Kisa

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Guede

Buraz
Poruka
11.277
Iako je ove godine mnogima preko glave, ja je volim, uvijek sam je i volio, mada u biti ja volim sve vremenske pojave i u svakoj uzivam na poseban nacin. Ali kazem kisa mi je opet nesto posebno ...

Izuzetna mi je u poslijepodnevnim satima, kad smo u sobi, lezimo pokriveni dekicom, uz tisinu okovanu prijatnom toplinom, sto zbog dekice - sto zbog same situacije, cujemo rominjanje i oluk sto zubori. Soba vise nije samo soba, vec je skloniste koje nije imao ni Sadam Husein :D

Okrenuti se prema njoj, staviti ruke oko struka i umrijeti, tj zaspati uz sve te carobne zvuke iz vana, cini se kao najveca sreca na svijetu. Volim kisu i nedostaje mi. :)


Tema je o uzivanju u nekim vama posebnim prilikama sa voljenom osobom ... ili sami, kako god
 
ŠTA JE KIŠA?

Kiša јe vid atmosferskih padavina, kao što su sneg, grad i rosa. Kiša nastaјe kada se kapi vode padaјu na površinu Zemlje iz oblaka.

Oblik kišnih kapi se naјčešće opisuјe kao „oblik suze“. okrugao na dnu i zakrivljen ka vrhu, ali ovaј opis јe netačan (samo kapi vode kapane iz određenih izvora su „oblika suze“ u momentu formiranja). Manje kapi kiše su sferičnog oblika. Veće kapi su spljoštene (oblika pljeskavice). Veoma velike kapi su oblika padobrana. U proseku, kap kiše јe 1-2 mm u prečniku. Naјveće zabeležene kapi kiše su uočene nad Brazilom i Maršalovim ostrvima 2004. godine – neke od njih su bile velike i 1 cm.

U nekim kulturama su razviјene sprave za borbu protiv kiše kao što јe kišobran ili kabanica. U tropskim kraјevima ljudi ne vole da izlaze iz kuća tokom kišnih padavina, јer јe kiša naјčešće povezana sa oluјom.
 
Strance, vrijeme je kisa

Strance, vrjeme je kisa.
Poneka kap pasce ti na lice
bas kao sto pade tad.
Sklopices oci i uzdahnuces, znam,
i usnices,strance, cudan san.

Vidjeces oci jedne kako te
gledaju pogledom jasnim
oci sjajne poput zvjezde i
tamne poput noci.
Ne plasi se strance
to je, ipak, samo san
probudices se,a te cudne oci
bile su i ostace u snu.

Vrjeme je kisa i to nije san
vec samo jos jedan sumoran dan.

Znam, stajaces dugo na kisi,
lutaces pogledom i traziti nesto,
nesto sto podsjeca na
sjaj zvjezda i tamu noci,
trazices svoj san i u tom snu
one cudne oci.

I ne znas da li to kisa pada
ili to placu one oci
i znas da sunca nema
pa opet vidis kako nesto u daljini sija.

Vrjeme je kisa strance,
vrjeme kad tuga sama dodje,
kad sanjamo cudne snove
i kad ne znamo gdje je san prestao
a gdje pocela java.

Vrjeme je kisa strance
i zato,samo sklopi oci
i ne cudi se odkud bas sad
da sanjas te cudne oci.

Vrjeme je kisa strance,
vrjeme kad tuga ne pita
u cije snove smije doci.
 
oaHA7GT.gif
 
Kiša

Kiša...
Kiša...
Krupna kiša...
Sva su mokra leđa krova.
Treba uzeti na nišan gorak šapat jasenova.

Kad na usnu i u šaku kane tuga u razdanja,
mudrost je u sivom mraku naći zlatne prste granja.

Kiša...
Kiša bičevima krovove pretukla riđe.
Samo jedna sreća ima.
Noćas treba da naiđe.

Miroslav Antić
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top