Koliko ste zaista spremni pomoći ljudima?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovde se ne slazem sa tobom. Jer naravno da onog ko nema ni malo empatije nece boleti uvo, sto neko drugi...isti takav kao on, nekom nije pomogao. Za tim nema potrebe, i ne verujem da bi neko ovde izigravao ludilo..da bi dokazao nesto trece nekom od forumasa.Prosto , takvi ljudi to NE OSECAJU.

Naravno da ce se pravi "humanista" ( ne volim ovaj termin, jer je dobrooo zloupotrebljen ) uvek iznova iscudjavati ljudima koji kao sante leda , prolaze pored dugih ljudi...ne primecujuci ih....i naravno da ce to isto zameriti.
Sa čim se zapravo ne slažeš?

Onoga koga baš briga za ljude oko njega i njihove probleme teško da možeš promeniti, a još teže na nekom forumu.

Onaj ko je humanista, taj se ne busa u grudi i ne pokušava ovome neuviđajnom da nešto dokaže, jer to nema svrhe.

Čemu onda cela ova priča? Šta, Đuro, ti uopšte pokušavaš da dokažeš?
 
Jel ja sad ovde treba da pisem kako sam pomagala i pomazem ljudima i da opet stvari budu izvucene iz konteksta kao na mojoj temi? Mogu samo reci da pomazem.Kako pomazem - ne pada mi napamet ovde da pricam.Zasto - pa osecala bih se bedno i pljunula na ono sto sam ucinila.Dobro delo prestaje to da bude kada se njime mase pred drugima.Da ne zna levica sta da desnica
 
Nema svrhe objasniti nekom da nije lepo proci pored drugog coveka , kome treba pomoc, kao pored turskog groblja ?
To je tvoje misljenje. Na srecu pa je samo tvoje....jer da je drugacije , po tebi...ostali bi smo na nivou "amebe"....bez ikakve sanse da se menjamo i budemo bolji kao ljudi.
Šta je moje mišljenje? Šta je tvoje mišljenje?

Hajde, molim te, probaj da ne komentarišeš moje mišljenje i konačno ispali šta ti to misliš.

Da li ima smisla pokazivati onome koga baš briga koliki smo humanisti ili ne?
 
Jel ja sad ovde treba da pisem kako sam pomagala i pomazem ljudima i da opet stvari budu izvucene iz konteksta kao na mojoj temi?
Šta je na tvojoj temi izvučeno iz konteksta? To da nije isto ako se ne pusti preko reda trudna Srpkinja i ako se ne pusti trudna Romkinja? A obe su pre svega žene kojima treba pomoći.


Mogu samo reci da pomazem.Kako pomazem - ne pada mi napamet ovde da pricam.Zasto - pa osecala bih se bedno i pljunula na ono sto sam ucinila.Dobro delo prestaje to da bude kada se njime mase pred drugima.Da ne zna levica sta da desnica
Onda prestanite da mašete brigom o drugima. Može?
 
Vidiš nekoga ko te moli za dinar da kupi hleb. Da li bi ga odveo u svoju kuću i nahranio?

Не бих. Понекад дам који динар, мада ретко. Једном ми је један клинац, Циганчић, сав јадан и мусав, јако патетично тражио новац за кифлу јер је као гладан. Одвела сам га до киоска са сендвичима и рекла му да бира који ће, он је рекао да му не треба кифла, него му треба новац за цигарете. Нисам му дала ни динар.

Иначе, моји родитељи су 95. примили у кућу потпуно непознате људе, брачни пар, избеглице из Крајине. Живели су ту неколико дана, дали смо им гардеробе и неких потрепштина колико смо могли јер смо и ми били сиротиња.

И ја сам једном примила Циганку у кућу, њеном детету направила сендвиче, њој скувала кафу и седеле смо и причале.

То је све што се збрињавања тиче.

Vidiš nekoga ko po ulici hoda bos. Da li bi skinuo svoju obuću i dao mu? Ili bi ga možda odveo u prodavnicu da mu kupiš nešto?

Не, нисам у ситуацији да то радим, мада стару гардеробу поклањам онима који немају.

Vidiš nekoga kako spava u kartonskoj kutiji. Da li bi bio spreman da ga pozoveš u svoju kuću i podeliš sobu sa njim?
Не. Можда само избеглице.

Koliko smo zaista humani, a koliko samo zdušno pljujemo po celom "bezdušnom" narodu, državi, sistemu... kritikujući sve druge što nisu toliko humani koliko mi govorimo da jesmo????

Радо учествујем у ширим хуманитарним акцијама, али сам свесна да ја сама, лично, не могу много утицати на туђе судбине.

