Koji OS koristite...;)

Dedica:
kolik:
98-ica je stara vec, jahao sam sa XP ali je dosta nestabilan,zaglavi se i samo restart pomaze,net radi dosta sporo. Sad sam na W2000,mnogo je stabilniji od XP na njemu sve radi sto i na XP,zaglavljvanja nema ili jako malo ,net radi mnogo brze i sve je mnogo cistije,ako biras windowse moj izbor je W 2000,srecno......!!!!


Normalno da je bolji jer ti uzima manje resurca od XP-a pa automatski bolje radi...brze i stabilnije.

Stvarno mi nisu jasni problemi koje imate sa XP-om ili sam ja do sada imao sanse pa nailazio na neostecene CD-e pri instalaciji...ii je to opet ona razlika ORIGINAL/KOPIJA ...? 8)

Meni XP radi kao zmaj, bez ikakvih problema vec dve godine....
 
Windows 2000 Server poodavno ,do juce (dok ga nisam potpuno zbunio nekakvim glupostima...)!
Sad sam nasao pravu kombinaciju: WINDOWS XP i WINDOWS 2003 SERVER Enterprise Edition!
Javicu kako rade za neko vreme, ako tema jos bude otvorena!
Pozdrav!
 
Da razjasnimo malo oko ove propagande koju AxeZ vodi.

Odavno je poznato da je svaki desktop operativni sistem dobar onoliko koliko je dobra softverska podrska za njega - dakle aplikacioni programi i drajveri za uredjaje. Setimo se samo kako je propao OS/2 Warp zbog nedostatka softverske podrske. I dok za Windows imamo milion programa i programcica, sto dobrih, sto losih, sto prosecnih, sto uostalom i cini zdravu konkurenciju, to je softverska podrska za Linux relativno ogranicena. Naime, potpuno je nemoguce na Linuxu profesionalno se baviti stonim izdavastvom, 3D grafikom, kompjuterskom animacijom i mnogim drugim oblastima primene racunara, dok je i podrska za Web dizajn relativno ogranicena. Takodje, izuzetno je tesko, ako ne i nemoguce, pronaci Linux drajvere za izvesne hardverske komponente (pretezno za modeme i egzoticne zvucne kartice).

Zasto je softverska podrska za Linux ogranicena? Pre svega zato sto tvorci Linuxa zastupaju bolesnu ideju otvorenog koda, tzv. open source-a. Nijedna ozbiljna firma niti pojedinac cija je glavna delatnost pisanje softvera nece pristati da isti pisu besplatno. Pa i ako pristanu, to se onda po definiciji nece moci nazvati profesionalnim programiranjem. Ovom prilikom zelim da se obratim i svim programerima koji zive od programiranja, bez obzira da li rade za neku firmu ili samostalno ili pak poseduju svoju firmu: kolege programeri, da li znate da krajnji korisnici vasih programa ili programa firme za koju radite, najverovatnije (naglasavam najverovatnije da ne bude replika) koriste Windows? Da li znate da, ako bi Windows nestao sa lica zemlje, a ne bi se pojavio nijedan drugi normalan OS (normalan != open source), to biste i vi ostali bez zarada i bez posla? Da li stoga smatrate da je koncepcija open source-a, blago receno, bolesna? Neko rece, velika prednost open source-a je u tome sto su za kvalitet Linux programa direktno zasluzni anonimni pojedinci. Pa da li je vasa zivotna zelja da postanete anonimni pojedinac?

Ako stavimo softversku podrsku i open source na stranu i uporedimo samo tehnicke karakteristike dva operativna sistema, to onda skoro sve ide u prilog Linuxa - performanse, brzina, sigurnost, stabilnost itd. Lakoca koriscenja je ipak na strani Windowsa. Linux je dakle, tehnicki gledano, bolji OS od Windowsa, ali za mnoge oblasti primene racunara on ima veoma ogranicenu ili nikakvu softversku podrsku, sto je za mnoge korisnike izuzetno vaznije. Nista dakle nije ni crno ni belo, i idealan operativni sistem ne postoji. Idealan OS bi, po mom misljenju, bio OS sa tehnickim karakteristikama Linuxa, ali lisen bolesne koncepcije open source-a, i stoga sa adekvatnom softverskom podrskom za sve oblasti primene racunara.

Da rezimiramo: ne trazite idealan OS jer takvog nema. Ne gubite vreme raspravljajuci se sta je "bolje", vec koristite ono sto vama treba, sto vi nalazite korisnim, i u krajnjem slucaju, ako ne zelite da ucite nista novo - koristite ono sto znate. Primer: ja sam svojevremeno, davnih 80-tih, posedovao Commodore 128 i za njega napisao programe za obradu teksta, tabelarne proracune, upravljanje bazama podataka, prevodioce za C, C++, PASCAL i znatno poboljsani asembler. Tada je taj racunar mogao da zadovolji sve moje potrebe. Kasnije sam dodao i podrsku za TCP/IP protokol i Internet. Pre nekoliko dana, ukljucim ja stari C128 i ustanovim da doticni racunar i softver jos uvek mogu da zadovolje vecinu mojih potreba. Da li to znaci da ja treba sada da bacim svoj PC zajedno sa Windowsom i Linuxom, pocnem da ponovo koristim C128 i otpocnem propagandu na ovom forumu? Pa zasigurno, ako mislim da mi nikada u zivotu nece biti potrebno nista vise, i ako ne zelim da profesionalno primenjujem svoj racunar, onda zasto ne bih ja to koristio, ali necu drugima da solim pamet kako je to nesto najbolje na svetu. I nemojte da vam ni Microsoft ni AxeZ sole pamet sta je najbolje za vas, to vi odlucite sami. Ako racunar koristite samo za najosnovnije stvari, kao sto su obrada teksta, email, surfovanje itd., necete pogresiti ni ako uzmete Windows ni ako uzmete Linux - vi cete vec prema svojim potrebama ustanoviti sta je bolje za vas. Ako se bavite npr. DTP-om, 3D grafikom, animacijom itd. verovatno cete koristiti Windows. Ako se bavite administracijom, programiranjem servera, hakovanjem i sl. koristicete verovatno Linux,Unix ili BSD. Za Web dizajn koristicete sta vise volite, s tim da Windows ipak ima daleko bolju softversku podrsku. Ako se profesinalno bavite programiranjem, koristicete najverovatnije sve popularne operativne sisteme (iako je moguce baviti se programiranjem i samo sa Windowsom, necete biti kompletan programer ako ne savladate i Linux/Unix, najvise zbog toga sto su programeri bili i treba da ostanu najbolji poznavaoci racunarske nauke uopste).

Sve receno odnosi se na desktop operativne sisteme. Sa serverskim OS-ovima stvar je potpuno drugacija. Najznacniji faktori za izbor server OS-a su sigurnost i stabilnost, a ne aplikacioni programi, te je stoga Linux/Unix/BSD varijanta pravi izbor (prednost ipak dajem Unixu zato sto nije open source). Ne kazem da je potpuno pogresno koristiti Windows kao server, ali ipak... prosudite sami.

I da odgovorim na inicijalno pitanje: trenutno na svom racunaru koristim Windows 2000, Windows 98SE, Debian GNU/Linux i MS-DOS 6.20 (stari dobri "cist" DOS).

E sad, ne znam zasto sam ovo ispricao, ali mozda nekom i zatreba... U svakom slucaju, ne skodi. A kad ne skodi, znaci da koristi.

