Klimatske promene i zdravlje

crossing over

Aktivan član
Poruka
1.041
Tekuća nedelja je posvećena javnom zdravlju. U tom smislu, današnji dan je posvećen uticaju klime i klimatskih promena na zdravlje zajednice, kako u urbanim, tako i u neurbanizovanim područjima.

Zagađenje vode, vazduha, zemljišta, efekat staklene bašte, globalno zagrevanje, porast nivoa mora, topljenje glečera - sve ove pojave su međusobno povezane, odnosno, nadovezuju se jedna na drugu, poput domina.

Kako vi gledate na zagađenje i klimatske promene i njihov uticaj na zdravlje ljudi? Šta vam najpre pada na pamet i primećujete li kod sebe ili kod ljudi oko vas neke zdravstvene posledice koje se mogu dovesti u vezu sa nekim od pobrojanih problema?

Šta mislite da bi najpre bilo potrebno da učinimo kao zajednica, udruženim snagama? 🌞
 
Slažem se sa Indigo ..Treba kažnjavati , ali za tako nešto
bi trebalo da postoji neko ko to nadgleda, a to je nemoguće.
Primećujem koliko su ljudi nekulturni , bahati i ne razmišljaju ..
Recimo , ja sam u rekama videla i stare smederevce , pa i lešinu krave ..
Mislim da takvih ljudi ima više -onih koje baš briga , koje ne dotiče ..
I dok su u većini , manjina ne može da uradi ništa ..

Vidim i da su stariji ljudi ..zdraviji od današnjih generacija.
Jesu stari i to je ono što im smeta da funkcionišu .
Ali što se tiče zdravlja ..Odrastali su drugačije ...
(i mirnije , ali to nije tema)
Ove današnje generacije su "zatrovane" , rođene su u već toksičnoj sredini ,
Jedu toksičnu hranu , svuda je otrov , smrad i zagađenost ..
Nisu ljudi ranije bili toliko bolesni , nije bilo toliko astmi , alergija..
Danas se deca već rađaju sa tim da imaju neki zdravstveni problem..
Radila sam sa decom ..Svako drugo ima alergiju na nešto , astmu ,
svako drugo već ima problem sa vidom..

Mislim da planeta umire .
I mislim da tu ništa ne možemo uraditi , već je previše štete naneto.
 
Zato nije tako jednostavno zaključivati da nas nikad nije previše na planeti. Nije ljudski da nam smetaju drugi ljudi, ali je i više nego ljudski da nam smetaju gadosti i prljavština na sve strane, a koji su najmanje nastali u znaku chemtrails teorije.
Pazi kad više ne postoji osoba koja nije videla leš domaće životinje, kauče, svakojaki otpad baš u reci: dakle, govori se o više reka, tj. o svim.
U mojoj reci se pre 20ak godina komotno kupalo leti, bilo je pecaroša, a sad ni za velike pare niko ne bi zagazio u tu vodu, a kamoli jeo živuljke iz nje.
Koliko nepreglednih hektara brda je žrtvovano da budu deponije smeća?
Kad putujem na Kosovo, tonem u depresiju negde, čini mi se neposredno pre ili posle Leposavića, to su brda, brda, prostranstva zatrpana otpadom!!!

Navodim temu više na zagađenje jer mislim da je glavni faktor za sve lošiji kvalitet života.
 
Šta mislite da bi najpre bilo potrebno da učinimo kao zajednica, udruženim snagama? 🌞
Najpre, svako kao pojedinac bi trebalo da sam sebe kontroliše u beskonačnoj proizvodnji smeća jer se to smeće neminovno nađe na prirodnom staništu biljaka i životinja, mestu idealnom za izlet, kampovanje, branje čajeva...
Život se sveo na kupovinu i bacanje. Kako možemo savesnije da se odnosimo prema problemu otpada? Tako što će svako biti prva ako ne i glavna stanica nekakve reciklaže.
Većina misli: ''Ali, šta me se tiče gde će moje smeće da završi? Moje je da ga bacim gde pripada (što je još i najbolje), a komunalci neka se bakću dalje.'', ali...
istina je da se sve to tako, skupa, odvozi na deponije (prvobitno zelene poljane, jarke, šumarke) koje samo rastu.

Mislim da decu uz poštovanje epidemioloških mera treba umesto po inostranstvu i velelepnim turističkim mestima, na ekskurzije voditi u obilazak deponija, javnih i divljih, jer to dok se ne vidi rođenim očima, nemoguće je poverovati.

Naša lokalna osnovna škola je imala prolećne akcije čišćenja keja, ali... nije mi se sviđalo ni to da deca čiste. Još je bilo i incidenata gde školarci mole ''matore konje'' da pokupe za sobom limenke, flaše i šta već, a ovi bi da ih tuku. :malav:

Komunalci kose i čiste zelenilo oko puta, i dečija igrališta, ali ne vredi.
Klackalica ili ljuljaška ne mogu da traju ni godinu dana. Jedan pravi, a svi razvaljuju.
Face iz automobila bacaju gde stignu kroz prozor čak i pelene, je l', nema se vremena za neki manje potresan i zgrožavajući način, a kontejnere je prosto nemoguće ne videti pored puta.
Ljudi su prosto gori nego stoka, i kako nam jeste, još nam je sjajno!
 

Back
Top