Koji OS koristite...;)

AxeZ

Zainteresovan član
Poruka
410
A sada....spektakl...:)
Ovo pitanje je obavezno na skoro svakom forumu na kome sam bio a na nekima je postavljano vise puta ( valja ljudima nesto nije bilo jasno ...:) tako da mi nije jasno kako se jos niko nije setio da ovde postavi...;)

Elem.....evo dva pitanja

1. Koji OS trenutno koristite i zasto?


2. Da li bi koristili neki drugi, koji i zasto?
 
Elem...evo ja prvi

1 Na jednoj particiji Linux SLackware 9, na drugoj FreeBSD 4.8
Na laptopu iskljucivo Linux Slackware 9.0


2. Da, cim npravim mesta stavljam ili OpenBSD ili NetBSD. Microsoft vise nikada nece zagadjivati nijedan moj komp.
 
Miloš:
Na svoja pitanja zašto nisi ni sam odgovorio, a mene baš interesuje. Možda bi mi pomoglo u odabiru. :)

DA, u pravi si.
Evo nesto PRO Linuxa ili FreeBSD-a, ali je svejedno.

Razlozi zasto koristim Linux i FreeBSD

1. Linux je neverovatno stabilan ( moze da radi i godinama bez gasenja )

2. Veoma brz

3. Open Source

4. Veoma siguran

4. Nema virusa

5. Bagovi i sigurnosni propusti se ispravljaju u roku od sat -dva ( bukvalno )

6. Linux je fleksibilan onoliko koliko ti zelis. Mozes sa njim uraditi bukvalno sta god pozelis i sta ti znanje dopusti.

7. Ne zahteva nikakvu registraciju.

8. Nema spyware gluposti

9. Potpuno je Free u smislu da je slobodan a cesto je free u smislu cene.

10. Nema IE

11. Nema Outlook i outlook express...;)

Eto toliko pomalo od mene.
Zasad sam se uzdrzao od pljuvanja po microsoftu mada ima dosta razloga.
 
Pozdrva... 8) Koristim RedHat. Prvrnstveno sam ga instalirao da vidim to cudo,onda malo po malo i navuko' se na Linux. Stoji sve sto je AxeZ napisao,jedino je malo sporiji u grafickom rezimu od Windows-a a nije kompatibilan sa nekim hardware-om,pa moras vijati drivere po netu. U svakom slucaju podrzavam Linux.
 
Cybstriker:
Pozdrva... 8) Koristim RedHat. Prvrnstveno sam ga instalirao da vidim to cudo,onda malo po malo i navuko' se na Linux. Stoji sve sto je AxeZ napisao,jedino je malo sporiji u grafickom rezimu od Windows-a


Pa nije bas tako, nemoj koristiti KDE ili Gnome ako imas slabu masinu, probaj blackbox, fluxbox, windowmaker ili gomilu drugih, iznenadices se kako brz tvoj kompjuter moze biti, ko da si kupio novi.


a nije kompatibilan sa nekim hardware-om,pa moras vijati drivere po netu. U svakom slucaju podrzavam Linux.

kojim?
 
AxeZ:
DEVIL:
Hm ja XP Professional.. strava je OS
Sam malo hebu virusi i ostale gluposti inace je Dobar

malo a...:):):)
http://www.mycity.co.yu/phpbb/viewtopic.php?p=10677


i lak mi je za upotrebu:)
Pozdrav

To nije nikakvo merilo kvaliteta

Opertaivni sistemi se pisu da bi "normalnom" korisniku (a ne zaludjenicima kao sto smo mi) pruzili sto laksi rad na racunaru, pa po meni jedno od osnovnih merila kvaliteta je lakoca upotrebe.
Ako ja treba da odkucam pola strane teksta da bi podesio neki sitem da radi kako treba (u profesionalnom smislu) i izgubim silno vreme jurcajuci za drajverima po internetu, a onda neki neuki korisnik sedne za masinu i sve to unisti, ***** takav posao.
Sto se virusa tice, skines neki antivirus program, udaris mu crack, osvezavas mu bazu i nema glava da te boli.
Samo da nebude zablude i da ja odgovorim na pitanje:

1. Kod kuce koristim Linux Mandrake i Win2000 Server. Na poslu koristim WinXp i Win 2000 Server.

2. Kod kuce mogu da se igram, mogu da odvojim vreme za podesavanja sistema, a ja sigurno necu sam sebi nesto zeznuti. Na poslu moram da radim i pri tome da imam podpunu kompatibilnost i kontrolu nad i sa racunarima drugih zaposlenih (koji cak nemaju pojma koliko je njihov racunar svarno brz, njih samo interesuje da lako obavljaju svoj posao).

Moja preporuka je: Ako koristite racunar u kuci instalirajte i koristite ono sto vam odgovara. Ako korisitite racunar u firmi instalirajte neki Win jer ce te brze zavrsavati poslove i vaseg administratora ce manje boleti glava.
 
