Koji OS koristite...;)

Incognito:
Ako gledamo po stabilnosti, BSD je daleko stabilniji od linux-a, zato sto ima daleko bolju arhitekturu...


Kako mislis bolju arhitekturu????


Sto se sigurnosti tice, i tu je BSD, a specijalno OpenBSD, daleko ispred Linux-a...


Pa svaki OS je siguran, posebno Unixoliki koliko je admin sposoban.
Tacno, OpenBSD surce se redovno kontrolise i proverava ali dosta puta se provuce neki buffer overflow koji pogodi i druge platforme. Inace, stavi budalu i pred OpenBSD i napravice sranje, tako da dosta zavisi i od korisnika, a ja cu napraviti Linux da bude siguran ko i OpenBSD ako treba.
Sa druge strane OpenBSD nije nikakva desktop platforma tako da ne mogu da se uporedjuju u tom segmentu. Linux je i jednio i drugo, OpenBSD nije.
Laske bi bilo uporedjivati FreeBSD i Linux koji su slicniji po koncepciji.

Mozda je rec inferioran malo preteska... Trebao sam da to formulisem kao 'Sta ce ti linux kad imas BSD'


Pa upravo iz razloga koji sam naveo, osim toga SMP podrska je potpuno beskorisna u OpenBSD-u tako da ako zelis da teras na vise od jednog CPU onda ti ne gine Linux sto je naravno svarsena kombinacija.


BSD je standardizovana, sigurna i nadasve stabilna platforma, a to su stvari gde Linux kaska...

Nije istina, ne kaska Linux nigde. Linux je strandardizovan ( POSIX, LSB ), prilicno siguran ako ne instaliras neki Andrak koji nije ni namenjen serverima a i naravno stabilan, ja jos nisam video da mi Linux krahira a koristim ga godinama a i Linux masine imaju uptime po godinu-dve dana.

Ja naravno ne mislim na default instalacije Andraka ili neceg slicnog, nego na Slackware ili Debian
Mislim, nisi u pravu, mozda se tebi vise svidja OpenBSD, ili nesto drugo ili mopzda vise 1337 zvuci i to je u redu, ali nisi u pravu.

Naravno, i Linux ima svojih prednosti (inace ga i ne bih instalirao, a trebalo mi je podosta vremena za to jer sam sve radio 'from the stratch')...

Radio sam i ja LFS i to je jedno prilicno lepo iskustvo..kome se moze na takav nacin pruziti prilika da napravi svoj OS, sklopi je bolja rec ali ipak.



Linux je jos uvek podosta eksperimentalni OS, a meni u realnom radu treba pouzdanost, ne da mogu da promenim system logger ili pojedine deamone svojima... Dakle, ako ti je do eksperimentisanja, koristi Linux, ako zelis stabilnu platformu (pogotovo za neki server), BSD je logican izbor...
Poz.

Pa Oracle, IBM, SUN i ostali veliki igraci se ne bi slozili sa tobom da je Linux eksperimentalna platforma. Linux nije nista manje stabilan od bilo kog BSD-a naravno posto se pravilno podesi ko i sve sto treba u zivotu.
 
ehe... sto mrzim kad teme o uporedjivanju dva programa, ma koje vrste, gotovo uvek prerastu u raspravu...

Nisam rekao da je Linux njesra... daleko od toga... Jednostavno, BSD mi se vise svidja, i imam bolja iskustva sa njim, pa samim tim Linux je meni inferioran (nije on inferioran u realnom pogledu)... Moze i Linux da se dotera da bude top-notch sto se sigurnosti tice, ali na BSD-ju (specijalno OpenBSD-ju) ti za to treba daleko manje vremena, zato sto je on i napravljen za tu svrhu... Nije za Desktop, al' sta da radim kad mi se svidja...

Vidjao sam ja i Linux masine koje su bolje radile od BSD-a, i naravno, sve zavisi od sysadmin-a... Pa nije tesko dici telnet il' ssh na BSD-ju i dati nekom root sifru, pa da on sjeße sistem...