Pozdrav
 
E ovo se vec pretvara u raspravu... Moram da razjasnim neke nedoumice, i ako se generalno slazem sa prethodnom konstantacijom

a) Open-source != moneyless ... Ja sam najvise para zaradio pisuci open-source programe, i to najcesce za BSD! Uostalom, ako ne zelis, ne moras da isporucujes svoj kod za *nix programe. Eto, pitaj Sun sta radi sa svojom Java-om, StarOffice-om i slicnima... Potpuno komercijalni softver... A i open-source community je stvorilo mnogo vise 'imena' nego bilo koja industrija!

b) Ima dobrih deset puta vise programa za *nix nego za winblows. Jedini problem je to sto nema DTP softvera (ako izuzmemo pokusaj Corel-a da prebaci svoj Draw i za Linux plaformu... kada im je Micros~1 stavio do znanja da to nece tako ici...). Adobe, MM, Corel, Autodesk... Sve vece kompanije za proizvodnju DTP softvera jednostavno ne smeju da rizikuju svadju sa Micros~1, jer im u tom slucaju Micros~1 sledeceg puta nece isporuciti sve specifikacije za windows, pa ce im programi biti nestabilni... Tako Micros~1 vec godinama ucenjuje te vece kompanije...

c) 3D je itekako moguc na *nix-u... Pitajte producente LOTR-a od cega im se sastoji rendering farma... 250 x PIV 2GHz na Linux i BSD OS-ovima, koji koriste Newtek-ov mrezni renderer (Inace, njihov renderer dobija 5 godina za redom SIGGRAPH nagradu za najbolji renderer medju all-usage 3D programima)... A pitajte i na cemu se radi Matrix 3

d) *nix je generalno mrezni OS, i nije samo njegova stabilnost i sigurnost u pitanju kad se neko odlucuje za server, vec postoji nebrojeno mnogo vise mreznih alata na unix-olikim OS-ovima u odnosu na one na winblows-u.

e) Cela ideja open-source-a je da sav softver bude besplatan i javno dostupan... Ljudi se pitaju 'pa od cega ce programeri ziveti?'. Od implementacija i prilagodjavanja softvera kompanijama... 90% open-source programera zivi od toga...

Sto se mene tice, ja pisem za sve OS-ove, ali uglavnom open-source (ko kaze da open-source mora da bude samo za *nix OS-ove?)... I kao sto sam vec naveo, mnogo sam vise zaradio (i u parama, i po reputaciji) nego pisuci closed-source programe...

Poz.
 
gentoo je jedini interesantan od svih koje si naveo...

... ali kao sto sam nebrojeno puta naveo, ni jednu distibuciju ne bih stavio na moju masinu...

A SuSE... heh, da nije Mandrake-a i Debi(li)an-a, zasigurno bi ga proglasio kao najgoru distribuciju koju sam video...
 
E evo nekog ko je bio iskren dobro si rekao Inkognito ti napises besplatni program pa onda prilagodjavas korisnicima i debelo ima naplacujes a sve je kao dzabe. Svaka ti cast na postenom priznanju.

No evo da kazem sta ja koristim win98, winxp i redhat 8.0.

Ja mislim da ovde ljudi iz ne znam kog razloga ne prave razliku izmedju racunara za kucu i racunara za posao.

Na zapadu je to jasno hoces racunar koji ces da podesis da ti radi kao web server - super stavis Linux podesis sve stavis UPS i to je to ne treba ti vise ni monitor za njega - niti ima potrebe da nesto gledas na njemu narednih 6 meseci.

Hoces racunar za kucu to je druga prica racunar kuci sluzi samo za 4 stvari: igrice, muziku, filmove i internet i ni za sta drugo.

Po meni dobar racunar za kucu mora da bude multimedijalan, logican i jednostavan za upotrebu, a priznacete Linux nije nijedno od ovog.

Evo na primer multimedija: 5.1 zvuk u Linuxu nisam uspeo da nateram nista vise od obicnog sterea na dva zvucnika sto moze i DOS 6.0 uz qvpro. U Win98 radi mp3 iz plejera za karticu, DVD iz windvda i to je to, u 2000. uz service packove i patcheve i razne ac3 i matrix kodeke mozes da nateras i divx da ti radi u 5.1, u WinXp samo instaliras drajvere i sve ali apsolutno sve radi na 5.1 bilo koji zvuk pusten iz bilo kog programa ili samog winxp ide na 5.1 bez apsolutno ikakvog dodatnog podesavanja - za ovo moram da kazem svaka cast Billy.

Dakle multimedijalno za kucne potrebe winxp je bar po mom iskustvu mnogo mnogo ispred Linuxa.
A o logicnosti i jednostavnosti da i ne govorim.

A samo jos nesto o operativnim sistemima oupste.

Prvo zamislite gde bi danas bili racunari da nije bilo windowsa.

Jedan moj bivsi profesor koji je radio u IBMu mi je pokazao program iz 1981. pisan u asembleru koji je imao graficki interfejs i mnogo od onoga sto smo kasnije videli kod windowsa.

Dakle velike hardverske kompanije poput IBMa, SUNa i drugih su jos tada imali znanja da naprave OS sa GUIem, ali nisu hteli da se bakcu sa tim jer su trziste softvera smatrali beznacajnim nisu ni sanjali tada da ce racunari jednog dana biti u svakoj kuci.

Mislili su da je hardver jedino bitan a da ce se racunari koristiti samo u firmama spremnim da plate za skupi hardver.

I onda je tu uleteo Billy. Poceo je da radi jos sa amigom, pa nadalje. Ucinio je racunare dostupnijim, jednostavnijim, laksim i lepsim za rad, pokrenuo industriju, smanjio cene uveo racunare u domove ljudi.

Pa sta ako ucenjuje softverske i hardverske kuce i treba da ih ucenjuje da nije tog znate kad biste kupili graficku kartu za 50 evra nikad.

Kolko su prosle godine kostale geforce i radeon kartice, a kad je Billy napravio frku sa Direct X 9.0 ili 9.1 odmah je bilo nemoj Billy cekaj zastani da prodamo ove milione 8.0 cipova koje smo proizveli, pa su sletele cene dok si reko keks. A sad su 9.0 kartice triput jeftinije nego 8.0 kad su se pojavile.

Pa vi sto radite i zaradjujete u Linuxu ne radite na IBM serverima od par hiljada, desetina hiljada ili miliona dolara nego na kucnim racunarima kupljenim za par stotina evra, a znate kad bi ste to imali da nije bilo Billija i njegovog windowsa i igrica kojima se sada podsmevate.

A sad se velike hardverske firme izjedaju sto nisu same napravile windows pre Billija kad su mogli. Pa ko im je kriv.

A sad kad je 90% proizvodnje hardvera u svetu u Aziji i kad za velike hardverske divove nema vise onoliko posla kao nekad, sad bi i IBM i SUN deo softverskog dolarskog kolaca, pa je sad kao super stvar sto oni podrzavaju Linux i placaju softverskim kompanijama da ga razvijaju - pa oni su podrzavali sve i pravili sve sto nije windows - ne zato sto je to kao bolje vec da bi unistili microsoft i preuzeli njegovo trziste, a zapitajte se sta kad propadne microsoft (ako je to uopste moguce) ali recimo da propadne Billy sta onda - da li ce i onda velike kompanije podrzavati besplatan softver. Ili ce promeniti pricu.