AxeZ daj odvoji se malo od tog Linuxa vjerujem da Windows nisi ni probao!!! E za Windows ima puno virusa, al' zato imas i MILION drugih stvari koje za Linux nemas. A i virusi nisu neki problem, naravno tko zna sa njima. Nisi cuo za Antivirusne programe.hm hm
 
DEVIL:
AxeZ daj odvoji se malo od tog Linuxa vjerujem da Windows nisi ni probao!!!

Naprotiv, skoro citavu decenju sam gubio vreme sa windowsom da bi shvatio kakvo je to djubre.


E za Windows ima puno virusa, al' zato imas i MILION drugih stvari koje za Linux nemas.

Koje su to stvari...molim te budi precizan
Najlakse je lupati gluposti kad nemas veze sa temom.

A i virusi nisu neki problem, naravno tko zna sa njima. Nisi cuo za Antivirusne programe.hm hm

Dali si ti bas siguran u to sto pricas????
Zasto onda firme gube milijarde dolara godisnje zbog virusa???
**** te pa ti si posisao svu pamet ovog sveta..kako se samo nisu setili tebe da pitaju kako da se rese virusa.
Osim toga da je windows napisan kako treba a ne ovako diletantski virusi ni ne bi mogli da se razmnozavaju na njemu
 
Ja koristim WIN XP SP1 takodje sam downloadovao jos mnosto patcheva, sada sistem radi sasvim ok.

Pre ovoga sam koristio WIN2000 SP3 i on je bio skroz OK.

Sto se tice virusa, do prekljuce dok se nije uvukao msblast.exe (ne znam ni sam kako, ali napisao sam uputstvo kako se skida), ja nisam video viruse dugo dugo... pa sigurno jedno 4-5 godina unazad, a pri tom nemam ni jedan Antivirus program instaliran, mislim da ko zna da se pazi virusi mu ne prestavljaju program.

Najbitnija stavka zasto nebih prelazio na Lindzu je zato sto Macromedia jos nije razvila software za taj OS.

Steta sto niko nije pomenuo Macintosh, mislim da su to sada najbolje kucne masine, ljudi su izbacili vec G5 64-bitni procesor, koji ubi i INTEL i AMD, takodje imaju extra dobar OS, imao sam prilike da radim na G3 laptopu, super je stvar, samo sto nazalost toga kod nas nema....
 
AxeZ:
DEVIL:
AxeZ daj odvoji se malo od tog Linuxa vjerujem da Windows nisi ni probao!!!

Naprotiv, skoro citavu decenju sam gubio vreme sa windowsom da bi shvatio kakvo je to djubre.


E za Windows ima puno virusa, al' zato imas i MILION drugih stvari koje za Linux nemas.

Koje su to stvari...molim te budi precizan
Najlakse je lupati gluposti kad nemas veze sa temom.

A i virusi nisu neki problem, naravno tko zna sa njima. Nisi cuo za Antivirusne programe.hm hm

Dali si ti bas siguran u to sto pricas????
Zasto onda firme gube milijarde dolara godisnje zbog virusa???
* te pa ti si posisao svu pamet ovog sveta..kako se samo nisu setili tebe da pitaju kako da se rese virusa.
Osim toga da je windows napisan kako treba a ne ovako diletantski virusi ni ne bi mogli da se razmnozavaju na njemu
AxeZ nemam namjeru da ti nabrajam sta win ima a lin nema. Trebao bi znati, kad si "decenijama" koristio Win. Kad si ga koristio, vjerovatno si dobio neki od virusa. Kazi mi Axez koliko ti je trebalo da uklonis virus. Ne treba biti mozak da bi uspio obrisati virus. Trebao bi to znati AxeZ. Treba znati raditi sa racunarom, a ne k'o ti samo menjati Operativne Sisteme, te Win pa onda linux....Evo zbog tebe sam instalirao Linux na racun, cisto da vidim.. I pravo da ti kazem do sad Windows mi daleko bolji. Tvoje misljenje postujem bez sumnje u to, ali ja mislim da je Win bolji. Jest da firme prelaze na Linux ali za obicne korisnike kao mi Win je bolji.
Pozdrav
 
DEVIL:
AxeZ nemam namjeru da ti nabrajam sta win ima a lin nema.


Vidis, da bi te neko ozbiljno shvatio onda ne mozes tako diskutovati..."moj je bolji, prekrstis ruke i namrgodis se"
To upravo ti radis...zasto nemas nameru da nabrajas..mozda zato sto ne mozes da nabrojis??


Trebao bi znati, kad si "decenijama" koristio Win. Kad si ga koristio, vjerovatno si dobio neki od virusa. Kazi mi Axez koliko ti je trebalo da uklonis virus. Ne treba biti mozak da bi uspio obrisati virus. Trebao bi to znati AxeZ. Treba znati raditi sa racunarom, a ne k'o ti samo menjati Operativne Sisteme, te Win pa onda linux....

Iskreno da ti kazem ne razumem...kako to mislis treba znati raditi sa racunarom a ne menjati OS..PA ja i koristim Linux zato sto mi omogucuje da radim...da uradim bukvalno sta god pozelim?????


Evo zbog tebe sam instalirao Linux na racun, cisto da vidim.. I pravo da ti kazem do sad Windows mi daleko bolji.