A to da koristim BSD samo da bi ispao '7331', nisam klinja od 10 godina pa da mi to nesto znaci... uostalom, kad bih hteo da to budem, ja bih rekao da koristim Linux, jer je daleko vise ljudi culo za isti nego za BSD, i svima se soli pamet da je Linux izuzetno tezak za koriscenje (izgleda da nisu videli nove Mandrake distribucije, koje imaju bar jednu dobru stvar, i sekretarica u firmi moze da ih instalira i koliko-toliko sredi), pa da za to trebas da budes kompjuterski wiz...

Dakle, koristite sta vam odradjuje posao na vama prihvatljiv nacin... Platforma mog izbora i dalje ostaje BSD...

Poz.
 
Incognito:
ehe... sto mrzim kad teme o uporedjivanju dva programa, ma koje vrste, gotovo uvek prerastu u raspravu...

Nisam rekao da je Linux njesra... daleko od toga... Jednostavno, BSD mi se vise svidja, i imam bolja iskustva sa njim, pa samim tim Linux je meni inferioran (nije on inferioran u realnom pogledu)... Moze i Linux da se dotera da bude top-notch sto se sigurnosti tice, ali na BSD-ju (specijalno OpenBSD-ju) ti za to treba daleko manje vremena, zato sto je on i napravljen za tu svrhu... Nije za Desktop, al' sta da radim kad mi se svidja...

Vidjao sam ja i Linux masine koje su bolje radile od BSD-a, i naravno, sve zavisi od sysadmin-a... Pa nije tesko dici telnet il' ssh na BSD-ju i dati nekom root sifru, pa da on sjeße sistem...

A to da koristim BSD samo da bi ispao '7331', nisam klinja od 10 godina pa da mi to nesto znaci... uostalom, kad bih hteo da to budem, ja bih rekao da koristim Linux, jer je daleko vise ljudi culo za isti nego za BSD, i svima se soli pamet da je Linux izuzetno tezak za koriscenje (izgleda da nisu videli nove Mandrake distribucije, koje imaju bar jednu dobru stvar, i sekretarica u firmi moze da ih instalira i koliko-toliko sredi), pa da za to trebas da budes kompjuterski wiz...

Dakle, koristite sta vam odradjuje posao na vama prihvatljiv nacin... Platforma mog izbora i dalje ostaje BSD...

Poz.


Ejmen tu det...:)
 
Ja mislim da je za kucnu upotrebu bolje koristiti Windows, naravno za pocetnike pa i one koji znaju malo vise od toga. Zasto ??? Pa zato sto vecina ljudi ne zna sve o kompjuterima, pa cak i kad ga imaju kod kuce ne znaju bukvalno ni film da puste, pa cak i da nesto prekopiraju, a vecina njih koristi za poslovnu upotrebu samo excel, word i jos ponesto, da ne zaboravim internet i da posalju i prime fax.Mislim da je windows bolje graficki odradjen pa je samim tim laksi za ucenje ljudima koji ne barataju tako dobro racunarima. Lakse se odradjuju podesavanja kao sto je vec neko spomenuo. Nemam nista ni protiv Linuxa za kucnu upotrebu, ali po meni Linux je vise za ljude koji odlicno barataju racunarima i koji su mogu tako reci profesionalci, zato treba pustiti ljude da sami odluce sta ce da koriste i sta je njima lakse, a ne da im mi punimo glavu sta je dobro za njih, kad to oni najbolje znaju. Ja inace koristim Windows XP jer mi je brze i lakse da odaradjujem neke stvari za kucnu upotrebu i nemam potrebe za nekim specijalnim podesavanjima. Probao sam i linux ali mi je to malo zakomplikovano, ne bukvalno, ali graficki windows mi je nekako pristupacniji. Ne zelim nikoga da vredjam svako ima svoje misljenje i sta je za njega lakse, dakle probajte ljudi pa sta vam se svidi vi to koristite !!! Pozdrav
 
Ako nista drugo, AxeZ je znao da napravi frku ovde i da pocne opsta tuca Microsoft-Linux u kojoj niko da pobedi :)

Aman ljudi, izbor OS-a je iskljucivo stvar lakoce upotrebe i vasih potreba.

