.
Ne nisu to baš takve pustinje niti su kuće baš 10k.
Ima kuća od 200k i u tim selima.
Ista košava duva i kroz Vršac Pančevo Zrenjanin.
Isti majstori krpe otkinute žice i u Kikindi i u Bašaidu.

Ne, nisu to nikakvi hohštapleri.
To je način da se zadrži stanovništvo u ruralnim područjima.
Itebej 2024 ima manje od 1500 stanovnika, tacno 1475 na kraju 2023. Sa tendencijom da do 2030 ima oko 1000. To selo nema apsolutno nikakvu perspektivu.
Jasa Tomic je nesto veci i ima 1706 stanovnika na kraju prosle godine. Ni to selo nema apsolutno nikakvu perspektivu. Zasto? Zato sto su uz adnjih 10 godina izgubili preko 25% stanovnistva i da ne postoji nacin da se taj pad stanovnistva uspori i zaustavi.

Onaj ko vec ima tamo neku perspektivu nece od tih 10 hiljada (jednokratno) imati neku pomoc a onaj ko je nema tamo nece ostati zbog 10 hiljada drzavne dotacije za kupovinu kuce. To je skroz pogresan metod drzave i skroz pogresno razmisljanje vas odande, drzava mora da osmisli nacin kako ce ljudi na selu ziveti od svog rada i imati dostojne uslove za zivot u tim selima a ljudi tu moraju da ukapiraju da je bilo koji nacin prevare prevara i da je hostpalerski varati na taj nacin. Uostalom dragio jarani zato je ta drzava tu gde jeste, nije zbog Vucica samo, najvise je zbog ljudi koji se tako ponasaju i tako zive.
I da, u Jasi Tomicu i Itebeju na ukupno 3100 stanovnika ima dosta ljudi koji online rade ( ati ih kao navodno znas), kad bi se za.y.e.bavali.
 
Itebej 2024 ima manje od 1500 stanovnika, tacno 1475 na kraju 2023. Sa tendencijom da do 2030 ima oko 1000. To selo nema apsolutno nikakvu perspektivu.
Jasa Tomic je nesto veci i ima 1706 stanovnika na kraju prosle godine. Ni to selo nema apsolutno nikakvu perspektivu. Zasto? Zato sto su uz adnjih 10 godina izgubili preko 25% stanovnistva i da ne postoji nacin da se taj pad stanovnistva uspori i zaustavi.

Onaj ko vec ima tamo neku perspektivu nece od tih 10 hiljada (jednokratno) imati neku pomoc a onaj ko je nema tamo nece ostati zbog 10 hiljada drzavne dotacije za kupovinu kuce. To je skroz pogresan metod drzave i skroz pogresno razmisljanje vas odande, drzava mora da osmisli nacin kako ce ljudi na selu ziveti od svog rada i imati dostojne uslove za zivot u tim selima a ljudi tu moraju da ukapiraju da je bilo koji nacin prevare prevara i da je hostpalerski varati na taj nacin. Uostalom dragio jarani zato je ta drzava tu gde jeste, nije zbog Vucica samo, najvise je zbog ljudi koji se tako ponasaju i tako zive.
I da, u Jasi Tomicu i Itebeju na ukupno 3100 stanovnika ima dosta ljudi koji online rade ( ati ih kao navodno znas), kad bi se za.y.e.bavali.
Ne izvrći.

Rade ljudi u okolnim fabrikama, putuju na posao.
Online može da radi ko hoće, uslove ima.

Slažem se da država treba da osmisli način kako će ljudi iz tih sredina živeti od svog rada i da je kupovina oronulih kuća nedovoljna.

Dok ne bude boljih načina, pozdravljam ovo.
 
To isto prica i jedan poznanik koji zivi zadnjih 30-tak godina u Ujvideku. Dosao iz rodnog Zajecara u BGD na studije, nije uspeo da se zadrzi u BGD a preko partije (SPS-a) dobio posao u muzeju u preko puta Dunavskog parka (a nije muzej Vojvodine). Danas je on Vojvodjanin koji prodaje pricu o autonomiji, starim dobrim novosadskim i vojvodjanskim vremenima (pitam ga stalno na koje vreme misli), prica kako mu se vise Ujvidek svideo od BGD-a pa zato je tu (a kao da mi ne znamo istinu zasto je zaglavio u istom)... pa kad se nadjemo svake druge prestupne godine on mojoj supruzi (rodjenoj Novosadjanki) dize kosu na glavi sa "mi, Novosadjani se gnusamo danasnjeg Novog Sada", "nekada je u umetnickim krugovima Novog Sada...". A kada to zajecarski jarane, kada?

Jos bolja fora je kada pocinje pricu o starogradskoj muzici, neprevazidnjenom Janiki, kad kaze on to slusa ceo zivot (zaboravio da kaze, ceo zivot od kad se u 30-toj nastanio u Ujvideku), ja mu kvarno ubacim "Josipe druze, steta je sto si u Ujvidek dosao tek posle Janikine smrti pa ti nije mogao svirati na uvce u kafani Varadin gore na Djavi". I otvorim za njega specijalno sa google drajva fotografiju nezaboravnog Janike kako na uvce svira tinejdzeru koji se ovde odaziva na nick lionagate.
Malo je neobičan taj zaječarski Josip, ali dobro, ako ti tako kažeš.
Nego sad ta nova moda sa elektroautima je dovela da toga da neko može recimo da bude 100 km od posla i da ga putovanje izađe jako jeftino. Struje bar po tim kućama, makar i jeftinim ima. A daju i za te električne subvencije.
Dobro - skupi su jbg, ali samo kažem da udaljenost od većih gradova ne mora biti tragedija. Uostalom tamo kod tebe su ljudi udaljeni i po više stotina kilometara pa žive, sbalaze se.
 
