Kill switch - sustav kojim Obama kontrolira internet

grrow

Početnik
Banovan
Poruka
3
405.jpg
Novi zakon američkog Senata, zasad nazvan "kill switch', kojeg je inicirao senator Joseph Lieberman, predlaže da predsjednik dobije ovlasti da u slučaju velikog hakerskog napada - potpuno kontrolira ili čak isključi dijelove interneta.. link
 
Ovo nije prvi put da pokušavaju da proguraju taj zakon..

E sad ću ja morati da pitam nešto, uz rizik da ispadnem glup :lol:
Ovo nije prvi put da se ovako nešto pominje, nakon afere sa WikiLeaks-om i pokušaja gašenja interneta tokom protesta u Egiptu, svi pričaju o potrebi da se internet kontroliše.. Sad, svi koji se iole razumeju u računare pričaju kako je to nemoguće, i i ti si rekao isto.. A meni nije baš jasno kako je to nemoguće :lol:

Mislim, negde sam pročitao da SBB i Telekom jedini imaju izlazne linije iz zemlje, što će reći da svi drugi ADSL provajderi idu preko Telekoma i slično.. Nije li dovoljno onda kontrolisati SBB i Telekom i onda kontrolisati šta dolazi i odlazi? Mislim, malo mi je nejasan taj koncept i dalje, ali mislim, ako meni na računaru u čitaonici na faksu može biti blokiran neki sajt, ne može li neko u SBB-u da blokira šta hoće na njihovom računaru preko kojeg ja idem, s tim što njega ne mogu da zaobiđem nikako?
Kako Kina već godinama uspeva da vrši potpunu cenzuru, blokirajući FB, Twitter, YouTube, i do skoro Wiki? To ne računajući neke "opasnije" sajtove..

Jedino za šta stvarno ne vidim način blokiranja i kontrole je dial up, jedino ako isključe svima telefone, ali to bi već bilo vraćanje u kameno doba :lol:
Ili možda da preko elektrodistribucije pošalju neki ogroman napon u mrežu i svima sprže modeme :D
 
niko ne može kontrolisati internet iz više razloga
1. internet nije ničije vlasništvo
2. internet je nastao udruživanjem više mreža u jednu veliku mrežu (usenet , arpanet i sl ... da bi ovo mogao da potražiš pod istorijom interneta) i niko pa ni NATO ni Amerika ne mogu da je kontrolišu , oni plafon mogu da isključe svoje pristupne tačke ali to je kao kada bi sebi nabacili am i lance a ostali rade ono šta žele i slobodno a i onda su mreže do pristupnih tačaka samostalne i aktivne , sve velike pristupne tačke (29 ako se ne varam) su povezane međusobno , postoji jedan termin koji se zove proxy , internet je prepun proxy servera koji dozvoljavaju korisniku da zamaskira svoje tragove na internetu i umesto najbliže pristupne tačke da se na internet zakači na bilo koji od tih manjih mreža koji idu na net preko nekih drugih pristupnih tačaka.tako da ...
3. danas postoji mnogo i raznih načina konektovanja na internet koji još više otežavaju stvar kontrole.
4. svi veliki hakeri kažu da je nemoguće hakovati internet i kontrolisati ga , jer bi to zahtevalo kontrolu nad svim pristupnim tačkama , ne onim 29 već svim velikim i malim tačkama kojim ima na milione , a o nekim lokalnim malim mrežama i da ne pričamo da se uz malo ulaganja može se napraviti mreža od par hiljada korisnika.
5. Zatim tu je i apsolutna kontrola nad softverom , pa ne pije vodu ni kontrola ni nad redovnim softverom i ima piraterije a neka priča o apsolutnoj kontroli softvera je smešna u najmanju ruku.

Moguće je odseći sam sebi pristup internetu to mogu ameri da odrade i to je sve ali čak ni to nije 100% sigurno jer će neki lik da se zakači na meksički neki server i napraviće most sa proxyjem i pola države će uskoro pristupati netu preko toga , zatim su tu i građaska prava u pitanju pa to automatski postaje i pravni problem.
Mislim da je njihov krajnji domet zabrana pristupa internetu sa državnih računara na kojima rade državni službenici jer njih je najlakše iskontrolisati i to je sve .

