Keramika - Grnčarstvo

Poli46

Stara legenda
VIP
Poruka
92.400
KERAMIKA


Pottenbakkersschijf.jpg
Među najstarije oblikovno izražavanje svakako spada keramika. Većina lončarskih proizvoda izrađuje se u "serijama", a određeni oblici dugo se ponavljaju. Gotovo neizmenjeni, izvesni oblici i postupci održavaju se vekovima, pa i milenijumima. Male su, gotovo neznatne, promene materijala, način izrade, kao i neke vrste ukrašavanja. Osnovni materijal i deo tehnologije su ostali isti od pronalaska do savremenog doba.
Neki sudovi su očuvali skoro neolitske oblike i ukrase, drugi su isti kao staroslovenski, a treći ukazuju na antičke i vizantijske, odnosno mlađe evropske i orijentalne oblike i obeležja. Sve to zavisi od namene,kraja gde se posuđe izrađuje, kulturnih strujanja i načina privređivanja.
Bokovi većih sudova ukrašavani su nalepljivanjem obručeva od gline, koji služe kao ojačanja i ukras.
Ova keramika je obično crne boje. Njena crna boja se postiže kaljenjem posle pečenja. Usijani sudovi potapaju se u kašu od brašna, čađi i istucane kore nekih vrsta drveta. Odlikuju je još i
otisci, znak (pečat)na sredini dna suda sa spoljne strane, koji ostaju od ureza na ploči
grnčarskog kola. Pečati su jednostavni geometrijski oblici koji predstavljaju oznake radionice,
a istovremeno služe i za lakše centriranje suda prilikom izrade.
 
20200222_141611.jpg

Ova vrsta keramike vezuje se za slovensko poreklo. Pronađena je u arheološkim nalazištima na Balkanskom poluostrvu, u Čehoslovačkoj, Poljskoj, Rusiji, zatim Mađarskoj, Bugarskoj i Rumuniji. Njeno trajanje do savremenog doba u zapadnom delu Balkanskog poluostrva, odnosno u dinarskoj zoni, objašnjava se relativnom izolovanošću ove oblasti. Dinarski brđani, koji su se bavili pretežno stočarstvom, u mnogim domenima života i kulture očuvali su i inače dosta starih tradicija.
 
Zbirka_grnčarija_Narodnog_muzeja_u_Leskovcu.jpg

Zbirka grnčarija Narodnog muzeja u Leskovcu

Pod rukama grnčara, na čudesan način, glina dobija željeni oblik, dok se kolo potiskivanjem nogom brzo okreće. Na gotovom sudu, nanošenjem boje kroz cevčicu od ptičijeg pera ili šuplje kosti, izvode se šare. Ima i graviranja (ucrtavanja). Takozvana zgrafito tehnika obično je udružena sa kasnijim bojenjem posuda. Plastični ukrasi, napravljeni rukom ili u kalupu, nalepljuju se na posude za svečanosti i na ukrasne predmete. Različite boje i staklast sjaj — gleđ, dobijaju se nanošenjem metalnih oksida i ponovnim pečenjem.
 
Винча_—_Бело_брдо_2-683x1024.jpg

Винча-Бело брдо

Osnovni oblici gleđosane i druge keramike ne razlikuju se na celom panonskom prostranstvu, što upućuje, bez dvoumljenja, na uticaje iz srednje i zapadne Evrope. Zapažaju se i rustikalno-barokna obeležja. Sudovi su često ukrašeni prostim prskanjem bojom, zatim geometrijskim šarama, najviše pravim i talasastim linijama. Za panonsku keramiku karakteristični su i slikani motivi biljne sadržine, cvetovi i plodovi. Manje je plastičnih dodatnih ukrasa i figuralnih oblika. Zoomorfne i druge figuralne oblike imaju dečije igračke i sitna ukrasna i sakralna plastika.
 
Декорација керамике печаћењем у провинцијама у римском и касноримском периоду



1280px-Roman_pottery_from_Britain.jpg






представља једну од најпопуларнијих техника украшавања посуда у керамичкој производњи.
Cматра ce да почива на традицијама орнаментисања посуда које потичу из праисторијског раздобља,


Како је орнаментисање посуда вршено комбинацијом печата са различитим мотивима, пре свега у зависиности од креативности грнчара,
тешко је пронаћи аналогију на широј територији једне провинције, јер локални мајстори своје посуде нису сигнирали, па је тако археологија остала ускраћени за информацију о именима уметника који су својевремено стварали ремек дела декорисане керамике.
Радионице које су се бавиле декорацијом керамике печаћењем постојале су у бројним римским провинцијама;
Галији, Германији, Шпанији, Британији, Ретији, Норику и Панонији.
Производња je трајала је до 4. века.


Terra_sigillata_im_Wallenfels'schen_Haus_in_Gießen.jpg
 
11_grecheskie-amfory-i-posuda.jpg

Grčke posude i amfore
Uprkos dubokim razlikama u kulturama drevnih naroda u kojima se to praktikovala, tehnike i upotreba keramike su izuzetno slične. Keramika starih Grka, posebno Atinjana, jedno je od
najvećih dostignuća ove umetnosti. Srećom, grčka literatura opisuje neke detalje proizvodnje keramike, a opsežno iskopavanje i istraživanje daju jasnu sliku celog procesa.
 
819667_640 egipat.jpg

Egipatska keramika

Naše razumevanje prirode i organizacije drevne egipatske izrade keramike temelji se
na grobnim slikama, modelima i arheološkim ostacima keramičkih radionica. Karakteristika
razvoja egipatske keramike je da novi postupci proizvodnje koji su se razvijali tokom vremena nikada nisu u potpunosti zamenili starije metode, već su umesto toga proširili repertoar, tako
da je na kraju svaka skupina predmeta imala vlastitu tehniku izrade. Egipatski keramičari
koristili su široku paletu ukrasnih tehnika i motiva, od kojih je većina povezana s određenim vremenskim razdobljima, poput stvaranja neobičnih oblika, ukrašavanja urezima, raznih
različitih procesa pečenja i tehnika slikanja.
00ac2fd511f2ad3abb7d3e98ebffcaf6pottery of egyptian civilization.jpg

Pottery of Egyptian civilization
 
Srednjovekovno srpsko grnčarstvo



Srpsko grnčarstvo posebno je zanimljivo pratiti u razdoblju od XII do XV veka, kada se zbivao istorijski proces stvaranja, razvoja i postupnog nestajanja srpske srednjevekovne države.
Za proučavanje keramike tog vremena na teritoriji tadašnje Srbije, podaci iz istorijskih izvora o delatnosti grnčara i rasprostranjenosti grnčarstva su dragoceni, ali skromni i malobrojni. Proizvodi srpskih srednjovekovnih grnčara otkrivaju se postepeno tek tokom poslednjih decenija našeg veka. Prikupljeni sa raznih nalazišta srednjevekovne Srbije, oni uz podatke iz pisanih i likovnih izvora, pružaju novu, dosada nepoznatu sliku o stvaranjima na ovom polju. Kao anonimni tvorci, grnčari su ostavili za sobom raznovrsne posude, jednostavne, prilagođene jedino svojoj funkciji, kao i one koje oblikom i maštovitom stilizacijom ukrasa predstavljaju dragocene primerke primenjene umetnosti u Srbiji kasnog srednjeg veka.

https://bardak.rs/srednjevekovna-srpska-keramika-pisani-izvori



srednjevekovna-srpska-keramika.jpg




images (2).jpg
Krcag-IV-vek-n.e-keramika-Laniste-u-Korlacu-kod-Raske-A-1013.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top