Quantcast

Koji OS koristite...;)

aquarius

Obećava
Poruka
64
AxeZ:
Miloš:
Na svoja pitanja zašto nisi ni sam odgovorio, a mene baš interesuje. Možda bi mi pomoglo u odabiru. :)
DA, u pravi si.
Evo nesto PRO Linuxa ili FreeBSD-a, ali je svejedno.

Razlozi zasto koristim Linux i FreeBSD

1. Linux je neverovatno stabilan ( moze da radi i godinama bez gasenja )

2. Veoma brz

3. Open Source

4. Veoma siguran

4. Nema virusa

5. Bagovi i sigurnosni propusti se ispravljaju u roku od sat -dva ( bukvalno )

6. Linux je fleksibilan onoliko koliko ti zelis. Mozes sa njim uraditi bukvalno sta god pozelis i sta ti znanje dopusti.

7. Ne zahteva nikakvu registraciju.

8. Nema spyware gluposti

9. Potpuno je Free u smislu da je slobodan a cesto je free u smislu cene.

10. Nema IE

11. Nema Outlook i outlook express...;)

Eto toliko pomalo od mene.
Zasad sam se uzdrzao od pljuvanja po microsoftu mada ima dosta razloga.

Samo jedan komentar na tacku 1.
"Linux je neverovatno stabilan ( moze da radi i godinama bez gasenja )
"
Sto naprosto nije tacno. :!: :!:

A sada pitanje. :idea: Sta je to ustvari sto moze da radi godinama, a za sta je Linux ameba?? :twisted: Da pomognem, to je daleko od besplatnog :!:

Gospodin Linux Torvalds je imao stvarno veliku ideju.

PS.
Tacke 2 i 4 i 4 takodje ne stoje.

PS 2.

Molim da mi se kaze gde to ima ozbiljnih besplatnih programa za linux tipa Photoshop-a, programa za video montazu i tome slicnog. Kako Linux ipak nije komunisticka ujdurma, onda su programeri izgleda ludi kada rade za djabe mesecima na razvoju programa.

Dakle ponavljem gde mogu da nadjem, konkretno, besplatni Macromedia-in paket za Linux????

Incognito

Poznat
Poruka
8.155
aquarius:
"

A sada pitanje. :idea: Sta je to ustvari sto moze da radi godinama, a za sta je Linux ameba?? :twisted: Da pomognem, to je daleko od besplatnog :!:

PS.
Tacke 2 i 4 i 4 takodje ne stoje.

PS 2.

Molim da mi se kaze gde to ima ozbiljnih besplatnih programa za linux tipa Photoshop-a, programa za video montazu i tome slicnog. Kako Linux ipak nije komunisticka ujdurma, onda su programeri izgleda ludi kada rade za djabe mesecima na razvoju programa.

Dakle ponavljem gde mogu da nadjem, konkretno, besplatni Macromedia-in paket za Linux????
Linux, a narocito BSD, nisu amebe... Pa 90% stvari bez kojih ne mozes da zamislis kompjutere su upravo nastale na BSD-u... oni mogu da odrade sve sto i Windows, daleko bolje, brze i stabilnije...

Ono sto ti navodis je nedostatak aplikativnog softvera... Ali za to ne mozes da krivis OS... Ne krivim ja Windows zato sto nema ni jednog iole ozbiljnijeg Window Manager-a (doduse, moze se i Windows kriviti jer drzi svoj GUI sistem closed-source), jednostavno, niko nije napisao tako nesto za Windows... Mislim, ovo je banalan primer, ali da sluzi za poredjenje...

Nisu ni Linux ni BSD krivi sto nema Adobe-ovih i Macromedia-inih paketa na njima... Macromedia spava sa Micros~1 godinama (da ne pominjemo onu glasinu da ce Micros~1 odkupiti Macromedia-u), i ne bi nikad udarili samar istom, jer posto oni jos uvek zive od prodaje softvera na Windows platformi, Microsoft-ova ljutnja na njih bi se opasno negativno odrazila po kompaniju... Adobe je malo slobodniji da svrlja, jer njima vecina prihoda dolazi sa Macintosh racunara, tako da se ne yebu previse za Micros~1. Oni jednostavno idu trbuhom za kruhom... A njima je jos uvek mrsavo *nix trziste... Cim to trziste dobije dovoljno pristalica da se isplati prevoditi software, Adobe ce to uciniti medju prvima...

... nazalost, kompanije koje previse zavise od Microsoft-a nece smeti da ucine tako radikalan potez... Setimo se samo sta se desilo Corel-u (ako se uopste secas Corel Draw-a za Linux, kao i Corel Linux-a (prvi idiot-proof-like Linux)... Cim je Micros~1 video da pocinju da nastaju DTP paketi za Linux, ukenjali su se od straha, i 'poklonili' Corel-u 200 milioncica zelembaca... A Corel rasformirao *nix department, i sve se sleglo... Ali, sto je vece trziste, to ce Microsoft moci manje da intervenise... Zapamti sta si pricao sad, pa pogledaj za dve godine unazad...

I ko je rekao da je aplikativni softver besplatan? Moze biti, ali ne mora... Kompanije mogu da prodaju svoj softver po kojoj god zele ceni, nezavisno od OS-a... Linux i BSD, i osnovni alati za njih su besplatni... Softver mozes kupiti, a mozes i koristiti besplatne verzije/alternative istog...

