Ko su Fanarioti

Pa što nisu negde na jugu afrike napravili manastir? Manastiri srpski se prave tamo
gde Srbi žive.
Ne.... Hilandar je bio rusevina u to vreme. Sava i Nemanja dobijaju dozvolu od monaske vlasti da izgrade srpski manastir na rusevinama starog manastira verovatno grckog.... u to vreme svi ostali manastiri su bili grcki.
 
Ne.... Hilandar je bio rusevina u to vreme. Sava i Nemanja dobijaju dozvolu od monaske vlasti da izgrade srpski manastir na rusevinama starog manastira verovatno grckog.... u to vreme svi ostali manastiri su bili grcki.
Zašto bi tražili da grade srpski manastir na ruševinama grčkog manastira?
Zašto nije verovatno da je to bio srpski manastir?
 
Zašto bi tražili da grade srpski manastir na ruševinama grčkog manastira?
Zašto nije verovatno da je to bio srpski manastir?
Iz prostog razloga zato što srpskih manastira pre Save i Nemanje na Svetoj Gori nije bilo. Nemoj da umanjuješ grčki uticaj. Na primer u bibliji imaš često pominjanje grka a srba nema uopšte. Doduše pominje se Ilirik. Grčki uticaj je bio veliki bez obzira na srpsko stanovnistvo u Egeju. Mi smo relativno kasno primili hrišćanstvo, a grke je Pavle odmah privodio... Ovde je bitno razgraniciti da je pojam nacije drugaciji od pojma naroda. Hristos ukida naciju to jest enofiletizam, pa kaže "Bogu je svejedno ko je judej a ko grk", ali ne ukida narode jer kaže "Idite naučite sve narode šta je volja moja".
 
Poslednja izmena:

Iz prostog razloga zato što srpskih manastira pre Save i Nemanje na Svetoj Gori nije bilo. Nemoj da umanjuješ grčki uticaj. Na primer u bibliji imaš često pominjanje grka a srba nema uopšte. Doduše pominje se Ilirik. Grčki uticaj je bio veliki bez obzira na srpsko stanovnistvo u Egeju. Mi smo relativno kasno primili hrišćanstvo, a grke je Pavle odmah privodio... Ovde je bitno razgraniciti da je pojam nacije drugaciji od pojma naroda. Hristos ukida naciju to jest enofiletizam, pa kaže "Bogu je svejedno ko je judej a ko grk", ali ne ukida narode jer kaže "Idite naučite sve narode šta je volja moja".
Mislim da će Aleksandar Mitić uspeti da dokađe da nisu svi Srbi kasno prešli u
hrišćanstvo. Do tada, neka bude kako fanarioti kažu.
Ideja da je neki vladar tražio da napravi svoj manastri na ruševinama tuđeg
manastira, gde živi neki drugi narod, meni nikakvog smisla nema i odbijam
da u to poverujem.
 
Mislim da će Aleksandar Mitić uspeti da dokađe da nisu svi Srbi kasno prešli u
hrišćanstvo. Do tada, neka bude kako fanarioti kažu.
Ideja da je neki vladar tražio da napravi svoj manastri na ruševinama tuđeg
manastira, gde živi neki drugi narod, meni nikakvog smisla nema i odbijam
da u to poverujem.
Evo čitam knjigu Život Svetog Save koju je napisao vladika Nikolaj. Pise na 46. strani "Sava je pronašao starodrevne ruševine manastira Hilandar koje su pripadale Vatopedu. Razgovarao je sa igumanom o obnovi ovog zapuštenog manastira. Za ovo je trebala dozvola vizantijskog cara".

Sava je neposredno pred gradnju hteo samo da obnovi manastir za srbe ali da bude zavisan od Vatopeda. Javio mu se andjeo i rekao da bi trebalo da ga učini nezavisnim. Monasi iz Vatopeda i iguman su se protivili a vizantijski car je bio za. Ostaje čudno kako je vizantijski car pristao. Verovatno je andjeo obavestio i cara, jer nema drugog objašnjenja.
 
Mislim da će Aleksandar Mitić uspeti da dokađe da nisu svi Srbi kasno prešli u
hrišćanstvo. Do tada, neka bude kako fanarioti kažu.
Ideja da je neki vladar tražio da napravi svoj manastri na ruševinama tuđeg
manastira, gde živi neki drugi narod, meni nikakvog smisla nema i odbijam
da u to poverujem.
U hilandarskoj povelji objavljenoj 1939 u spisima save i stevena nakazi se opis dolaska svetog simeuna na svetu goru gde pise otprilike ovako.Izadjoh iz otacstva svoga u svetu goru i nadjoh manastir gde ne bese ostao ni kamen na kamenu..
A Onda na kraju i poruka simeuna ko god izmeni sve ovo da bude gonjen na strasnome sudu.
 
U hilandarskoj povelji objavljenoj 1939 u spisima save i stevena nakazi se opis dolaska svetog simeuna na svetu goru gde pise otprilike ovako.Izadjoh iz otacstva svoga u svetu goru i nadjoh manastir gde ne bese ostao ni kamen na kamenu..
A Onda na kraju i poruka simeuna ko god izmeni sve ovo da bude gonjen na strasnome sudu.
pa to ne potire ovu gore priču Svetog Vladike Nikolaja. Dakle prica nije potpuna ali je tacna... Nasao je kamen na kamenu ali nema nastavka. Vladika Nikolaj je opisao boravak Save i Nemanje na Svetoj Gori.
 
pa to ne potire ovu gore priču Svetog Vladike Nikolaja. Dakle prica nije potpuna ali je tacna... Nasao je kamen na kamenu ali nema nastavka. Vladika Nikolaj je opisao boravak Save i Nemanje na Svetoj Gori.
Pa tacno sto kaze nikoaj ali ima jos mnogo toga zanimljivog.Rastkovu zelju da ode na svetu goru inspirasali su ruski monasi koji su dolaxili na srpskom.dvoru.U razgovoru sa njima slusao je o bogorodicnom vrtu u kome se brizljivo gajlo cvece i nicali manastire.Za dete od 17 godina delovalo je kao bajka.I obreo se u rusik.manasir u kojoj su se nalazili ryski monasi.Eto vezanost za rusiju krece id svete gore.
 

Back
Top