Што се Рома тиче, јесам за сваку помоћ, али ипак треба имати у виду да је њихов начин живота и поимања света другачији од нашег. То су једноставно различите културе. Недавно сам гледала домаћи филм ''Анђео чувар'' где је то неразумевање између нашег и њиховог поимања ствари баш јако добро приказано.
 
Opet mesas pojmove - jedno je briga, a drugo su licna dobra dela. I mahacu njom (brigom o drugima)dokle god postoje dupli arsini, jedni za jedne, a drugi za druge ljude, kapiras? I ne izvrci moje reci o trudnicama srpskog porekla.To je neka druga tema, moja tema je jasno i glasno bila naslovljena.I da bi bio dobar covek, Srbin, sta god, ne smes zamazivati oci pred nepravdom prema ikome i icemu.Ovo je i odgovor na tvoju temu.
 
Opet mesas pojmove - jedno je briga, a drugo su licna dobra dela. I mahacu njom (brigom o drugima)dokle god postoje dupli arsini, jedni za jedne, a drugi za druge ljude, kapiras? I ne izvrci moje reci o trudnicama srpskog porekla.To je neka druga tema, moja tema je jasno i glasno bila naslovljena.I da bi bio dobar covek, Srbin, sta god, ne smes zamazivati oci pred nepravdom prema ikome i icemu.Ovo je i odgovor na tvoju temu.
Šta ja izvrćem? Jesi li ili nisi napisala da ne bi bila otvorena tema da je trudna žena o kojoj je reč na toj temi bila Srpkinja? Ko tu ima duple aršine?

Šta je malopre značilo ono "da ne zna levica moja..."? Ja brinem o drugim ljudima, i celom svetu hoću da pokažem moju brigu, ali "da ne zna levica moja šta radi desnica moja"? Ne mora da zna levica, ali je poželjno da zna ceo svet?
 
Mi smo ovde , manje vise :), anonimni pa ako neko i napise sta cini, nije ruzno. Ruzno je hvalisanje. Lepa je bila akcija koju je pokrenula Mirka sizika, a verovatno i mnogi od nas ucine ponesto dobro.
Onako, individualno...:)
Ali, moguce je i ukljuciti se u neki vid rada koji je institucionalizovan. Eto, na primer, kada je bio ogranizovan kurs za volontere koji bi radili sa romskom decom - nesto kao dnevni boravak, dva-tri puta nedeljno po 4 sata - bilo je mnogo vise kandidata nego sto se trazilo.

Postoji jos nesto sto me kopka. Da li umemo da dajemo a da pri tom ne povredimo neciji osecaj samopostovanja? Kao, "evo ti, jedi, znam da si gladan!" pa se posle cudimo kako je taj "besan" jer nije pojeo do kraja. Bila je tu zanimljiva tema o poklanjanju stvari ... pa kako je kada ti neko daa nesto (npr za dete) jer je to prakticno, a kako je kada ti napomene da ti to ne mozes da kupis...
 
Šta ja izvrćem? Jesi li ili nisi napisala da ne bi bila otvorena tema da je trudna žena o kojoj je reč na toj temi bila Srpkinja? Ko tu ima duple aršine?

Šta je malopre značilo ono "da ne zna levica moja..."? Ja brinem o drugim ljudima, i celom svetu hoću da pokažem moju brigu, ali "da ne zna levica moja šta radi desnica moja"? Ne mora da zna levica, ali je poželjno da zna ceo svet?
Ne bi bila otvorena.Jer ja sam temu Kutak za trudnice otvorila na ovom istom mestu pre dve godine i to je jedna od najposecenijih tema.Tu se pisalo od porodjaja,cestitki, do svih mogucih stvari, lepih ruznih, vezanih za trudnocu.Da sam videla da je neko vredjao Srpkinju, onda bih verovatno pisala o tome na toj, vec otvorenoj temi.Ovo je bilo nesto zaista vanredno, zenu zbog boje koze nisu pustili preko reda..Da li ikako to mozes da ukapiras??? Slican slucaj je bio pre par godina kada se otvarao Vero i kad "pametni" covek iz obezbedjenja nije pustio zenu unutra jer je mislio da je ciganka.Ispostavilo se da je strani drzavljanin, ceo slucaj je zavrsio na tv i u svim novinama, a on dobio otkaz.
A ono o levici i desnici se odnosi na tvoju temu i cinjenje dobrih dela.Moj post nije dobro delo vec informacija o dogadjaju, moj utisak o svemu, od njega niko nema koristi, bar ne materijalne.
 