Trenutno koristim samo XP i ne kazem da je najbolji, ali ako kazete da je "ovaj bolji od ovog ili onog" svakako ce te biti u pravu i pogresiti istovremeno.

Godinu dana sam radio na Discreet Flame koji je bio instaliran na IRIX/Octane2 sistemu. I da, mogu reci da je Irix fenomenalan. Unixoliki OS, ne previse saren, ali koristi svaki tranzistor u grafickom cipu Octane grafike. OS koji je prilagodjen svojoj masini u potpunosti i jako jako stabilan. Ali na toj masini necete moci da prelomite parce teksta sa komercijalnim softverom ili obraditi jednu fotografiju kao sto ce te uraditi to u Photoshop-u pa makar bio i Win95 ili Mac8200/100MHz.

Ako se bavite nekim poslom vezanim za racunar izbor OS-a iskljucivo zavisi od softvera koji ce te koristi svakodnevno.

Aprila 2001. godine u Londonu dobio sam PowerBook G4 sa instaliranim Photoshop, FinalCut i AfterEffects softverom kako bih zavrsio pripreme za videowall za evropsku turneju Lionel Richi-a. Sve je radilo ocajno. Za 5 dana sam sve zavrsio u totalnim mukama sa bezbroj zaglavljivanja i restarta. Sa istim tim softverom na NT platformi (NT,2K,XP) nikada nisam imao problema. Racunari rade i po mesec dana bez i jednog restarta. S'druge strane, radio sam sa nekolicinom kvalitetnih Apple masina (OSX i stariji) i bio prilicno zadovoljan.

Iz licnog iskustva jedini zaista los OS za ozblijan rad je Win9x. Sve ostalo sto se trenutno razvija je jako upotrebljivo i svaku masinu mozete podesiti da radi izuzetno stabilno.

A ako ste tipican srbin pa instalirate i deinstalirate dnevno 20 igrica, 50 shareware programcica i bezbroj puta promenite setovanja mreze ili bilo cega sistemskog, pa samo svojom greskom mozete unakaziti OS i napraviti ga nestabilnim, koji god on bio.



Ako radite kuci, ne planirate igrice i ne stedite, kupite popularnu "lampu" IMac koji je lepsi od bilo kog kucnog racunara sa najlepsim i jako funkcionalnim OS-om i softverom.

Ako vam treba server, neka bude nesto UNIXoliko.

Ako radite pre-press, XP je trenutno najbolji izbor (da, Mac je posle mnogo godina pao).

Ako radite 3D grafiku, XP je maksimalno podrzan.

Ako radite desktop compositing, OSX, Linux ili XP

Ako radite high-end compositing, IRIX.

Ako radite zvuk, OSX ili XP.
itd.


Posle svega, recite mi koji je OS najbolji?

Najbolji je onaj koji vam najbolje i najvise koristi.

Ovog trenutka dok pisem ovaj "malo" duzi post, Matrox radi capture videa sa protokom od 15MB/sec, Vegas komprimuje 2h videa u MPEG2, usput podignuti ICQ, MSN Messenger i IE. Masina je poslednji put restartovana pre osam dana.

Sedite vec jednom, radite nesto pametno i ne raspravljajte o glupostima :)

Pozdrav!
 
AxeZ:
A sada....spektakl...:)
Ovo pitanje je obavezno na skoro svakom forumu na kome sam bio a na nekima je postavljano vise puta ( valja ljudima nesto nije bilo jasno ...:) tako da mi nije jasno kako se jos niko nije setio da ovde postavi...;)

Elem.....evo dva pitanja

1. Koji OS trenutno koristite i zasto?


2. Da li bi koristili neki drugi, koji i zasto?
Koristim trenutno Win XP profesional i to na srpskom (latinica)da bi ga podesio da radi kako ja zamisljam.
 
