Kič i neukus

Neno

Elita
Poruka
20.446
Danas su mnogi "experti" za uredjivanje životnog prostora, pa tako misle da su Bogom dati, da u njihov ukus ne treba ni sumnjati.
Kao što kaže ona narodna "džaba pare, ako ne znaš odabrati". Negdje kič bode oči, vrišti od neukusa i smisla za moderno, skladno i funkcionalno.

Šta je po vama pravi kič, tj odsustvo smisla za skladno i lijepo?
 
kič-figurice.jpg

Bitno je biti svestan toga da kič i šund postoje samo dok su materijalno isplativi jer ih niko
ne stvara iz drugih motiva kao što je to slučaj sa pravom umetnošću. Međutim, kultura kiča
proizvodi kič ukus i veštačka potreba za kičom ostaje stalna, dok se jedino menjaju vidovi
i stepen kiča. Tako se stvara situacija u kojoj nastaje začarani krug iz koga nema izlaza,
a unutar koga stvari mogu postajati samo gore.
kič-porcelanska-figura.jpg

Komercijalni uspeh kiča može dovesti u zabludu da se kvantitet pomeša sa kvalitetom i da se
kič poistoveti sa pravim vrednostima. Tako kič može zavesti ljude da se njemu prilagode ili
da potpuno izgube sebe u kiču.
 
lavovi_1362394022_670x0.jpg

Kič je lažna vrednost koja se izdaje za pravu, tj. imitira je. Zamena za pravu vrednost.
Prosta i jasna definicija, možeš da je primeniš na sve. Samo je bitno da otkriješ koja
vrednost je u pitanju a koju kič imitira. Npr. gipsani lavovi ispred privatne kuće.
Statue lavova predstavljaju moć. To je u ovom slučaju, vrednost. Postavljale su se na
Istoku ispred hramova, a na Zapadu ispred nekih insitutcija koje su imale realnu moć.
E sad, neki mali čovek, koji pati od kompleksa, zaradio neke pare i hoće da ostavi utisak
moći na komšije u svom selu i postavi te kipove. Upravo zbog toga što kič sadrži obmanu,
laž i pretvaranje on je loš u vrednosnom smislu.
Ne radi se tu, kako mnogi misle samo o “lošem ukusu”.
lorenco13.jpg
 
Pogledajte prilog 720841
Bitno je biti svestan toga da kič i šund postoje samo dok su materijalno isplativi jer ih niko
ne stvara iz drugih motiva kao što je to slučaj sa pravom umetnošću. Međutim, kultura kiča
proizvodi kič ukus i veštačka potreba za kičom ostaje stalna, dok se jedino menjaju vidovi
i stepen kiča. Tako se stvara situacija u kojoj nastaje začarani krug iz koga nema izlaza,
a unutar koga stvari mogu postajati samo gore.

Komercijalni uspeh kiča može dovesti u zabludu da se kvantitet pomeša sa kvalitetom i da se
kič poistoveti sa pravim vrednostima. Tako kič može zavesti ljude da se njemu prilagode ili
da potpuno izgube sebe u kiču.
Meni je na priemr ovo slonce desno na slici u drugom redu sa dignutom surlom slatko..da skupljam figure slona kupila bih je obavezno :)
 
Danas su mnogi "experti" za uredjivanje životnog prostora, pa tako misle da su Bogom dati, da u njihov ukus ne treba ni sumnjati.
Kao što kaže ona narodna "džaba pare, ako ne znaš odabrati". Negdje kič bode oči, vrišti od neukusa i smisla za moderno, skladno i funkcionalno.

Šta je po vama pravi kič, tj odsustvo smisla za skladno i lijepo?
Bez kica mi je sve nekako hladno.Ne kazem da nisu lepi ali ne volim na primer:stanove opremljene u staklu,mesingu i totalnom minimalizmu,bez prostirki i sa po nekom uvenulom granom u japanskom stilu.Pa jos kada uvale i feng šui. Volim kada je dom u kome se zivi topao,primeren i udoban i kada se cim udjes na vrata oseti zivot koji se u takvom domu odvija.Volim slike po zidovima,fine tepihe,tifani lampe koje obozavam,svilene zavese,”stotinu” dragih sitnica i ukrasa.Slike dragih osoba,staklene figurice zivotinja,sasusene bukete ruza i lekovitog bilja.Pacvork prekrivace preko velikog kreveta.Sarene i kockaste kuhinjske krpe.Korpa sa vunicom i iglama za strikanje,saksije sa cvecem,gomilu jastuka po krevetima.Kniga na podu u spavacoj.Na brzinu izuvene cipele u predsoblju,kristalna cinijica sa bajaderama.Tv,mini linija i muzika koja svira non stop.Ustirkane sustikle i miljea,ukrasne svece.Ikona Sv.Djorjda i Sv.Jovana..Rasparene case za vodu u kuhinji,daska za seckanje.Miris rucka koji se kuva ili miris hleba koji se siri po stanu dok se pece.Tanke case sa postoljem za vino,magnetici na frizideru.Velike staklene vaze za vece.Muskatle na terasi.Serpica sa jelom na sporetu,flasa do pola popijenog vina zatvorena pampurom.Veliki glineni cup sa gomilom cveca od svile,polica sa dragim i usko strucnim knjigama.Jedna mala lutka,plisani medvedici i plavi zeka sa velikimm usima.Kutak za rad i kompjuter.Otirac ispred vrata sa cveticima,suvi cvetovi lavande i jos gomila nekih sitnica koje cine da se osecam udobno u svom domu.Neka je i kic po nesto sto navedoh u tekstu ali meni je lepo :)
 
nema bas veze sa uredjenjem doma, ali svako veselje ikad mi je kic
Kako to misliš da nema veze sa uređenjem doma?Gde ćeš naći više kiča
nego u domovima,pogotovo u porodicama u kojima živi više članova?
Svaka čast izuzecima,ali svi smo pojedinačno skloni da gomilamo stvari.
Neke smo sami kupili,neke smo dobili na poklon pa ih iz pristojnosti čuvamo.
neke čuvamo iz sentimentalnih razloga ili su suvenir sa nekog putovanja.
I tako puta četiri koliko broji naša prosečna porodica..U beskraj.
928943_816795441715732_247244415_n.jpg

Nije li ovo gomila kiča koju je neka porodica sakupila baš na način koji sam opisala gore?
Ima tu svakako kvalitetnih stvari,ali ovako zgurane na jednom mestu deluju jeftino i neukusno.
 