Kako Kina već godinama uspeva da vrši potpunu cenzuru, blokirajući FB, Twitter, YouTube, i do skoro Wiki? To ne računajući neke "opasnije" sajtove..
Odakle ti ova glupost? ajde manite se te prozapadne propagande, eno pun fejsbook kineza , Kinezi su pokušavali na sve načine da kontrolišu net i na kraju su od toga i odustali , uvideli su da mogu jedino da osluškuju internet i na ta način dolaze do informacija , kao i to da preplave internet sa svojim informacijama i tako postignu svoje ciljeve, a kod malo nepismenijih prolaze sve informacije pa i laži , zapad to već koristi poodavno.
Isto tako net je pun naivčina koji kada im ikoči prozor sa natpisom klick me- kliknu tamo i zarade neki malwer u najboljem slučaju ili virus koji će im polako srediti komp , zato se i vrši administracija nad računarima u nekim ustanovama baš kao i taj kompjuter na tvom faksu u čitaonici , neki je administrator odredio da se na tom računaru ne može ići na te i te sajtove , vrlo verovatno je zaključao i administratorski nalog pa ga svi koriste pod nekim ograničenim nalogom , ko ima solidno informatičko znanje taj može sve to da zaobiđe.
 
Moguće je odseći sam sebi pristup internetu to mogu ameri da odrade i to je sve ali čak ni to nije 100% sigurno jer će neki lik da se zakači na meksički neki server i napraviće most sa proxyjem i pola države će uskoro pristupati netu preko toga , zatim su tu i građaska prava u pitanju pa to automatski postaje i pravni problem.
Mislim da je njihov krajnji domet zabrana pristupa internetu sa državnih računara na kojima rade državni službenici jer njih je najlakše iskontrolisati i to je sve .
E na ovo sam mislio.. Znam da internet nije ničije vlasništvo, i kada se priča o ovom killswitch podrazmevao sam da se misli o gašenju interneta u okviru SAD, jer ne mogu Obama i Senat kontrolisati svetsku mrežu, već njihov deo iste.. I znam istoriju interneta, od DARPA-e i ARPANET-a pa na ovamo..
Opet, kada se priča o ovom prekidaču, računao sam na to da će populacija biti odsečena od interneta, ne cela zemlja, kao što bi im npr odgovaralo u slučaju WikiLeaks-a ili neke slične situacije.. Dakle na način pristupa internetu nakon što bi ga administracija prisilno isključila.. Mislim, računao sam da je za to dovoljno kontrolisati provajdere, ako meni može neko da isključi net ako ne platim račun, zašto ne bi mogao da uradi to i ako mu neko naredi.. A to što je kršenje građanskih prava mi se ne čini da bi to njima bio neki problem..

Odakle ti ova glupost? ajde manite se te prozapadne propagande, eno pun fejsbook kineza , Kinezi su pokušavali na sve načine da kontrolišu net i na kraju su od toga i odustali , uvideli su da mogu jedino da osluškuju internet i na ta način dolaze do informacija , kao i to da preplave internet sa svojim informacijama i tako postignu svoje ciljeve, a kod malo nepismenijih prolaze sve informacije pa i laži , zapad to već koristi poodavno.
Isto tako net je pun naivčina koji kada im ikoči prozor sa natpisom klick me- kliknu tamo i zarade neki malwer u najboljem slučaju ili virus koji će im polako srediti komp , zato se i vrši administracija nad računarima u nekim ustanovama baš kao i taj kompjuter na tvom faksu u čitaonici , neki je administrator odredio da se na tom računaru ne može ići na te i te sajtove , vrlo verovatno je zaključao i administratorski nalog pa ga svi koriste pod nekim ograničenim nalogom , ko ima solidno informatičko znanje taj može sve to da zaobiđe.

