Ko su Ustaše - nikada ne smemo zaboraviti

Glajz fon Horstenau – Hitlerov izaslanik u Zagrebu, šalje izveštaj u kome daje sledeću ocenu NDH:
„Kad general pukovnik Ler, na prvom mestu, insistira na likvidaciji ustaškog ćumeza, on stavlja svoju ruku na inficiranu ranu hrvatskog državnog tela. Od početka rdjavo osnovan ustaški režim, sa svojom ludom politikom genocida i svojim kriminalom, postao je simbol ove ružne države.”

U svojim memoarima, za hrvatski pokolj Srba Nojbaher kaže:
„Pokolj Srba od strane Hrvata spada u najsvirepije akcije masovnog ubistva cele svetske istorije. Doživeo sam da mi se ustaške vodje hvale kako su zaklali milion Srba, uključujući tu i odojčad, decu, žene i starce.”
Prema izveštajima kojima je raspolagao, Nojbaher je broj zaklanih bez odbrane procenjivao na 750.000.
 
Jeste sramota. Mogli ste napraviti muzej u logoru Sajmište, umjesto da ste zatrli svaki trag tog logora smrti. :thumbdown:

Тај логор је био на територији НДХ, а у њему је страдало највише Срба, као што је у њему убијен највећи број београдских Јевреја..

Ја стварно не знам зашто није направљено неко адекватно обележије, ваљда да се грађане Београда не подсећају ко је био с друге стране Саве, уместо тога срали су о неком братству-јединству....
 
Тај логор је био на територији НДХ, а у њему је страдало највише Срба, као што је у њему убијен највећи број београдских Јевреја..

Ја стварно не знам зашто није направљено неко адекватно обележије, ваљда да се грађане Београда не подсећају ко је био с друге стране Саве, уместо тога срали су о неком братству-јединству....

Jeste bio na teritoriji NDH, ali je na zahtjev Nijemaca, taj dio prepušten Nedićevoj Srbiji za potrebe logora.
 
Jeste bio na teritoriji NDH, ali je na zahtjev Nijemaca, taj dio prepušten Nedićevoj Srbiji za potrebe logora.

Логор никада није контролисала Недићева квислиншка влада (иако та влада није била нимало аутономна у односу на немачке окупационе снаге, нити је имала неке значајније оружане формације), до 1944. су њиме управљали искључиво Немци, који су га у мају 1944. препустили усташама..
 
Логор никада није контролисала Недићева квислиншка влада (иако та влада није била нимало аутономна у односу на немачке окупационе снаге, нити је имала неке значајније оружане формације), до 1944. су њиме управљали искључиво Немци, који су га у мају 1944. препустили усташама..
Љуба већ три месеца коилико сам ја бар присутан на форуму а можда и дуже
покушаца да логор којим су управљале усташе и сс подметне Србима
 
Poslednja izmena od moderatora:
Љуба усташа већ три месеца коилико сам ја бар присутан на форуму а можда и дуже
покушаца да логор којим су управљале усташе и сс подметне Србима

Medjutim, potpuna je neistina da je to bio ustaski logor, kako srpska promidzba i do danas ponekad tvrdi, iako nijedan ustasa nikada nije ni nogom stupio u taj logor. Zapovjednik je bio esesovac Androfer, kao i njegov pomocnik, unutarnji red i disciplinu odrzavao je po odluci Gestapo-a Odbor logora, sastavljen iskljucivo od logorasa, u prvo vrijeme samo od Zidova, jer drugih jos nije bilo, bili su i neki agenti srpske policije, a “Odsek za socijalno staranje i socijalne ustanove Gradskog poglavarstva u Beogradu” trebao je logor opskrbljivati namirnicama. Pocetkom prosinca 1941 srpski zandari raznosili su po Beogradu pozive Zidovima da se moraju javiti Specijalnoj policiji i predati tamo kljuceve svojih stanova. Prebacivanje Zidova, uglavnom zena i djece, trajalo je od 8. do 12. prosinca. Uvjeti zivota u logoru bili su vrlo teski - vlaga, hladnoca, epidemije i glad. Zidovski izvor kaze: “Hrana je bila uzasna. Ali se cesto dogadjalo da Gradsko poglavarstvo nije isporucilo ni minimalne kolicine hrane. Medju Nedicevim organima bilo je ljudi nista boljih od samih Nemaca”. Zbog takvog opskrbljivanja prosvjedovalo je (a to je skoro nevjerojatno!) i njemacko zapovjednistvo logora, ali je i odgovor Gradskog poglavarstva Beograda Nijemcima bio isto tako nevjerojatan, cak drzak: “Za jevrejski logor mogu se izvrsiti isporuke tek onda kad su podmirene sve druge potrebe”.

autor: Ljubica Stefan: "Antisemitizam u Srbiji za vrijeme drugog svjetskog rata"
 
Логор је водио СС...шире немачке окупационе снаге, логор је био на територији НДХ, колаборационисти у Србији, као и сви колабоационисти од Француске, Белгије, Холандије, Пољске, Чешке..су пружали логистичу подршку немачким окупационим снагама у сакупљању затвореника, прво Јевреја, који су махом у почетку довођени, касније и четника и партизана, као и њихових прситалица....

