- Poruka
- 6.261
vidim baklje al ne vidim bakljavu?
Donji video prikazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Pa u istorijskoj nauci sem nekoliko autora ovim pitanjem su se uglavnom bavili usputno te ovo pitanje nije do kraja istraženo. Uglavnom kao i svaka balkanska nacija Bošnjaci su heterogena skupina nastala islamizacijom stanovništva Balkana gde uglavnom živi slovensko stanovništvo čije je težište bilo u Bosni. Znači to je deo mešanog stanovništva poreklom iz Bosne , iz Srbije , iz vlaških predela ( Vlaškog dela Bugarske, Vlaške, Epira..) ali i onim pridošlim muslimanskim življem iz tadašnje Mađarske, Like i Dalmacije koji su se zajedno sa turskom vojskom i upravom povlačili u Bosnu.
Što se tiče jezika , treba znati da je on pre svega sociolingvistički pojam te se pod današnjim bošnjačkim jezikom podrazumeva nacionalni jezik Bošnjaka. Bez obzira što su Srbi i Hrvati ranije standardizovali svoje jezike pa se zatim ujedinili danas je bošnjački jezik jedna realnost za koju ne vidim da je treba negirati. Inače bošnjački jezik se pojmovno ne poklapa sa bosanskim jezikom koji se pominje još u srednjem veku jer se pod ovim drugim podrazumevao ili jezik svih južnih Slovena (sinonim sa slovinskim) ili jezik življa u Bosni što nije isto što i savremeni Bošnjaci.
Ne pominje se bosanski jezik, pogledaj moj prethodni post.Pa u istorijskoj nauci sem nekoliko autora ovim pitanjem su se uglavnom bavili usputno te ovo pitanje nije do kraja istraženo. Uglavnom kao i svaka balkanska nacija Bošnjaci su heterogena skupina nastala islamizacijom stanovništva Balkana gde uglavnom živi slovensko stanovništvo čije je težište bilo u Bosni. Znači to je deo mešanog stanovništva poreklom iz Bosne , iz Srbije , iz vlaških predela ( Vlaškog dela Bugarske, Vlaške, Epira..) ali i onim pridošlim muslimanskim življem iz tadašnje Mađarske, Like i Dalmacije koji su se zajedno sa turskom vojskom i upravom povlačili u Bosnu.
Što se tiče jezika , treba znati da je on pre svega sociolingvistički pojam te se pod današnjim bošnjačkim jezikom podrazumeva nacionalni jezik Bošnjaka. Bez obzira što su Srbi i Hrvati ranije standardizovali svoje jezike pa se zatim ujedinili danas je bošnjački jezik jedna realnost za koju ne vidim da je treba negirati. Inače bošnjački jezik se pojmovno ne poklapa sa bosanskim jezikom koji se pominje još u srednjem veku jer se pod ovim drugim podrazumevao ili jezik svih južnih Slovena (sinonim sa slovinskim) ili jezik življa u Bosni što nije isto što i savremeni Bošnjaci.
konstititutivan narod u bih koji zajedno sa predstavnicima srba i hrvata donose zajednicki odluke o svojoj buducnosti...sa kojima idu kod sefa protektorata da bi mu iste predali a sa kojima sef obrise guzicu.
eo i ti od kulina bana...niko nece da proucava istoriju kurda ili jermena jer ce onda tim putem krenuti brisanje svih granica u svetu i crtanje novih... status bosnjaka je danas takav, sta ce biti za 300 godina ili pre 500 nikoga ne zanima.Nemogu biti konstutativan narod jer oni nisu authotni narod BIH
Oni su produkt turske okupacije i turcenja
I najvecom slucaju se radi o poturcenjacima koji nemaju nikakvbui vezu sa bosnom i hercegovinom
Uglavnom su dosli iz sumadije,like,dalmacije,madjarske,slavonije ,kako je otomansko carstvo gubilo teritorije turci i poturice su se povlacile u BIH i staru Srbiju koje je bila u sastavu bosanskog pasaluka u sastavu Turske
Ovo su granice iz 1875 pred veliki narodni ustanak u Bosni,Hercegovini i staroj Srbiji
bosanski i hercegovacki pasaluk pod Turskom ,novo poazarski sadzak je bio dio bosanskog pasaluka
![]()
eo i ti od kulina bana...niko nece da proucava istoriju kurda ili jermena jer ce onda tim putem krenuti brisanje svih granica u svetu i crtanje novih... status bosnjaka je danas takav, sta ce biti za 300 godina ili pre 500 nikoga ne zanima.