Malo je neobičan taj zaječarski Josip, ali dobro, ako ti tako kažeš.
Nego sad ta nova moda sa elektroautima je dovela da toga da neko može recimo da bude 100 km od posla i da ga putovanje izađe jako jeftino. Struje bar po tim kućama, makar i jeftinim ima. A daju i za te električne subvencije.
Dobro - skupi su jbg, ali samo kažem da udaljenost od većih gradova ne mora biti tragedija. Uostalom tamo kod tebe su ljudi udaljeni i po više stotina kilometara pa žive, sbalaze se.
Daj, jel mislis da neko ko se uselio u takvu jeftinu kucu ima novca da kupi EV? Takvi ako mogu da se nategnu da kupe i polovni VW dizel star 15-tak godina.

Chika dlugomir & buudala, pricate o ljudima kojima 10 hiljada za kupovinu kuce znaci toliko da ce promeniti grad za selo a onda kazete da takvi ljudi rade online. Sto bi znacilo da su ti ljudi programeri, graficki dizajneri, inzenjeri... takvih NEMA (i jos jednom NEMA) u Itebeju ili Jasi Tomicu. Sad ce neko ko zaradjuje daleko iznad proseka u Srbistanu da ode da zivi u kuci nabijaci u banatskom selu bogu iza nogu, u kucu koja je u rusevnom stanju, bez instalacija itd.
Ko ce bre od takvih online-llovana da se za.y,e.bava sa adaptacijom takve ruine? Takvi ljudi na selu ili kupuju kucu u kojoj nece preterano adaptirati ili kupuju plac i zidaju novo. Znam nekoliko ljudi koji su otisli da zive po selima po Fruskoj, neki su ili kupovali solidne kuce (ne starije od 30-tak godina ali za cifre 80 hiljada ili vise) ili su zidali (pa ih izadje plac i gradnja i celih 100 hiljada) pa sede u svojoj kuci i rade online ili svaki dan putuju do NBGD ili Simanovaca. No ti ljudi rade za velike cifre, imaju i nekretnine po BGD ili NS i sem sto ne upadaju u uslove za taj konkurs nece ni ad se za.y.ebavaju i gube vreme sa tim konkursom. Znaci apsolutno niko od njih nije zainteresovan za taj konkurs, to im je ispod nivoa.

Dalje, da ste citali uslove konkursa videli bi da srodnici u direktnoj liniji do bilo kog stepena (nikakve babe i dede ne dolaze u obzir), u pobocnoj do drugog stepena, tazbinskom i adoptivnom srodstvu NE MOGU konkurisati. Tu je jos razlicitih 12 uslova za onog ko moze konkurisati, medju njima da i nema nikakvu drugu nepokretnost na sebi. Tako da buudalina prica o unucima koji "kupuju" dedovinu koju bi ionako nasledili novcem koji dobijaju od drzave pa taj novac upotrebe za kupovinu poljomehanizacije, grla stoke, sadnica itd zakonski ne pije vodu pa zakljucujem da napamet pricas i da nemas veze sa tim. Kao sto nemas veze i sa digitalnim nomadima u Itebeju i Jasi Tomicu.

No, posto znam koliko su Srbi korumpiran i kvaran narod, raspitah se preko vibera kod rodjaka iz sremske idilicne opstinske varosi pod imenom Irig. Kaze mi rodjak da je taj konkurs velika korupciona svinjarija. Namera drzave mozda i jeste bila OK ali se to izrodilo u nesto ovakvo, korumpirani opstinski sluzbenici koji od republickog ministarstva dobijaju sredstva za ovaj konkurs "srede" papire za nekog svog coveka (iako ne ispunjava uslove) za 30% od sume. Da, trideset posto. Kaze covek da po 10% ide neposrednom izvrsiocu, sluzbeniku koji radi taj predmet, zatim njegovom nadredjenom i drugim sluzbenicima iz dzravne sluzbe kod kojih se dobijaju lazirani papiri kojima se moze konkurisati. Ni najmanje ne sumnjam u tu pricu jer znam da je u Srbiji uvek sve radjeno/radi se na tu foru, % pokrece sve.
 
Ne pričamo.
Naprotiv.

Pričamo o običnim ljudima koji već žive u selu .
Rade u obližnjim gradovima ili u selu što jeste moguće .
Niko nije rekao da ljudi tamo masovno rade kao programeri nego da je moguće raditi onlajn.
Ljudi putuju na posao autobusima, kolima šinobusom.

Kupuju se kuće od teče, kuma, komšije.
Improvizujmo malo majkicu mu staru.

Tako da tvoj rođak iz Iriga veze nema pa kenya kvake ko i ti.

Bilo kako bilo, kuće se kupuju i ljudi koji ih kupe žive u njima.
Kamo sreće pa da iznosi državne pomoći budu i povećani.
Čisto da mladi ljudi lakše odluče da li da žive u svojoj kući u selu umesto u kiriji po garsonjerama za 250 evra mesečno, ili da se zakucavaju u kredite za kupovinu kvadrata od 2000+ evra
 

Back
Top