Karl May

  • Začetnik teme miratab@verat.net
  • Datum pokretanja
Nije iz Banata. Nemac iz Nemacke, a prvu knjigu Vinetua pisao je u zatvoru. U SAD je otishao prvi put kao starac, pred smrt, i tad je postao "pocasni Apach"...
 
a jel znate da je Buffalo Bill (aka Wiliam Cody) bio u Beogradu !

Tacnije, bio je u tadasnjoj Austro-Ugarskoj monarhiji kao pripadnik nekakvog americkog cirkusa (izigravao je vestom jahaca na konju...) koji je bio na turneji po evropskim zemljama a izmedju ostalih je isao i po Austro-Ugarskoj i u njihovom gradu - Zemunu ! Bilo je to valjda negde oko 1900-te godine, mislim.
 
Volio bih da dodjem do svih djela Karl Maja.Neke njegove knjige se mogu svrstati u knjige za djecu.To su knjige o divljem zapadu:Winnetou 3 dijela,Old Surehand 2 dijela,Kralj petroleja,Blago u srebrnom jezeru,Sin lovca na medvjede,Sablast lana estacada,Crni mustang,Djavo i Iskariot 3dijela,Na Rio De La Plati,U kordiljerima i druge.Medjutim Karl Maj napisao je dosta knjiga koje su intersantne i za odrasle.Npr knjige o pustolovinama na Bliskom istoku kao sto su:Kroz pustinju,Divljim Kurdistanom,Od Bagdada do Stambola,U balkanskim gudurama,Krroz zemlju Arbanasa,Zuti Harambasa.Zatim jos:Lav krvne osvete,Kod rusevina Babilona,U carstvu srebrnog lava,Okamenjena molitva.Takodje postoji ciklus od Karl Maja od 10 knjiga gdje se radnja odvija u Spaniji i Meksiku.Napomenucu samo neke knjige iz tog toma jer se ne mogu sjetiti sviju.To su knjige:Dvorac Rodriganda,Benito Juarez,Piramida boga sunca,Jastrebov kljun,Umiruci car i dr.Postoje jos neke knjige od Karl Maja kao npr:Zezlo i cekic,Otok dragulja,Sibirski lovac,U dolini smrti.Sve gore navedene knjige sam citao,ali dosta davno.Te knjige nemam kod sebe,ali bih ih volio procitati ponovo.Postoje jos neke knjige koje nisam citao a znam da postoje.To su npr knjige:U Meki,Kanadjanin Bil,Oporika Inka(Ovo je mozda Zavjestanje Inka).I naravno postoji jos knjiga od Karl Maja za koje ne znam.Kao sto sam rekao bez obzira sto sam kasnije citao mnogo slozenija djela(Hese.Tomas Man.Siler;Gete,Dostojevski,Nice,Lao Ce,K.G.Jung i mnoga druga) volio bih da dojem do svih njegovih djela,ako neko prodaje i ako nije previse skupo.Takodje ne bih imao nista protiv ako bi neko uploadovao koju knjigu i postavio link jer bi time obradovao jos ponekoga.Takodje ako neko moze da mi predlozi sajt na kojem bi mogao naci gore navedeno bio bih mu
mnogo zahvalan.Podrazumijeva se da ovo sve sto trazim treba da bude na nasem jeziku(bosanskom,srpskom ili hrvat-
skom).

Pozdrav
 
Slucajno tu knjigu Sablast siprazja nisam naveo,ali sam i nju davno citao.Nedavno sam je skinuo mislim bas
na ovom forumu u temi:Elektronske knjige.Bilo je jos oko 5 knjiga od Karl Maja koje sam takodje skinuo.
 
Ova tema me podsetila na mog omiljenog pisca.

Inače, možda bi mogli postovati linkove gde se mogu downladovati knjige od Karla Maja u e-formatu u ovoj temi (normalno, ako to nije zabranjeno), obzirom da se do ovih "običnih" knjiga malo teže dolazi. :)

Ja sam skoro skinuo neke knjige, ali još nisam stigao da ih pregledam:
Knjige Karl Maj
 
Karl May je obliljezio moje djetinjstvo. Procitao sam sigurno 10-15 knjiga. Trenutno imam samo dvije: Kod rusevina Babilona iz 1965. i Kapetan Kajman iz 1959.
 
kao deca smo se shunjali na kolena izigravajuci winnetua i old Shuterhenda,lepo je bilo tad,a dali znate da Karl Maj nikad nije boi u Americi i da je negde iz banata,ili severnije,tako nekako bese...
starost eh...

******, ala ti lupas gluposti ! Kako te, bre, nije sramota da obmanjujes javnost ?
Obrati fundamentalno paznju na cinjenice:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Karl_May
----------------------------------------------------
...
 
Čudno kako nikad nije prodro na anglojezično područje.
May je fenomen srednje i istočne Europe, gdje žario i palio
od Beča do Vladivostoka, a bio - poznata bizarnost- omiljeni autor
i Hitlera i Einsteina.

Kad sam pred 2-3 godine otišao na američki amazon, vido sam da su
recenzije o nekom nejgovom romanu na engleskom- taj je valjda jedan od
svega nekoliko prevedenih- pisali ljudi isključivo iz ovigh podnjeblja- bilo
je tu Rusa, Rumunja, Izraelaca (iz srednje Europe), pokoji Nijemac, .....

Dosta je ta anglo-kultura, napose književna, zatvorena u sebe, na svim razinama.
 

Back
Top