Ne bi bila otvorena.Jer ja sam temu Kutak za trudnice otvorila na ovom istom mestu pre dve godine i to je jedna od najposecenijih tema.Tu se pisalo od porodjaja,cestitki, do svih mogucih stvari, lepih ruznih, vezanih za trudnocu.Da sam videla da je neko vredjao Srpkinju, onda bih verovatno pisala o tome na toj, vec otvorenoj temi.Ovo je bilo nesto zaista vanredno, zenu zbog boje koze nisu pustili preko reda..Da li ikako to mozes da ukapiras??? Slican slucaj je bio pre par godina kada se otvarao Vero i kad "pametni" covek iz obezbedjenja nije pustio zenu unutra jer je mislio da je ciganka.Ispostavilo se da je strani drzavljanin, ceo slucaj je zavrsio na tv i u svim novinama, a on dobio otkaz.
Dobro de... Postaviću pitanje na toj temi.

A ono o levici i desnici se odnosi na tvoju temu i cinjenje dobrih dela.Moj post nije dobro delo vec informacija o dogadjaju, moj utisak o svemu, od njega niko nema koristi, bar ne materijalne.
Nikakve materijalne. Samo neko pokušava sebe da istakner i predstavi kao dobrog čoveka, za razliku od nekih drugih. I tu nema ni trunke sujete?
 
Alo bre covece, nisam sebe isticala, pogodilo me sve to onako ljudski, ne mogu da trpim nepravdu kao ni bilo koji drugi vid vredjanja, bilo kakvog nasilja i sl.!!! Jel ti bas toliko tesko da to shvatis?
Izvinjavam se drugima i konacno prestajem.Mozes slobodno na pp ako hoces jos nesto da mi kazes.
 
Vidiš nekoga ko te moli za dinar da kupi hleb. Da li bi ga odveo u svoju kuću i nahranio?

Vidiš nekoga ko po ulici hoda bos. Da li bi skinuo svoju obuću i dao mu? Ili bi ga možda odveo u prodavnicu da mu kupiš nešto?

Vidiš nekoga kako spava u kartonskoj kutiji. Da li bi bio spreman da ga pozoveš u svoju kuću i podeliš sobu sa njim?

Koliko smo zaista humani, a koliko samo zdušno pljujemo po celom "bezdušnom" narodu, državi, sistemu... kritikujući sve druge što nisu toliko humani koliko mi govorimo da jesmo????

Ne,kuci ne bih odvela tog nekog ko je bos,spava u kartonima....Dam novac ali samo starim ljudima...djeci prije kupim neko pecivo,jer uzasavam se tih roditelja koji djecu koriste da bi "zaradili"... jednom sam nekom klincu dala nesto novca u metalu...rekao mi je :shock:...mama mi je rekla da to ne primamo vec samo u papiru.....:shock:

Zao mi je samo ljudi i djece koji su na to primorani na neki nacin....a kad vidim zene zdrave,prave...a prose ono po kucama...dam nesto od namirnica nekad,ali garderobu nikad...jer znam par porodica koji tesko zive i to odvajam za njih....
 
Šta je moje mišljenje? Šta je tvoje mišljenje?

Hajde, molim te, probaj da ne komentarišeš moje mišljenje i konačno ispali šta ti to misliš.

Da li ima smisla pokazivati onome koga baš briga koliki smo humanisti ili ne?

Uopste to nije bila poenta...a posto vidim da se vrtis kao u vrzinom kolu..idi dva, tri posta u nazad pa procitaj sta si napisao.
Niko nije govorio o tome ima li smisla ubedjivati nekoga koliki smo humanisti, naprostiv, ja sam jos na pocetku rekla koliko je to neukusno...ali "ubedjivati" nekog zasto bi trebao i na izvestan nacin morao obratiti vise paznje na druge ljude oko sebe , je dakako potrebno. Naravno uvek ce biti onih, koje bas poput tebe, ne moze promeniti ama bas nista. Djon.

Kad vidim kako si "izmasakrirao" Goscicin topic, zaista nema vise potrebe da raspravljamo.
 
Stvar je u tome da medju tima koji pruzaju ruke po ulici najmanje ima onih kojima zaista to treba.
To se i meni cini..neke iste 'prosjake' srecem zive i zdrave vec 20 i kusur godina..uvek nasmejane..vesele da se ispricaju..malo im je bzvz sto imaju uglavnom istu zvaku..tipa rodom sam iz valjeva..izaso iz bolnice i treba mu shatro za autobus..a bazdi na rakiju samo tako..pitam ga svojevremeno..jel ti to valjevo u austaliji kad nisi za sve ove godine skupio kintu za bus:D.ima dosta klinaca..narkomana..alkosa koji zickaju za pivo..cigarete..uglavnom nemamo vremena proceniti kome je stvarno potrebna pomoc.
Animatori u knezu su lepsa slika ljudi koji zavise od milostinje..oni pravi kojima je pomoc potrebna nikad ne prose..vec traze hranu po kontejnerima..ostatak iz restorana..ili uzimaju voce od pojedinih trgovina koje se baca kao neka sh klasa..mislim da je njih sramota stati na ulicu i traziti novac.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top