Pa ne znam, to sam pročitao na n mesta, nisam u Kini pa ne znam kako je i šta izvedeno, o tome znam šta pročitam :)
A koliko sam pročitao, u Kini je pandan FB neka njihova društvena mreža Renren, a fejsbuka nema.. Ne kažem da ima mnogo smisla, ali eto.. Dakle u Kini nije cenzurisan internet kao što se može pročitati na svakom koraku? :confused: Znam da je zapadnjačka propaganda sklona lažima, ali zar ne bi trebalo par sekundi da se opovrgne tvrdnja da je njima zabranjen recimo Youtube, a u stvari nije? Kako to da je to onda opštepoznata "činjenica"? Ili kažeš da jeste, ali informatički nepismenim ljudima?
Jeste ovamo ograničen nalog, blokiran izvestan broj sajtova (iz meni nepoznatog razloga meni ne treba biti dozvoljen pristup sajtu borenje.info, ali je zato fejsbuk u redu :roll:), ali ništa što se pomoću portable Firefox-a u koji se prepiše adresa proksija na koji se povezuje njihov browser nije moglo zaobići..
 
E na ovo sam mislio.. Znam da internet nije ničije vlasništvo, i kada se priča o ovom killswitch podrazmevao sam da se misli o gašenju interneta u okviru SAD, jer ne mogu Obama i Senat kontrolisati svetsku mrežu, već njihov deo iste.. I znam istoriju interneta, od DARPA-e i ARPANET-a pa na ovamo..
Opet, kada se priča o ovom prekidaču, računao sam na to da će populacija biti odsečena od interneta, ne cela zemlja, kao što bi im npr odgovaralo u slučaju WikiLeaks-a ili neke slične situacije.. Dakle na način pristupa internetu nakon što bi ga administracija prisilno isključila.. Mislim, računao sam da je za to dovoljno kontrolisati provajdere, ako meni može neko da isključi net ako ne platim račun, zašto ne bi mogao da uradi to i ako mu neko naredi.. A to što je kršenje građanskih prava mi se ne čini da bi to njima bio neki problem..


Pa ne znam, to sam pročitao na n mesta, nisam u Kini pa ne znam kako je i šta izvedeno, o tome znam šta pročitam :)
A koliko sam pročitao, u Kini je pandan FB neka njihova društvena mreža Renren, a fejsbuka nema.. Ne kažem da ima mnogo smisla, ali eto.. Dakle u Kini nije cenzurisan internet kao što se može pročitati na svakom koraku? :confused: Znam da je zapadnjačka propaganda sklona lažima, ali zar ne bi trebalo par sekundi da se opovrgne tvrdnja da je njima zabranjen recimo Youtube, a u stvari nije? Kako to da je to onda opštepoznata "činjenica"? Ili kažeš da jeste, ali informatički nepismenim ljudima?
Jeste ovamo ograničen nalog, blokiran izvestan broj sajtova (iz meni nepoznatog razloga meni ne treba biti dozvoljen pristup sajtu borenje.info, ali je zato fejsbuk u redu :roll:), ali ništa što se pomoću portable Firefox-a u koji se prepiše adresa proksija na koji se povezuje njihov browser nije moglo zaobići..
Pogledaj samo na wiki info internetu u kini i u zadnjem delu se piše u zaobilaženju svih tih zaštitnih zidova.

Pazi na zapadu apsolutno nije čudno da velike kompanije ili firme imaju i svoj internet sa sopstvenim brzim linkom , ništa normalnije nego da iznajme link sa nekog japanskog , ruskog ili bilo čijeg telekomunikacionog satelita , pa tako se sve veće ustanove imaju sopstveni internet provajding i svoj internet a da ne zavise od američke infrastrukture uopšte + imaju par hiljada svojih povezanih kompjutera i sl. tako da bi to išlo zdravo teško na zapadu , US vlada bi mogla da naredi ali bi im to donelo ogromne probleme, i lično mislim da bi dara bila mnogo veća nego mera i da bi im se to obilo o glavu kao bumerang..
inače admin nalog bilo kojeg windowsa može hakovati i bilo koje malo dete uz pomoć jednog bootabilnog program koji se sasvim legalno može skinuti sa neta i u jednostavna 3 koraka se obriše pasword sa admin naloga.
 