Ili ce i dalje biti kao ovo inkognitovo ma besplatno je samo se instalacija i podesavanje debelo naplacuju.
 
E evo nekog ko je bio iskren dobro si rekao Incognito ti napises besplatni program pa onda prilagodjavas korisnicima i debelo ima naplacujes a sve je kao dzabe. Svaka ti cast na postenom priznanju.

Dakle ne postoji nista sto je besplatno i Linux programeri treba da jedu, samo je pitanje nacina naplate.

Platis jednom Billyiju i miran si naredne tri godine do novog windowsa, ili ne platis odmah ali strepis kolki ce biti ceh sa linuxom.

Uostalom ne postoji nijedan program iz bilo koje oblasti upotrebe racunara, koji je besplatan za linux a da nije besplatan i za windows ili da bar ne postoji slican a besplatan, postoje i apache i openoffice za windows plus za windows ima jos mnogo drugih free servera ili office programa koji su besplatni.

A programi za poslovnu primenu koje uradis za neku konkretnu firmu se naplacuju i tamo i ovamo.

Cak su skuplji za Linux jer: nema alata za hiperprodukciju kao visual studio pa zato ima manje ljudi koji znaju da programiraju na linuxu (nema konkurencije) pa mozes da ucenjujes ljude i nabijas cenu i kako kazes najvece pare si tu zaradio.

Uostalom to pitanje platiti windows ili rizikovati sa linuxom je pitanje samo u siromasnim i gladnim zemljama kao sto je nasa.

Sta je za nekog amerikanca 160$ ili 80 OEM za windows jednom u tri godine - nista.

Pa ljudi u Americi je socijalna pomoc 800$ i od toga zivi 50% Srba tamo, ako radis neki najbedniji posao tipa konobarises to je sa tipsom bar 1500$, o drugim boljim poslovima i da nepricamo i sto bi onda bilo njima problem da kupe windows, 160$ od najbednije plate je 10%, kao ovde 800 dinara pa jel bi nekom ovde bio problem da da 800 dinara za tri godine - nije windows skup nego smo mi siromasni.

E sad ce neko reci sto se onda toliko prelazi na linux - pa lepo pogledajte ko prelazi

vlade, drzavne organizacije, opstine itd.

Zasto, pa razlog je novi razvoj. Shvatate racunari su toliko napredovali da je na zapadu jednostavno sve uradjeno svaka firma ima svoje programe i baze podataka, a zakoni se menjaju jednom u 50 godina, nije to programerska meka ko Srbija pa da se svaka tri meseca menja zakon o finansijama.

Dakle, tamo jednom uradis programe i onda samo svake druge godine kupis neve racunare i sve ti radi jos brze i bolje nego ranije.

Pa sta mislite cemu je sluzio 2K "problem".

Euro unija je predvidela da ce IT industrija biti treca industrija u 21 veku ali to se nije desilo - jer je sve vec uradjeno u proslom veku i sad vise nema posla za IT strucnjake.

Onda vlade prelaskom na Linux i propagandom kako je to brze i bolje i sigurnije pokusavaju da pokrenu IT industriju i sprece milione IT radnika da ostanu bez posla.

Uostalom u prosloj godini jedina velika IT kuca koja nije otpustala radnike nego primala nove je microsoft.

Neko rece nije lakoca upotrebe merilo kvaliteta pa sta jeste merilo - brzina - potpuno beznacajni deo brzine racunara ima veze sa OS-om kad se svakih sest meseci udvostucuje brzina hardvera, "stabilnost" - izmisljena osobina od strane IBM-a da bi prodavao svoje racunare 5 puta skuplje...

Drugo, ja mislim da ovde ljudi iz ne znam kog razloga ne prave razliku izmedju racunara za kucu i racunara za posao.

Na zapadu je to jasno hoces racunar koji ces da podesis da ti radi kao web server - super stavis Linux podesis sve stavis UPS i to je to ne treba ti vise ni monitor za njega - niti ima potrebe da nesto gledas na njemu narednih 6 meseci.

Hoces racunar za kucu to je druga prica racunar kuci sluzi samo za 4 stvari: igrice, muziku, filmove i internet i ni za sta drugo.

Po meni dobar racunar za kucu mora da bude multimedijalan, logican i jednostavan za upotrebu, a priznacete Linux nije nijedno od ovog.

Evo na primer multimedija: 5.1 zvuk, u Linuxu nisam uspeo da nateram nista vise od obicnog sterea na dva zvucnika sto moze i DOS 6.0 uz qvpro. U Win98 radi mp3 iz plejera za karticu, DVD iz windvda i to je to, u 2000. uz service packove i patcheve i razne ac3 i matrix kodeke mozes da nateras i divx da ti radi u 5.1, u WinXp samo instaliras drajvere i sve ali apsolutno sve radi na 5.1 bilo koji zvuk pusten iz bilo kog programa ili samog winxp ide na 5.1 bez apsolutno ikakvog dodatnog podesavanja - za ovo moram da kazem svaka cast Billy.

A samo jos nesto o operativnim sistemima oupste.

Prvo zamislite gde bi danas bili racunari da nije bilo windowsa.

Jedan moj bivsi profesor koji je radio u IBMu mi je pokazao program iz 1981. pisan u asembleru koji je imao graficki interfejs i mnogo od onoga sto smo kasnije videli kod windowsa.

Dakle velike hardverske kompanije poput IBMa, SUNa i drugih su jos tada imali znanja da naprave OS sa GUIem, ali nisu hteli da se bakcu sa tim jer su trziste softvera smatrali beznacajnim nisu ni sanjali tada da ce racunari jednog dana biti u svakoj kuci.

Mislili su da je hardver jedino bitan a da ce se racunari koristiti samo u firmama spremnim da plate za skupi hardver.

I onda je tu uleteo Billy. Poceo je da radi jos sa amigom, pa nadalje. Ucinio je racunare dostupnijim, jednostavnijim, laksim i lepsim za rad, pokrenuo industriju, smanjio cene uveo racunare u domove ljudi. Pa malo li je.

Pa sta ako ucenjuje softverske i hardverske kuce i treba da ih ucenjuje da nije tog znate kad biste kupili graficku kartu za 50 evra - nikad.

Kolko su prosle godine kostale geforce i radeon kartice, a kad je Billy napravio frku sa Direct X 9.0 ili 9.1 odmah je bilo nemoj Billy cekaj zastani da prodamo ove milione 8.0 cipova koje smo proizveli, pa su sletele cene dok si reko keks.

Pa vi sto radite i zaradjujete u Linuxu ne radite na IBM racunarima od par hiljada, desetina hiljada ili miliona dolara nego na kucnim racunarima kupljenim za par stotina evra, a znate kad bi ste to imali da nije bilo Billija i njegovog windowsa i igrica kojima se sada podsmevate.

A sad se velike hardverske firme izjedaju sto nisu same napravile windows pre Billija kad su mogli. Pa ko im je kriv.

A sad kad je 90% proizvodnje hardvera u svetu u Aziji i kad za velike hardverske divove nema vise onoliko posla kao nekad, sad bi i IBM i SUN deo softverskog dolarskog kolaca, pa je sad kao super stvar sto oni podrzavaju Linux i placaju softverskim kompanijama da ga razvijaju - pa oni su podrzavali sve i pravili sve sto nije windows - ne zato sto je to kao bolje vec da bi unistili microsoft i preuzeli njegovo trziste, a zapitajte se sta kad propadne microsoft (ako je to uopste moguce) ali recimo da propadne Billy sta onda - da li ce i onda velike kompanije podrzavati besplatan softver. Ili ce promeniti pricu.