Axe je, izgleda, jedan od mnogobrojnih nezadovoljnih korisnika piratskih kopija windowsa...Ja ga licno koristim vec godinama, prosao sam sve WIN sisteme i sto se virusa, blokiranja i kojekakvih bugova tice nikad nisam imao problema...Legalna kopija, redovno updatiranje na svim nivoima i problem je resen. Svi sistemi imaju svoje ZA i svoje PROTIV. Ne pljujem po korisnicima Linuxa jer svako radi sa onim sto mu se svidja i na sta je navikao. Ako znas onda problema nema. Zato se potpuno slazem sa Alexandro i Bozom...

Da li cu ikad da menjam to ne znam...Za sada necu. Probao sam i Linux (Mandrake) ali na kratko i da budem iskren i nije me odusevio...Nemogucnost instalacije modema i jos par sitnica su me malo razocarale. To ne znaci da necu ponovo pokusati. Dotle ostajem sa win XP-om koji mi daje ono sto trazim i po pitanju programa, brzine i jednostavnosti koriscenja. 8)
 
Dedica:
Axe je, izgleda, jedan od mnogobrojnih nezadovoljnih korisnika piratskih kopija windowsa...Ja ga licno koristim vec godinama, prosao sam sve WIN sisteme i sto se virusa, blokiranja i kojekakvih bugova tice nikad nisam imao problema...Legalna kopija, redovno updatiranje na svim nivoima i problem je resen.


Vidim da je dedica detaljno objasnio moj psiholoski profil. Delimicno je u pravu ali uglavnom nije.
Tacno je da sam nezadovoljan windowsom ali piratski ili ne to ima malo veze s obzirom da su identisni.
Ja sam konkretno nezadvoljan totalnom nesigurnoscu svakog windowsa, tretiranjem korisnika kao debila od firme microsoft, totalno pogresnim i promasenim dizajnom celog windows operativnog sisytema sto rezultuje svim tim glupostima koje SVI windows korisnici srecu u svom radu, bili oni legalni ili ne. Virusi, da li treba govoriti nesto vise o tome. Spyware ili spijunski programi u okviru samog windowsa ili u gomili aplikacija mimo njega.

Evo danas dobijem obavestenje da je pronadjen sigurnosni propust u OpenSSH implmentaciji secure shella na Linuxu ( i uopste ). Pogledam na maticnom sajtu kad ono vec je sve ispravljeno. Nije prosao ni jedan ceo dan. Microsoftu su potrebni meseci da bi ispravio neki bug.

S druge strane Linux ti dozvoljava da zaronis u srz sistema, da vidis svaki otkucaj, da ga podesis do najsitnijih crevaca dok je windows fleksibilan kao neka baba od 90 godina.
 
Dedice, mislim da bi svaki korisnik racunara kome recunar sluzi da napise e-mail, ili pogleda neku web stranu, prethodno trebao da nauci asembler, unix, C++, kompajliranje kernela itd. pa onda da sedne i uradi to sto je hteo :) Ma sta je to sest meseci, godinu - dve kursa :)

Pitam se samo sto meni neko nije upao do sada u racunar, slistio mi sve sto imam na storage-u kad imam taj nesigurni XP?

Microsoft i Bill Gates jesu vrhunski trgovci, ali odlicno znaju sta je korisniku potrebno. Da nije tako MS bi odavno bio istorija.
 
Alexandro:
Dedice, mislim da bi svaki korisnik racunara kome recunar sluzi da napise e-mail, ili pogleda neku web stranu, prethodno trebao da nauci asembler, unix, C++, kompajliranje kernela itd. pa onda da sedne i uradi to sto je hteo :) Ma sta je to sest meseci, godinu - dve kursa :)

Pitam se samo sto meni neko nije upao do sada u racunar, slistio mi sve sto imam na storage-u kad imam taj nesigurni XP?

Microsoft i Bill Gates jesu vrhunski trgovci, ali odlicno znaju sta je korisniku potrebno. Da nije tako MS bi odavno bio istorija.