A sto se tice open-source besplatnih velikih paketa, tu su OpenOffice.org, GIMP, ImageMagick, gcc... Programi istog kalibra na windows platformi (mada postoje i windows port-ovi ovih) bi ukupno kostali bar $1000... Pa ti vidi...

Alexandro

Zainteresovan član
Poruka
180
Aquarius... nije sve ni u Photoshopu, ni u komercijalnim softverima za montazu. Ovde se povremeno raspravljamo o tome koji je OS bolji, a veruj da su svi u pravu i niko nije u pravu. Jednom sam vec pisao na ovom temi i dodacu jos nesto.

Windows i Mac mozda jesu najpopularnije komercijalne platforme i za njih ima najvise komercijalnog softvera, ali mnoge velike kuce razvijaju softver za sebe na *nix platformama. Danas popularni RenderMan (najbrzi komercijalni render) je stvoren na Sun masinama koje rade na Solarisu (opet *nix) i bio iskljucivo in-house software pa je tek, mogu reci nedavno, portovan za linux i Windows NT. Frima Discreet koja proizvodi sisteme za editing/effects/finishing i koja je u samom vrhu kvaliteta se jos uvek drzi SGI stanica zbog arhitekture i zbog IRIX-a (opet *nix).

U naredna dva meseca bicemo svedoci prikazivanja portovanja prvog velikog sistema za finishing videa na linux. U pitanju je Discreet Smoke. Radice samo SD (standard definition) doduse, a HD (high definition) ce ostati privilegija (dosta sporijih procesorski, ali bez uskih grla) Tezro SGI radnih stanica na kojima to radi glatko.

E sad ispadoh "linuxas" pa moze AxeZ da se iznenadi, al' jock... nisam :) Samo sam korisnik koji zeli od svog racunara da mu zavrsi posao i da tim budem zadovoljan. Rasprava na temu "koji je OS bolji" je cisto gubljenje vremena. Definitivno za svakog postoji i ZA i PROTIV. Za mene ne postojih bolji OS za produkciju grafike, efekata i montiranje videa od Windows XP-a na ovim prostorima. On je jednostavno za moju firmu i mene najpovoljniji. Neki alati su isti, drugi malo bolji, a brzina poprilicno veca od onoga sto bih mogao da imam na Mac-u uz drasticno nizu cenu hardvera. Linux (Red Hat) mi sluzi samo kao web/mail server i mislim da je tu najbolji.

I da spomenem onu cuvenu "nestabilnost" Windowsa. Svaki OS (pa i *nix) je moguce srusiti ako ne znas sta radis. Moja prvi instalirani linux je bio na mojoj masini mislim dobra dva sata :) Srusio sam ga, a da i danas ne znam kako. Sutradan dolazi drug koji je takodje instalirao... "Ko je rekao da linux ne moze da se srusi kad ga ja oborih za sekund?". Ista prica kao kod mene. Kao sto smo srusili taj linux iz neznanja tako se moze srusiti i Windows i MacOS. Ako imas preduslov da ti je makina lepo upakovana, kvalitetna i stabilna i ako znas sta radis po svom racunaru, straha od pada biti nece.

Pozdrav!

AxeZ

Zainteresovan član
Poruka
411
aquarius:
"

Ti naravno mozes da potvrdis da to nije tacno sa nekim opipljivim dokazima.

Eto koliko si upoznat sa temom...gospodinovo ime je Linus a ne Linux

Za ostalo ti je Incognito lepo odgovorio...:)

A

Amigof

Gost
He-he, dobre su vam ove fore u vezi OS-a? Ja koristim staru dobru Amigu 1200 sa 68040@25MHz i PPC603e@200MHz sto se tice konfiguracije! :D A sto se tiche OS-a? Pa tu mi je jos uvek amiOS 3.9 BB2 + warpOS 5.04! Windowzzz *****! :twisted:

RiSK

Primećen član
Poruka
681
Od pre jedno 2 meseca 95+% vremena provodim u Linuxu. Trenutno imam Slack 10 i ne menja mi se.
Zashto? Linux - ato shto je free, zato shto je stabilan i zato shto ne moram da kliknem svake dve sekunde na Ok u Zone ALarmu :lol: Slackware - zato shto mi je muka od RPMa i svih distroa baziranih na njemu. Zato shto je slack prilichno prost tako da sam se osmlio da malo cheprkam po sistemu, chini mi se da je brzhi i stabilniji (paz' Boga ti) u odnosu na vecinu distroa koje sam probao.
Voleo bih da probam BSD. Imam neki DragonflyBSD, ali nikako da nadjem vreme sda ga instaliram. Voleo bih da probam Debian, chekam da izadje Sarge kao "stable", chisto sam chuo mnogo lepih pricha o istim.

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.522
Najmocniji je MAC OS,jedina mana sto moras kada kupujes da kupis najnoviju verziju i odmah da poskidas sve programe za njega,jer jako brzo zastarevaju,tj.tesko,a nekad i nemoguce je naci neki program za verziju,dve stariji Mac,a stari programi najcesce ne rade na novom Macu sa novim sistemom,i glupo je to sto Macintosh se moze instalirati samo na PPC.Najvise programa,ili legalnim ili nelegalnim putem moze se naci za MS Windows sto je prednost,cak i malo dete zna raditi na Windowsu,Linux se moze zaraziti virusima jer zasto bi onda ljudi pravili antiviruse za njega...Jedina mozda prednost,a mozda i gresim Linuxa u odnosu na Windows je to sto mu malo brze radi internet...DOS,kao i starije verzije OS/2 (do WARP 4) ne nameravam komentarisati...