Ili ce i dalje biti kao ovo incognitovo ma besplatno je samo se instalacija i podesavanje debelo naplacuju.

Ali nisi ti to izmislio Incognito, ti si samo usvojio staru IBM-ovu demagogiju po kojoj su njihovi racunari "boljepodeseni", "optimizovani", "prilagodjeniji korisniku" i zato "STABILNIJI" pa ih zato treba prodavati 5 puta skuplje nego sto zaista vrede.

Kao da je neka IBM-ova komponenta bolja od vrhunske nezavisne a par puta jeftinije - nije a nije nikad ni bila nego su ovce za shishanje. (h da ne ispadne nesto drugo)

Eto vidis i po tome odakle vetar duva u linux jedra.

Uostalom koliko je stete ta propaganda nanela vidi se i sada kada masa ljudi kupuje polovne izdrndane "fabricki reparirane" IBM-ove pentium dvojke po ceni najboljeg i najbrzeg racunara koje bi sami mogli da sastave ili kupe.

I jos nesto o LOTR-u tacno je da su korisceni racunari sa linuxom:

More than 230 SGI® IRIX® and SGI Linux™ OS-based visual workstations
125 Silicon Graphics® Octane® workstations
Several SGI® Origin® 2000 and SGI® Origin® 200 servers
Three SGI® Origin® family servers

Ali nije tacno da su ti racunari besplatni vec ih je WETA skupo platila kupivsi ih od SGI-a, kao ni programi uostalom pogledajte kolko je kostao film.

Takodje nije tacno da su ti racunari radili savrseno, "stabilno" i bez greske na SGIjevom sajtu se nalazi baza od 7000 problema na koje se do sada naislo u radu sa njihovim serverima i radnim stanicama. Mada moram da priznam da je nacin otkrivanja greske odlican - kad neka stanica ne radi server salje email direktno u SGI HQ - dobra ideja samo ih je mnogo zezalo kad neko od umetnika restartuje komp.:)

Ajde zivi bili svi jos sto godina i mnoge OS-ove promenili.
 
Auuu, prosto ne znam odakle da pocnem...:)

tzar:
E evo nekog ko je bio iskren dobro si rekao Incognito ti napises besplatni program pa onda prilagodjavas korisnicima i debelo ima naplacujes a sve je kao dzabe. Svaka ti cast na postenom priznanju.

Dakle ne postoji nista sto je besplatno i Linux programeri treba da jedu, samo je pitanje nacina naplate.


Naravno, niko nije rekao da je Linux besplatan???
On je slobodan softver, slobodan da ga menjas, prilagodjavas, delis pa cak i prodajes.
I to je sasvim OK

Platis jednom Billyiju i miran si naredne tri godine do novog windowsa, ili ne platis odmah ali strepis kolki ce biti ceh sa linuxom.

Pa evo reci cu te koliko je mene izasao ceh sa Linuxom.......0$, dinara ili bilo cega drugog, samo dosta utrosenog vremena sto ja ne smatram gubitkom nego veoma pametno utrosenog vremena. Barem ja tako gledam na te stvari.

Uostalom ne postoji nijedan program iz bilo koje oblasti upotrebe racunara, koji je besplatan za linux a da nije besplatan i za windows ili da bar ne postoji slican a besplatan, postoje i apache i openoffice za windows plus za windows ima jos mnogo drugih free servera ili office programa koji su besplatni.

Tacno je, postoje i OpenOffice i Mozilla i gomila drugih i to je dobro.
Poenta je u tome sto je sam windows los softver kako po dizajnu i implementaciji tako i sa moralnog aspekta.
Ja znam da vecini nije bitan taj moralni aspekat ali meni jeste. Ja stvarno ne mogu da koristim nesto sto me spijunira i salje podatke o meni tamo nekome, plus ja ne mogu da koristim nesto sto je bukvano nasilno nametnuto. Setite se samo onih silnih ucena koje je m$ upucivao proizvodjacima hardvera . Pobogu pa on je davao takve ugovore gde su proizvodjaci kompjutera morali da placaju m$-u pa cak iako ne isporucuju windows na svojim kompjuterima.
Drugo jedna takva lazljiva kompanija koja nije napravila nista novo tokom celokupnog svog postojanja vec je sve ili ukrala od drugih ili kupila tudju rad a tvrdi da je lider u inovacijama ne zasluzuje moje poverenje.
Trece, takva kompanija koja ne vodi nimalo racuna o svojim korisnicima vec samo gleda kako da im izbije poslednji dolar iz dzepa pritom ne vodeci nimalo racuna o sigurnosti tih korisnika je najvece zlo koje moze da se pojavi u kompjuterskom svetu.
Pobogu sa svakim izdanjem windowsa sve je gore i gore, sve vise spyware-a, windows supalj na sve strane i korisnici misle da je to normalno jer ne znaju za bolje??? to nije usluga covecanstvu, to je najgore prokletstvo. A Virusi? Jos nisam ni poceo virusima. Sa svakim novim windowsom je sve gore i gore, nekada si trebao da otvoris attachment ili kliknmes da zarazeni fajl da bi se zarazio virusom a danas je dovoljno da se samo nakacis na internet i popusio si virus.....to je po mom misljenju najveci microsoftov napredak u celokupnoj njegovoj istoriji.


A programi za poslovnu primenu koje uradis za neku konkretnu firmu se naplacuju i tamo i ovamo.
Cak su skuplji za Linux jer: nema alata za hiperprodukciju kao visual studio pa zato ima manje ljudi koji znaju da programiraju na linuxu (nema konkurencije) pa mozes da ucenjujes ljude i nabijas cenu i kako kazes najvece pare si tu zaradio.[/quote]

Linux su napravili programeri i ogromna kolicina njegovih korisnika su programeri.
80% korisnika Linuxa zna da programira u nekom jeziku. Ja sve vise dolazim do zakljucka da diskutujem sa nekim ko nema pojma o cemu prica???

Uostalom to pitanje platiti windows ili rizikovati sa linuxom je pitanje samo u siromasnim i gladnim zemljama kao sto je nasa.

Boze pomozi koje gluposti
Pa ti plati windows. Pitam se samo da li si platio i ovaj koji sada koristis ili koristis pirateriju.
Siguran sam da koristis piratski i onda nema o cemu da diskutujemo.
KAda ga posteno platis onda mozes i da pricas...to sto pricas...


Sta je za nekog amerikanca 160$ ili 80 OEM za windows jednom u tri godine - nista.

Pa nije ni za mene 160$ za tri godine nista pa opet necu da bacam pare na to djubre.
Jer to je cisto bacanje para.
Ja ne placam nekome da me spijunira i smatra me moronom tako sto ce me obavestavati svaki minut da imam nekoriscenih ikonica na desktopu. Sta njega boli **** sto ja imam ikonica na desktpu koje ne klikcem u redovnim intervalima???
Stvarno kada god sednem za neki XPee mislim da me ovi smatraju za imbecila i moraju da mi snizavaju IQ. Samo sto ne ocekujem da mi dodje neko iz microsofta da mi obrise dupe kad god obavim veliku nuzdu.