Što se tiče diplomatskih jezika u srednjovekovnoj Turskoj, najbolje je pogledati šta kažu turski izvori. A oni svedoče da se na turskom dvoru u 15. i 16. veku učio – srpski jezik. U biblioteci džamije Sulejmanije postoji iz tog vremena četvorojezični udžbenik za učenje stranih jezika: arapskog, persijskog, grčkog i – srpskog, koji je bio namenjen prinčevima i onima koji su se spremali za najviše državne funkcije. U obimnoj literaturi o sultanu Mehmedu II može se naći podatak da je on još kao mlad učio arapski, persijski, latinski, grčki i – srpski jezik.
e ako os u rat sretan put vojnice...i javi se da ti saljemo kruha od 15 dana kada ostanes na kamenu.Šarl Irljart – Putopis iz vremena ustanka u BiH 1875 1878
https://www.zapadnisrbi.com/images/PDF/arl-irljart-putopis-bih.pdf
na stranici 146 gore pomenute knjige francuz je zabiljezio poziv narodu na oruzije u BIH
Nek znaju svi narodi i nek čuje cijeli svijet da je srpski narod stvoren da zivi u slobodi.Braćo,davno je bio boj na Kosovu polju ali otada narod neprekidno podnosi nepravdu,zlostavljanje ,pljačku pokvarenih Osmanlija.Svaka stopa zemlje natopljena je krvlju i suzama naših predaka.Turci i dalje gaze vjeru,slobodu,čast potomaka Nemanjića,na sramotu čitavog naroda.kucnuo je čas osvete.Vrijeme je da prestanemo da budemo Turska raja.Naša braća sa obale Neretve potocima proljevaju Tursku krv,junačka Bosna davi one koji su se hranili njenom krvlju.Ćuj,moj narode.Uzmite oruzije jer je cijena borbe sloboda čitavog naroda,Postovacemo svaciju vjeru ,čast i imovinu.Ali ko god pokaze neprijateljstvo u nasoj borbi platiće zivotom .
Dizite se sinovi Bosne,Hercegovine i stare Srbije.Polijte ognjista nasih predaka krvlju tirana,ova zemlja je nasa od starine,pravo je sa nama,Bog je sa nama.Zivio srpski narod Zivjele slobodne zemlje Bosna,Hercegovina i stara Srbija
Ne pominje se bosanski jezik, pogledaj moj prethodni post.
Pridjev "bosanski" se uvijek pominje u kontekstu regionalne odrednice, nikako nacionalne ili jezičke konotacije.
Nema bosanskog jezika niti nacije. Nikad nije ni bilo.
Bosanski jezik se pominje naravno ( ne govorim o tom rečniku) i uglavnom se odnosi na slovenski jezik ili u ređim slučajevima na jezik srednjevekovnog bosanskog naroda , koji svakako nije isto što i savremeni Bošnjaci.
Nama Srbima po osobinama mnogo su bliži Muslimani nego Hrvati a Hrvati su počinili i neuporedivo više zločina protiv Srba nego Muslimani i uopšte mislim da život srpske manjine u muslimanskim sredinama Federacije BiH iako je daleko od poželjnog i daleko od standarda savremene Evrope,manje tegoban od života srpske manjine pod hratskom vlašću u RH i u FBiH .Ipak politika Muslimana ugrožava Republiku Srpsku i ne treba imati nikakve dileme u pogledu pitanja koga Srbi treba da podržavaju u sporu Muslimana i Hrvata.To su nesumnjivo Hrvati jer preovlađujući deo hrvatske političke elite ograničava svoje ambicije na deo FBiH.
Dakle to je jedan paradoks ali politika je prepuna paradoksa.
Gdje se pominje?
U ovom drugom smislu na primer Konstantin Filozof u "Povesti o slovima";
![]()
Za prvi smisao kao sinonim za slovinski imaš primere i nekih Dubrovačana koji svoj jezik nazivaju bosanskim što se kako rekoh pojmovno poklapa sa jezikom slavinskim , sigurno ne misle samo na jezik naroda u Bosni . Naravno Dubrovčani mnogo više svoj jezik zovu srpskim ili ilirskim ili slovinskim.
Selam nije turcizam vec arapskog porijekla. Salam znaci mirTi si pomenuo pjesmu,a ne riječ.A pjesma nije nikakva zaostavština iz Osmanskog carstva,nego djelo Alekse Šantića iz 1903.godine.Dakle,mnogo posle Osmanlija.A rijec "selam"niko ne spori da je turcizam.
Cuj srbiBosnjaci su poturceni Srbi.A sevdalinke je napisalo mnogo Srpskuh pesnika i umetnika,medju njima i Aleksa Santic.Ali nikako ne treba umanjiti vrednost Himze Polovine,Safeta Isovica,Azemine Grbic,Bebe Selimovic i mnogih drugih koji su sacuvali te lepe pesme.Sevdah je lepa stvar.kada bi se ovaj nas napacen narod okrenuo tim lepim narodnim pesmama,mogli bi mnogo nauciti iz njihDa ne budu samo narodnjaci IDavorin Popovic sa Indexsima je koristio neke sevdalinke,Kemal Monteno,a to su sve veliki ljudi.Bilo je medju nima i srpskih izvodjaca,Nedeljko I Dusica Bilkic,Marinko Rokvic.I uopste nije bilo bitno ko je ko i ko je sta,a te pesme su sastavljale ljude sa raznih strana.
OdpepajBosnjaci su jedna izunrla etnija koja je zivela u BIH.
Ovi sto sebe danas nazivaju Bosnjacima su Srbi islamske veroispovesti.