Pazi na zapadu apsolutno nije čudno da velike kompanije ili firme imaju i svoj internet sa sopstvenim brzim linkom , ništa normalnije nego da iznajme link sa nekog japanskog , ruskog ili bilo čijeg telekomunikacionog satelita , pa tako se sve veće ustanove imaju sopstveni internet provajding i svoj internet a da ne zavise od američke infrastrukture uopšte + imaju par hiljada svojih povezanih kompjutera i sl. tako da bi to išlo zdravo teško na zapadu , US vlada bi mogla da naredi ali bi im to donelo ogromne probleme, i lično mislim da bi dara bila mnogo veća nego mera i da bi im se to obilo o glavu kao bumerang..
E ovo me je zanimalo, pošto je iz moje perspektive nemoguće zaobići provajdera, barem što se brzog interneta tiče, dial up je već drugo, makar se išlo i na linije u inostranstvo.. Dobio sam svoj odgovor, hvala :D
 
Ja nisam video veceg zla od amerike. Pa sta im nece pasti na pamet? A i odakle njima pravo da sebi daju tu moc da iskljucuju internet ??? Mnogo su se osilili,a to nikad nije donelo dobro. Sto neka druga drzava ne sece net,obama se bas nesto uzdigao,mozda je vreme da ocekuje nuklearku,dosta su zla ucinili. Kao,kad oni hoce ima internet,a kad im dosadi,gasi se :think:
 
nije moguće da se to napravi .
tcp protokol je konstruisan tako da prevazilazi slične prepreke
(kao što se i pokazalo prilikom fukušima krize)
sa ciljem da paket pre ili kasnije dospe sa odredišta na destinaciju , nekom magijom :vudu:

sa druge strane kini je uspelo da blokira sajtove :D :rotf:
uz pomoć hardvera i softvera od gugla, ciska, mikrosofta i još jednog 4-tog zaboravio sam koga

mogu na primer da veštački podešavaju page rank neke stranice u google ili yahoo
tako da izgleda praktično da neki veb sajt ne postoji :sad2:
(to bi bio vid cenzure, koristri se i sada u ekonomskom aspektu
primarni rezultati u pretraživačima su drugačiji na ask, gugl ili bingu ili kod yahooa)
 
Poslednja izmena:
на жалост инернет мрежа може да се контролише и то тако да обичан корисник то и не осети... једнако је лако као и праћење фиксне телефоније.
Такође и кад би Мајкрософт одлучио да угаси све нелегалне копије Виндовса то би могао да уради у једном тренутку свим рачунарима прикаченим на мрежу, разлог зашто то не учини није њихова немоћ већ је чисто психолошко-економске природе...
Људи данас заборављају да све што прође кроз телефонску линију или у етар неко бележи на неке своје сервере и то је дужан да уступи овлашћеним лицима кад иста то затраже и ту не постоји заобилазница, постоји само прављење више посла органима док дођу до потребне информације...
Што се тиче гашења интернета не треба сумњати у то да су све потребне припреме (на хардверу и софтверу) већ извршене и да се још само чека легализација поступка.

Иначе цела та прича о контроли интернета у појединим земљама служи само зато да се скрене пажља јавности са сличних активностима које чине западне земље...


Неко помену СББ? Па та фирма већ ради у служби Америчке владе тако да контрола тог провајдера и не долази у питање (као ни осталих провајдера које су они покренули по целом свету кроз разне ликове као што је власник СББ-а)...
 
Да ли је могуће контролисати интернет?
Јесте, али не у реалном времену...
Да ли би било могуће искључити интернет у целом свету?
Да али би за то требале године припрема и то на глобалном нивоу (наравно у сарадњи са произвођачима хардверких и програмских компоненти).
Пример?
Прошлогодишњи напад на Иранске нуклеарне централе уз помоћ високо софистицираног вируса за чије прављење и омогућавање је била потребна спрега произвођача хардвера (Сименс) и произвођача програмских компоненти (Мајкрософт).
Ситнијих примера где већ произвођачи хардверских компоненти додају додатне могућности којих нема у спецификацијама има још...
 
....
Ситнијих примера где већ произвођачи хардверских компоненти додају додатне могућности којих нема у спецификацијама има још...


imaju svašta :think:
Hidden password-protected debug registers in the Athlon XP is enough to make any hardware-oriented programmer more paranoid about what could be lurking between the registers.
....
http://www.i-programmer.info/news/91-hardware/1586-secret-debug-registers-in-amd-processors.html
 

Back
Top