Pa ljudi u Americi je socijalna pomoc 800$ i od toga zivi 50% Srba tamo, ako radis neki najbedniji posao tipa konobarises to je sa tipsom bar 1500$, o drugim boljim poslovima i da nepricamo i sto bi onda bilo njima problem da kupe windows, 160$ od najbednije plate je 10%, kao ovde 800 dinara pa jel bi nekom ovde bio problem da da 800 dinara za tri godine - nije windows skup nego smo mi siromasni.


Ti stvarno mislis da ljudi u Americi koji primaju socijalnu pomoc imaju para za kompjutere a pogotovo za njinjdonjs???

[/quote]E sad ce neko reci sto se onda toliko prelazi na linux - pa lepo pogledajte ko prelazi

vlade, drzavne organizacije, opstine itd.

Zasto, pa razlog je novi razvoj. Shvatate racunari su toliko napredovali da je na zapadu jednostavno sve uradjeno svaka firma ima svoje programe i baze podataka, a zakoni se menjaju jednom u 50 godina, nije to programerska meka ko Srbija pa da se svaka tri meseca menja zakon o finansijama.

Dakle, tamo jednom uradis programe i onda samo svake druge godine kupis neve racunare i sve ti radi jos brze i bolje nego ranije.

Pa sta mislite cemu je sluzio 2K "problem".

Euro unija je predvidela da ce IT industrija biti treca industrija u 21 veku ali to se nije desilo - jer je sve vec uradjeno u proslom veku i sad vise nema posla za IT strucnjake.

Onda vlade prelaskom na Linux i propagandom kako je to brze i bolje i sigurnije pokusavaju da pokrenu IT industriju i sprece milione IT radnika da ostanu bez posla. [/quote]


Doh, pa jeste to i brze i bolje, zato i prelaze



Uostalom u prosloj godini jedina velika IT kuca koja nije otpustala radnike nego primala nove je microsoft.


Cudo kako tebe nisu zaposlili, ti bi im bio dobar portparol.
Tako lepo se koristis FUD-om ko da si skolovan u redmondu.


Hoces racunar za kucu to je druga prica racunar kuci sluzi samo za 4 stvari: igrice, muziku, filmove i internet i ni za sta drugo.

Po meni dobar racunar za kucu mora da bude multimedijalan, logican i jednostavan za upotrebu, a priznacete Linux nije nijedno od ovog.

Ne znam tebi ali meni je Linux mnogo logicniji i laksi a i ne smatra me idiotom Linux nego windows.
Jednostavno znam da nemam virusa, niti da cu ih dobiti, niti da me ko spijunira, a i internet mi je brzi a tek Divx i DVD, to je milina. Naravno imam i pravi modem.
Da ne govorim o tome sto imam izvorni kod.
Pa kad mi je dosadno mogu i da ispravim koji bug.

Evo na primer multimedija: 5.1 zvuk, u Linuxu nisam uspeo da nateram nista vise od obicnog sterea na dva zvucnika sto moze i DOS 6.0 uz qvpro. U Win98 radi mp3 iz plejera za karticu, DVD iz windvda i to je to, u 2000. uz service packove i patcheve i razne ac3 i matrix kodeke mozes da nateras i divx da ti radi u 5.1, u WinXp samo instaliras drajvere i sve ali apsolutno sve radi na 5.1 bilo koji zvuk pusten iz bilo kog programa ili samog winxp ide na 5.1 bez apsolutno ikakvog dodatnog podesavanja - za ovo moram da kazem svaka cast Billy.

Lakoca podesavanja nije najbitnija u svemu tome. Ako cu ja zrtvovati malo vise vremena da naucim Linux a zauzvrat cu dobiti cudo od sistema bez da moram da trpim kretenluke kojima me casti windows onda mislim da to itekako vredi,
Naravno postoje ljudi koji ne zele, ne umeju ili su suvise lenji da se bave time pa takvima onda nista ne preostaje nego da reinstaliraju sistem svaka dva meseca. Zelim im puno srece i neka se ne ljute kada popiju virus, tako su sami izabrali...:)


A samo jos nesto o operativnim sistemima oupste.

Prvo zamislite gde bi danas bili racunari da nije bilo windowsa.


Evo reci cu, bili bi mnogo sigurniji, jednostavniji i stabilniji. Windows je najgore na cega se moze naviknuti ceovek.
Toliko losih stvari u jednom paketu je naviklo da je Plavi Ekran Smrti nesto sto se podrazumeva.
Znas kako se ljudi zacude kad im kazem da Linux moze da radi godinama bez gasenja. Jednostavno ljudi su navikli na smece pa im je sad sve cudno.

Jedan moj bivsi profesor koji je radio u IBMu mi je pokazao program iz 1981. pisan u asembleru koji je imao graficki interfejs i mnogo od onoga sto smo kasnije videli kod windowsa.

Dakle velike hardverske kompanije poput IBMa, SUNa i drugih su jos tada imali znanja da naprave OS sa GUIem, ali nisu hteli da se bakcu sa tim jer su trziste softvera smatrali beznacajnim nisu ni sanjali tada da ce racunari jednog dana biti u svakoj kuci.


GUI je izmisljen u Xerox laboratorijama i tamo ga je video Steve Jobs i uveo u Apple odakle je ideju cornuo Billy Kapija.


I onda je tu uleteo Billy. Poceo je da radi jos sa amigom, pa nadalje. Ucinio je racunare dostupnijim, jednostavnijim, laksim i lepsim za rad, pokrenuo industriju, smanjio cene uveo racunare u domove ljudi. Pa malo li je.

Kakva crna Amiga, ti sinko si apsolutno neobrazovan...kakva Amiga....jesus
Sad mi je skroz jasno sa kim ja ovde gubim vreme. Decko idi igraj se u pesku, nije ovo za tebe.
Ja stvarno ne zelim da vredjam nikoga ali stvarno, ti si se toliko nalupetao ovde da to vise nema smisla. Ja mislio ti neki ljubitelj malog mekanog kad ono ti nista ni ne znas o malom mekanom....oh my god.
Ja bih ti predlozio da se prvo informises o svari o kojo zelis da diskutujes pa tek onda da krenes sa diskusijom.
Za pocetak bi ti mozda dobrodosla ova stranica.

http://www.euronet.nl/users/frankvw/IhateMS.html
 
2. winXP zbog exstremne sigurnosti - microsoft se bas brine i svakodnevno pravi zakrpe :) salim se ... morao zbog faksa i programiranja stabilniji ali zaglupljiviji od win98 lose mi radi multitasking lose radi search fajlova i tako to, nervira me sto se zove profesional a po defaultu je ukljuceno "best apearance" i iscrtava mi kucne ljubimce i tako to kao da je pravljeno za decu ... koristim ga 10%

1. win98 ... zato sto sam morao i mogu da ga budzim lakse - jeftiniji su mu delovi nego za XP ... radi vec 2 i po godine bez reinstalla samo je ghostovan sa diska na disk ...

treba mi neki stvarno Profesional sistem koji nece preterano da "brine" o mojoj sigurnosti i da mi preterano automatizuje i "olaksava" i ulepsava stvari ...

vezan sam za windowse jer mislimda imaju bolju podrsku sto se tice softvera jelte...
 
tzar:
E evo nekog ko je bio iskren dobro si rekao Incognito ti napises besplatni program pa onda prilagodjavas korisnicima i debelo ima naplacujes a sve je kao dzabe. Svaka ti cast na postenom priznanju.
Kao prvo ono free u se misli na slobodno kao sloboda govora, a ne besplatno kao besplatno pivo.