Meni je drago da je tebi windows bolji i to je OK, ali znas kad tako kazes "ovo je bolje od ovoga" bez navodjenja konkretnih dokaza to zvuci pomalo neozbiljno.



Tvoje misljenje postujem bez sumnje u to, ali ja mislim da je Win bolji. Jest da firme prelaze na Linux ali za obicne korisnike kao mi Win je bolji.
Pozdrav


Sto se tice obicnih ( kucnih ) korisnika ne bih se slozio sa tobom upravo iz razloga koje samnaveo malo gore. KAo sto rekoh daj neke indicije zasto bi windows bio bolji za kucne korisnike.
 
AxeZ:
Elem...evo ja prvi

1 Na jednoj particiji Linux SLackware 9, na drugoj FreeBSD 4.8
Na laptopu iskljucivo Linux Slackware 9.0


2. Da, cim npravim mesta stavljam ili OpenBSD ili NetBSD. Microsoft vise nikada nece zagadjivati nijedan moj komp.

J atrenutno koristim Windows XP i Mandrake 9.1 i jedini razlog zasto u potpunosti ne predjem na Linux je to sto ne znam kako i gde da nadjem drajvere za Lucent Win modem i integrisanu ac97 muzicku karticu, pa ako kao iskusni korisnik znas pomozi mi da se otarasim Microsofta.
 
milos1985:
J atrenutno koristim Windows XP i Mandrake 9.1 i jedini razlog zasto u potpunosti ne predjem na Linux je to sto ne znam kako i gde da nadjem drajvere za Lucent Win modem

http://www.linmodems.org/

http://www.physcip.uni-stuttgart.de/heby/ltmodem/

http://www.linuxo.com/


i integrisanu ac97 muzicku karticu, pa ako kao iskusni korisnik znas pomozi mi da se otarasim Microsofta.

http://www.alsa-project.org/alsa-do...ny=VIA&card=&chip=via8233a&module=via82xx#opt
 
Gentoo Linux !!!!!!

Neko je napisao ... treba hvatati drajvere po netu za linux !!!!!! izvini ali budalo jedna !! kao za Windows ne treba ????????


Nekiliko stvari ne radi original u win, recimo neki raid kontroler !!! ima tu jos stvari !!! ali verovatno ti je plug&play kad si prikljucio svojoj glavi sj_ebao registry !!!!
 
Ja kuci koristim na jdnom racunaru RedHat 7 (sad downloadujem 9ku) na drugom winXP a na poslu 98.
Sto se microsoftovih shita tiche 98mica je najbolja a linux i win se nikada nece porediti... Nego jel ste probali Lindows??? Zanimljiva stvarcica :)
Pozdrav
p.s. Ubio sam se na netu trazeci neku drugu verziju linuxa (neku 'bolju' o redhata), jel ima neko linkove ili strane, hvala...
 
Lindows je nista drugo do Linux + optimizovani WINE... I ocajno je odvratan, spor i nestabilan... Sakupio najgore od oba sistema...

Ako hoces da pustas Windows programe, pustaj ih na Windows-u, ako hoces da radis u Linux-u, ne mesaj Windows sa istim...

Od OS-ova:

Windows 98SE (zbog DTP-a i programiranja za isti)
FreeBSD 4.8
OpenBSD 3.3
'Sx linux' (moja licna 'distribucija')

Kad se motam po net-u bez vidnog cilja (surf i gubljenje vremena, kad ga imam), kao i kad testiram moje backend i server programe, koristim OpenBSD... U ostalim slucajevima FreeBSD ili winblows, u zavisnosti sta radim... Linux gotovo i da ne koristim jer je isuvise inferioran u odnosu na BSD...

Poz.
 
Ako gledamo po stabilnosti, BSD je daleko stabilniji od linux-a, zato sto ima daleko bolju arhitekturu... Sto se sigurnosti tice, i tu je BSD, a specijalno OpenBSD, daleko ispred Linux-a...

Mozda je rec inferioran malo preteska... Trebao sam da to formulisem kao 'Sta ce ti linux kad imas BSD'

BSD je standardizovana, sigurna i nadasve stabilna platforma, a to su stvari gde Linux kaska... Naravno, i Linux ima svojih prednosti (inace ga i ne bih instalirao, a trebalo mi je podosta vremena za to jer sam sve radio 'from the stratch')... Lepa (a ujedno i ruzna) stvar je sto mozes da menjas sve sto pozelis u Linux-u, dok su kod BSD-ja unapred definisane mnoge stvari... Medjutim to unistava stabilnost kod Linux-a, u slicnoj meri kao sto je i PC platforma nestabilna u poredjenju sa Macintosh platformama...

Linux je jos uvek podosta eksperimentalni OS, a meni u realnom radu treba pouzdanost, ne da mogu da promenim system logger ili pojedine deamone svojima... Dakle, ako ti je do eksperimentisanja, koristi Linux, ako zelis stabilnu platformu (pogotovo za neki server), BSD je logican izbor...

Poz.
 

Back
Top