I tu je valjda kraj price :wink:
 
Alexandro:
Dedice, mislim da bi svaki korisnik racunara kome recunar sluzi da napise e-mail, ili pogleda neku web stranu, prethodno trebao da nauci asembler, unix, C++, kompajliranje kernela itd. pa onda da sedne i uradi to sto je hteo :) Ma sta je to sest meseci, godinu - dve kursa :)

Pitam se samo sto meni neko nije upao do sada u racunar, slistio mi sve sto imam na storage-u kad imam taj nesigurni XP?

Microsoft i Bill Gates jesu vrhunski trgovci, ali odlicno znaju sta je korisniku potrebno. Da nije tako MS bi odavno bio istorija.


Samo ti uzivaj u tvom XPee-ju.
Nadam se da si ga posteno platio.
 
Ma najgore je sto ljudi koji nisu platili za neki software, isti velicaju... Mogu da shvatim ako je neko pukao pare za nesto, pa hoce da se nekako opravda zasto, i time ga podize iznad svih ostalih (bas kao sto vlasnici AMD-a smatraju da je bolji od Intela)... Ali ovako, jednostavno mi nije jasno...

Da se razumemo, i ja konzumiram windows, jer izmedju ostalog programiram i za njega... Ali ga nikad necu velicati jer zaista ima mnogo boljih i jevtinijih solucija...

... jos kad bi siroke narodne mase to shvatile... :roll:
 
AxeZ:
Alexandro:
Dedice, mislim da bi svaki korisnik racunara kome recunar sluzi da napise e-mail, ili pogleda neku web stranu, prethodno trebao da nauci asembler, unix, C++, kompajliranje kernela itd. pa onda da sedne i uradi to sto je hteo :) Ma sta je to sest meseci, godinu - dve kursa :)

Pitam se samo sto meni neko nije upao do sada u racunar, slistio mi sve sto imam na storage-u kad imam taj nesigurni XP?

Microsoft i Bill Gates jesu vrhunski trgovci, ali odlicno znaju sta je korisniku potrebno. Da nije tako MS bi odavno bio istorija.


Samo ti uzivaj u tvom XPee-ju.
Nadam se da si ga posteno platio.

Tri XP Pro OEM posteno placene kopije!
Anything else?
 
koristim XP zato sto nemam vremena da instaliram i naucim nesto o linuxu i zato sto ne postoje Cubase i Ssoundforge za linux (bar ja ne znam).

po onome sto sam citao Knopix bi bio idealan za mene, ali nisam uspeo da ga nabavim (kahm, jel ima neko ko bi me obradovao?? :) ). gotivno je sto radi samo sa CD-a, pa ne moram da pravim particije....

strasno kako nedostatk vremena coveka tera da koristi glupe programe i op. sisteme.. eh.. :)
 
Axez:
Citat:
Ako radis apgrejd,opet muke.Promena samo monitora npr.baca korisnika u tekst mod(u najboljem slucaju) iz koga se on nece znati izvuci.

apt-get -u dist-upgrade ce apdejtovati debian Linux na najnoviji softver, samo jedna komanda, SUSE, RH i ostale imaju slicne mehanizme.
Ocigledno ne znas o cemu pricas
Citat:
Da ne pricamo za koliko softvera (koji se lako nalazi na crno) ostajemo uskraceni.Pa one jednostavne instalacije svega-install,klik,zdravo,dovidjenja.
Udavih i ja...

A ti si mislio da korisitis komercijalni softver a da ga ne platis, interesantno ali u civilizovanom svetu se to zove kradja.
A i instalacija klik, klik, klik, ja sam debil je cudo jedno.
Zakljucak.......ti si najverovatnije probao Linux posto imas neko "znanje" ali ocigledno nemas pojma o Linuxu generalno.
Nisi verovatno uspeo da ga podesis jer si zaboravio da koristis svoju glavu tokom dugogodisnje windows karijere.
Prema tome nisi kompetentan da govoris o Linuxu

Zakljuca Inco temu..Znam AxeZ o cemu pricam,jer sam probao.Promeni 14" monitor,u 15",ili 15 u 17 pod vec instaliranim Suse-om,ako nisi probao pa ces da vidis sta ce da se desi.Ocekujes li da ce obican korisnik koji ne zna puno o linuksu iz toga da se izvuce?
Otkud znas da nisam uspeo da podesim Linux onoliko koliko meni odgovara?
I najvise volim te 'moraliste' koji mi pricaju o kradji softvera.Ti nisi nikad recnuo nesto na kvarno?Pricaj mi malo o tome.
 