Kao drugo jako ako uradim program i dam ga korisnicima kao slobodan oni mogu da rade sa njim sta hoce, a ako ti od mene trazis da ubacim sto meni nije prioritet pa onda je red da za to meni platis neku nadoknadu.
tzar:
Dakle ne postoji nista sto je besplatno i Linux programeri treba da jedu, samo je pitanje nacina naplate.

Da tu si u pravu, samo ne znam da li si upoznat ono sto ljudi placaju na zapadu je u principu tehnicka podrska. Bilo da je u pitanju slobodan softver ili ovaj drugi. Prednost slobodnog softvera je ta da mozes da ga koristis bez da si prisiljen da uzimas i tehnicku podrsku.

tzar:
Platis jednom Billyiju i miran si naredne tri godine do novog windowsa, ili ne platis odmah ali strepis kolki ce biti ceh sa linuxom.
Pa ja ne znam da li si ti upoznat ali to placanje cika biliju je na svake tri godine. I kada kupis licencu ti nisi postao vlasnik toga da je to tvoje na vecno nego imas pravo koriscenja na te 3 godine. znaci svake 3. godine HARAC, a linux koliko god da ga platio ili dobio za 0$ je tada tvoj pa je tvoj za sva vremena.

tzar:
Uostalom ne postoji nijedan program iz bilo koje oblasti upotrebe racunara, koji je besplatan za linux a da nije besplatan i za windows ili da bar ne postoji slican a besplatan, postoje i apache i openoffice za windows plus za windows ima jos mnogo drugih free servera ili office programa koji su besplatni.

To je zato sto se vecina programa daje pod GPL licencom otvorenog koda pa je takav program moguce prevesti i na windows i na linux i na BSD i na mac i na...(dopunite po zelji bilo koji posix OS)

tzar:
A programi za poslovnu primenu koje uradis za neku konkretnu firmu se naplacuju i tamo i ovamo.
Pa sama GPL licenca ti daje mogucnost da svoj program naplatis po kojoj god zelis ceni ali ono sto si obavezan jeste da das i source ako ti klijient zatrazi.
tzar:
Cak su skuplji za Linux jer: nema alata za hiperprodukciju kao visual studio pa zato ima manje ljudi koji znaju da programiraju na linuxu (nema konkurencije)
E sada se nalupeta gluposti da si oborio sve moguce rekorde. Sto se samih RAD(Rapid aplication development) okruzenja tice imas ih mnogo i vecina ih je jako kvalitetna.(Delphi->Kylix) a sto se tice brzine i lakoce programiranja pod C++ tice pogledaj malo QTDesigner i sam QT toolkit pa ces videti da je programiranje na njemu lako kao na JAVI s tim sto imas brzinu C++ jezika. A drugo uporedi brzinu istog programa kompajliranu na Windows Visual C++, ili minigw(port GCC-a na windows-u) pa ces videti ko to ima bolji kompajler i optimizator, a onda to opet proveri na Linuxu pa ces se iznenaditi. Ono sto je cinjenica je da linux zahteva slabiji hardver da bi radio isti posao nego pod windowsom.

tzar:
pa mozes da ucenjujes ljude i nabijas cenu i kako kazes najvece pare si tu zaradio.

Pa linux je POSIX kompatibilan sto ce reci da cela ona horda programera koja je nekada davno ili jos uvek programirala na nekom UNIXU to na linuxu radi bez ikakvog problema bez da mora da nauci ista novo za sve ovo vreme.

tzar:
Uostalom to pitanje platiti windows ili rizikovati sa linuxom je pitanje samo u siromasnim i gladnim zemljama kao sto je nasa.

Sta je za nekog amerikanca 160$ ili 80 OEM za windows jednom u tri godine - nista.

Pa ljudi u Americi je socijalna pomoc 800$ i od toga zivi 50% Srba tamo, ako radis neki najbedniji posao tipa konobarises to je sa tipsom bar 1500$, o drugim boljim poslovima i da nepricamo i sto bi onda bilo njima problem da kupe windows, 160$ od najbednije plate je 10%, kao ovde 800 dinara pa jel bi nekom ovde bio problem da da 800 dinara za tri godine - nije windows skup nego smo mi siromasni.
A zasto bi neko placao nesto ako ne mora. Linux je dovoljno kvalitetna platforma i stabilna i brza i POSIX kompatibilna. I moze se meriti sa windowsom. Samo je razlika da li ces windows placati svake 3 godine kao porez ili ces jednom uzeti linux i zavrsiti sa tim za sva vremena.

tzar:
E sad ce neko reci sto se onda toliko prelazi na linux - pa lepo pogledajte ko prelazi

vlade, drzavne organizacije, opstine itd.
Pa prelaze i kompanije na linux. Samo razlog zbog kojeg vlade vise prelaze na open source od ostalih je bezbednost. jer pod zatvorenim windowsom vrlo lako poverljive informacije mogu da procure do microsofta -> cia ->americke vlade. To je jedan od razloga zasto je tako drasticno izbacen windows u rusiji i kini.
tzar:
Zasto, pa razlog je novi razvoj.
Potpuno pogresno. Pre svega postoji dosta programa na starijim unixima koji se vrlo lakok prebace na linux bez i jedne napisane programske linije koda.

tzar:
Dakle, tamo jednom uradis programe i onda samo svake druge godine kupis neve racunare i sve ti radi jos brze i bolje nego ranije.

Pa sta mislite cemu je sluzio 2K "problem".
Pa za 2K problem je kriv sam MS kod dizajniranja operativnog sistema. Unix operativni sistemi nikada nisu bolovali od 2K problema. Oni ce taj problem imati tek 1. januara 2038 unix bazirani na 32-bitnim arhitekturama ali, dizajneri su jos onda predpostavljali da ce tada svi koristiti 64 bitne procesore pa ce i taj problem biti otklonjen sam po sebi.

tzar:
Onda vlade prelaskom na Linux i propagandom kako je to brze i bolje i sigurnije pokusavaju da pokrenu IT industriju i sprece milione IT radnika da ostanu bez posla.
Ne nego su videli da je linux dovoljno zreo kao konkurencija a uz to ima sve te atribute koje si naveo. Ali glavni razlog su pare jer su ljudi izracunali da ih linux na duze staze mnogo manje kosta nego windows koji moraju da placaju svake 3 godine. Tebi na jedan racunar izgleda smesna cifra para, medjutim minhen je kostalo svake 3 godine cifra od oko 30 miliona dolara. za licenciranje MS-u a to su velike pare. Sta mislis koliko je velika ta cifra za celu nemacku npr. Zato su uzeli linux platili jednom i sada je to njihovo za sva vremena.

tzar:
Neko rece nije lakoca upotrebe merilo kvaliteta pa sta jeste merilo
Pa to pod lakocom koriscenja je subjektivno posmatranje jer ne postoji jasan kriterijum kojim mozemo da merimo sta je jednostavnije.

tzar:
- brzina - potpuno beznacajni deo brzine racunara ima veze sa OS-om kad se svakih sest meseci udvostucuje brzina hardvera,
Mislim da si malo preterao dozivljaj sto bi rekli. Doduse to je polikika koju su vodili MS i proizvodjaci hardvera. tipa MS namerno napravi ultra spor sistem i onda si prinudjen da kupujes bolji hardver. I onda dodje nova verrzija i vrtimo se u krug. Jedni drugima namerno drze ledja. E zato pod linuxom sa starijim racunarom mozes da radis i dalje kvaletetno kao sa jacom konfiguracijom na windowsu.
tzar:
"stabilnost" - izmisljena osobina od strane IBM-a da bi prodavao svoje racunare 5 puta skuplje...
Pa izvini ali mene nervira ako moram da restartujem racunar par puta dnevno zbog toga sto je pao sistem i nedaj boze da nisam sacuvao ono sto sam radio. Mnogo si bre produktivniji kada ne moras da mislis da snimas sve svaki cas jer znas da sistem nece pasti. A sa druge strane negde cak nije ni dopustivo da sistem padne. Zamisli da se austronautima u space shutle-u pojavi plavi ekran i blokira im se dovod kiseonika :) zato sto se sistem blokirao, ****** ispravice to MS sa novijom verzijom windowsa. Ili da padne sistem pa ti greskom skinu vise para sa bankovnog racuna.

tzar:
Drugo, ja mislim da ovde ljudi iz ne znam kog razloga ne prave razliku izmedju racunara za kucu i racunara za posao.

