Kamin - Kaljeva peć

Pozdrav svima. Imam problem sa kaljevom peći, koji već par sezona ne mogu da rešim i od kuće mi čini pušnisu za meso. Peć je radila savršeno 40ak godina, međutim pre mar godina popustili su vezovi na šamotnim pločama, pa je dim počeo da izlazi. To nije učestalo, ali uvekl na početku sezone, ili dok izjutra peć 'ne povuče', onaj mlečnobeli, gust dim izlatzi na sve strane. Pokušao sam svim i svačim da premazujem vezove, raziđujem ploče i ponovo ih slažem, ali jednostavno, svi vezovi ponovo popuste i tu i tamo, ponovo izlati dim. Da li je neko imao imao sličan problem i šta je u praksi bilo najbolje rešenje za ovo? Unapred hvala na svakom savetu.
Poz


U svakoj prodavnici boja i lakova možeš da kupiš šamotni malter, koji je otporan na vatru i upravo služi za zidanje kamina i/ili šamotnih peći. Jedino time možeš da zidaš i/ili ispunjavaš fugne između šamotnih ploča kaljeve peći.

Sem toga, kad potpaljuješ vatru, osnovno je da se prvo postave sitne grančice ili tanki komadi drveta (idealno drvo za potpalu je borovina), koji bi odmah prihvatili vatru (njih potpaljuješ onim čuvenim hepo kockama), a iznad njih nešto deblje drvo, pa tek na kraju cepanice, dok se ugalj ubacuje tek kad se vatra dobro razgori. :D

No, mislim da je tvoj problem (delimično) zapušen dimnjak, te bi hitno trebalo da pozoveš odžačara, koji bi ti plinskim plamenom pročistio odžak.
 
8f89ebd0a8f8b1ce0300f11cfe1a0789.jpg
 

Back
Top