Логор је био на територији Независне Државе Хрватске, иначе је то било место где је изграђен пре рата Београдски Сајам, одатле и име..

Уступање логора усташама и његово расформирање

Када су Немци испразнили логор, усташе су повеле преговоре да им се предају просторије логора на употребу, што су Немци прихватили. Тако је главно усташко Равнатељство за јавни ред и сигурност из Загреба у мају 1944. обавестило све потчињене органе да под своју управу преузело логор Сајмиште. Усташе нису до краја задржале логор. Већ у јулу 1944. они су га напустиле. Тада је и логор званично расформиран. После ослобођења Београда, јединице Југословенске Армије затекле су празан логор са спаљеним документима и разрушеним баракама.

Иначе та књига, о антисемитизму у Србији, који је наравно постојао и данас постоји као и у свим европским земљама (али у Србији одувек као маргинална појава, а никад као званична политика) од стране хрватских аутора је једно ђубре, с обзиром на размере антисемитизма и холокаста који су Хрвати потпуно сами спровели, и није им била потребна немачка окупација...
Таква суровост према Јеврејима је само виђена у неким такође марионетским државама на Балтику.
 
Логор је водио СС...шире немачке окупационе снаге, логор је био на територији НДХ, колаборационисти у Србији, као и сви колабоационисти од Француске, Белгије, Холандије, Пољске, Чешке..су пружали логистичу подршку немачким окупационим снагама у сакупљању затвореника, прво Јевреја, који су махом у почетку довођени, касније и четника и партизана, као и њихових прситалица....

Логор је био на територији Независне Државе Хрватске, иначе је то било место где је изграђен пре рата Београдски Сајам, одатле и име..



Иначе та књига, о антисемитизму у Србији, који је наравно постојао и данас постоји као и у свим европским земљама (али у Србији одувек као маргинална појава, а никад као званична политика) од стране хрватских аутора је једно ђубре, с обзиром на размере антисемитизма и холокаста који су Хрвати потпуно сами спровели, и није им била потребна немачка окупација...
Таква суровост према Јеврејима је само виђена у неким такође марионетским државама на Балтику.

Dobro, ovdje smo riješili pitanje logora sajmište, a nećemo ulaziti u antisemitizam u Srbiji jer nije tema.
Bitno da Roza fajter pod duginom zastavom zna da Sajmište nije bio ustaški logor. :per:
 
To je stvarno sramota a da ne pricamo da treba da se osnuje poseban centar to je institut kao kod Jevereja u kojem bi se strucni ljudi bavili svim tim teskim i monstruoznim zlocinima u kojem bu svi oni zainteresovani sta se sve desavalo Srbima u NDH kazem NDH a ne samo Jasenovac jer je bilo preko 10 velikih logora za Srbe a pri tom su postojali i logori za dijecu .

Naravno oraganizovane posjete od strane skola da nauce sta zapravo znaci rijec zlocin , genocid, zrtva, da nauce sta jedan bolestan sistem i jedna bolesna ideologija moze da uradi ako bude prohvacena od strane nekog naroda .

Пре једно тридесетак година моја (основна) школа је организовала посету Јасеновцу.
Била је то посета коју НИКАД нећу заборавити.
А оно чега се сећам највише и после тридесет година и што мислим да никад нећу заборавити је била једна фотографија дрвета.
То дрво је било дебело и старо а служило је усташама да разбијају главе малој српској деци. Ухватили би дете за ноге и онда би свом снагом треснули његовом главицом о дрво.
То никада не смемо заборавити.


Занимљиво. Да. :roll: поготово у светлу свакодневне праксе коју проводи хрватска држава у погледу истинског дистанцирања од усташког покрета. Онај Томпсон је само један ситни пример.
И, колико пута треба понављати: Зашто је измењен карактер спомен комплекса Јасеновац? Зашто су избачени маљеви, србосјеци, прећутани многи други сурови методи убијања...?
(Умањивање броја жртава је, пак, још једна посебна прича).

Милунка, ако имаш податке какве су измене извршили, напиши нам овде, треба и то да се зна.
Занима ме и да ли је овај метод убијања деце, који сам навела горе, један од тих које данас желе да прећуте?