Na zapadu je to jasno hoces racunar koji ces da podesis da ti radi kao web server - super stavis Linux podesis sve stavis UPS i to je to ne treba ti vise ni monitor za njega - niti ima potrebe da nesto gledas na njemu narednih 6 meseci.

Hoces racunar za kucu to je druga prica racunar kuci sluzi samo za 4 stvari: igrice, muziku, filmove i internet i ni za sta drugo.

A zasto bi pravio razliku racunar je racunar. Ta prica je smisljena bash na zapadu da bi mogli recimo racunare lekarima da naprave sarene i naplacuju 10-20 puta skuplje. To je isto kao kada bi rekao zasto ljudi ne prave razliku izmedju automobila za firme i automoblie za fizicka lica. Kao da si rekao fizickim licima ne trebaju kocnice, kvalitetan motor, menjac itd...

tzar:
Po meni dobar racunar za kucu mora da bude multimedijalan, logican i jednostavan za upotrebu, a priznacete Linux nije nijedno od ovog.
Ima sve od toga nego verovatno nisi izabrao pravu distribuciju za desktop koriscenje.

tzar:
DVD iz windvda i to je to, u 2000. uz service packove i patcheve i razne ac3 i matrix kodeke mozes da nateras i divx da ti radi u 5.1,
Sve te kodeke mozes da poteras iz npr mplayer-a ida isto koristis pod linuxom

tzar:
Prvo zamislite gde bi danas bili racunari da nije bilo windowsa.

A sad se velike hardverske firme izjedaju sto nisu same napravile windows pre Billija kad su mogli. Pa ko im je kriv.
Vidim da nisi upucen u istoriju najbolje, ajde molim te pogledaj film "Pirates of silicon valey" cisto da postavimo stvari na pravo mesto.

tzar:
I onda je tu uleteo Billy. Poceo je da radi jos sa amigom, pa nadalje. Ucinio je racunare dostupnijim, jednostavnijim, laksim i lepsim za rad, pokrenuo industriju, smanjio cene uveo racunare u domove ljudi. Pa malo li je.
Pa uradio bi to Steve Jobs umesto njega.

tzar:
Pa sta ako ucenjuje softverske i hardverske kuce i treba da ih ucenjuje da nije tog znate kad biste kupili graficku kartu za 50 evra - nikad.
Ja mislim da za ovo treba ipak zahvaliti IBM-u sto je napravio otvorenu arhitekturu od samog pocetka. Tj od komponenti koje su svima bile dostupne na trzistu

tzar:
Kolko su prosle godine kostale geforce i radeon kartice, a kad je Billy napravio frku sa Direct X 9.0 ili 9.1 odmah je bilo nemoj Billy cekaj zastani da prodamo ove milione 8.0 cipova koje smo proizveli, pa su sletele cene dok si reko keks.
Opet prica softver-hardver-pa u krug

tzar:
A sad kad je 90% proizvodnje hardvera u svetu u Aziji i kad za velike hardverske divove nema vise onoliko posla kao nekad, sad bi i IBM i SUN deo softverskog dolarskog kolaca, pa je sad kao super stvar sto oni podrzavaju Linux i placaju softverskim kompanijama da ga razvijaju

Jaoj kako si ti totalno neobavesten pa ja nemam reci pre svega te velike kompanije su prodavale sve u kompletu znaci celokupno resenje(hardver+softver). A razlog zasto je podrzavaju i razvijaju linux je opet cena tj jefitinije je IBM-u da odrzavaju linux sa milionima ostalih programera nego sam da gura svoj AIX. isto je sa Sun-om i gnome projektom. A drugo IBM nije microsoft pa da plati neke programere sa strane da urade posao koji valja. Vec IBM sam sa svojim programerima pomaze u razvijanju Linux kernela.

tzar:
- pa oni su podrzavali sve i pravili sve sto nije windows

Jos jedna informacija cisto za nauk pre windowsa 95 sav ozbiljniji softer radio je na nekom unix-u i od 95 godine su polako portovali programe na Windows. A sada dolazi vreme kada opet te portove vracaju nazad na unix/linux. Sto bi rekli windows je bio samo privremeno resenje

tzar:
- ne zato sto je to kao bolje vec da bi unistili microsoft i preuzeli njegovo trziste, a zapitajte se sta kad propadne microsoft (ako je to uopste moguce) ali recimo da propadne Billy sta onda - da li ce i onda velike kompanije podrzavati besplatan softver. Ili ce promeniti pricu.
Pa daj boze da sav softver bude slobodan. Posle toga nece moci niko da nametne monopol. Shvati da ono gde se vrte pare je kompletno resenje koje ce velike kompanije i dalje da pruzaju znaci gde postoji i tehnicka podrska. Ali to dalje ostavlja prednost nama obicnim ljudima da imamo sasvim legalno i legitimno softver.

tzar:
Ili ce i dalje biti kao ovo incognitovo ma besplatno je samo se instalacija i podesavanje debelo naplacuju.
Da ali ti to mozes da uradis i sam ako neces nikom da platis. Onako moras da platis svakako. A drugo sto ako radi po nenormalnoj ceni ja ponudim normalnu i ti neces od njeg uzeti uslugu vec od mene.
 
Momci, zagovornici Linuxa - ovim što neko reče (AxeZ?) da 80% korisnika Linuxa zna da programira u nekom jeziku - sve ste rekli.

Ako shvatite da 95% korisnika kompjutera ne zna i ne mora da zna da programira ni u jednom programskom jeziku, onda ste sami rekli kome je Linux potrebniji - profesionalcima ili "za-po-kući".

A onome ko se žali na Spyware i viruse, mogu sa ponosom reći da za 18 godina korišćenja računara nikada nisam zarazio svoj kompjuter, i da trenutno ne koristim ni jedan antivirus program. Možda je malo i sreća u pitanju, ali pre svega je opreznost, redovno updateovanje i navike korišćenja web-a i medija.

Takođe, Windows ne šalje podatke koji narušavaju privatnost, jer to ne dozvoljava američki zakon. Spyware je druga stvar, ali tu postoje efikasne metode izbegavanja i eventualnog uklanjanja istog.

BTW, imam i jedno pitanje - koliko je komplikovana na Linuxu upotreba srpskih slova i ćirilice? Nisam se nikad time bavio pa me interesuje kako je to (i da li je) podržano.
 
Sizif:
.

Ako shvatite da 95% korisnika kompjutera ne zna i ne mora da zna da programira ni u jednom programskom jeziku, onda ste sami rekli kome je Linux potrebniji - profesionalcima ili "za-po-kući".