Kako to misliš da nema veze sa uređenjem doma?Gde ćeš naći više kiča
nego u domovima,pogotovo u porodicama u kojima živi više članova?
Svaka čast izuzecima,ali svi smo pojedinačno skloni da gomilamo stvari.
Neke smo sami kupili,neke smo dobili na poklon pa ih iz pristojnosti čuvamo.
neke čuvamo iz sentimentalnih razloga ili su suvenir sa nekog putovanja.
I tako puta četiri koliko broji naša prosečna porodica..U beskraj.
Pogledajte prilog 721101
Nije li ovo gomila kiča koju je neka porodica sakupila baš na način koji sam opisala gore?
Ima tu svakako kvalitetnih stvari,ali ovako zgurane na jednom mestu deluju jeftino i neukusno.
mislio sam na sam taj dogadjaj a ne na cuvanje predmeta koje si dobila na poklon
 
ovo šarenilo svega i svacega vise lici na izlozbeni salon nego na stan
Meni ne lici ni na sta :mrgreen: Ima ljudi kao sto je Poli napisala koji gomilaju stvari,videla ja,pa sve tako samo nabacano,jedno sa drugim ne ide.
Ja zaista ne volim te prasino drzace,nadobijala se,nakupovala se i sve slozila u kutiju i drzim u podrumu,bilo tu patkica,slonova,figurica,vaza,kojekavih cuda.
Shvatam da su to sve uspomene,nesto licno no meni to gusi,ne bih mogla da zivim u antikvarnici bez obzira sto mi je lepo da provedem u njoj 10 min.
 
dnevna soba_1000x0.jpg

Šta je to što je ovde kič?Kamin nije,nisu ni ove stilske vaze,nije ni zlatna komoda- antika.
Kič je prvo spoj tih glavnih elemenata,sa vazom i uvelim božurima ispred vrata kamina
(koji je čini mi se lažni..možda grešim)Naročito ultamoderna plazma tv na toj komodi..
mini linija zgurana tu između..sa korpicom na vrhu..kristalna zidna lampa..i jeftine
kičerajske slike na zidu.O figuricama na kaminu neću da pričam..
 
520ba169c5cc234b68449a652dc9538e.jpg

Šta reći o ovome a ne zaplakati..gde su granice kiča,dokle to može da se proteže?
Zar nije lepše cveće staviti u neke vedre šarene saksije,ako već volimo šareniš?
Ovde nije reč o pretrpanosti,več o čistom ogoljenom neukusu.
4692b57645d7594170704082081fad38.jpg
 
kad sam bila mladja, smejala sam se nemackim penzionerima koji navuku sandale na pamucne carape
a sad znam da je njima u stvari mnogo lepo
kakav stil, kakvi kodeksi
kad si mlad vazno ti je da si lep, a kad steknes iskustvo jos ti je vaznije da tebi bude lepo
Razumem..ali zašto treba živeti u kiču,niti je udobnije niti je prijatnije.Kako može neko
da stavi vaze sa trećim okom i stočić za izlete sa stilskim nameštajem? dalje da ne pričam.
 
Razumem..ali zašto treba živeti u kiču,niti je udobnije niti je prijatnije.Kako može neko
da stavi vaze sa trećim okom i stočić za izlete sa stilskim nameštajem? dalje da ne pričam.
za nekog ko voli minimalisticki, moderan stil je bilo koji stilski kic
ko je taj ko za sebe sme da kaze da je bog estetike i da neko ne sme da uziva u necemu sto se nekom drugom ne svidja?
makar to bila i vaza sa trecim okom :)
 
za nekog ko voli minimalisticki, moderan stil je bilo koji stilski kic
ko je taj ko za sebe sme da kaze da je bog estetike i da neko ne sme da uziva u necemu sto se nekom drugom ne svidja?
makar to bila i vaza sa trecim okom :)
Ako ti tako kažeš.Niko nikom ne može da naredi kako da živi,ali to ne znači da će
malo edukacije da bilo kome našteti.
Stilski nameštaj nije kič,jer je odraz vremena u kome je nastao..Stilski nameštaj
može biti samo anahron.
 
sa interneta:

Карактеристике кича
Кич је производ који подсећа на уметност јер је, попут ње, доступан чулима. Разлика је у томе што је кич лоше изведена уметничка замисао и најчешће је фалсификат оригинала који се вреднује као уметничко дело. То не значи да кич стварају људи који су лишени естетског искуства; напротив, често га праве сами уметници.[2]

Кич је допадљив, без обзира о којој врсти уметности је реч. При стварању кича користе се умилне боје или мелодије које могу изазвати уживање и задовољство, али не и мисаони или духовни напор. Дакле, кич побуђује површна и тренутна осећања, као што су смех или плач приликом гледања неке телевизијске мелодраме.[2]

Кич постоји захваљујући људима који га купују, тзв. „кич-људима“ којима он задовољава њихове потребе.[2]
 

Back
Top