И још једном "ингениозни проналазак" за клање Срба, да се никад не заборави:
Jasenovac11.jpg
 
Dobro, ovdje smo riješili pitanje logora sajmište, a nećemo ulaziti u antisemitizam u Srbiji jer nije tema.
Bitno da Roza fajter pod duginom zastavom zna da Sajmište nije bio ustaški logor. :per:

Па био је усташки два месеца, пошто су га преузели од СС дог га нису затворили, вероватно због смањеног прилива затвореника из централне Србије, а нацисти су усташки свазници и обратно, и заједно су злочинили по НДХ, ту су и мађарски хортијевци који су окупирали Бачку..Додуше нацисти су били далеко хуманији од усташа

Да ли је била кукача или слово U мање је битно.
Надам се да је јасно да Недићева влада није ту дала много удела, за разлику од неких логора и затвора попут Бањице, или оних у Шабцу или Нишу, тамо где је остваривала делимичну цивилну власт у окупираној земљи..

У свим тим логорима побијени су углавном Срби......Додуше Сајмиште су нацоши превасходно формирали да би ликвидирали Јевреје, са неког ширег подручије Срема, Београда, Баната, централних делова Србије,у неким од тих подручија је живела и бројна немачка национална заједница која је формирала своје оружане СС формације и они су обављали и војну и цивилну власт, док су се за остатак побринуле усташе, мађарски фашисти, који су то радили много ревносније чак и од нациста
 
Пре једно тридесетак година моја (основна) школа је организовала посету Јасеновцу.
Била је то посета коју НИКАД нећу заборавити.
А оно чега се сећам највише и после тридесет година и што мислим да никад нећу заборавити је била једна фотографија дрвета.
То дрво је било дебело и старо а служило је усташама да разбијају главе малој српској деци. Ухватили би дете за ноге и онда би свом снагом треснули његовом главицом о дрво.
То никада не смемо заборавити.




Милунка, ако имаш податке какве су измене извршили, напиши нам овде, треба и то да се зна.
Занима ме и да ли је овај метод убијања деце, који сам навела горе, један од тих које данас желе да прећуте?


И још једном "ингениозни проналазак" за клање Срба, да се никад не заборави:
Jasenovac11.jpg

Refresh teme...

Da se ne zaboravi!
 
Пре једно тридесетак година моја (основна) школа је организовала посету Јасеновцу.
Била је то посета коју НИКАД нећу заборавити.
А оно чега се сећам највише и после тридесет година и што мислим да никад нећу заборавити је била једна фотографија дрвета.
То дрво је било дебело и старо а служило је усташама да разбијају главе малој српској деци. Ухватили би дете за ноге и онда би свом снагом треснули његовом главицом о дрво.
То никада не смемо заборавити.




Милунка, ако имаш податке какве су измене извршили, напиши нам овде, треба и то да се зна.
Занима ме и да ли је овај метод убијања деце, који сам навела горе, један од тих које данас желе да прећуте?


И још једном "ингениозни проналазак" за клање Срба, да се никад не заборави:
Jasenovac11.jpg

Ovo normalan covek ne moze da izmisli. Cak su i africka plemena mnogo civilizovanija i humanija. Strashno:thumbdown:
 
Пре једно тридесетак година моја (основна) школа је организовала посету Јасеновцу.
Била је то посета коју НИКАД нећу заборавити.
А оно чега се сећам највише и после тридесет година и што мислим да никад нећу заборавити је била једна фотографија дрвета.
То дрво је било дебело и старо а служило је усташама да разбијају главе малој српској деци. Ухватили би дете за ноге и онда би свом снагом треснули његовом главицом о дрво.
То никада не смемо заборавити.




Милунка, ако имаш податке какве су измене извршили, напиши нам овде, треба и то да се зна.
Занима ме и да ли је овај метод убијања деце, који сам навела горе, један од тих које данас желе да прећуте?


И још једном "ингениозни проналазак" за клање Срба, да се никад не заборави:
Jasenovac11.jpg

јел ватикан осудио усташки покрет,или их је сакрио и помогао павелићу?
 
јел ватикан осудио усташки покрет,или их је сакрио и помогао павелићу?

Verovatno su dobili Amin itz Vatikana da prave masovno Srboseke i da razbijaju dečje glave o panjeve... To je sve ista stoka. Kad "hrišćanin" poziva na ubistva hrišćana, zbog toga što neće da se krše Božje zapovesti, dobiješ situaciju kad Papa blagosilja Stjepinca i ostale zločince
 
Hrvatska nema zašto biti kažnjena, jer se branila i čuvala svoj teritorijalni integritet.
Hrvatski vojnici nisu ustaše i ne mogu se sa njima uspoređivati. :rtfm:

A gdje ja to rekoh...? :roll:

Pričam o ustašama...aha, o u-s-t-a-š-a-m-a.
E, kada smo to utvrdili, sada ponovo možeš da pročitaš onaj post.

P.S. A ovo prvo je isto malo diskutabilno.
 
Poslednja izmena:

Back
Top