Mandrake 9 i Win XP,
Prva stvar u kojoj je linux mnooogo bolji od win je sigurnost.I manite se one price da kada se zarazis,samo pokrenes AVP i kraj.Ako je tako zasto bi onda uklanjao virus ako on nista neradi?
Druga je stabilnost.Gde si u linux-u video poruku FATAL ERROR.Win koristim samo za igre,jer je samo za to i stvoren :)
 
Jahrastafarraj:
Mandrake 9 i Win XP,
Prva stvar u kojoj je linux mnooogo bolji od win je sigurnost.I manite se one price da kada se zarazis,samo pokrenes AVP i kraj.Ako je tako zasto bi onda uklanjao virus ako on nista neradi?
Druga je stabilnost.Gde si u linux-u video poruku FATAL ERROR.Win koristim samo za igre,jer je samo za to i stvoren :)

Ali je cinjenica da ga koristis :)

Stvarno nisam pristrasan, ali mi je ova rasprava uzasno zabavna :)
 
98-ica je stara vec, jahao sam sa XP ali je dosta nestabilan,zaglavi se i samo restart pomaze,net radi dosta sporo. Sad sam na W2000,mnogo je stabilniji od XP na njemu sve radi sto i na XP,zaglavljvanja nema ili jako malo ,net radi mnogo brze i sve je mnogo cistije,ako biras windowse moj izbor je W 2000,srecno......!!!!
 
Alexandro:
Jahrastafarraj:
Mandrake 9 i Win XP,
Prva stvar u kojoj je linux mnooogo bolji od win je sigurnost.I manite se one price da kada se zarazis,samo pokrenes AVP i kraj.Ako je tako zasto bi onda uklanjao virus ako on nista neradi?
Druga je stabilnost.Gde si u linux-u video poruku FATAL ERROR.Win koristim samo za igre,jer je samo za to i stvoren :)

Ali je cinjenica da ga koristis :)

Stvarno nisam pristrasan, ali mi je ova rasprava uzasno zabavna :)


Zato i necemo da je zakljucavamo 8)
 
kolik:
98-ica je stara vec, jahao sam sa XP ali je dosta nestabilan,zaglavi se i samo restart pomaze,net radi dosta sporo. Sad sam na W2000,mnogo je stabilniji od XP na njemu sve radi sto i na XP,zaglavljvanja nema ili jako malo ,net radi mnogo brze i sve je mnogo cistije,ako biras windowse moj izbor je W 2000,srecno......!!!!


Normalno da je bolji jer ti uzima manje resurca od XP-a pa automatski bolje radi...brze i stabilnije.

Stvarno mi nisu jasni problemi koje imate sa XP-om ili sam ja do sada imao sanse pa nailazio na neostecene CD-e pri instalaciji...ii je to opet ona razlika ORIGINAL/KOPIJA ...? 8)
 
AxeZ:
Elem...evo ja prvi

1 Na jednoj particiji Linux SLackware 9, na drugoj FreeBSD 4.8
Na laptopu iskljucivo Linux Slackware 9.0


2. Da, cim npravim mesta stavljam ili OpenBSD ili NetBSD. Microsoft vise nikada nece zagadjivati nijedan moj komp.

Koristim Windows XP Professional zato sto je neka zlatna sredina nisam bas previse zadovoljan al ajde moz,da prodje. A sto se tice nekog drugog ,verovatno bi koristoi neki Linux a kada bi svi programi koji rade u windiowsu ridili u linuxu
 

Back
Top