Niko nije rekao da je za koriscenje Linuxa potrebno znanje programiranja, samo je receno da korisnici Linuxa u velikom broju znaju da programiraju. I upravo su ti isti korisnici- programweri ti koji su ga i napravili


A onome ko se žali na Spyware i viruse, mogu sa ponosom reći da za 18 godina korišćenja računara nikada nisam zarazio svoj kompjuter, i da trenutno ne koristim ni jedan antivirus program. Možda je malo i sreća u pitanju, ali pre svega je opreznost, redovno updateovanje i navike korišćenja web-a i medija.

Onda si ti verovatno jedini covek na svetu koji nije ima tih problema. Ja smatram da treba da udjes u Ginisovu knjigu rekorda ili bar u Riplijevu rubriku "Verovali ili ne"


BTW, imam i jedno pitanje - koliko je komplikovana na Linuxu upotreba srpskih slova i ćirilice? Nisam se nikad time bavio pa me interesuje kako je to (i da li je) podržano.

Nije nimalo komplikovano.
 
Sizif:
Momci, zagovornici
BTW, imam i jedno pitanje - koliko je komplikovana na Linuxu upotreba srpskih slova i ćirilice? Nisam se nikad time bavio pa me interesuje kako je to (i da li je) podržano.
Axez ti je odgovorio na ostale stvari a ja ću samo prostim primerom na ovo.

Ћирилица се користи без муке. Prosto kliknes na ikonicu i menjaš kodni raspored po želji bez mučenja.
 
AxeZ:
Niko nije rekao da je za koriscenje Linuxa potrebno znanje programiranja, samo je receno da korisnici Linuxa u velikom broju znaju da programiraju.
Ni ja nisam rekao da moraju da znaju da programiraju već da je sama ta činjenica jedan vid indikatora ko je još uvek glavna grupa korisnika Linuxa.
AxeZ:
Onda si ti verovatno jedini covek na svetu koji nije ima tih problema. Ja smatram da treba da udjes u Ginisovu knjigu rekorda ili bar u Riplijevu rubriku "Verovali ili ne"

Problema sam imao dosta, ali kao sistem administrator sa tuđim računarima. Problemi su mi sastavni deo posla. Što se tiče rekorda, imam nekoliko rekordera koji rade sa mnom ovde u firmi koji ili nisu imali uopšte ili su imali jedan-dva ispada, a sasvim retko sa fatalnim posledicama. Dok god mi se češće pokvari hardver nego softver, ja sam prezadovoljan.

Ne vidim šta je tu toliko posebno, s obzirom da su se prvi ozbiljni virusi koji se prenose preko Neta pojavili tek kasnih 90-ih, a do tada smo većina nas imali dobre šanse da naučimo da "snezana_i_sedam_patuljaka.scr" verovatno nije screen saver i da od windows update-a ipak ima neke veće koristi osim ispravke banalnih bagova.

Od upotrebe Linuxa odustao sam prvenstveno zbog malog izbora alata za posao kojim se bavim, barem u poređenju sa paletom istih pod Windowsom. Glavna mana mi je bio i ostao nedostatak ozbiljnog alata za Web authoring (WYSIWYG) i činjenica da je IE poodavno postao najbolji internet browser.
 
Sizif:
AxeZ:
Onda si ti verovatno jedini covek na svetu koji nije ima tih problema. Ja smatram da treba da udjes u Ginisovu knjigu rekorda ili bar u Riplijevu rubriku "Verovali ili ne"

Problema sam imao dosta, ali kao sistem administrator sa tuđim računarima. Problemi su mi sastavni deo posla. Što se tiče rekorda, imam nekoliko rekordera koji rade sa mnom ovde u firmi koji ili nisu imali uopšte ili su imali jedan-dva ispada, a sasvim retko sa fatalnim posledicama. Dok god mi se češće pokvari hardver nego softver, ja sam prezadovoljan.
[/quote]

Ne bih rekao da si za Ginisa, jer ni ja do sada nisam nista slicno iskusio (virusi, trojanci i sta vec), a nisam koristio AV/FW software nikad... Fazon je u onom drugom... RETKO ali RETKO ko zna kako da se sam stiti... Pa i sam si rekao da su 95% korisnika totalni laici... E zato Linux tu ima daleku prednost... Stavis i ne mislis...

Sizif:
Od upotrebe Linuxa odustao sam prvenstveno zbog malog izbora alata za posao kojim se bavim, barem u poređenju sa paletom istih pod Windowsom. Glavna mana mi je bio i ostao nedostatak ozbiljnog alata za Web authoring (WYSIWYG) i činjenica da je IE poodavno postao najbolji internet browser.

WYSIWYG editori su potrebni lenjim ljudima... sorry, ali to je istina... Inace postoji par njih, doduse, ni jedan nije bash Dreamweaver...

A sto se 'cinjenice' tice da je IE najbolji internet browser, e tu se vec necemo sloziti... On ni u jednom pogledu nije bolji od Mozilla-e... Mozilla podrzava daleko vise W3C standarda od IE-a, koristi najsavrseniji Plugin system (za razliku od IE-ovog Active-shit-X-a), a iste je brzine... O sigurnosti da i ne govorimo...

Evo, stavi bilo kom user-u neku Mozilla-u da je koristi od prvog dana, posle mesec dana mu daj IE... Pa ces sam videti reakciju...

Poz.
 
DEVIL:
AxeZ:
DEVIL:
AxeZ daj odvoji se malo od tog Linuxa vjerujem da Windows nisi ni probao!!!

Naprotiv, skoro citavu decenju sam gubio vreme sa windowsom da bi shvatio kakvo je to djubre.


E za Windows ima puno virusa, al' zato imas i MILION drugih stvari koje za Linux nemas.

Koje su to stvari...molim te budi precizan
Najlakse je lupati gluposti kad nemas veze sa temom.

A i virusi nisu neki problem, naravno tko zna sa njima. Nisi cuo za Antivirusne programe.hm hm

Dali si ti bas siguran u to sto pricas????
Zasto onda firme gube milijarde dolara godisnje zbog virusa???
* te pa ti si posisao svu pamet ovog sveta..kako se samo nisu setili tebe da pitaju kako da se rese virusa.
Osim toga da je windows napisan kako treba a ne ovako diletantski virusi ni ne bi mogli da se razmnozavaju na njemu
AxeZ nemam namjeru da ti nabrajam sta win ima a lin nema. Trebao bi znati, kad si "decenijama" koristio Win. Kad si ga koristio, vjerovatno si dobio neki od virusa. Kazi mi Axez koliko ti je trebalo da uklonis virus. Ne treba biti mozak da bi uspio obrisati virus. Trebao bi to znati AxeZ. Treba znati raditi sa racunarom, a ne k'o ti samo menjati Operativne Sisteme, te Win pa onda linux....Evo zbog tebe sam instalirao Linux na racun, cisto da vidim.. I pravo da ti kazem do sad Windows mi daleko bolji. Tvoje misljenje postujem bez sumnje u to, ali ja mislim da je Win bolji. Jest da firme prelaze na Linux ali za obicne korisnike kao mi Win je bolji.
Pozdrav
A Devil odgovori ti meni koliko je racunara u svetu bilo zarazeno trojancem kad je tek bio napravljen i ti kazes da je lako ukloniti virus. Jeste ali one sh viruse koje moze svako da napravi :twisted:
 

Back
Top